Na fotografii, kterou odeslala sonda Curiosity z Marsu, je patrný lesklý kovový předmět, který působí dojmem, že nevznikl přírodním procesem. NASA si ho nevšimla.
Máme konečně nález z červené planety, na který jsme my, milovníci science-fiction, tak dlouho čekali? Důkaz nad důkazy – třeba o zaniklé marsovské civilizaci? Zatím nevíme. Ale máme slibnou fotografii, která ukazuje cosi kovového, co vůbec nezapadá do scenérie marsovské krajiny.
Paradoxně působí, že vesmírná agentura si senzačního objektu vůbec nevšimla, musela ho objevit italská amatérská astronomka Elisabetta Bonorová. Ta kontaktovala časopis UniverseToday.com a oznámila, že si povšimla malého kovově zářícího výčnělku na skále na fotografii, která byla pořízena 30. ledna kamerou Mastcam na pravé straně vozítka. Objekt může mít podle Bonorové na délku asi 5 milimetrů. Všimla si ho, protože odráží více světla než klasicky načervenalé okolí. Jako by výčnělek rostl z vršku kamene. Připomíná bizarní „periskop“, který vůbec nezapadá do okolního prostředí. Mnoho zájemců o Mars nyní zkoumá fotografii a povšimli si, že výčnělek je zcela hladký a není na něm žádný prach.
A co dělá mezitím NASA? Personál řídícího centra jásá nad tím, že se jim podařilo trošku zavrtat robotický vrták do marťanského kamene, který připomíná dlaždici nějakého dávno zaniklého domu.
Elisabetta Bonorová nejprve sdělila UniverseToday, že je zklamaná, protože nemá k dispozici další snímky z okolí záhadného předmětu. Ale podle posledních zpráv se jí podařilo vytvořit důležitý trojrozměrný pohled na objekt. Teď to prý vypadá ještě slibněji. Astronomka upozornila, že výčnělek je patrně z jiného materiálu než kámen, odolnějšího vůči erozi. Může to být kov. Část záhadného objektu může být ukryta uvnitř kamene.
Američané by měli sondu nasměrovat k objevu a co nejdříve ho prozkoumat. Jak se NASA zachová k této velké záhadě? To bude hodně zajímavé sledovat. Laboratoř Curiosity (Zvědavost) přistála na planetě v loňském létě. Od té doby robotické vozidlo zkoumá povrch planety a pátrá po mikroorganismech. Mise má trvat dva roky.
Zdroje:
http://www.universetoday.com/99750/another-weird-shiny-thing-on-mars-2/
http://www.sciencerecorder.com/news/curiosity-discovers-another-shiny-object-on-mars/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Curiosity
Další příspěvky autora: heartblue
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!