Bezpilotní letouny jsou fascinujícími hračkami, které se staly rozhodujícím faktorem v současných konfliktech.
Hráli jste si někdy s letadlem na dálkové ovládání? Armády mnoha zemí používají řadu podobných letadýlek ke sledování situace v zájmové oblasti nebo přímo na bojišti. Některé z nich mohou nést pod křídly sadu zbraní, které dokážou vymazat ze zemského povrchu početnou skupinu osob, budov nebo třeba konvoj nepřátelských vozidel.
Americká armáda používá řadu bezpilotních letadel od velmi malých modelů, srovnatelných svou velikostí s těmi, které si můžete koupit na hraní v obchodě, až po velká letadla, která dokážou pod křídly nést munici o hmotnosti stovek kilogramů. Z těch opravdu malých zmiňme alespoň Wasp III Small Unmanned Aircraft System Na délku má letadýlko jen 38 cm, rozpětí křídel dosahuje asi 73 centimetrů. Letadlo je vybaveno dvojici kamer a slouží k monitorování situace v blízkém okolí. Dolet je sice jen 5 kilometrů, ale za to maximální rychlost činí úctyhodných 65 km/h.
Wasp III Small Unmanned Aircraft System
Global Hawk
Global Hawk používá americká armáda a námořnictvo k průzkumné činnosti. Na délku má 13,4 m, rozpětí křídel 35 m a hmotnost 11 tun. Ve vzduchu dokáže Global Hawk vydržet až 30 hodin, během kterých urazí vzdálenost až 20 000 km. Maximální možná rychlost je 800 km/h. Jedním z hlavních přístrojů je radiolokátor, který dokáže pracovat ve třech základních režimech:
Bezpilotní letadlo Global Hawk v barvách NASA
V prvním lze odhalit pohybující se cíle v okruhu 100 km.
Druhý režim dokáže odhalit malé cíle o velikosti nad 6 metrů do vzdálenosti až 110 km.
Ve třetím režimu lze dosáhnout rozlišení jen 1,8 m a zmapovat oblast o rozloze 10 čtverečních kilometrů.
Několik těchto bezpilotních letadel nyní objednává NATO a v pronájmu je má rovněž NASA. Úřad pro letectví a vesmír je využívá k výzkumu zemského klimatu.
Na adrese: http://www.nasa.gov/externalflash/Glopac/ se můžete podívat na vědecké vybavení v době, kdy jej NASA využívala ke studiu podmínek v oblasti Tichého a Severního ledového oceánu a k výzkumu hurikánu.
MQ-9 Reaper
MQ-9 Reaper je také někdy označován jako Predator B nebo Guardian. První název je odvozen od jeho předchůdce – bezpilotního letounu MQ-1 Predator, který je ve výzbroji od poloviny 90. let.
Bezpilotní letadlo MQ-9 Reaper označovaný také jako Predator B nebo Guardian
MQ-9 Reaper absolvoval svůj první let v roce 2001. Na délku měří 11 m, rozpětí křídel dosahuje 20 metrů. Letoun je schopen dosáhnout rychlosti 482 km/h, ale běžně se pohybuje rychlosti kolem 300 km/h. Maximální dolet Reaperu je 3 000 km.
Jedná se o útočný letoun. Na sedmi závěsech může být upevněna munice o souhrnné hmotnosti až jedné tuny. Oblíbenou výbavičkou jsou protitankové rakety AGM-114 Hellfire, které se běžně používají také u klasických bojových letadel. Jejich hmotnost je 50 kg a na délku měří 1,8 m. Střela dokáže zasáhnout cíl ve vzdálenosti až 9 km.
MQ-9 Reaper útočí...
Další častou výzbrojí jsou laserem naváděné pumy GBU-12 PAVEWAY II o hmotnosti 230 kg.
Gray Eagle
Nejnovějším členem rodiny bezpilotních letadel (aspoň co se roku prvního letu týče) je Gray Eagle. Do vzduchu se poprvé vydal v roce 2004. Na délku má 8 metrů, rozpětí křídel je 17 metrů. Dolet tohoto letounu je asi 400 km a maximální rychlost 280 km/h. Na čtyřech závěsech nese Gray Eagle obvykle 4 rakety AGM-114 Hellfire nebo 8 raket AIM-92 Stinger, což jsou protiletadlové střely s dosahem 4,5 km.
Bezpilotní letadlo Gray Eagle
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/MQ-1C_Grey_Eagle
http://en.wikipedia.org/wiki/MQ-9_Reaper
http://en.wikipedia.org/wiki/Northrop_Grumman_RQ-4_Global_Hawk
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!