internetWEEK.cz menu TOPlist

60% Mexičanů chce sloučení s USA

60% Mexičanů chce sloučení s USA

Mexičané jsou velcí vlastenci. Státní svátky se slaví mnohem intenzivněji než u nás, státní vlajku nebo národní symbol Panenku Marii Guadalupskou najdete prakticky na každém rohu. Nový průzkum ovšem mexickému vlastenectví uštědřil pořádnou ránu.

 

60% Mexičanů chce sloučení s USA

Ač se o tom moc nemluví, v Mexiku platí dvě základní pravidla. Čím jste „snědší“, tím hůře na tom jste. Pokud jste navíc z venkova, je situace ještě o dost horší. Lidé se stěhují za prací do velkých měst a z Mexika se tak stává země velkých center. Těch, které mají nad jeden milion obyvatel, je dnes jedenáct.

 

Obecně vzato na tom však Mexiko špatně není. Ekonomika je v porovnání s některými jinými zeměmi ve slušné kondici, nezaměstnanost je nízká, a pokud jste člověk, který dosáhl slušného vzdělání, nemusíte si žít úplně špatně. Problémem je soused na severu, který je přece jen z hlediska životní úrovně a průměrného výdělku někde zcela jinde. A to zejména u výdělku, kterého dosáhnete takříkajíc rukama.

 

Podle nového průzkumu by si kupodivu řada Mexičanů přála, aby v Severní Americe vznikl jeden velký superstát s nějakými 430 miliony obyvateli a rozlohou téměř 12 milionů kilometrů čtverečních. Sloučení USA a Mexika by z některých hledisek nebylo tak těžké a nelogické. Jižní části USA jsou bývalými územími Mexika, které pod „hvězdy a pruhy“ přešly po Americko-mexické válce. Španělština se navíc v těchto oblastech stává téměř majoritním jazykem.

 

Nedávného průzkumu se zúčastnilo 2 400 obyvatel a 535 respondentů z oblasti politiky, médií, businessu apod. Výsledky průzkumu byly více než překvapující. Nadpoloviční většina Mexičanů by sice nechtěla změnit národnost, stejný vzorek populace by ovšem raději byl z jiného státu jako USA, Kanada nebo Španělsko. U posledně jmenovaného je to poněkud úsměvné, když uvážíme, že migrace dnes probíhá spíše opačným směrem.

 

Co je ovšem na výsledku průzkumu nejzajímavější, 60% dotázaných by chtělo sloučení USA a Mexika do jednoho státu, pokud by to přineslo lepší kvalitu života. Naopak 32% respondentů je zásadně proti. Vzhledem k tomu, že drtivá většina Mexičanů pociťuje podle průzkumu národní hrdost, můžeme tyto choutky přičíst zejména touze po lepší kvalitě života.

 

Mexičané velmi kladně hodnotí zahraniční investice, ale nechtějí je příliš v oblasti energetiky a těžby ropy. Také „infiltrace“ cizinců jim nevadí a to zejména ve fotbale (kde je naturalizace častým jevem), vadí ovšem v politice, kde Mexičané cizince nechtějí.

 

Dosud nezmíněným problémem, který kvalitu života značným způsobem snižuje, je samozřejmě bezpečnost a to zejména s ohledem na boj proti narkomafiím. V Mexiku se poměrně často diskutuje o legalizaci drog. Podle průzkumu však tomuto řešení obyvatelé naklonění příliš nejsou.

 

Zdroj: http://www.eluniversal.com.mx/notas/931859.html, foto: Wikipedia (Marrovi)

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

USA   Mexiko  


Kategorie Mexiko


Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit
Pár desítek kilometrů od mexického hlavního města se nachází Teotihuacán a v něm třetí největší pyramida světa. Podle vědců se může Pyramida Slunce kdykoliv sesunout k zemi. Mexiko na pokraji občanské války Mexiko na pokraji občanské války
Válka drogových kartelů může v Mexiku přerůst v občanskou válku. Proti sobě stojí nejen federální síly ale také dobře vyzbrojená domobrana a kartel Templářských rytířů. Podívejme se podrobně na příčiny a počátky konfliktu, který sleduje celý svět.Ostrov panenek – místo, kde člověka mrazí po těleOstrov panenek – místo, kde člověka mrazí po těle
Na světě je mnoho míst, která jsou něčím zvláštní a která nás něčím zajímají. Málokteré je však tak mrazivé, že si ho nejen dobře zapamatujeme, ale ani na něj nechceme pomyslet. Jedním takovým je Ostrov panenek.Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?  Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?
V roce 1883 jsme měli možná obrovské štěstí. Naší planetu jen těsně minuly fragmenty komety o celkové hmotnosti nejméně dvou miliard tun. Nebo to bylo všechno jinak?Vicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvýchVicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvých
Velmi zajímavé myšlenky bychom našli v rozhovoru s bývalým mexickým prezidentem Vicentem Foxem, který v jedné z největších zemí světa vládl v letech 2000 až 2006. Fox je velkým zastáncem legalizace drog.Příběh, který dobyl svět: školní revoluce mezi odpadky Příběh, který dobyl svět: školní revoluce mezi odpadky
Mexiko je jedním z hlavních vývozců telenovel na světě. Příběh je obvykle stejný: jak chudá dívka často bez rodiny ke štěstí přišla. Jednou za čas se ovšem může podobný příběh odehrát i v reálném životě. A není k tomu potřeba ani šílené zápletky.NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty
NSA (National Security Agency) je jediný úřad na světě, který vám vždy a ochotně naslouchá. Jen je otázkou, zda o tohle někdo stojí. Agentura se podle nových informací nezastavila před ničím.Úchvatné video: když Popocatépetl řádí Úchvatné video: když Popocatépetl řádí
Kdo by ji neznal? Jedna z nejslavnějších sopek na světě už řadu desetiletí rozhodně nespí. Podívejte se na úchvatná videa z posledních erupcí.Mexiko: příklad demokracie pro naše politiky?Mexiko: příklad demokracie pro naše politiky?
Jestli má konec cyklu Mayského kalendáře znamenat změnu, pak ta možná opravdu přišla a to v zemi, která má k Mayům více než blízko. Má být Mexiko vzorem pro naše politiky? V některých ohledech rozhodně ano.Fenomén jménem GuadalupeFenomén jménem Guadalupe
Turínské plátno zná asi každý. V Latinské Americe (Mexiko) existuje jeho obdoba, která ovlivnila dějiny kontinentu a dala za vznik některým národům. Obraz Panny Marie Guadalupské je stále opředen tajemstvími. Co na to věda a co mýty?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí