Vítejte v lunárním parku Neila Armstronga. Ve směru doprava se dostanete na vyhlídkovou terasu místa přistání Apolla 11, vlevo je pak obchod se suvenýry a toalety. Sci-fi? Američtí zákonodárci si to nemyslí…
Už autoři sci-fi tak nějak předpokládali, že pokud se někdy člověk ve větším počtu nebo lépe řečeno komerčně usídlí na povrchu Měsíce, budou po stavbě nutné infrastruktury následovat také zábavní parky. No proč ne, na Měsíci se můžete pořádně vyřádit. Šestkrát menší gravitace, krásný výhled na Zemi, procházka ve skafandrech a pro fandy historie skanzeny. Zkrátka prohlídka památných míst, na kterých se lidská noha poprvé dotkla povrchu tohoto světa.
Tohle všechno je ještě hudbou velmi vzdálené budoucnosti. Na druhou stranu je Měsíc opět v kurzu. Letos nebo začátkem příštího roku se k Měsíci vydá čínský rover, v dalších letech možná i soukromé vozítka a sondy. Představte si, jak čínské pojízdné vozítko smazává z povrchu Měsíce stopy prvních lidí. V NASA by asi pukli vzteky. Konstrukce poněkud šílená ale…
Možná znudění, možná vizionářští američtí zákonodárci přišli s myšlenkou zákona HR 2617. Pod touto zkratkou se ukrývá návrh Apollo Lunar Landing Legacy Act.
O co jde? USA chtějí v okolí míst přistání Apolla 11 až 17 (kromě smolné třináctky) vybudovat národní historické parky, které by tato památná místa chránily ale také poskytly budoucím návštěvníkům zázemí. Jestli to znamená budování výše zmíněných prodejen suvenýrů, toalety a pobočku McDonaldu, není jasné.
Místo přistání Apolla 11 na snímku ze sondy LRO z oběžné dráhy Měsíce. Vysvětlivky: LM – lunární modul, PSEP – zařízení na měření seismické aktivity, LRRR – zařízení na měření vzdálenosti Měsíce od Země pomoci laseru.
Bitva vesmírných právníků?
Problém ovšem je, že bez ohledu na to, co si USA schválí nebo ne, jejich legislativní kejkle se nemohou vztahovat na jakýkoliv kus Měsíce. Podle článku číslo 2 Kosmické smlouvy z roku 1967 totiž Měsíc nepatří nikomu. Citujme zmíněný článek tak, jak vyšel ve Sbírce zákonů Československé socialistické republiky 21. března 1968: „Kosmický prostor včetně Měsíce a jiných nebeských těles si jednotlivé státy nemohou přivlastnit prohlášením suverenity, užíváním, okupací, nebo jakýmkoliv jiným způsobem."
Autoři návrhu s tím ovšem počítají a nechtějí chránit část povrchu Měsíce ale pouze své artefakty na něm. Počítá se také se snahou o zapojení OSN. Konkrétně UNESCO by mohlo místa přistání Apolla prohlásit za světové kulturní dědictví.
Vzhledem k tomu, že s vyhlašováním čehokoliv mimo Zemi nemáme zkušenosti, není zřejmé, do jaké míry budou podobné zákony a usnesení smysluplné. Na druhou stranu si na slova Kosmické smlouvy vzpomeňte, až zase někde na internetu uvidíte nabídku na prodej pozemků na Měsíci...
Lunární modul Apolla 11 na Měsíci.
Zdroj: http://blogs.smithsonianmag.com/smartnews/2013/07/legislators-want-to-put-a-national-park-on-the-moon/
http://www.apolloarchive.com/apollo_gallery.html
Další příspěvky autora: exoplanety.cz
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!