internetWEEK.cz menu TOPlist

Jihokorejská Kubiceho zpráva

Jihokorejská Kubiceho zpráva

Také Jižní Korea má svou Kubiceho zprávu, která ovlivnila politické dění v zemi. V případě Korejců jde ale o daleko závažnější obvinění, která se dostala až k soudu. Snaha svrhnout režim nebo jen záměrná konspirace?

 

Jihokorejská Kubiceho zpráva

Když se řekne Korea a odstranění nepohodlných osob, obvykle máme na mysli dění na severu poloostrova, kde tamní vládní špičky zavírají tisíce lidí do pracovních táborů a nezastaví se ani před popravami vlastního příbuzenstva.

 

Vloni na konci léta ovšem rozbouřila aféra vody jihokorejského politického života. Proti sobě stojí dvě strany a dva názory. Ať už má pravdu kdokoliv, je demokracie v této zemi silně ohrožena.

 

Verze 1: pokus o státní převrat

Kauza má dva hlavní aktéry. Na straně jedné je to jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS), která od svého založení nemá zrovna dvakrát dobrou pověst a její reforma je v nedohlednu. Není to tak dávno, co byla NIS obviněna ze špehování emailové korespondence občanů apod.

 

Na straně druhé je to levicový poslanec Lee Seok-ki (*1962) ze Sjednocené strany pokroku (UPP).

 

Seok-ki byl v srpnu obviněn, později parlamentem vydán a nakonec také zatčen společně s dalšími šesti lidmi. Podle obžaloby existuje uvnitř strany UPP tajná Revoluční organizace (RO), která má za cíl v případě války se severem pozdvihnout zbraně proti vlastní jihokorejské vládě.

 

Zatčení poslance ani prohlídka jeho kanceláře neproběhli zrovna v poklidném duchu. Několik desítek agentů NIS se málem popralo s poslanci strany UPP přímo na půdě parlamentu.

 

Celá obžaloba je založena pouze na základě svědectví a odposlechů informátora NIS. Ten se měl v květnu zúčastnit několika schůzek asi 130 členů Revoluční organice. Podle svědectví se na schůzkách horlivě debatovalo o protistátních aktivitách.

 

NIS se při obžalobě mohla opřít o zákony, které v Jižní Koreji fakticky zakazují dokonce i pouhé sympatie k režimu severního souseda. Tento zákon o národní bezpečnosti je podle některých názorů dlouhodobě zneužíván pravicovými stranami k likvidaci politické konkurence. Kdokoliv se nehodí do krámu, je označen za komunistu a v lepším případě jen mediálně zlikvidován. Bez ohledu na to, co Seok-ki ve své přednášce na údajně spiklenecké schůzce říkal, byl fakticky zatčen pouze za svá slova.

 

Verze 2: vykonstruovaný proces

UPP pochopitelně jakékoliv protirežimní aktivity jednoznačně odmítá. Obhajoba sází na nedůvěryhodnost jediného svědka, kterým je informátor NIS a také na mnohdy zmatečné důkazy. Některá dříve citovaná fakta byla ve skutečnosti pouze domněnky informátora.

 

Ještě před začátkem procesu unikly do médií útržky z přepisů odposlechů, které se později ukázaly jako nesmyslné nebo silně zkreslené. Mimo jiné se také psalo, že Seok-ki měl u sebe doma velké množství zahraniční měny nebo o výrobě bomb. Nic z toho se později nepotvrdilo. Tato mediální kampaň (podle UPP úmyslná) obrátila veřejné mínění proti UPP i Seok-kimu a přispěla k tomu, že byl později zatčen.

 

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rebellion_plot_of_UPP_against_South_Korea
http://www.counterpunch.org/2013/12/25/korean-conspiracy-trial/
http://www.globalresearch.ca/south-korea-police-police-national-intelligence-service-nis-arrests-rep-lee-seok-ki-did-rok-lawmaker-really-try-to-overthrow-the-government/5358043

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Jižní Korea   Konspirace  


Kategorie Jižní Korea


Scénář korejské válkyScénář korejské války
Velmi pěkná úvaha o tom, co by se stalo, kdyby vypukla korejská válka.


Kategorie Konspirace


Konopí jako lékKonopí jako lék
Vědci vědí, že konopí má velmi dobré účinky na řadu nebezpečných nemocí. Nesmyslný boj proti pěstování konopí však nadále pokračuje. Případ Mykayly Comstockové naznačuje, že konopí může léčit leukémii.Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)Zmizení letu 370 – Konspirační teorie (2)
Média si nevšímají masivního zastoupení zaměstnanců Rothschildovy firmy Freescale ve zmizelém Boeingu. Jenomže právě to je inspirací pro hodně třaskavou konspirační teorii, v které hrají významnou roli utajované vojenské technologie.50 let po atentátu – Amerika stále neví50 let po atentátu – Amerika stále neví
John F. Kennedy: Proč většina Američanů nevěří v teorii jednoho střelce? Co píší americká média 50 let po nejslavnějším atentátu 20. století. Zdá se, že dohady budou trvat věčně...Místo zločinu: Ground ZeroMísto zločinu: Ground Zero
Američané se stále dožadují pravdy o 11. září. Film 9/11: Explosive Evidence - Experts Speak Out předkládá základní důkazy, proč nemůžeme věřit tomu, že tři mrakodrapy v New Yorku zbourala dvě letadla.Britský voják: Dianu zabila SASBritský voják: Dianu zabila SAS
Příslušník SAS prohlásil, že tato speciální jednotka záměrně způsobila nehodu v Paříži v roce 2007.Aktivista se soudí kvůli 11. záříAktivista se soudí kvůli 11. září
Zájemci o pravdu o 11. září se dočkali. Britský správní soud rozhodl ve věci Tony Rooka, který odmítá z morálních důvodů platit poplatky BBC.Autor knih o konspiraci 11. září zastřelen (2)Autor knih o konspiraci 11. září zastřelen (2)
Bývalý pilot CIA Phil Marshall byl zavražděn. Investigativní novinář dokazuje, že šlo o špinavou akci některé tajné služby.Autor knih o konspiraci 11. září zastřelenAutor knih o konspiraci 11. září zastřelen
Phillip Marshall, bývalý pilot CIA a DEA, který ve svých knihách psal, že útoky z 11. září 2001 zorganizovala vláda USA společně se Saúdskou Arábií, byl nalezen zastřelen. O život přišly násilně také jeho dvě děti.Konspirace: Smrt princezny Diany po 15 letech Konspirace: Smrt princezny Diany po 15 letech
Co je nového v oblasti vyšetřování záhadné nehody? Paparazzi Andanson byl agent MI6, spáchal sebevraždu, ale měl v hlavě dvě díry. Někteří spisovatelé tvrdí, že v Paříži šlo o atentát na přání královské rodiny.West Nile Virus - BIO konspirace nebo BIO terorismus? West Nile Virus - BIO konspirace nebo BIO terorismus?
Objevil se další smrtící virus. Je snad zápodonilská horečka nástrojem řízeného snižování počtu lidstva? Vyhlásila nám příroda válku? Soudruzi někde udělali chybu? Nebo jde o teroristický útok na USA?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí