internetWEEK.cz menu TOPlist

Sladká past pro Juliana Assange

Sladká past pro Juliana Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks ztratil obviněním, že někoho znásilnil, u široké veřejnosti kredit. Kdo vlastně je Julian Assange?

 

Sladká past pro Juliana Assange

Tenhle chlápek nevypadá jako násilník – napadne člověka, když Juliana Assange zahlédne v televizních zprávách. Slavný internetový aktivista působí všelijak, ale nedělá dojem primitiva. Když odhlédneme od toho, že americké justici se švédské obvinění náramně hodí do krámu, naskýtá se další otázka: Proč by mediálně ostře sledovaný člověk na sebe upozorňoval tak stupidně a někoho znásilňoval? Copak je to blázen, dobrodruh nebo sexuální maniak? Je to všechno hodně divné, co se semlelo kolem něj. Výsledkem je, že z mediálního hrdiny a zastánce svobody projevu (za jakoukoliv cenu) se náhle stává problematický muž, který má potíže se svým poklopcem a navíc se chová jako zbabělec. Místo, aby se postavil před soud a obhájil své tvrzení, končí v pasti londýnského jihoamerického velvyslanectví. Kde je pravda?

 

Sweet trap

Média v souvislosti s trestním stíháním ve Švédsku a mezinárodním zatykačem někdy používají termín „znásilnění“, jindy „sexuální zneužití“, „sexuální obtěžování“ nebo „sexuální nátlak“. Co se tedy vlastně stalo? Buď se Assange dobře maskuje za nevinný vzhled, nebo je to nějaká bouda. Assangeovi obhájci používají pro švédskou aféru pojmenování „sweet trap“ - sladká léčka. Podle této verze byl Assange uloven ženami, které byly zaúkolovány, aby mu udělaly problém, což se také podařilo. Zkompromitovat někoho sexem je pradávná metoda, s oblibou používaná tajnými službami a vyděrači všeho druhu.

 

Co se stalo podle obžaloby

Australský vydavatel, internetový aktivista, redaktor a mluvčí internetového serveru WikiLeaks Julian Assange přiletěl do Stockholmu 11. srpna 2010 na seminář. Jeho návštěvu organizovala první „oběť“ - slečna A, která ho u sebe ubytovala. Údajně se jedná o levicovou aktivistku.

 

Verze slečny A

Nechala ho u sebe bydlet ve Stockholmu, protože se domnívala, že ona bude mimo byt. Nicméně se vrátila předčasně 13. srpna, šla s Assangem na večeři a poté u ní v bytě došlo k (dobrovolnému) sexuálnímu styku. Assange z ní prý strhl šaty, ona nejprve odmítala, ale nakonec souhlasila se sexem, jestliže dojde ke chráněnému styku. Assange prý kondom záměrně poškodil a ejakuloval v ní. Následující den „oběť“ uspořádala mejdan, kde řekla: "Nebyla to jenom ta nejhorší píchačka na světě, ještě byla násilná." Přesto nechala Australana dále bydlet ve svém bytě.

 

Verze slečny W

Ona Assange obdivovala, a proto podnítila prostřednictvím slečny A jejich setkání. Obě ženy šly v sobotu (den po prvním „zločinu“) s Assangem na oběd, načež slečna W šla s Assangem do kina. Tam se líbali a osahávali. O pár dní později W vzala Assange k sobě, kde se vše schylovalo k sexu. Když Assange odmítl použít prezervativ, přerušila hrátky a oba šli spát. V noci se ale probudili a začalo to znovu, tentokrát prý "nevědomky svolil s použitím kondomu". Ráno W po snídani usnula, Assange ji prý probudil - sexem. Tentokrát kondom neměl. Ženě prý už bylo trapné o kondomu dál mluvit. Nikdy předtím prý nechráněný sex neměla.

 

Verze J. Assange

Assange obvinil obě ženy ze lží. Jeho obhájci obvinili Švédky ze spiknutí za účelem ho diskreditovat nebo i odstranit.

 

Středoevropská poznámka

Český muž může po těchto informacích nabýt dojmu, že ve Švédsku může souložit jen blázen, protože riskuje, že ho jakákoliv žena může obvinit ze sexuálního zločinu, kdykoli ji to napadne. V poslední době se jinak sympatická Skandinávie jeví českému pozorovateli opravdu zvláštně: masový vrah, který se pokusil vyhodit v Norsku do povětří vládní budovu a potom postřílel více než 60 bezbranných lidí, dostane 21 let vězení a muž, se kterým dobrovolně souložily dvě ženy, je stíhán Intrepolem jako nebezpečný zločinec a může být poslán za mříže až na 4 roky! Co k tomu dodat?

 

Kdo je vlastně Julian Assange?

V dětství žil s matkou často na útěku, neustále se stěhovali z místa na místo, v pubertě se stal hackerem a dostal se do konfliktu se zákonem. V 18 letech byl obviněn, že se naboural do cizího účtu, ale zločin mu nebyl prokázán. Brzy se oženil a rozvedl, zplodil syna. Studoval na univerzitě v Melbourne fyziku, ale školu nedokončil. Jeho politický aktivismus, snaha šířit svobodně informace o nepravostech politiky, bránit se korupci a bezpráví, se realizoval v založení WikiLeaks v roce 2006. Bouři emocí a celosvětového zájmu vyvolal server koncem roku 2010, kdy uveřejnil tajnou korespondenci amerických diplomatů. Její obsah byl urážlivý, kompromitující a v mnoha případech by mohl vést k ochlazení vztahů mezi některými zeměmi. Mezi depešemi bylo například nařízení amerického ministerstva zahraničí, které vyzývalo jednotlivé diplomaty ke sbírání informací o vysokých funkcionářích OSN. Assange si za svou činnost vysloužil nejen řadu významných ocenění, ale i obvinění, že má „ na rukou krev“ těch, kteří byli prozrazeni zveřejněním tajných dokumentů v Afghánistánu.

 

Matka Christine Assangeová: Julian měl velmi pevné zásady: nikdy nelhal. Choval se k druhým lidem soucitně. Když jsme viděli, že na chodníku leží někdo opilý, tak jsme se zastavili, abychom zjistili, co mu je. Vždy ho nesmírně zajímala pravda, ať už se jednalo o jakýkoliv obor lidské činnosti. Byl také velmi odvážný, miloval horolezectví a rafting. Bavilo ho zkoumat australskou buš. Když mu bylo 24 let, vydal se do tasmánské divočiny vyzbrojený jen nožem, aby zjistil, zda tam dokáže přežít. Představa, že Julian je nějaký pošuk, který jenom sedí za počítačem, je zcela mylná.

 

James Ball, bývalý pracovník Wikileaks: Každý vidí Juliana, jak chce – někdo jako vizionářského hrdinu z hnutí za svobodu projevu, někdo jako paranoika, narcistního snaživce, který ohrožuje civilizaci. Realita je jiná. Jeho břitký intelekt je opravdu působivý. Má také odzbrojující smysl pro humor. Špatné stránky jeho povahy lidé nadsazují stejně jako ty dobré. Jeho sebejistota může působit arogantně. Jeho chování může být nevypočitatelné a ke svému okolí se nechoval moc ohleduplně. Je dlouhodobě pod velkým tlakem, což u něj vedlo ke směsi paranoie a zaměření na sebe. Ochota manipulovat pravdu a víra, že vše, co dělám, je správné, je dosti nebezpečná směsice, která poslední roky řídí jeho činy.

 

Sarah Saundersová, britská designérka, která zaplatila většinu jeho kauce: Julian bydlel od Vánoc minulého roku v mém domě, dokud neodešel na velvyslanectví. Kdybych měla vybrat jednu jeho vlastnost, tak řeknu, že je hodně zvídavý. Velmi rád jí a zajímá ho všechno, co souvisí s jeho stravou. Zajímá ho to doslova vědecky. Pracuje rád v noci, někdy jsme debatovali do dvou hodin po půlnoci u jídelního stolu.

 

Dr. Suelette Dreyfusová, spisovatelka a novinářka: Pracovala jsem s Julianem na knize Underground: Tales of Hacking, Madness and Obsession on the Electronic Frontier, která pojednávala o skupině počítačových hackerů. Když se Assange pustil do hledání informací, tak pátral tak dlouho, dokud něco nevykutal, i kdyby to mělo být z toho nejpodivnějšího zdroje. Novinářů, kteří by byli tak zapálení pro věc, znám málo. Byl schopný mi zavolat o půlnoci nebo i později. Nenosil hodinky. Zajímal ho obsah a ne omezení. Říkal mi při psaní knihy, abych se zbavila veškeré autocenzury. Jeho filosofií bylo předat lidem fakta a nechat je, ať si udělají vlastní názor.

 

Daniel Domscheit-Berg, spolupracovník WikiLeaks do roku 2010: Potkal jsem Juliana v roce 2007. Začali jsme spolupracovat a trvalo to tři roky. Nebyli jsme zajedno v tom, kam až s WikiLeaks zajít. Vyvíjelo se to od organizace, která podporovala interní informátory - whistlerblowers, až k takové, která má celou tajnou agendu. Byli jsme poslední tři roky přátelé. Julian je víc než inteligentní, je protřelý a vtipný, dobrý znalec a analyzátor systémů. Je to nadšenec. Neumím si ale představit, že by se někomu omluvil. Nedostal by se do takových problémů, kdyby uměl říkat: promiň. Souhlasím plně s tím, že by nikdy neměl být vydán do USA. Jsem zklamaný a nechci už být v budoucnosti s WL spojován.

 

Zakladatel serveru WikiLeaks ztratil obviněním, že někoho znásilnil, u široké veřejnosti kredit

Další informace

Julian Assange byl propuštěn na kauci ve výši 240 000 liber, kterou vybrali jeho slavní stoupenci, mj. americký dokumentarista Michael Moore. Assange je zřejmě ohrožen i na životě nebo může být. Někteří američtí politici otevřeně vyzývají k jeho dopadení. Bývalý poradce kanadského premiéra, americký politolog Tomas Flanagan, řekl, že by měl být Assange zavražděn. Americká republikánská guvernérka Aljašky a kandidátka na prezidenta USA Sarah Palinová požaduje, aby byl Assange stíhán jako arabští teroristé. Jeho stoupenci argumentují, že pokud by byl vydán do Švédska, mohla by následovat deportace do USA, kde by mu hrozil trest smrti. Americká vláda zahájila v květnu 2011 vyšetřování velkou porotou, které má analyzovat proces, jak se statisíce tajných amerických diplomatických depeší dostaly na WikiLeaks. Je to první etapa procedury, která má rozhodnout, zda má být Assange stíhán. Spojené státy o vydání Assange dosud nepožádaly. Při jednání s Assangovým právním zástupcem vydala australská vláda "v podstatě prohlášení, že Assangovi nijak nepomůže". "Odmítla Assange ochránit i učinit jakékoliv žádosti jeho jménem." Švédsko odmítlo zaručit, že Assange nebude vydán do USA s tím, že je to v rozporu s jeho právním řádem. Švédská policie také odmítla vyslechnout Assange v Británii.

 

Závěrem

Nejznámější aktivista světa se tedy prozatím zachránil. Jak známo, 16. srpna 2012 dostal ekvádorský azyl na ambasádě v Londýně a teď už mu nezbývá než čekat. Britové ho ovšem budou hlídat jako oko v hlavě. Nechat si slavného uprchlíka vyklouznout, by byla mezinárodní ostuda. Jisté je, že Julian Assange se stal fenoménem moderní žurnalistiky, obhajoby lidských práv a zejména svobody projevu. Ať už skončí jakkoliv, zapsal se do historie. A můžeme dodat: silné osobnosti jsou vždy rozporuplné. Je těžké k nim zůstat lhostejný: buď je obdivujeme, nebo nenávidíme.

 

Zdroje:
http://www.guardian.co.uk/media/2012/aug/24/who-is-julian-assange?intcmp=239 a Wikipedia.org
Foto: http://www.flickr.com/photos/lestudio1/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Julian Assange   Wikileaks   Zajímavé články  


Kategorie Julian Assange


Pentagon se bojí WikileaksPentagon se bojí Wikileaks
Wikileaks se snaží zveřejnit další část interních dokumentů, které americká armáda označula jako velmi významné.


Kategorie Zajímavé články


Mozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázníMozek v plamenech - mladá Američanka se najednou zblázní
Úspěšná mladá novinářka Susannah Cahalanová napsala autobiografickou knihu o své záhadné nemoci, která ji bleskově srazila na dno, ale stejně rychle odezněla.



Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.



Mamuty vyhubila klimatická změnaMamuty vyhubila klimatická změna
Vymření gigantických savců způsobil nedostatek výživných rostlin v době ledové. Za mamutí apokalypsu nemůže pračlověk, ale klimatická změna.



Autismus, šamani a koněAutismus, šamani a koně
Rupert Isaacson se vypravil se svou manželkou do Mongolska za šamany, aby vyléčil autistického syna Rowana.



Stará posvátná místa Stará posvátná místa
Víru našich prehistorických předků dávno vymazalo křesťanství. Ztráta paměti je pozoruhodná. Nevíme, kdo jsme byli, ani odkud jsme přišli. Když ještě žili Evropané v těsném spojení s přírodou, uctívali některá místa. Podívejme se, jak to bylo v Litvě



Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou,  která si prošla peklem!Rozhovor s Dianou Klibániovou, slečnou, která si prošla peklem!
Když jsme zdraví, málokdo z nás si dokáže představit, že by se náš život mohl změnit během chvilky v holý boj. Dianě se to stalo. Byla jí diagnostikována rakovina kosti.



Nikolaj Levašov: Záhadný konec kontroverzního léčitele Nikolaj Levašov: Záhadný konec kontroverzního léčitele
I na český internet pronikla informace, že zemřel slavný ruský léčitel, a nejen to, byl zavražděn – záhadnou vesmírnou energií. Jmenoval se Nikolaj Levašov. Kdo to byl a co hlásal?



Záhada nad záhady: Oregonský vír Záhada nad záhady: Oregonský vír
Na jednom místě ve státě Oregon v USA jako by fyzikální zákony nefungovaly. Indiáni se místa obávali a dali mu název Zakázaná oblast. Vědci fyzikální anomálii marně zkoumají už desítky let.



Jaká bude další evoluce lidstva?Jaká bude další evoluce lidstva?
Člověk zručný, neandrtálský, vzpřímený,… o vývojových fázích člověka jsme se učili ve škole, ale evoluce lidského pokolení probíhá i nyní. Jak budou vypadat lidé za pár desítek tisíc let?



Opravdu bylo za komunistů lépe?Opravdu bylo za komunistů lépe?
Na internetu je zajímavá stránka, která srovnává ceny v roce 1989 s těmi současnými.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí