Mexičané jsou velcí vlastenci. Státní svátky se slaví mnohem intenzivněji než u nás, státní vlajku nebo národní symbol Panenku Marii Guadalupskou najdete prakticky na každém rohu. Nový průzkum ovšem mexickému vlastenectví uštědřil pořádnou ránu.
Ač se o tom moc nemluví, v Mexiku platí dvě základní pravidla. Čím jste „snědší“, tím hůře na tom jste. Pokud jste navíc z venkova, je situace ještě o dost horší. Lidé se stěhují za prací do velkých měst a z Mexika se tak stává země velkých center. Těch, které mají nad jeden milion obyvatel, je dnes jedenáct.
Obecně vzato na tom však Mexiko špatně není. Ekonomika je v porovnání s některými jinými zeměmi ve slušné kondici, nezaměstnanost je nízká, a pokud jste člověk, který dosáhl slušného vzdělání, nemusíte si žít úplně špatně. Problémem je soused na severu, který je přece jen z hlediska životní úrovně a průměrného výdělku někde zcela jinde. A to zejména u výdělku, kterého dosáhnete takříkajíc rukama.
Podle nového průzkumu by si kupodivu řada Mexičanů přála, aby v Severní Americe vznikl jeden velký superstát s nějakými 430 miliony obyvateli a rozlohou téměř 12 milionů kilometrů čtverečních. Sloučení USA a Mexika by z některých hledisek nebylo tak těžké a nelogické. Jižní části USA jsou bývalými územími Mexika, které pod „hvězdy a pruhy“ přešly po Americko-mexické válce. Španělština se navíc v těchto oblastech stává téměř majoritním jazykem.
Nedávného průzkumu se zúčastnilo 2 400 obyvatel a 535 respondentů z oblasti politiky, médií, businessu apod. Výsledky průzkumu byly více než překvapující. Nadpoloviční většina Mexičanů by sice nechtěla změnit národnost, stejný vzorek populace by ovšem raději byl z jiného státu jako USA, Kanada nebo Španělsko. U posledně jmenovaného je to poněkud úsměvné, když uvážíme, že migrace dnes probíhá spíše opačným směrem.
Co je ovšem na výsledku průzkumu nejzajímavější, 60% dotázaných by chtělo sloučení USA a Mexika do jednoho státu, pokud by to přineslo lepší kvalitu života. Naopak 32% respondentů je zásadně proti. Vzhledem k tomu, že drtivá většina Mexičanů pociťuje podle průzkumu národní hrdost, můžeme tyto choutky přičíst zejména touze po lepší kvalitě života.
Mexičané velmi kladně hodnotí zahraniční investice, ale nechtějí je příliš v oblasti energetiky a těžby ropy. Také „infiltrace“ cizinců jim nevadí a to zejména ve fotbale (kde je naturalizace častým jevem), vadí ovšem v politice, kde Mexičané cizince nechtějí.
Dosud nezmíněným problémem, který kvalitu života značným způsobem snižuje, je samozřejmě bezpečnost a to zejména s ohledem na boj proti narkomafiím. V Mexiku se poměrně často diskutuje o legalizaci drog. Podle průzkumu však tomuto řešení obyvatelé naklonění příliš nejsou.
Zdroj: http://www.eluniversal.com.mx/notas/931859.html, foto: Wikipedia (Marrovi)
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!