internetWEEK.cz menu TOPlist

Niagarské vodopády – druhé největší vodopády na světě

Niagarské vodopády – druhé největší vodopády na světě

Každá země má něco, čím se může chlubit. V Kanadě jsou to zajisté druhé největší vodopády na světě. Ne jen, že jsou obdivuhodné, ale údajně mají i léčivé účinky. Vydejme se za nimi...

 

Niagarské vodopády – druhé největší vodopády na světě

Informace o vodopádech

Niagarské vodopády jsou vlastně složení dvou vodopádů a čtyř jezer (Hořejší, Michiganské, Huronské, Erijské). Řeka Niagara (původně ze slova Onguiaahra, tak jí nazývali Indiáni a znamená to Hřmící voda), na které vodopády leží, vytéká z Erijského jezera, odkud dále teče do jezera Ontario. Nižší z vodopádů se nazývá Americký vodopád. Jeho výška je 51 metrů a široký je 50 metrů. Větší a i krásnější vodopád, který se nachází na kanadské straně, se nazývá Kanadská podkova. Jeho výška je 55 metrů a je 900 metrů široký. Niagaru rozděluje na obě ramena Kozí ostrov.

 

Jak vznikly Niagarské vodopády?

Vše začalo v době ledové, něco před 12 000 lety, kdy Niagarský ledovec ustupoval Wisconsinskému ledovci. Voda z velkých jezer stékala dolů. Přibližně o 2 km dál po proudu řeky, než nalezneme dnešní Niagarské vodopády, začaly vznikat Niagary. Svou silou Niagara neustále omývala břehy a ty ročně ustupovaly až o 1 metr. Dnes Niagara ubere z břehu přibližně 4 cm za rok. Proces růstu Niagarských vodopádů se tedy zpomalil.

 

Niagarské vodopády jsou umístěny na hranici dvou států. Vznikla také dvě města, která jsou pojmenována právě po Niagarských vodopádech. Jedno město se jmenuje Niagara Falls a nachází se v kanadské provincii Ontario a druhé město se jmenuje Niagara Falls a je součástí amerického federálního státu New York. Samozřejmé je, že Niagarské vodopády jsou velice oblíbenou turistickou atrakcí. Z toho důvodu byly na kanadské straně postaveny dvě velké vyhlídkové věže Skylon Tower a Minolta Tower.

 

Něco málo o Skylon Toweru a Minolta Toweru

Skylon Tower je nejvyšší budovou s výhledem na Niagarské vodopády, a tak je nejpopulárnější věží v oblasti. Ze Skylonu je vidět silueta kanadského Toronta. Měří okolo 160 metrů, od paty vodopádů stojí věž ve výšce 236 metrů. Na vrchol Skylonu se dostanete pomocí výtahu zvaného Yellow Bug za 52 vteřin. Kromě vyhlídkové plošiny je součástí této věže také 3D a 4D kino, restaurace, obchody a menší zábavní centrum.

 

Skylon Tower

 

Minolta Tower byla vůbec první budovou vybudovanou na kanadské straně. Měla návštěvníkům umožnit úchvatný výhled na celou Kanadskou podkovu. Věž měří od paty Niagarských vodopádů 525 stop, což je přibližně 160 metrů. V Minolta Tower se nachází pokoje, v kterých se můžete ubytovat a samozřejmě také restaurace.

 

Minolta Tower

 

Burácející masy vody

Jejich hřmění a hukot je slyšet na kilometry daleko. Masa vody valící se z horních jezer má průtok 55 milionů litrů vody za minutu, což samo odpovídá tomu, jak veliké Niagarské vodopády jsou. Ročně je navštíví okolo 12 milionů lidí.

 

Ne všechna voda z Niagarských vodopádů však dopadne dolů. Určitá její část je totiž odváděna do místní elektrárny, kterou nechal postavit Nikola Tesla. Ovšem množství vody, které může být odvedeno je vymezené a nesmí se překročit, protože jinak by turisté byli ochuzeni o překrásný zážitek Niagarských vodopádů.

 

Dobrodruzi a sebevrazi

Ty, které nebaví na Niagaru chodit se procházet a koukat se jen tak na tekoucí vodu spadající kamsi do hlubin, mohou zažít něco dobrodružnějšího. Například se mohou vydat na lodní výlet přímo pod tekoucími Niagarskými vodopády po řece Niagara. Také se můžete podívat na duhu, která je nad Niagarou běžnou záležitostí. Krásný výhled je z Duhového mostu.
Ti, kteří nemají rádi mosty, se mohou vydat na některou z vyhlídkových plošin, odkud je také možné sledovat duhu a okouzlující Niagarské vodopády. Také je možné sjet výtahem k řece Niagaře, odkud můžete nastoupit na výletní lodě Maid of the Mist a nechat se dovézt pod Niagarské vodopády. Pokud jste opravdovými milovníky vody, zajisté stojí za to navštívit Goat Island, kde se nachází jeskyně zvaná Jeskyně větrů (anglickým jazykem The Cave of the Wind). Z této jeskyně můžete stát přímo pod Niagarskými vodopády. Sledujete ve vodotěsných oblecích spád vody z druhé strany. Je to opravdu nezapomenutelný zážitek. Krásný pohled na Niagarské vodopády se člověku také naskytne, pokud na ně kouká z Queen Victoria Parku.

 

Pokud byste si nevybrali ani jednu z těchto atrakcí a jste kupříkladu milovníky sportu, můžete navštívit místní tenisové kurty. Dále se tu nachází mnoho restaurací, různé zahrady na příjemné procházky, ale také například Niagara Falls Muzeum, kde naleznete veškeré informace o historii Niagarských vodopádů, prvních kmenech atd.

 

Dále na horním toku Niagary můžeme najít pevnost Fort Erie. Na dolním toku, tam kde do řeky Niagary ústí jezero Ontario, stojí pevnost Fort George a na americké straně můžeme nalézt další pevnost, jejíž název je Fort Niagara.

 

Mnoho kaskadéru a iluzionistů na Niagarské vodopády přišlo ukázat, co umí. Například americko-český kaskadér Karel Souček kdysi dávno proplul Niagarskými vodopády v uzavřeném sudu. Také David Copperfield se nechal svázaný v uzavřené sudu na hořícím voru shodit po Niagaře dolů směrem k vodopádům. Když už se vor řítil do hlubin, David se vznesl s helikoptérou směrem k divákům. Niagarské vodopády se staly opět o něco slavnější.

 

Bohužel výška a prudký spád vody nepřitahuje jen osoby s dobrodružnou povahou a se zájmem o tento úchvatný přírodní jev. Často sem chodí ukončit svůj život sebevrazi. Některým se to bohužel povede, jiní jako zázrakem přežijí.

 

Niagarské vodopády za noci

V noci jsou Niagarské vodopády nádherně osvětleny různě barevnými světly, která potom vytváří nepřekonatelnou světelnou show. Také ti, kteří se ubytují u Niagarských vodopádů a strefí se do správného dne, mohou spatřit ohňostroj nad Niagarskými vodopády.

 

Niagarské vodopády

 

Zajímavosti

Za zajímavé pokládám například to, že se u Niagarských vodopádů natáčel film s Marilyn Monroe, který se jmenoval Niagara. Známé jsou například scény na dřevěných schodech, které se natáčel dole u Niagary pod Americkým vodopádem. Také scény z Bell Tower jsou známé, které se nacházely na kanadské straně u prvního mostu pod vodopády.

 

Nejraději zde tráví svůj čas manželé na líbánkách, ne nadarmo se této oblasti také říká Město Líbánek, neboli Honeymoon Capital of the World.

 

V zimě na Niagarských vodopádech probíhá festival světel (The Winter Festival od Lights). Slavnosti trvají od listopadu do ledna. Během tohoto festivalu se okolí rozzáří více než třemi miliony světly umístěnými přímo na zemi, nebo okolo stromů.

 

Kam dále se vypravit?

V okolí Niagarských vodopádů můžeme najít také velké množství kasin a zábavních parků. Také jsou zde botanické zahrady, které mají ve svých zahradách složené veliké hodiny z květin. Výjimkou nejsou ani horské dráhy, pěstování vinné révy, kterou můžete v podobě lahodného vína ochutnat v nějakém z tamějších sklípků. Najdeme tam takových možností, že je ani všechny nestačíme využít.

 

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Niagarsk%C3%A9_vodop%C3%A1dy
http://www.tixik.cz/skylon-tower-2369133.htm
http://usa.qex.cz/Skylon%20Tower
http://www.infoniagara.com/attractions/minolta_tower/index.aspx
http://www.amerika.cz/clanek/niagarske-vodopady
http://premysli-a.pismenkuje.cz/1461-niagarske-vodopady.html
http://www.kanadaweb.cz/niagarske-vodopady-28
http://kanada.orbion.cz/niagarske-vodopady/pruvodce/#

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Kanada   Cestování   Zajímavosti ze světa  


Kategorie Kanada


Obrazem: 30 pozvánek do divukrásné KanadyObrazem: 30 pozvánek do divukrásné Kanady
Jen málo míst na světě Vám nabídne tolik krás najednou. Divokou přírodu, polární záře a ledovce větší než zaoceánské lodě.Projekt Magnet: UFO EXISTUJÍProjekt Magnet: UFO EXISTUJÍ
Projekt Magnet byl program kanadského ministerstva dopravy zaměřený na výzkum UFO, založený 2. prosince roku 1950. Kanaďané věřili, že pohon Ufo je založený na magnetizmu. A odhalují, že USA tají poznatky o UFO lépe, než o vodíkové bombě (1950!)...


Kategorie Cestování


Obrazem: 30 pozvánek do divukrásné KanadyObrazem: 30 pozvánek do divukrásné Kanady
Jen málo míst na světě Vám nabídne tolik krás najednou. Divokou přírodu, polární záře a ledovce větší než zaoceánské lodě.Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!
Každý rok to umí na Sibiři pořádně roztočit. Na závěr lyžařské sezóny musí všichni do plavek. Každým rokem je jich víc a víc. Podívejte se na velkou foto a video galerii!Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?
Blesk neuhodí na jedno místo dvakrát. A není blesku bez hromu. To platí na celém světě, jen ne u jezera Marocaibo ve Venezuele. Bouřky s rekordními blesky jsou zde každý den. Marocaibo je Olympem světa…Necháte se zlákat k dovolené v Sýrii?Necháte se zlákat k dovolené v Sýrii?
Promo video ministerstva pro cestovní ruch láká k dovolené v přímořském letovisku Tartus...Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.comTip na dovolenou nebo zastávku cestou: Lago di GardaTip na dovolenou nebo zastávku cestou: Lago di Garda
Itálie: Gardské jezero je jako klín zaražený do Alp, táhnoucí se přes 50 kilometrů od severu k jihu, v nadmořské výšce pouhých 65 metrů. Má neopakovatelné kouzlo. Nabízí sportovní i kulturní vyžití, nádhernou přírodu a průzračnou vodu.Kam na dovolenou?Kam na dovolenou?
Bezpečnostní situace v oblíbených letoviscích po celém světě se pro cestování změnila. Středomoří bojuje s uprchlíky a teroristy, Karibik s virem Zika. Jako bezpečné a levné místo Češi volí Bulharsko nebo domácí dovolenou.Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!
Úchvatné modelové kolejiště můžete navštívit v Hamburku. Nebo si alespoň pustit toto krásné video...Ostrov panenek – místo, kde člověka mrazí po těleOstrov panenek – místo, kde člověka mrazí po těle
Na světě je mnoho míst, která jsou něčím zvláštní a která nás něčím zajímají. Málokteré je však tak mrazivé, že si ho nejen dobře zapamatujeme, ale ani na něj nechceme pomyslet. Jedním takovým je Ostrov panenek.Toulkami za nejtajemnějšími místy ČeskaToulkami za nejtajemnějšími místy Česka
Česko je krásná země a vědí to všichni. Cizinci se sem rádi vrací. Kromě krásných krajin, žen, dobrého piva a památek v Česku můžeme najít i mnoho tajemných míst. Vydejme se po stopách těch nejtajemnějších společně.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí