Čtyři unesená letadla. Téměř 3000 mrtvých. Americká protivzdušná obrana v nečinnosti. Miliony lidí si myslí, že šlo o Inside Job...
Na téma konspirace v zákulisí událostí „11. září“ toho už bylo napsáno víc než dost. Z podezření a pochybností by bylo možné postavit třetí imaginární Věž WTC. Proto jen krátký úvod. Nepřímých důkazů a pochybností nad tím, co se opravdu stalo, je nespočetně. Proto těch asi 50 milionů odkazů na internetu při zadání hesel conspiracy 9/11.
Platí-li, že atentát na JFK v roce 1961 ve skutečnosti nebyla „práce“ jednoho střelce, ale Kennedyho zavraždila organizovaná skupina řízená viceprezidentem Johnsonem - jak věří někteří informovaní svědkové -, nemohli bychom se divit, kdyby jejich nástupci dokázali vymyslet a realizovat něco takového, jako je „inside job 911“. V tom případě by platilo, že mají tuto zemi v hrsti vrcholně nebezpeční muži. A to by byl Problém. Mělo by to své závažné dopady. Je-li konspirace 911 pravdivá, je to katastrofa. Spojené státy jsou tak silné, že si mohou dovolit udělat prakticky cokoliv a nikdo jim v tom nezabrání, mohou obsadit jakoukoliv zemi, svrhnout jakýkoliv režim, zabít na území jakéhokoliv státu kohokoliv, mohou setrvat v okupovaných zemích, do kdy se jim zamane. A také to dělají. Mohou ale dělat ještě daleko víc. Například takový Írán.
Oficiální verze
Teroristické útoky na území USA 11. září 2001, kterým média ihned vymyslela slogan Attack on America“, byly koordinované. Podle oficiálního vyšetřování se stalo toto: 19 mužů spojených s militantní islámskou organizací al-Kájda uneslo 4 letadla letící na komerčních linkách společnosti American Airlines a United Airlines. Dvě z nich (American Airlines č. 11, United Airlines č. 175) narazila později do věží Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku, zabila všechny na palubě a další lidi uvnitř budov. Obě zasažené budovy se do dvou hodin zhroutily, zničily blízké budovy a další poškodily. Třetí letadlo (American Airlines č. 77) narazilo do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA. Čtvrté letadlo (United Airlines č. 93), které snad mířilo na Bílý dům, se zřítilo v neobývané oblasti v Pensylvánii po souboji mezi teroristy a pasažéry o ovládnutí letadla.
V mrakodrapech Dvojčat a v jejich okolí zahynulo 2753 lidí včetně všech 157 pasažérů a posádky unesených letadel. Při všech útocích zemřelo 2996 lidí včetně 19 únosců.
Zhroucení „Dvojčat“ způsobilo vážné poškození blízkých okolních budov. Budova č.7 spadla sama a zbývající poškozené budovy WTC byly později strženy.
Chronologie útoků - oficiální verze
Uvedené časy jsou místní časy v pásmu platném v době útoků na východním pobřeží USA. V ČR bylo o 6 hodin více.
HLAVNÍ KONSPIRAČNÍ TEORIE (PRO A PROTI)
1. Volný průlet uneseným letadlům
Proč nedokázalo nejlepší vojenské letectvo na světě zastavit ani jedno ze 4 unesených letadel? NORAD (Severoamerické velitelství protivzdušné obrany) ponechal 90 minut oblohu volnou pro únosce.
Konspirační teorie: Protože americký viceprezident Dick Cheney nařídil armádě, aby zůstala na zemi a nezasahovala. Armáda několik stíhaček vyslala do akce, ty však neměli ostrou munici a letěly na opačnou stranu. Ozbrojené stíhačky vzlétly až v 11.11 hod.
Oficiální verze: Situace byla nezvyklá, najednou bylo uneseno několik dopravních letadel a na palubě došlo k násilí. Situaci dále zkomplikovalo, že se toho dne konalo rutinní vojenské cvičení v americké protivzdušné obraně. Došlo k chaosu a nedostatečné komunikaci byly mezi Civilní leteckou přepravní kontrolou (FAA) a armádou. Navíc bylo vojenské vybavení zastaralé a zaměřeno nad oceán pro případné vnější ohrožení z doby studené války.
2. Zhroucení Dvojčat
Proč se obě budovy WTC zhroutily tak rychle, kolmo dolů po zásahu a požárech na několika patrech, které trvaly jen hodinu až dvě?
WTC, dvojčata – New York
Jižní věž se zřítila v 9:59 místního času (necelou hodinu po zásahu. Severní věž jí následovala v 10:28. Podle konečných výsledků šetření organizacemi Federal Emergency Management Agency (FEMA) a National Institute of Standards and Technology (NIST) ke zhroucení obou věží přispěly zásahy unesených civilních dopravních letadel, ale hlavní příčinou pádu byly následné požáry.
FEMA dokončila studii o pádu budov v roce 2002. Prohlásila v ní, že konstrukce budov WTC byla v pořádku a zhroutila se v důsledku zcela mimořádných faktorů, které její stavitelé nemohli předpokládat. Zároveň vyzvala k dalšímu studiu. FEMA uvedla, že oslabení spojů bylo způsobeno oslabením podlahových trámů požáry, které nastaly v důsledku nárazu letadla. Podle zprávy FEMA a následné oponentury NITS byly podlahy odděleny od hlavní konstrukce budovy a následně se sesunuly jedna na druhou, což vedlo k progresivnímu tj. „palačinkovému“ kolapsu.
Oficiální verze: Rozsáhlé vyšetřování NIST skončilo závěrem, že letadla přerušila a poškodila nosné sloupy a protipožární systémy. Asi 38.000 litrů leteckého paliva se rozlilo do několika podlaží a rozpoutalo velké požáry. Teplota 1000 stupňů Celsia způsobila propadání pater a ohýbání obvodových sloupů, což vyvolalo zvuky podobné explozím. Ohromná váha propadlých podlaží překročila možnosti nosných sloupů. Jak se hroutila patra, vylétaly trosky okny ven. Kontrolované demolice se vždycky provádějí odspodu, zatímco v tomto případě hroucení začalo shora. Nenašly se žádné důkazy, jež by podpořily teorie o připraveném výbuchu, a to navzdory ručnímu prohledávání trosek. Nenašly se ani známky předběžného nařezání zdí či sloupů, které se u kontrolovaných demolicí běžně provádí.
Konspirační teorie: Mrakodrapy byly zničeny řízenou demolicí. Došlo k rychlému zhroucení (asi 10 sekund) při relativně krátkých požárech (56 minut budova č. 2 a 102 minuty budova č.1), dále byly zaznamenány výbuchy krátce před zhroucením a prudké výbuchy v některých oknech mnoha pater před pádem. Zatím nedošlo nikde na světě k podobnému zhroucení mrakodrapů s ocelovou konstrukcí v důsledku ani mnohahodinových požárů.
Výbušniny musely být předem umístěny do mrakodrapů a po nárazu letadel odpáleny.
Konstrukce byla pro takové nehody koncipována a vysokých teplot pro tání ocelové konstrukce dosaženo nebylo. Podivné je, že Věže nespadly na stranu, ale teleskopicky sesunuly. Jako vysvětlení se uvádí možnost, že obě věže byly odshora až dolů zaminovány.
Pro mnohé stavební inženýry bylo velkým překvapením, že budova spadla k zemi tak ukázkově bez většího poškození okolních budov rychlostí několika sekund. Pokud byste hodili jablko ze střechy obchodního centra WTC, dopadlo by na zem prakticky v ten samý okamžik, kdy byla zřícena budova kompletně k zemi. Podle některých expertů za to mohlo oslabení oceli z požáru leteckého paliva a velká váha budovu. Někteří stavební inženýři a vědci v tomto a jiných oborech na druhou stranu vytvořili hnutí, pro které toto akceptované vysvětlení porušuje fyzikální zákony.
Jedním z kritiků palačinkové teorie je americký architekt Richard Gage, který založil organizaci Architekti a stavební inženýři za pravdu o 11. září, která spojila architekty, statiky a stavební profesionály volající po novém vyšetřování událostí z 11. září. Podle něj existují jasné důkazy o tom, že všechny tři budovy komplexu WTC spadly v důsledku řízené demolice pomocí výbušnin.
Z WTC byli několik dnů před 11. zářím staženi psi na hledání výbušnin.
Mezinárodní skupina vědců (USA, Dánsko, Austrálie) oznámila v roce 2009, že se jí podařilo najít ve vzorcích prachu ze Zero Ground zbytky zřejmě armádní výbušniny super-termit. Tato výbušnina nezpůsobuje hluk jako klasické trhaviny. Zprávu publikovali v časopise The Open Chemical Physics Journal.
http://internetweek.cz/wtc/zero-dokument-italskych-tvurcu-proc-je-oficialni-verze-11-zari-podvrh
http://internetweek.cz/wtc/richard-gage-o-padu-dvojcat-dukazy-nelzou
3. Budova č. 7
Jak se mohl mrakodrap, který letadlo nezasáhlo, zřítit tak rychle a symetricky, když se v důsledku požáru žádný mrakodrap s ocelovou konstrukcí nezřítí? V budově byly také kanceláře CIA a Tajné služby.
Mrakodrap o 47 patrech s ocelovou konstrukcí se zřítil v 17:25 během šesti vteřin. Podle výsledků vyšetřování NIST to bylo v důsledku poškození a požárů, které v budově vypukly po zřícení Severní věže. Trosky z hroutících se věží poškodily mnoho okolních objektů a struktur.
Oficiální verze: Tři roky trvající vyšetřování NIST skončilo závěrem, že se budovy zřítily kvůli nekontrolovaným požárům, které vypukly po zřícení nedaleké severní věže a které hořely téměř sedm hodin. Vodní přívody napájející nouzový hasící systém byly poškozeny. Nenašly se žádné důkazy potvrzující podezření na výbušiny, ani záznam série velmi hlasitých výbuchů, které by se při kontrolované demolici daly očekávat. Pokud jde o termický materiál nalezený v prachu, existuje pro něj alternativní vysvětlení - jedná se o podkladový nátěr.
Konspirační teorie: WTC7 byla zničena při kontrolované demolici s využitím výbušnin i zápalných látek. První podezření vyvolalo slovní spojení "pul lit“ (stáhnout to), které použil majitel WTC7 developer Larry Silverstein před zhroucením budovy. Mluvil o stažení (pull back) hasičů, nikoli stržení budovy.
Pozornost se soustředila na rychlost zřícení, která dosáhla téměř volného pádu. Zastánci konspirace tvrdí, že jen výbušniny by mohly dokázat složit budovu k zemi tak rychle a symetricky.
Někteří vědci stavící se skepticky k oficiálním zprávám prověřili vzorky prachu z Ground Zero (termín používají Američané pro označení místa, kde vybuchla bomba a po 11. září se vžilo pro označení místa, kde stály mrakodrapy) a uvedli, že našli termický materiál, který při zahřátí prudce reaguje. Tvrdí proto, že uvnitř nejen WTC7, ale i v dvojčatech byly tuny termitu a konvenčních výbušnin.
Svědek Barry Jenings, který se vrátil do budovy č.7 před jejím zhroucením, výbuchy slyšel.
Architekt Riachard Gage říká: Žádný mrakodrap se nezřítil jen požárem, a to známe více než sto případů.
Profesor fyziky Stephen Jones: Neobvyklý žár, který na místě budovy 7 zmapovala NASA, může pocházet z experimentální výbušniny. Termokamera letadla NASA odhalila velký žár v troskách budovy č. 7 ještě pět dní po jejím pádu.
Pachatelé použili k řízené explozi termitovou směsi - ta se používala třeba i v bombách za druhé světové války. Pyrotechnická směs (zpravidla) hliníku a oxidu železitého při ní reaguje za vzniku extrémně žhavého železa a oxidu hlinitého. Tak by teoreticky šlo dosáhnout dlouhodobého žáru.
Mezi ty, kteří nevěří, že mrakodrap č.7 spadl, jak to popisuje oficiální verze, je Dylan Avery, režisér filmové série Loose Change, kterou zhlédlo na internetu sto milionů diváků.
V budově měly pronajaté prostory mj. CIA, ministerstvo obrany i Úřad pro zvládání krizových situací. Někdo z nich potřeboval něco zakrýt, možná přímo zde vznikly plány rozsáhlého protiamerického spiknutí. Spiknutím je přitom míněno buď navedení unesených letadel na budovy dvojčat, nebo snaha vlády utajit zločinné spiknutí.
V budově byly také uskladněny dokumenty energetického gigantu Enron, který byl tehdy vyšetřován kvůli rozsáhlým finančním machinacím a účetním podvodům. Dokumenty tak zmizely ze světa.
Prezident G.W.Bush se přátelil s rodinou výkonného ředitele Enronu Kennetha Laye.
Tisíce tun oceli, které z budovy zbyly, byly odvezeny k roztavení a nebylo tím pádem možné je dále zkoumat. Zvláštní také je, že v oficiální zprávě o útocích se o zřícení budovy č.7 vůbec nepsalo.
http://internetweek.cz/wtc/zero-dokument-italskych-tvurcu-proc-je-oficialni-verze-11-zari-podvrh
4. Pentagon
Jak mohl amatérský pilot letět s velkým dopravním letadlem, zvládnout složitý manévr, který podle expertů je technicky nezvládnutelný, a zasáhnout v těžkém úhlu budovu Pentagonu? To vše 78 minut poté, co se objevila první zpráva o možném únosu? Díra do zdi byla příliš malá a křídla i další větší trosky letounu na místě havárie chyběly.
Pentagon je údajně nejlépe střežený objekt na světě, který chrání vlastní protiraketová obrana z Patriotů. Nachází se v bezletovém leteckém prostoru. Jakékoliv letadlo, které vstoupí do tohoto prostoru bez povolení, má být sestřeleno.
Dne 11. září 2001 však do budovy narazilo civilní dopravní letadlo Boeing 757-200 společnosti American Airlines, let č. 77. Pentagon byl silně poničen v důsledku nárazu letounu, následný požár způsobil zhroucení jedné části budovy. Během přibližovacího manévru letoun svými křídly srazil několik sloupů veřejného osvětlení a svým pravým motorem narazil do elektrického generátoru před budovou. Letoun narazil do západní části budovy v úrovni prvního patra. Trosky letounu způsobily poškození do vzdálenosti 93 metrů od průniku letadla do budovy.
Oficiální verze: Trosky letadla včetně černých skříněk byly na místě činu shromážděny a zaevidovány pracovníky FBI. Našly se také ostatky cestujících a posádky a byly pozitivně identifikovány s pomocí DNA. Ačkoliv starší videa nezachytila mnoho trosek, existuje dostatek filmů a fotografií, které dokumentují trosky letadla a dokazují dráhu letu, jako například zlomené sloupy lamp. Někteří svědci viděli velké dopravní letadlo narážející do Pentagonu.
Konspirační teorie: Šlo o „černou akci“ armády, obratně provedený podvod. Do Pentagonu nenarazil dopravní Boeing 757, ale raketa, malé letadlo nebo bezpilotní letoun. Na místě nebyly adekvátní trosky letadla velikosti Boeingu 757. Při nárazu dopravního letadla by se křídla ulomila a jejich zbytky by zůstaly před budovou. Ta tam však nebyla. Ministerstvu obrany chyběly více než dvě miliardy dolarů, letoun se náhodou trefil právě do účtárny, takže veškeré doklady zmizely. Ministrem obrany byl Donald Rumfsfeld.
Letečtí piloti pokládají za vyloučené, že by amatérský pilot mohl provést složitý manévr a letět trasu dlouhou jeden kilometr ve výšce šesti metrů, aby zasáhl budovu. Technické parametry Boeingu 757 nedovolují podobný let.
Přestože ministerstvo obrany vlastní desítky filmových záběrů kritického okamžiku, uvolnilo pouze ty, na kterých letoun není vidět, je na nich patrný jenom výbuch. Odborníci říkají: jedno je jisté, to, co tam přiletělo a zasáhlo Pentagon, nebyl Boeing 757.
Newsweek napsal, že den před útoky zrušilo několik vysokých důstojníků Pentagonu lety plánované na 11. září.
Podivné také je, že vojenští velitelé, kteří byli 11. září ve službě, byli povýšeni, přestože při obraně Pentagonu naprosto zklamali.
V říjnu 2000 ministerstvo obrany provádělo nácvik situace pro případ, že by do Pentagonu narazilo velké civilní letadlo, například Boeing 757. Cvičení mělo název MASCAL. Zúčastnil se ho vojenský pilot, který později přešel náhodou k American Airlines a náhodou právě jeho Boeing narazil 11. září do Pentagonu.
Také americká letecká obrana NORAD měla před 11. zářím cvičení, kde byly cílem útoku letadel WTC a Pentagon.
http://internetweek.cz/wtc/zero-dokument-italskych-tvurcu-proc-je-oficialni-verze-11-zari-podvrh
http://911review.org/brad.com/noplane.html
Na fotografiích z Pentagonu nejsou žádné trosky dopravního letadla
5. Let č. 93
Proč bylo místo pádu letounu v pensylvánském Shanksvillu tak malé a první svědci neviděli trosky letadla?
Oficiální verze: Existují jak dobré fotografie trosek na místě, tak hlasový záznam z kokpitu dokazující, že cestující začali s únosci bojovat a ti pak úmyslně nechali letadlo zřítit. První teorie o tom, že se trosky roztrousily po rozsáhlém území, se ukázaly jako falešné. Ve skutečnosti jen vítr rozfoukal lehčí trosky, jako byl papír či izolační materiál, v okruhu větším než jeden kilometr.
Jedna konspirační teorie byla založena na chybném pochopení toho, co koroner Wally Miller hledající na místě katastrofy mrtvá těla řekl. Prohlásil, že po 20 minutách zjistil, že tam práce pro koronera není. Někteří lidé to pochopili tak, že se tam nenacházela mrtvá těla. Později koroner informoval, že byly nalezeny zbytky asi 12 těl. Během několika týdnů a měsíců bylo na místě havárie nalezeny kusy těl, které tvořily asi 8% z celkové masy těl posádky a pasažérů. Rychlost nárazu letadla do země byla údajně 950 km/h.
Vyšetřování
Komise vyšetřující útoky z 11. září dospěla k názoru, že velení protiletadlové obrany NORAD a letecký úřad FAA podaly nepřesná svědectví. NORAD uvedl, že by let 93 byl dostižen a sestřelen před dosažením Washingtonu D.C. Komise se s tímto svědectvím neztotožnila a uvedla, že "pokud by se let 93 nezřítil v Pensylvánii, během deseti až dvaceti minut by se dostal do oblasti Washingtonu". Ve vyšetřovací zprávě je uvedeno, že stíhačky pod vedením NEADS sledovaly let Delta Air Lines 1989, který byl v daném okamžiku chybně považován za unesený.
Konspirační teorie: Let United Airlines číslo 93 sestřelila raketa a letoun se rozpadl ve vzduchu, kvůli čemuž se trosky roztrousily po rozsáhlé ploše. Na místě nebyla téměř žádná mrtvá těla, jen kusy tkáně. Někteří svědci také vypověděli, že tam nebyly téměř žádné trosky letadla. Například televizní reportér Jon Meyer řekl, že se dostal ke kráteru mezi prvními ještě, než mohli policisté udělat bariéry proti novinářům, a na místě dopadu bylo jenom několik částí letounu, žádná zavazadla ani zbytky těl. Ale kolem letadla se našly kusy papírů. Jak to, když jinak téměř všechno shořelo? Koroner Wally Miller, který přijel na místo mezi prvními, řekl, že byl překvapen, že nikde nebyla ani stopa po krvi – všechna krev se vypařila?
http://www.wtc-terrorattack.com/shankesville/shanksville_en.htm
11 NEJLEPŠÍCH DŮKAZŮ PRO KONSPIRACI
1. Zasvěcení věděli o útoku předem
2. Letecká obrana „zůstala na zemi”
3. Letadla nemohla způsobit pád mrakodrapů, bomby ano
4. Útok na Pentagon vědecky neobstojí
5. Let 93 byl zinscenován
6. Údajní únosci žijí. Jak to, že jejich cestovní pasy neshořely při výbuchu?
7. Telefonáty z mobilních telefonátů z letadla jsou podvržené
8. Někteří Izraelci pracující ve WTC o útoku předem věděli a vzali si 11. září 2001 volno
9. Černé skříňky z havarovaných letadel zůstaly tajné
10. Videa s Bin Ládinem jsou zfalšovaná
11. Hliníková letadla nemohla prorazit ocelovou konstrukci WTC
Pohyby na burze těsně před 11. září
Nedostatečná nebo pomalá reakce na únosy letadel
Podvratná činnost
Operace Bojinka
V reakci na útoky vyhlásily Spojené státy Válku s terorismem, provedly invazi do Afghánistánu a svrhly hnutí Taliban, které poskytovalo zázemí teroristům z Al-Káidy. Na domácí půdě byl schválen kontroverzní zákon Patriot Act (někteří Američané se obávají, že by mohl být zneužit k vytvoření fašistické vlády). Mnoho dalších zemí také posílilo anti-teroristickou legislativu a pravomoci svých bezpečnostních složek.
Válka proti terorismu zahrnuje mnoho (zejména vojenských) operací na mnoha místech planety (zejména Blízký Východ a centrální Asie). Hlavním aktérem jsou USA a jejich koaliční spojenci z celého světa. Jedna z hlavních operací je Operace Trvalá Svoboda zahrnující válku v Afghánistánu a operace v Somálsku a na Filipínách. Mezi další patří válka v Iráku, a protiteroristický boj v mnoha místech na světě, např. v Maroku, Saúdské Arábii, Libanonu aj.
Válka v Iráku začala vpádem vojsk skupiny států vedených USA do Iráku v roce 2003 a oficiálně skončila 15. prosince 2011. Svržení režimu Saddáma Husajna a okupace Iráku vedly k rozpoutání občanské války mezi šíity a sunnity.
Afghánistán (2001-2011)
Koaliční ztráty: 2765 mrtvých
Afghánci včetně civilních obyvatel: asi 34 000 mrtvých
Ekonomické náklady: odhad: 450 miliard dolarů.
Irák (2003-2011)
Koaliční ztráty: 4256 mrtvých
Iráčané včetně civilistů – 109.032 (2004--2009, zdroj: Wikileaks – Iraq War Kogs)
Neoficiální odhady – 1.033.000 mrtvých v důsledku války (2003-2007) (Opinion Research Business survey)
Ekonomické náklady, odhad Josepha Stiglitze: USA - 3 bilióny dolarů. Zbytek světa za ni zaplatí přibližně stejnou částku. Další bilión dolarů zaplatí USA do roku 2017 za úroky z půjček.
Federální komise
Federální komise pro teroristické útoky na USA (National Commission on Terrorist Attacks Upon the United States), které předsedal bývalý guvernér státu New Jersey Thomas Kean, byla utvořena koncem roku 2002 s cílem připravit kompletní zprávu o okolnostech útoků, včetně možnosti na ně efektivně odpovědět. Komisi založili prezident USA a Kongres. Bush původně jmenoval předsedou bývalého ministra zahraničí Henryho Kissingera, který kvůli střetu zájmů odstoupil. Komise, která se skládala z deseti kongresmanů, začala vyšetřovat v březnu 2003 a vyšetřování ukončila v červenci 2004 vydáním Závěrečné zprávy.
Na práci komise se podílel i Philip Zelikow, který působil v Bushově administrativě a navrhl strategii preventivní války v Iráku. Jako vedoucí pracovník komise rozhodoval o tom, kdo bude vyslechnut a co se zaznamená.
FBI
Ihned po útocích započalo vyšetřování vedené FBI, které bylo uzavřeno s tím, že jsou jasné a nezvratné důkazy spojující s útoky Al-Káidu a Usámu bin Ládina. FBI se podařilo mimořádně rychle identifikovat všechny únosce včetně vedoucího skupiny Mohameda Atty, jehož zavazadlo objevené na Bostonském letišti obsahovalo mimo jiné seznam členů teroristické skupiny.
FEMA
Federal Emergency Management Agency (FEMA) dokončila studii o pádu budov v roce 2002. Je v ní uvedeno, že konstrukce budov WTC byla v pořádku a zhroutila se v důsledku zcela mimořádných faktorů, které stavitelé nemohli předpokládat. Zároveň vyzvala k dalšímu studiu. FEMA usoudila, že oslabení spojů bylo způsobeno oslabením podlahových trámů požáry, které nastaly následkem nárazu letadla. Podle zprávy FEMA a následné oponentury NITS byly podlahy odděleny od hlavní konstrukce budovy, následně se sesunuly jedna na druhou, což vedlo k progresivnímu, tj. „palačinkovému“ kolapsu.
NITS
Šetření FEMA bylo později revidováno podrobnějším šetřením Národního institutu pro normy a technologie (NITS), který jí také konsultoval s odbornou veřejností. Vyšetřování bylo ukončeno v roce 2005. Stejně jako FEMA také NITS konstatovala správnost konstrukce WTC a dále také konstatovala, že se závažností útoků a rozsahem ničení neměla americká města dosud zkušenost. NITS také zdůraznil roli požárů, které však nebyly příčinou rozpadu spojů podlah s hlavní konstrukcí. Místo toho bylo zjištěno, že prohýbající se podlahy k sobě přitáhly obvodové sloupy: „To vedlo k vnitřnímu vyklenutí obvodových sloupů a jejich následnému selhání na jižní straně WTC 1 a na východní straně WTC 2 a zhroucení obou věží.“
CIA
Generální inspektor CIA kontrolující interní zprávy CIA před 11. zářím byl ostře kritický k práci vyšších důstojníků CIA, kteří neudělali vše potřebné pro zastavení terorismu. Zejména nezadrželi dva z útočníků (Nawaf al-Hazmi a Khalid al-Mihdhar), když vstoupili na americké území a informace o nich nepředali FBI.
Kritika vyšetřování útoků 11/9
Komise vyslechla 1200 osob. Závěrečná zpráva o 11. září konstatovala, že k tragédii došlo v důsledku selhání a nedostatečné prozíravosti. Nikdo si prý nedokázal představit, že by teroristé mohli něco podobného chystat. Bylo zodpovězeno jen nepatrné procento otázek předkládaných pozůstalými. Zmíněny nebyly ani vědecké výsledky průzkumů na spáleništi WTC, které objednala FEMA. Pouhých 30 procent otázek se týkalo problémů přímo spojených s 11. zářím 2001. Řečeno bylo pouze to, co už pozůstalí obětí věděli.
Komise se nezabývala skutečně důležitými dokumenty. Do tajných dokumentů mohli nahlížet pouze vybraní členové a ještě se navíc museli radit s Bílým domem. Vyšetřování Národní komise bylo nedostatečně financované, Když se vyšetřovala sexuální aféra bývalého prezidenta Billa Clintona, bylo k tomu ze státních prostředků vynaloženo 100 milionů dolarů. Na vyšetřování útoku 11. září byly použity zpočátku 3 miliony, později dodatečných 14 milionů dolarů, když byla doba vyšetřování prodloužena.
Vyšetřování komise bylo předem nastavené tak, aby nic nezjistilo, svědci ze státních organizací lhali. Vyšetřování prezidenta Bushe a ministra obrany Cheynyho bylo tajné, nikoli pod přísahou, bez záznamu, takže nikdo neví, co vypověděli. Bush a Cheyny souhlasili s výslechem pod podmínkou, že budou vypovídat společně. Kritici hodnotí práci vyšetřovací komise jako zástěrku pro krytí chyb, event. skutečných pachatelů. Výsledky komise byly také založeny na výpovědích mučených vězňů, záznamy výslechů však byly zničeny. Vyšetřování opominulo budovu WTC 7, akci Able Danger, Ptech, Sibellu Edmonsovou, Usámu bin Ládina a CIA.
Obranná zpravodajská agentura DIA zničila archivy skupiny Able Danger.
SEC (Americká komise pro cenné papíry a burzy) zničila záznamy o operacích na burze před útoky 11. září.
NIST prohlásil data z modelování pádu budovy č. 7 za tajná.
Další podezření
Některé původní informace, které se po 11. září objevily v médiích, byly postupně úplně či částečně odvolány (do této kategorie patří např. údajné ohrožení prezidentova letadla Air Force One, zprvu podpořené tvrzením o teroristových znalostech tajných informací včetně tajného kódu prezidentova letadla), mnohá tvrzení (původce antraxových zásilek, údajná spleť podzemních chodeb a bunkrů s chemickými a biologickými laboratořemi v afghánských horách a jiné) se ukázala v lepším případě jako mylná, v horším jako záměrná propaganda a manipulace světové veřejnosti.
Ptech
Záhadná firma zabývající se softwarem, kterou některé zdroje spojují s útoky. Firma zásobující svým softwarem vládní, armádní a jiné úřady, byla prý napojena na „Muslimské bratrstvo“ a Araby financující terorismus. V prosinci 2002 unikly do médií informace, že ji vyšetřovala FBI. Někdo spekuluje, že ji ovládala CIA, možná Mossad. Ptech sice založil libanonský muslim Oussama Ziade, který emigroval do USA v roce 1985, ale původní manažer informačních systémů měl mít napojení na Mossad.
Able Danger
Able Danger (možné nebezpečí) byla tajná jednotka, vytvořená americkým zpravodajstvím, která již v roce 2000 věděla o existenci teroristické skupiny, která byla později obviněna z útoků z 11. září. Tato jednotka předpověděla útok na americkou válečnou loď Cole v jemenském přístavu Aden. Ani v jednom případě, ať již šlo o „Cole“, či o upozorňování na činnost brooklynské buňky Al-Káidy vedené Mohammedem Attou, nebylo varování Able Danger vyslyšeno. Začátkem roku 2001, po nástupu nové Bushovy vlády, byl navíc tento tým rozpuštěn. Skupina Able Danger používala metodu získávání dat z veřejně dostupných zdrojů.
Skupina Able Danger shromáždila velké množství dat, která byla po ukončení její činnosti zničena. Podle právníků šlo o nezákonné shromažďování dat o občanech USA. Avšak například ani jeden ze čtyř sledovaných a odhalených členů Al-Káidy na území Spojených států nebyl držitelem občanství či povolení k trvalému pobytu. V červnu 2006 pronesl republikánský člen americké Sněmovny reprezentantů, předseda Výboru pro ozbrojené složky Kurt Weldon ve sněmovně řeč, ve které se poprvé pokusil informovat americkou veřejnost o existenci operace Able Danger.
Prezident Bush konal akce, ze kterých se dalo vyvodit, že se snaží všemi prostředky ovlivnit, znesnadnit, zpomalit nebo zcela znemožnit nezávislé vyšetření útoků z 11. září. Snažil se do komise dostat svého člověka, odkládal předání požadovaných dokumentů, přikázal omezit aspekty vyšetřování sledující stopy vedoucí do firem nebo úřadů samotných Spojených států, omezil rozpočet komise, ztížil její proces vyžadování dokumentů.
Jedna kapitola o Bushově maření vyšetřování je věnována v knize Davida Raye Griffina, Nový Pearl Harbor. Původním předsedou oficiální komise měl být jmenován Dick Cheney, volba nakonec padla na Dr. Philipa D. Zelikowa.
Politici
George W. Bush – 43. prezident USA, člen Republikánské strany, pocházející z prominentní rodiny Bushů. Mezi dalšími vlivnými členy této rodiny jsou jeho děd, senátor Prescott Bush, otec George H. W. Bush, 41. prezident USA, a jeho bratr Jeb Bush, exguvernér státu Florida. Prezidentem se stal v kontroverzních volbách z roku 2000. Uspěl i při kandidatuře na druhé funkční období v roce 2004. Začal svoji podnikatelskou kariéru v oblasti ropného průmyslu založením podniku Arbusto Energy, zaměřeným na hledání a těžbu ropy a zemního plynu. Společně se svými přáteli roku 1989 koupili 86% podíl v baseballovém mužstvu Texas Rangers za 75 miliónů dolarů. Bushova prominentní úloha u Texas Rangers mu vynesla popularitu v celém Texasu. Bush sám sebe považuje za „znovuzrozeného křesťana“. Má nejblíže k „modernímu evangelismu“.
Ve volební kampani v roce 2000 se definoval jako „soucitný konzervativec“.
11. září 2001 byl prezident Bush v okamžiku prvního útoku na cestě na návštěvu floridské základní školy Emmy E. Bookerové, o tom druhém se dozvěděl od Andy Carda již ve třídě a až po sedmi minutách poté ji opustil, aby improvizovaným prohlášením oznámil, že došlo k útokům na americké půdě. Zbytek toho dne strávil spolu s viceprezidentem Dickem Cheneym a dalšími v Air Force One a teprve k večeru promluvil na celostátních televizních kanálech k národu.
Podezření
Prezident návštěvu floridské školy nepřerušil ani po zprávě o druhém útoku v New Yorku a dalších dvou unesených letadlech, z nichž jedno mělo směřovat na Bílý dům. Odletěl svým speciálním strojem teprve v 9.55 h, tedy 17 minut po nárazu do budovy Pentagonu.
Tyto skutečnosti vybízejí k následujícím otázkám:
a) kdy se prezident skutečně dověděl o teroristickém útoku
b) proč i nadále pokračoval v nedůležitém programu
c) jakou roli hrály bezpečnostní složky, mající na starost prezidentovu bezpečnost, popř. do jaké míry svoji úlohu splnily. Materiál, který je v tomto směru k dispozici, ukazuje, že chování uvedených osob a institucí zcela vybočuje z bezpečnostního standardu platného pro hlavu státu.
Prezident zřejmě věděl o incidentu ještě, než opustil hotel. John Cochran z agentury ABC doprovázel prezidenta na jeho cestě. Ve svém zpravodajství z onoho rána (‚ABC News‘) popsal následující scénu: když prezident opouštěl své hotelové apartmá, přistoupil k němu vedoucí štábu Bílého domu Andy Card a něco mu šeptal do ucha. Jeden z přítomných reportérů se ho zeptal, zda ví, co se děje v New Yorku. Prezident odpověděl, že ano, že se k tomu ale vyjádří později a že jeho první část programu začíná za půl hodiny ve zmíněné škole. Při sdělení zprávy nepůsobil překvapeně a nijak na informaci nereagoval.
Bylo prezidentovi, jeho štábu a ochrance jasné, že se nejedná o neštěstí, nýbrž o plánovaný útok? Je známo, že Bezpečnostní služba udržuje kontakt s FAA a že toto spojení bylo po prvním úderu na WTC okamžitě uvedeno do chodu. FAA připustil, že již v 8.20 h měl podezření na únos AA11, což v 8.40 h hlásil NORAD (Velení protivzdušné obrany). Krátce po tři čtvrti na devět (první úder) tudíž musel být prezidentův bezpečnostní štáb uveden do stavu pohotovosti.
Kritici oficiální verze útoků z toho odvozují, že tajná služba by se snažila prezidenta ochránit okamžitým opuštěním místa a únikem do prezidentského letadla, kdyby měla podezření, že Bushovi hrozí nějaký útok. Ve vzduchu byla dvě další unesená letadla, Secret Service ale zůstala v klidu a prezident poslouchal ve škole pohádku. Nad tím dodnes žasnou všichni Američané.
Richard Bruce Cheney – (Dick Cheney) v letech 2001–2009 zastával post 46. viceprezidenta USA ve vládě George Bushe a z titulu své funkce úřad předsedy Senátu USA.
Dick Cheney byl kongresmanem po šest funkčních období. Má pověst nejkonzervativnějšího člena Kongresu. Pracoval ve všech předchozích republikánských vládách, včetně kabinetu Richarda Nixona, kde byl zástupce poradce Bílého domu a spadal pod Donalda Rumsfelda. Za vlády prezidenta Geralda Forda jej poté nahradil ve funkci náčelníka hlavního štábu. Za vlády Bushe staršího byl ministrem obrany a vedl invazi do Panamy a první válku v zálivu (známou též jako operace Pouštní bouře). Za vlády Billa Clintona působil jako ředitel ropné nadnárodní společnosti Halliburton Industries, obchodující, mimo jiné, s represivními vládami v Barmě a v Iráku, na jehož obnovu tato společnost získala obrovské vládní zakázky jak v první, tak druhé válce v zálivu.
Podezření
Cheney je podezírán, že věděl o útocích, vydal příkaz, aby letecká obrana NORAD zůstala na letištích. Jeho motivem prý bylo rozpoutání války na Středním východě, kde měl své obchodní zájmy. Nicméně v roce 2011 se objevila informace založená na jedné audionahrávce pořízené 11. září, z níž vyplývá, že Cheney dal příkaz armádě, aby sestřelila podezřelé civilní letadlo, ale velitel rozkaz neuposlechl. Místo toho, prý dostali piloti rozkaz, aby unesené letadlo identifikovali a vrátili se. Jedná se o nahrávku, kterou získali vyšetřovatelé z Federální komise.
Donald Henry Rumsfeld - byl dvakrát ministrem obrany USA, (1975 až 1977) pod vládou prezidenta Geralda Forda a 2001-2006 v administrativě George W. Bushe.
Podezření
U Rumsfelda se kritici podivují, že pouhý den před útokem na Pentagon ministr obrany oznámil, že Pentagon není schopen dohledat útratu v hodnotě 2,3 biliónu dolarů. Letounem zasažené místo v Pentagonu byl náhodou úřad námořnictva, kde se v tu dobu dokončovaly některé účetní práce. V troskách po nárazu zmizela značná část účtů, výkazů hospodaření a dalších důležitých dokumentů.
Zvláštní náhoda také spočívá v tom, že Rumsfeldovo ministerstvo obrany 3 měsíce před útoky 911 změnilo způsob zásahu vojenských stíhaček v případě únosu civilního letadla. Do té doby existovaly dva protokoly o vzlétnutí – rychlý a pomalý. Vojáci rychlý protokol (opět náhodou) zrušili.
Ministr obrany nebyl 11. září k zastižení až do 10.30.
John Ellis „Jeb“ Bush – bratr prezidenta George W. Bushe. V letech 1999 až 2007 byl guvernérem Floridy, kterým se stal jako kandidát Republikánské strany.
Podezření
Byl členem skupiny neokonzervativců (k níž patřili také Dick Cheney a D. Rumsfeld, P. Zelikow, C. Riceová) s názvem Projekt pro nové americké století (PNAC), která vydala zprávu Přestavba americké obrany.
Státní úředníci
Philip Zelikow – výkonný ředitel Federální vyšetřovací komise a hlavní autor závěrečné zprávy této komise. Získal právnický titul na University of Houston Law School a Ph. D. na Tufts University. Autor knihu Proč lidé nevěří vládám. Jedna z jeho oblastí znalostí je tzv. veřejná mytologie. Člen think tanku neokonzervativců Projekt pro nové americké století.
Podezření
Je označován za tvůrce mýtů o útocích z 11. září. Před jmenováním do čela vyšetřovací komise byl výkonným ředitelem Aspen Strategy Group, mezi jejíž členy patří Dick Cheney, Condoleezza Riceová, a Paul Wolfowitz.
V roce 1998 Zelikow napsal článek The Catastrophic Terrorism o představě "transformační události". Napsal mimo jiné: „Akt katastofického terorismu, který zabije statisíce nebo dokonce miliony bude zlomovou událostí v historii USA… Ústavní svobody budou napadeny... Další násilí bude následovat…Stejně jako Pearl Harbor by tato událost rozdělila naši minulost a budoucnost na "před" a "poté".“
Zelikow se již na Harvardu zabýval zneužíváním tzv. „false-flag“ operací, které měly oklamat veřejnost, k politickým účelům.
Jako člen PNAC uvažoval již v červnu 1997 o možnosti, že by mohla být zorganizována událost typu nového Pearl Harbour , která přiměje veřejnost, aby sama požadovala zvýšení vojenských výdajů, což je podle neokonzervativců nutné k udržení vedoucí role USA při udržování světového pořádku Zelikow byl terčem kritiky, protože odmítal informace o nebezpečných aktivitách Al-Káidy, ale také mařil program vojenské zpravodajské služby DIA „Able Danger“, který v rámci monitorování mezinárodního terorismu sledoval Mohammada Attu.
Alvin Bernard Krongard – výkonný ředitel CIA. Jmenován 16. března 2001, rezignoval v roce 2004 po rezignaci šéfa CIA Teneta (který byl kritizován v souvislosti s chybami tajných služeb ve vztahu k tzv. irácké krizi). Krongard pro CIA pracoval na plný úvazek po 29leté obchodní kariéře od roku 1998.
Podezření
To, že CIA o útocích předem věděla, posiluje fakt, že v té době byl třetím mužem CIA obchodník Alvin Bernard Krongard, až do roku 1998 dlouholetý ředitel významné investiční banky Alex, Brown and Sons/A.B.Brown, která uskutečnila nejvíce podezřelých transakcí. A. B. Krongard byl spojkou mezi CIA a Blackwater Security Consulting, které zprostředkovával černé zakázky od ministerstva zahraničí, kde pracoval jeho bratr Howard.“
Blackwater byla první ze 140 soukromých bezpečnostních agentur působících během okupace v Iráku. Počet jejích žoldnéřů nakonec převýšil počet příslušníků pravidelné americké armády. Bylo to vysvětlováno tím, že jinak by musela být v USA zavedena nepopulární povinná vojenská služba.
Podnikatelé
Larry A. Silverstein – americký podnikatel, investor a developer. V roce 1980 získal od města právo postavit budovu č. 7 WTC na sever od dvojčat. Měl zájem o získání celého komplexu. V době útoků měl dvojčata pronajata na 99 let. Za zničené budovy získal pojištění ve výši 4.55 miliardy. V roce 2006 dostal povolení vystavět tři kancelářské mrakodrapy.
Podezření
Pouhé dva měsíce před útokem si Silverstein pronajal celý komplex WTC a nechal budovy pojistit proti teroristickým útokům na 3,5 miliardy dolarů. Někdo v tom vidí pojistný podvod.
Al Káida bývá do češtiny překládána jako základna, jde o militantní islámskou organizaci, stojící za řadou velkých atentátů a únosů v celém světě. V čele této organizace stál od jejího založení saúdskoarabský multimilionář Usáma bin Ládin, který se značnou měrou podílel na jejím financování. Byl zastřelen při cíleném vojenském útoku americké armády 2. 5. 2011 ve svém sídle v Pákistánu.
Usáma bin Ládin - (1957-2011) člen prominentní saúdskoarabské rodiny bin Ládinů a jeden ze zakladatelů teroristické organizace Al-Káida. Byl hledán pro spojení s útoky na velvyslanectví v Dar es Salaamu, a Nairobi ze 7. srpna 1998, které zabily více než 200 lidí. Byl podezírán z podílu na mnoha dalších útocích po celém světě.
Jako mudžáhid bojoval Usama bin Ládin proti sovětské invazi do Afghánistánu. USA ho obvinily z inspirace a podpory útoků proti americkým občanům, zejména se jedná o teroristické útoky 11. září 2001.
V prvním rozhovoru pro pákistánské noviny z 28. září 2001 popřel zapletení do útoků i to, že by o nich věděl, a obvinil americkou vládu z podpory Izraele a útisku Palestinců. Ve své první videonahrávce po 11. září ze 7. října 2001 tvrdil, že „zničením, díky Bohu, nejvěhlasnější budovy byla Amerika zasažena Alláhem v nejzranitelnějším bodě“. Později publikoval nahrávky, na kterých se k útokům „přiznává otevřeněji“. Bývají předmětem kritiky, že jdou o falza. Za útoky z 11. září ale nebyl nikdy oficiálně obviněn.
Podezření
V prosinci roku 2007 bývalý italský prezident Francesco Cossiga řekl v rozhovor pro Corriere Della Sera, že kazeta, v níž se Usáma bin Ládin přiznává k útokům 11. září 2001, byla vytvořena v milánských studiích Mediaset.
Usáma bin Ládin byl údajně 4. července 2001 ošetřen v Dubaji v americké nemocnici, kde ho kontaktoval místní šéf CIA. Také jiné ošetření v nemocnici v Pákistánu naznačuje, že nebyl hledaným zločincem.
Aktivity Bin Ládina
V roce 1996 Usáma bin Ládin vydal krátký manifest, ve kterém vyhlásil válku Spojeným státům.
Bin Ládin byl obžalován z šesti hrdelních zločinů v souvislosti s útoky na velvyslanectví USA v Dar es Salaamu, a Nairobi ze 7. srpna 1998.
Po útocích na svá velvyslanectví zaútočily USA raketami na údajnou základnu Al-Káida v Afghánistánu a na farmaceutickou továrnu v Súdánu, která údajně vyráběla chemické zbraně. Vláda v Chartúmu pod americkým tlakem Usámu vypověděla. Usáma nalezl útočiště v Afghánistánu, kde spolupracoval s fundamentalistickým islámským režimem Talibů.
Po útoku 11. září 2001 na území USA označila americká vláda bin Ládina za organizátora celé akce. Spojení bin Ládina s útoky z 11. září proběhlo velice rychle: ještě ten samý den hlavní americká média spekulovala o možnosti jeho zapletení; podle výpovědi předsedy zpravodajského výboru Senátu Davida Borena tehdejší šéf CIA George Tenet, v okamžiku, kdy se dověděl, že Světové obchodní středisko bylo „napadeno“, zareagoval: „Víte, toto má všude na sobě otisky bin Ládina“. Colin Powell den po útocích zahájil rozhovory s Pákistánem s perspektivou jej USA předat.
V průběhu přelomu září a října 2001 Spojené státy žádaly po Tálibánu vydání bin Ládina z Afghánistánu, ve kterém v tu dobu přebýval. 28. září byl zveřejněn rozhovor s Usámou bin Ládinem, ve kterém prohlásil, že do útoků z 11. září nebyl zapleten.
Podle oficiálního vyjádření FBI„nebyly nalezeny přímé důkazy spojující bin Ládina s útoky z 11. září 2001“.
Smrt Bin Ládina
Od konce roku 2001 se několikrát objevily na veřejnosti zprávy, že Usáma bin Ládin je mrtev, ať už měl zemřít přirozeným nebo násilně. Podle jednoho zdroje zemřel již v prvním roce americké invaze do Afghánistánu (2001) v jeskyních Tora Bora. V roce 2009 ho prohlásil za mrtvého samotný pákistánský prezident Zardárí.
2. května 2011 v noci americké jednotky usmrtily Bin Ládina v jeho tajném sídle v Pákistánu. Jeho identita prý byla potvrzena analýzou DNA a tělo svrženo na neznámém místě do Arabského moře. Fotografie zabitého Úsamy bin Ládina nebyly nikdy zveřejněny. Nicméně smrt Bin Ládina potvrdila dodatečně sama Al-Káida a pohrozila pomstou.
Okamžitě poté, co byla americká verze smrti zveřejněna, se objevily pochybnosti, zda se jednalo o skutečného vůdce Al-Káidy, který podle některých zdrojů zemřel již během útoku amerických vojáků na území Afghánistánu v roce 2001.
http://internetweek.cz/usama/zemrel-usama-bin-ladin-zakladatel-al-kaida
Let American Airlines č. 11: (5 únosců)
Muhammad Atta (Egypt), Abdulaziz al-Omari (Saúdská Arábie), Waleed al-Shehri (Saúdská Arábie), Wail al-Shehri (Saúdská Arábie), Satam al-Suqami (Saúdská Arábie)
Let United Airlines č. 175: (5 únosců)
Fayez Banihammad (Spojené arabské emiráty), Ahmed al-Ghamdi (Saúdská Arábie), Hamza al-Ghamdi (Saúdská Arábie), Marwan al-Shehhi (Spojené arabské emiráty), Mohald al-Shehri (Saúdská Arábie)
Let American Airlines č. 77: (5 únosců)
Hani Hanjour (Saúdská Arábie), Nawaf al-Hazmi (Saúdská Arábie), Salem al-Hazmi (Saúdská Arábie), Khalid al-Mihdhar (Saúdská Arábie), Majed Moqed (Saúdská Arábie)
Let United Airlines č. 93: (4 únosci)
Ahmed al-Haznawi (Saúdská Arábie), Ahmed al-Nami (Saúdská Arábie), Ziad Jarrah (Libanon), Saeed Al-Ghamdi (Saúdská Arábie)
PODEZŘENÍ
1) Abdulaziz al-Omari, údajný terorista z letu 11, v minulosti studoval v USA. Během svého studijního pobytu tam ztratil pas.
2) Salem Al-Hazmi, jenž měl být na palubě letu 77, se stal obětí krádeže svého pasu též - a to již v roce 1998 v Káhiře.
Jména údajných atentátníků byla FBI známa do necelých 48 hodin po útoku (buď rekordně rychlé, nebo předem připravené vyšetřování), tato jména ale chybí na listině cestujících, jak ji téhož dne zveřejnila stanice CNN. Z prvního zveřejněného seznamu cestujících byla záměrně vynechána arabská jména.
Chybí důkazy (např. pomocí DNA), že tyto osoby byly skutečně na palubě letadel.
Nález nepoškozeného papírového pasu jednoho z únosců (Muhammada Atty) se v souvislosti s totálním zničením obou unesených letadel jeví jako přinejmenším překvapivý, tzv. teorie magického pasu.
3) Muhammad Atta, kterého FBI obviňuje, že jako agent Al-Káidy velel sebevražedným útokům, byl agentem pákistánské tajné služby ISI, která mu v červenci 2001 poukázala na jeho účet v USA sto tisíc dolarů. Otec Mohammeda Atty tvrdí, že den po útocích mu syn telefonoval.
4) Wail al-Shehri 23. září 2001 uvedl, že opustil USA v září 2000, aby si leteckou zkoušku dokončil ve Saúdské Arábii. V době útoků se nacházel v marocké Casablance.
5) Abdul Azíz Alamari, inženýr Saúdské telekomunikační společnosti, stejného dne pro The Telegraph uvedl, že nemá ponětí, jak létat s letadlem.
6) Wail al-Shehri, pilot a syn saúdského diplomata v Bombaji, po útocích „osobně mluvil s otcem a se svým synem.“
7) Mohald al-Shehri, podle potvrzení periodika The Orlando Sentinel ze začátku října 2001 „není mrtvý a nemá s tím (11. zářím) nic společného.“V současnosti žije v Saúdské Arábii.
8) Khalid Al-Midhar, který se živí jako programátor v saúdské Mekce, se v okamžik, kdy měl v „jeho“ letu 77 zahynout, díval na televizi a později o své roli teroristy uslyšel v přímém přenosu. Doslova uvedl: „Chci věřit, že toto celé byla chyba.“
9) Salem Al-Hazmi, který pracuje v chemické továrně v Saúdské Arábii, poskytl 21. září 2001 rozhovor britskému The Guardian.
10) Ahmed al-Nami, supervizor v Saudi Airlines, a Saeed Alghamdi, který se v té době podroboval pilotnímu tréninku v Tunisu, poskytli rozhovor The Telegraph 23. září 2001. Alghamdi výslovně prohlásil, že „FBI nenašla žádné důkazy o mém zapojení do útoků“.
Minimálně sedm (některé zdroje tvrdí, že dokonce devět) z atentátníků mělo být po sebevražedném útoku naživu; se čtyřmi z nich udělal britský The Telegraph rozhovor.
Nejde jen o magický cestovní pas, který neshořel při výbuchu letadla, ani nebyl zasypán troskami a prachem, také ostatní nálezy mají své otazníky. Tzv. Attovy dopisy: tři exempláře, společně představené ministerstvem spravedlnosti a FBI, měly být nalezeny na rozličných místech: v Attově zavazadle, v autě u Dulles Airport a ve vyhořelých troskách letadla UA93, zříceného u Shanksvillu. FBI mluvila o ‚návodech k letu‘, nalezených krátce po atentátech v autech, zaparkovaných před letišti. Podle nich byli pachatelé ještě téhož dne identifikováni jako Arabové. Nezávisle na rychlosti nálezu, který i v tomto případě kontrastuje s předchozí nečinností, by bylo zajímavé vědět, o jaké letecké podklady se jedná, jestliže nebyly v angličtině, řeči mezinárodního leteckého provozu, nýbrž v arabštině? A proč si je dotyční vůbec brali na poslední cestu s sebou a zvyšovali tak riziko prozrazení?
Otazník největší jsou seznamy cestujících. Americké úřady hovoří o 19 arabských teroristech. Problém je v tom, že prvotně zveřejněné listiny posádek a cestujících všech čtyř letounů neobsahují ani jedno arabské jméno. Světové veřejnosti byl ale již necelých 48 hodin po atentátu představen téměř kompletní seznam atentátníků (CNN, Der Spiegel), dokonce se dvěma fotografiemi. Je otázkou, kde se vzal a jak se CNN i Spiegel k těmto fotografiím tak rychle dostaly. Ze seznamu cestujících pocházet nemohl, tam tato jména nefigurovala. Jejich záměrné odstranění z bezpečnostních důvodů odporuje logice, jelikož seznam byl vzápětí uveřejněn. Jeden z atentátníků letu UA93 měl podle poznatků FBI rovněž bydlet v Hamburku, jeho jméno prý ale německé úřady utajovaly, aby nebylo narušeno pátrání po dalších osobách v pozadí. Je zřejmé, že seznam teroristů musely dodat bezpečnostní orgány, což je další příklad jednoho z mnoha, do dnešní doby nevysvětlených rozporů.
Mahmúd Ahmadínežád – íránský prezident je první hlavou státu, která zpochybnila oficiální vysvětlení útoků z 11. září. Současně řekl, že tuto událost měla dávno vyšetřit OSN. Jeho vystoupení v New Yorku z 22. 9. 2010 vyvolalo odsouzení; o svých pochybách ale mluvil už i v roce 2008. Přibližně ve stejné době bylo 11. září kriticky diskutováno i v japonském parlamentu premiérem Yasuo Fukudou.
Sibel Edmondsová - Bývalá tlumočnice FBI udělala mnoho znepokojivých prohlášení o 11. září. Americké úřady podle ní kryly celou organizační vrstvu Al-Kaidy. Vypověděla například, že již v dubnu 2001 byly dostupné informace, že Usáma bin Ládin plánuje v USA velkou teroristickou akci, útoky na velká města s pomocí unesených letadel. Informace nebyly zahrnuty do zprávy vyšetřovací komise. Edmondsová obvinila v médiích tajné služby z obstrukcí ve věci zastavení připravovaných teroristických akcí. A prohlásila, že spolupachatelé teroristů, kteří jim připravovali akce, jsou stále na svobodě.
James Henry Fetzer - americký emeritní profesor, působící na University of Minnesota, který 11. září 2001 věnoval několik přednášek.
David Ray Griffin – autor knihy Nový Pearl Harbor – 11. září a vláda George Bushe s podtitulem Znepokojující otázky, komplexně se zabývající většinou otázek, které nebyly dostatečně zodpovězeny. V této knize též věnuje desítky stran kritice práce oficiální komise, které rozvádí v další jeho publikaci Debunking 9/11 Debunking (2007).
Michel Chossudovsky – jeho článek Pravda skrytá za 9/11: Kdo je Usáma bin Ládin byl pravděpodobně vůbec první, který zpochybňoval Bushovo trvání na tom, že bin Laden je za útoky na Světové obchodní centrum a Pentagon zodpovědný. Následovala jeho kniha America´s „War on Terrorism“.
Alex Jones – má rozhlasový pořad v Austinu ve státě Texas a coby konspirační teoretik v červenci 2001, šest týdnů před útoky, předpověděl, že vláda USA pravděpodobně spáchá teroristický útok na vlastní obyvatelstvo.
Profesor Steven E. Jones – nejvýraznější z hnutí Scholars for 9/11. Dokázal, že při pádu budov byla použita výbušnina termit.
Michael Moore – vymezuje se zejména proti Georgi W. Bushovi, mj. i jeho konání ve dnech předcházejících útoky, samotného 11. září i v době po nich.
Morgan Reynolds - doktor filosofie, ekonom, emeritní profesor na Texas A&M University a bývalý vysoký úředník Bushovy administrativy – v době útoků byl šéfem centra Criminal Justice Center při Národním centru pro policejní analýzu. Zdůrazňuje důležitost řádného vědeckého přezkoumání tragédie z 11. září, konstatuje, že 11. září bylo zorganizováno „zevnitř“ (Inside Job) a naznačuje, že vědci a specialisté jsou v současném „bezpečnostním státě“ zastrašováni, aby se k tématu nevyjádřovali.
Charlie Sheen – jeden z mála herců nebo hollywoodských umělců, který vyjádřil pochybnosti s oficiální verzí útoků.
Konspirátoři rozdělují podezřelé z toho, že spáchali nebo se spolupodíleli na útocích na dvě skupiny.
Méně závažný stupeň viny americké vlády se nazývá (LIHOP – Let It Happen On Purpose – záměrně dopustili, aby se to stalo), při které by tyto zodpovědné osoby útok využily a nechaly jej proběhnout, popřípadě jeho uskutečnění pomohly suspendováním standardním operačním postupům (například těch, které se pojí se stíháním uneseného letadla).
Závažnější verze (MIHOP – Made It Happen On Purpose – zařídili, aby se to stalo), ve které by elementy americké administrativy, armády a vojensko-průmyslového komplexu útok od začátku naplánovaly a zařídily jeho uskutečnění.
Konspirační teorie tvrdí, že za teroristickými útoky z 11. září stojí nějaké spiknutí z amerických vládních kruhů, tajných služeb nebo jiné vlivné skupiny, která úmyslně jednala v neprospěch obyvatel.
Obecně se za hlavní viníky často označují šéfové vojensko-průmyslového komplexu a těžebního průmyslu. Události 11. září jsou často dávány do souvislosti s dalšími spiknutími (NWO, ilumináti aj.)
Někdy konspirátoři předpokládají, že došlo ke „spolupráci“, k využití teroristických příprav pro vlastní zájmy určitých mocenských kruhů. Například americké tajné služby o islámské teroristické hrozbě věděly, ale na místo toho, aby ji zastavily, nechaly vedoucí kruhy útoky uskutečnit a využily důsledky propagandisticky k tomu, aby omezily vnitřní svobodu USA a zaútočily vojensky mimo území Spojených států. Proto mohli teroristé „nepochopitelně“ projít obrannými systémy (NORAD, raketová obrana Pentagonu) a uspět.
Jiné konspirační teorie předpokládají, že šlo o „Inside Job“, přičemž mohli být do Američany zorganizované akce zapojeni sionisté ve prospěch státu Izrael, který ze strategických důvodů potřebuje boj USA proti islámu, aby si uchoval vlastní existenci.
ILUMINÁTI
V souvislosti, že 911 byl Inside Job spojený s ilumináty se objevil kuriózní důkaz. V roce 1990 tvůrce her Steve Jackson plánoval svou nejnovější karetní hru, kterou chtěl nazvat "Illuminati -- New World Order". Hra vyšla v roce 1995. Obsahuje i tři karty související s 11. zářím. Jde o kartu s vybuchujícími Dvojčaty pod názvem Terrorist Nuke a hořícím Pentagonem s názvem Pentagon. Poslední z trojice karet má název Goal a je na ní nápis Redukce populace. Konspirátoři z toho vyvozují, že Jakcson se nějakým mysteriózním způsobem dozvěděl o útocích 11 let předem, protože zejména karta s hořícími Dvojčaty neuvěřitelně odpovídá realitě. Nebo někoho inspiroval?
Obecná charakteristika teorií
Zastánci teorie, že se vláda spikla proti vlastním občanům, se snaží poukazovat na údajné nejasnosti, nelogičnosti, nesmyslnosti a lži ve vysvětlení událostí 11. září, které bylo zveřejněno v médiích, a přicházejí s vlastními verzemi událostí. Nejčastější společný prvek konspiračních teorií je podezírání Bushovy administrativy a představitelů vojensko-průmyslového komplexu z předem plánované akce, vedené proti vlastnímu národu s cílem získat nového nepřítele, proti kterému by mohli vést válku, oživení ekonomiky a zbrojařského průmyslu. Dále pak naklonit veřejné mínění pro následné válečné tažení do strategicky významných regionů bohatých na zásoby ropy a zemního plynu, přimět občany k ústupkům ze soukromí a navodit atmosféru strachu před dalšími útoky. Kromě toho si republikánská vláda upevnila moc a snadněji se vypořádá s odpůrci. Spiklenci vydělali několik stovek miliard dolarů z pojistných podvodů, ztracených účtů za válečné výdaje a státní zlaté rezervy.
Postoj odborné veřejnosti
Konspirační teorie se staly předmětem studia mnoha nezávislých výzkumníků, z nichž někteří poukazovali na tendenční práci s fakty, jejich selektivní výběr nebo citace nevěrohodných lidí nebo svědků. Nicméně mezi zastánce teorie, že šlo o vládní spiknutí, patří i univerzitní profesoři, společenští vědci a techničtí odborníci.
Zastánci teorie spiknutí založili mnoho různých spolků určených pro představitel určitých profesí jako například sdružení architektů a stavitelů, vysokoškolských profesorů a studentů nebo pilotů, kteří se pokoušejí zpochybnit oficiální verzi. Sdružení akademiků, reprezentované 75 profesory, například tvrdí, že vyvrátili teorii „palačinkového“ zhroucení nebo že identifikovali přítomnost komerční pyrotechnické směsi termit na základě zbytků síry.
Většina amerických představitelů, novinářů, nezávislých výzkumníků a architektů však obecně přijímá názor, že Al Káida je sama odpovědná za útoky, a že spíše než řízená demolice, způsobil pád budov náraz letadel v kombinaci s následnými požáry.
Některé z nich:
zřícení budov WTC
náraz do Pentagonu
načasování události
válka v Afghánistánu
válka v Iráku
méně přijímané motivy
Jednotlivé otázky
Hlavní prvky těchto konspiračních teorií zahrnují: nesrovnalosti s identitou a schopnostmi atentátníků, suspendování standardních postupů po zjištění unesených letadel, zřícení budov Světového obchodního střediska jako kontrolovanou explozi a miliardový pojistný podvod, zásah Pentagonu řízenou střelou v kombinaci se ztrátou účetních dokumentů, realizaci několik let projektovaných předpřipravených válečných plánů a další.
Otázek je překvapivě mnoho. Přívrženci konspiračních teorií preferují termíny obvinění, „práce zevnitř“ (Inside Job), False Flag Operation nebo, řídčeji, body, které je potřeba spojit (Connecting the Dots), abychom si o 11. září udělali celkový obrázek. Radikálnější z nich odmítají pro své působení označení konspirační teorie ve smyslu spolčení dvou nebo více lidí za kriminálním účelem; naopak tvrdí, že skutečnými konspiranty byla úzká skupina nejvlivnějších osob kolem Bushovy administrativy, armády a stěžejních zbrojařských a průmyslových společností.
Některé dokumenty a filmy o konspiraci 9/11
Další zdroje
http://www.911truth.org
http://www.bbc.co.uk/news/magazine-14665953
http://911review.org/companies/Odigo/Mossad_Ptech_Odigo_9-11.html
http://newsone.com/newsone-original/samalesh/the-11-most-compelling-911-conspiracy-theories/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Konspirační_teorie_o_útocích_z_11._září
http://hledani.gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008090006
http://911blog.yweb.sk/679/Historicky-prulom-Aktivni-vybusnina-super-termit-vedecky-potvrzena-v-troskach-z-WTC.html
Další příspěvky autora: heartblue
Články ve stejných kategoriích:
Konspirační teorie 11. září 11.září 2001 WTC Konspirace video Zajímavá videa Zajímavé články Terorismus Usáma Bin Ládin Konspirace
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!