Objeví se bez varování, vyvolá paniku, občas něco zničí a přivolá reportéry TV Nova. To je kulový blesk. Mimořádně vzácný a záhadný úkaz. Díky čínským vědcům jsme teď ale blíže k odhalení jeho tajemství.
Kulový blesk je nejen záhadný ale také těžko definovatelný. Jak zhruba vypadá, ví asi každý. Konec konců kulové blesky tady s námi nejsou posledních pár let jako snad nějací průvodci moderní elektrické doby. Zmínky o nich nalezneme už na obrázcích z 19. století, ale možná pozorování jsou mnohem starší. Kulové blesky mají na svém kontě zřejmě i několik lidských životů. V polovině 18. století se německý fyzik George Richmann pokoušel svést atmosférickou elektřinu ze střechy do laboratoře. Jednoho dne ovšem sjel po drátě výboj, který vytvořil malou kouli ne nepodobnou kulovému blesku a ta Richmanna zabila.
Popsat kulový blesk je mimořádně obtížné. Jeho chování totiž není konstantní. Velikost se obvykle pohybuje od několika málo centimetrů po decimetry. Barva se mění od žluté, přes oranžovou až po světle modrou. Někdy má kulový blesk ostrý okraj, jindy jakoby volně přecházel do okolního prostoru. Občas se pohybuje prostorem s pořádným hlukem, jindy je skoro tichý. Rozdílné jsou také jeho konce. Někdy se rozprskne, jindy rozdělí na několik menších útvarů a byly pozorovány i případy, kdy vyletěl ven komínem.
Málo údajů
Hlavním problémem kulového blesku je fakt, že většinu informací o něm máme pouze na základě svědeckých výpovědí. Určitá část příhod s kulovým bleskem bude spadat do kategorie nevěrohodných: může jít o výmysl, záměnu s jiným jevem apod. Přesto máme v rukou obrovské množství svědeckých výpovědí a to dokonce od vědců, takže lze některé společné rysy kulového blesku najít. Díky tomu můžeme vytvořit něco jako sadu pěti klíčů, jejichž rozluštění povede k teorii o původu a chování kulového blesku:
Chemická hypotéza
Na stole dnes leží celá řada hypotéz od těch ujetějších (zjevení duchů, antihmota, malé černé díry) až po ty reálnější.
Přestože nás vzhled a konec konců také samotný název jevu směřuje někam do oblasti elektrostatických nebo elektromagnetických energií, jedna z velmi populární hypotéza pracuje s chemickou energií.
Na začátku všeho je normální blesk. Ten dokáže zahřát atmosféru na teplotu až několika desítek tisíc stupňů Celsia! Pořádnou paseku v malém měřítku může napáchat také v případě, když zasáhne zemský povrch. Ze zahřáté půdy, obsahující křemičitany, mohou vzniknout nanočástice čistého křemíku a monoxidu křemíku.
Vzniklé nanočástice mají elektrický náboj. Díky tomu se shlukují do útvarů, které se podobají vatě. Část tohoto útvaru může být vytlačena z půdy. Na vzduchu pak dochází k oxidaci a uvolňování energie ve formě světla a tepla a také k vzniku molekul oxidu křemičitého. Ten může vytvořit jakousi obálku, která zabraňuje další oxidaci. Kulový blesk tak může být uvnitř horký, ale navenek působit díky zmíněné slupce chladně.
Konečně průlom?
V roce 2012 byla zveřejněna velmi zajímavá studie čínských vědců. Těm se díky velké náhodě podařilo při pozorování klasických blesků pozorovat něco, co připomínalo kulový blesk. Kamera na několika desítkách snímků zaznamenala úder blesku do zemského povrchu ve vzdálenosti necelého jednoho kilometru. Poblíž něj byl po dobu 1,7 sekund pozorován chomáček energie. Spektrum klasického blesku obsahovalo ionizovaný dusík, což naznačuje, že jeho teplota byla kolem 30 tisíc stupňů Celsia. Možný kulový blesk však měl zcela odlišné spektrum, obsahující neutrální křemík, železo a vápník. To nejen že ukazuje na „chemickou hypotézu“, o níž jsme psali výše, ale také na nižší teplotu útvaru.
Co dnes věda ví a co tuší: Kulový blesk: záhada trvá >>>
Kategorie: Kulový blesk >>>
Zdroje:
http://phys.org/news/2014-01-instance-ball-lightning-captured-video.html
http://prl.aps.org/abstract/PRL/v112/i3/e035001
Wikipedia
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!