internetWEEK.cz menu TOPlist

Na téma úvěrové pasti aneb Průvodce pro laiky

Na téma úvěrové pasti aneb Průvodce pro laiky

Následující příklad ze života ukazuje, jak je snadné se dostat do dluhové pasti a zbankrotovat. Jakým způsobem vznikla celá finanční krize a ve své podstatě i naznačuje, co nás ještě čeká...

 

Na téma úvěrové pasti aneb Průvodce pro laiky

Helga je vlastníkem baru.

 

Zjišťuje, že téměř všichni její zákazníci jsou nezaměstnaní alkoholici a jako takoví si již nemohou dovolit podporovat její bar.

 

Aby tento problém vyřešila, přichází s novým obchodním plánem, který jejím zákazníkům umožňuje pít nyní a platit později.

 

Helga si zaznamenává vypité nápoje v knize (čímž poskytuje zákazníkům úvěr).

 

Její marketingová strategie "pij hned, plať později" se rozkřikne a v důsledku toho proudí do jejího baru stále větší počet zákazníků.

 

Brzy má největší prodej ve městě.

 

Tím, že umožňuje svým zákazníkům neplatit okamžitě, nesetkává se Helga s odporem, když v pravidelných intervalech zvyšuje ceny vína a piva, nejvíce konzumovaných nápojů.

 

Následně se její hrubý prodej velmi zvýší. Mladý a dynamický vice-prezident v místní bance pochopí, že tyto dluhy zákazníků představují cenná budoucí aktiva, a zvyšuje Helze její úvěrový limit.

 

Nevidí žádný důvod k nepřiměřeným obavám, protože má jako „záruku“ dluhy nezaměstnaných alkoholiků!!!

 

V bankovní korporaci nejlepší mozky na obchodování najdou způsob, jak vydělat obrovské provize a transformují tyto zákaznické úvěry na DRINKBONDY.

 

Z těchto "záruk" udělají obchodníci s cennými papíry balíčky a obchodují s nimi na mezinárodních trzích s cennými papíry.

 

Naivní investoři opravdu nechápou, že tyto záruky, tzv. cenné papíry, které jsou jim prodávány jako "bezpečné bondy" kategorie AA, jsou ve skutečnosti dluhy nezaměstnaných alkoholiků.

 

Nicméně ceny dluhopisů neustále rostou!!" a tyto „cenné papíry“ se brzy stanou nejprodávanějšími instrumenty nějakých předních brokerských domů.

 

Jednoho dne, ačkoliv ceny dluhopisů stále rostou, manažer rizik v původní místní bance rozhodne, že je čas požadovat zaplacení dluhů vytvořených pijáky v baru Helgy. Informuje o tom Helgu.

 

Helga požaduje zaplacení po svých notorických štamgastech, ale protože jsou to nezaměstnaní alkoholici, nemohou své dluhy splatit.

 

Protože Helga nemůže dostát svým úvěrovým závazkům, je nucena zbankrotovat. Bar zavírá a 11 zaměstnanců přichází o práci.

 

Ceny drinkbondů přes noc spadnou o 90%. Zhroucená hodnota dluhopisových aktiv zničí likviditu banky a zabrání ji vydat nové úvěry, čímž dochází k zmrazení úvěrů a ekonomické aktivity ve společnosti.

 

Dodavatelé poskytli Helze štědré prodloužení termínů splatnosti a investovali do dluhopisů penzijní fondy svých firem. Zjišťují najednou, že musí odepsat její špatné dluhy a musí čelit ztrátě více než 90% z domnělé hodnoty drinkbondů.

 

Dodavatel vína také vyhlašuje bankrot, zavírá rodinnou firmu, která přetrvala tři generace. Dodavatel piva je převzat konkurencí, která okamžitě uzavírá místní pivovar a propouští 150 lidí.

 

Naštěstí však banka, brokerské domy a jejich vedení jsou zachráněni a nouzově vyplaceni miliardami od vlády, bez jakýchkoliv podmínek.

 

Zdroje potřebné pro toto nouzové vyplacení jsou získány novými daněmi uvalenými na zaměstnané, střední třídu, abstinenty, kteří nikdy v baru Helgy nebyli.

 

Už to chápete?

 

Zdroj: http://www.rumormillnews.com/cgi-bin/archive.cgi?read=222938

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Podnikání   Krize   Finanční krize   Evropská Unie   Dluhové pasti  


Kategorie Krize


Mizející střední třída je nový normál?Mizející střední třída je nový normál?
Všimli jste si, že pomalu chudnete, i když jste byli v 90. letech poměrně úspěšní profesionálové a vaše profese se ještě před 10 lety zdála být zárukou slušného příjmu a víceméně nadprůměrného životního standardu? Nejste v tom sami....Největší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr DuginNejvětší vizionář ruské budoucnosti - Alexandr Dugin
„Autor smrtící ideové směsi“ je jedno z přízvisek ideového projektanta budoucího ruského impéria, který má radikální názory a podporu nejvyšších ruských kruhů.Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…Bankrot Detroitu: varování pro všechnyBankrot Detroitu: varování pro všechny
Detroit je prvním z velkých měst USA, které muselo vyhlásit bankrot. Příčiny nelze hledat jen v krizi automobilového průmyslu ale také v chybách politiků v posledních desítkách let. A bývalý starosta města jde na 28 let do vězení.Deprese  - co s ní? Deprese - co s ní?
Depresivní nálady se zdají být banální věcí, vědci a lékaři si to však nemyslí. Zkoumají tuto psychickou nemoc permanentně. A ta se šíří po světě jako podivná nákaza.Joseph Stiglitz: USA brzdí extrémní zadluženost studentů Joseph Stiglitz: USA brzdí extrémní zadluženost studentů
Ekonom Joseph Stiglitz varuje před obrovským zadlužením studentů, které může mít neblahý vliv na americkou ekonomiku.Sedm novodobých sociálních třídSedm novodobých sociálních tříd
BBC provedla velký průzkum a rozdělila společnost do sedmi nových sociálních tříd, které ani zdaleka neodrážejí pouze příjmovou a majetkovou stránku.Ve Velké Británii spáchá každý den sebevraždu 12 mužůVe Velké Británii spáchá každý den sebevraždu 12 mužů
Počet sebevražd ve Velké Británii stoupá. Každý den se rozhodne se životem skoncovat 12 mužů. Jak jsme na tom u nás?Kypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhneKypr ukázal, co se stane, až se ucho utrhne
Krizi, pod kterou jsou podepsaní politici a finančníci, zaplatíme. Novou formou znárodnění jsou mimořádné daně. A nikdo před nimi neuteče!Jak přežít krizi – světovou i vlastníJak přežít krizi – světovou i vlastní
Jakým způsobem se v dnešní době dobře zabezpečit proti krizi a nedostat se do velkých finančních až existenčních problémů? Kam investovat? Poradíme vám…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí