Vliv Měsíce na člověka je vášnivým tématem odpradávna. Kdysi kolovaly zvěsti o vlkodlacích, dnes se vědci přou o vliv našeho vesmírného souseda na lidský spánek.
Pokud bydlíte ve městě, pak dost možná máte ve svém bytě či domě i v noci relativně velké množství světla od pouličních lamp. Další porci světla může v období úplňku přidat Měsíc. Řešení takového problému je jednoduché, stačí si za pár stovek pořídit žaluzie.
Má ovšem Měsíc v úplňku nějaký další vliv, před kterým nás ani žaluzie neochrání? Existuje řada spekulací a nejrůznějších statistik, které hovoří o tom, že v době kolem úplňku roste počet sebevražd, násilných trestných činů a kdo ví co ještě. Žádné jednoznačné studie však dosud vydány nebyly.
Kromě samotného svitu je zde ještě možnost ovlivňování lidského organismu prostřednictvím slapových sil. Země samozřejmě není ve vesmíru osamocena. Vliv dalších planet můžeme zanedbat. Nejbližší planety Venuše a Mars jsou poměrně malé a Jupiter je daleko. Významnou roli ovšem hrají Slunce a Měsíc. A není to role nevýznamná, jak se můžete přesvědčit na březích oceánů a moří v době přílivu a odlivu. Je pravdou, že největší slapové síly působí na matičku Zemi v době úplňku. Problémem však je, že totéž platí pro nov a teorie o vlivu novu na člověka zřejmě nikde nenajdete.
Christian Cajochen a jeho kolegové nedávno publikovali v Current Biology velmi zajímavou studii. Cajochen v ní zavzpomínal na své dřívější experimenty z let 2000 až 2003. V té době se zabýval studováním vlivu denního cyklu na lidský spánek. Celkem 33 dobrovolníků bylo izolováno od denního světla. Cílem experimentu bylo studium jejich „denních biologických hodin“ prostřednictvím Elektroencefalogramu (EEG). Vlivu Měsíce se studie nikterak netýkala, dobrovolníci i organizátoři ho zcela ignorovali. Vzhledem k tomu, že byli izolování od denního světla je zřejmé, že byli izolování také od měsíčního svitu.
Cajochen provedl analýzu získaných dat a dospěl k zajímavému zjištění. Během úplňku spali dobrovolníci o 20 minut méně než v jiných dnech. Jejich spánek byl také méně hluboký a usnutí trvalo o několik minut déle.
Jak je to možné? Cajochen nevěří tomu, že jde o nějaký přímý vliv Měsíce na lidský spánek. Pravděpodobnějším vysvětlením je, že člověk má někde hluboko zakořeněnou existenci měsíčního cyklu, který je analogií denního cyklu.
Lunární cyklus nacházíme u některých živočichů. V případě člověka může být dědictvím našich předků, jejichž spánek nemusel být v období úplňku tak hluboký například kvůli predátorům (vlci) apod.
Pokud vás Měsíc během úplňku také ruší, máme dobrou zprávu. Náš kosmický soused se totiž od Země vzdaluje a to rychlostí necelé 4 cm za rok. Nezbývá tak, než si počkat...
Zdroj:
http://www.economist.com/news/science-and-technology/21582241-people-do-not-sleep-easy-nights-when-there-full-moon-lunacy
Foto: dingopup, flickr.com
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!