internetWEEK.cz menu TOPlist

Názory mezi studenty vysokých škol a mladými pracujícími

Názory mezi studenty vysokých škol a mladými pracujícími

Mezi vysokoškolskými studenty a mladými pracujícími panuje již dlouhou dobu jakási studená otevřená rozepře. Týká se života studentů a pracujících. Proč to tak je?

 

Názory mezi studenty vysokých škol a mladými pracujícími

Střední školou legrace končí

Sladké bylo to dětství, kdy jsme se vodili ve školce za ručičky, měli starost jen o to, kdy nám maminka koupí lízátko, nebo čokoládu, kdy si budeme moci jít hrát ven na hřiště, nebo jít sáňkovat. S přibývajícími léty se vše mění. Přibývají nám povinnosti a starosti. Z mateřské školy se dostaneme na školu základní, kde se dá říci, že naší jedinou starostí je mít partu dobrých kamarádů, být co nejvíce „cool“ a tak nějak se starat o to, aby rodiče příliš nehubovali, co se týká známek. Základní škola je ještě procházka růžovým sadem, ale co střední? Na střední škole se toho pro nás mnoho změní. Přibydou nám zcela nové předměty, avšak změní se i jejich množství, profesoři vám začnou vykat a je mnoho věcí, které si již budete muset vyřídit sami, neboť jste považováni za dospělé. Zde legrace končí. Již není čas se držet máminy sukně a plakat tatínkovi na rameno, že jsou na vás zlí. Na střední škole začíná rozjezd pro skutečný život a to nehledě na to, jestli chodíte každý pátek na večírky a vracíte se až v neděli. V průběhu těch několika let na střední škole dospíváte, měníte se z pubescenta na mladého a schopného člověka, připraveného alespoň v některých oblastech pro život. Na střední škole se učiní první důležitá rozhodnutí, která mohou ovlivnit celý váš život. Jedním takovým velmi důležitým rozhodnutím je, zda jít, či nejít na vysokou školu.

 

Vysoká škola versus práce

Mladí lidé většinou nevědí, co chtějí. Někteří to nevědí ani tehdy, když jsou starší. Většina mladých nemá jasnou představu o životě, pokud nějakou mají, může být velmi zkreslená, či naivní. Mnoho mladých lidí volí pokračování studia, tedy studium vysoké školy, především proto, že se jim nechce jít pracovat. Každý od svých starších sourozenců, či rodičů slyší, jak je vysoká škola úžasná, že jsou tam samé večírky a s učením je to tam úplně jinak, než na střední škole. Navíc, nemusíte pravidelně sedět ve školních lavicích, jako tomu bylo až doposud. Vysoká škola vám zkrátka dává určitou dávku volnosti, kterou můžete buď využít k ještě jinému vzdělávání, koníčkům, nebo k práci a jiným přivýdělkům při vysoké škole. Nicméně, i když si třeba někdo myslí, že studium vysoké školy je naprosto úžasné právě kvůli té volnosti, není to tak. I na vysoké škole máte své povinnosti, které musíte plnit, abyste vůbec byli připuštěni ke zkouškám. Někteří se při studiu opravdu zapotí, jiní ho zkrátka nezvládnou, někteří ho po prvních měsících rovnou vzdají. Nicméně, přece jen je studium vysoké školy o něco jiné, než chodit do práce.

 

Práce již vyžaduje určitou dávku disciplíny. Je nutné chodit včas, chodit každý den, být výkonný, pracovat co nejvíce, dávat do toho vše. Takhle to jde den, co den. Prázdniny? Ty nepřipadají v úvahu. Volno se zúží jen na několik dní dovolené v roce. Vyčerpáte-li si ji, musíte si vzít neplacené volno. Ani s nemocí to není tak snadné. Již si nestačí jen napsat omluvenku a zůstat ležet doma v posteli. I když vám bude sebevíce hůře, je nutné si dojít k lékaři pro neschopenku. Každý den budete muset řešit různé úkoly, provádět různé úkony a příliš mnoho času nebudete mít na sebe, na svého partnera, ani na své koníčky. To vše odpadá. Z práce si nemůžete odejít, kdy se vám zlíbí. V tom je hlavní rozdíl mezi studiem a prací.

 

Přesto však má obojí své výhody, ale i nevýhody.

 

Hlavní výhodou studia jsou rozhodně prázdniny a to, že člověk ještě stále tak nějak žije studentský život, který je rozhodně lepší, než život pracujících. Velkou nevýhodou je, že studenti jsou odjakživa chudí, právě proto, že nemají čas na práci. Tedy samozřejmě pokud nehledíme na ty, kteří jsou potomky politiků, herců, a podobných osobností.

 

Hlavní výhodou práce jsou rozhodně peníze. Již nejste závislí na rodičích, můžete si koupit, co chcete a naučíte se hospodařit s penězi. Tedy také ne všichni, ale většina ano. Nevýhodou je systém, který prostě musíte dodržovat, který zahrnuje vstávání a většinou pevnou pracovní dobu. Neexistují žádné úlevy.

 

Proč se tedy studenti a pracující nemají příliš v oblibě?

 

Studenti versus pracující

K zamyšlení se nad tímto tématem mě dovedlo nejen to, že mě štvou, jakožto pracujícího člověka, debaty vysokoškolských studentů „o ničem“, stejně tak, jako tisíce, možná desetitisíce dalších pracujících lidí, kteří mají zato, že študáci neřeší nic jiného, než večírky a vztahy, zkrátka samé hlouposti, pro nás pracující, ale také vyprávění mé kamarádky, studentky vysoké školy mimo jiné, která se mně zmínila o tom, že studenti nemají rádi pracující. Proč? Protože si prý o sobě myslíme, že jen my děláme spoustu věcí a že jen pracující nemají na nic čas kvůli své práci. Prý jsme velice na omylu. Ať tak, či tak, nemohu si pomoci. Myslím si, že studenti zkrátka nevědí, o čem je řeč, když se řekne práce. A tím nemyslím jen přivýdělky, ale myslím skutečnou práci, kde člověk musí sedět a vydělávat. Opravdu si ze svého vlastního pohledu na věc myslím, že studenti mají v mnoha ohledech život snazší. Kromě tedy velké spousty učiva a občas nějaké té brigády, či práce na částečný úvazek, se mohou věnovat večírkům, dopolednímu opíjení a neustálému cestování, či jiným podobným věcem. Pracující ne. Nemohou si dovolit přijít do práce opilí, nebo přijít do práce kupříkladu na poledne jen proto, že si ráno šli dát někam panáka. Toto v práci neexistuje. Není tedy divu, že pracující, kteří jsou ustaraní a přemýšlí, jak si vydělat na tohle a na tamto, jak zabezpečit rodinu, zaplatit všechny poplatky a jak mít ještě nějaké peníze do rezervy, kdyby se náhodou něco pokazilo, koukají na studenty jako na hlupáky, kteří o životě nic neví. Nicméně je zbytečné na ně hledět takto, i když nás svými názory štvou, je třeba jim dát čas. Jejich pohled se s nástupem do první skutečné práce též změní a mnoho věcí pochopí. Většina prací již není legrace a člověka donutí se změnit. My, jakožto pracující, pokud se rozhodneme ještě jít k práci studovat, také zčásti pochopíme jejich úhel pohledu, nicméně ne zcela, neboť nám již nikdy nezbyde čas na studentské radovánky. To nám, jakožto skutečně pracujícím lidem a lidem, kteří si přivoněli k penězům, bude již navždy odepřeno.

 

Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/universbeeld/

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Mládež   Student   Práce  


Kategorie Mládež


Mýty a fakta o pubertěMýty a fakta o pubertě
V pubertě se dětské tělo a smýšlení pomalu mění. Přichází nečekané zvraty nálad, které ovlivňují vše okolo nás. Pubertou si musí projít každý z nás. Existuje okolo ní ale spousta mýtů.



Mládežnické organizace - brána do světa politikyMládežnické organizace - brána do světa politiky
Stejně jako vrcholoví sportovci se i budoucí politici mohou na svou kariéru připravit v mládežnických organizacích. Zde se mladí lidé mohou setkat s vrstevníky podobného názoru a pochopit svět politiky.


Kategorie Student


Študent dostal pokutu 675.000 dolárov za sťahovanie nelegálnej hudbyŠtudent dostal pokutu 675.000 dolárov za sťahovanie nelegálnej hudby
Odvolací súd v americkom Bostone potvrdil finančnú pokutu 675.000 dolárov (495.000 eur), ktorú by mal zaplatiť študent tamojšej univerzity za nelegálne stiahnutie 30 pesničiek a ich zdieľanie na internete.


Kategorie Mládež


Mýty a fakta o pubertěMýty a fakta o pubertě
V pubertě se dětské tělo a smýšlení pomalu mění. Přichází nečekané zvraty nálad, které ovlivňují vše okolo nás. Pubertou si musí projít každý z nás. Existuje okolo ní ale spousta mýtů.



Mládežnické organizace - brána do světa politikyMládežnické organizace - brána do světa politiky
Stejně jako vrcholoví sportovci se i budoucí politici mohou na svou kariéru připravit v mládežnických organizacích. Zde se mladí lidé mohou setkat s vrstevníky podobného názoru a pochopit svět politiky.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí