Také Jižní Korea má svou Kubiceho zprávu, která ovlivnila politické dění v zemi. V případě Korejců jde ale o daleko závažnější obvinění, která se dostala až k soudu. Snaha svrhnout režim nebo jen záměrná konspirace?
Když se řekne Korea a odstranění nepohodlných osob, obvykle máme na mysli dění na severu poloostrova, kde tamní vládní špičky zavírají tisíce lidí do pracovních táborů a nezastaví se ani před popravami vlastního příbuzenstva.
Vloni na konci léta ovšem rozbouřila aféra vody jihokorejského politického života. Proti sobě stojí dvě strany a dva názory. Ať už má pravdu kdokoliv, je demokracie v této zemi silně ohrožena.
Verze 1: pokus o státní převrat
Kauza má dva hlavní aktéry. Na straně jedné je to jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS), která od svého založení nemá zrovna dvakrát dobrou pověst a její reforma je v nedohlednu. Není to tak dávno, co byla NIS obviněna ze špehování emailové korespondence občanů apod.
Na straně druhé je to levicový poslanec Lee Seok-ki (*1962) ze Sjednocené strany pokroku (UPP).
Seok-ki byl v srpnu obviněn, později parlamentem vydán a nakonec také zatčen společně s dalšími šesti lidmi. Podle obžaloby existuje uvnitř strany UPP tajná Revoluční organizace (RO), která má za cíl v případě války se severem pozdvihnout zbraně proti vlastní jihokorejské vládě.
Zatčení poslance ani prohlídka jeho kanceláře neproběhli zrovna v poklidném duchu. Několik desítek agentů NIS se málem popralo s poslanci strany UPP přímo na půdě parlamentu.
Celá obžaloba je založena pouze na základě svědectví a odposlechů informátora NIS. Ten se měl v květnu zúčastnit několika schůzek asi 130 členů Revoluční organice. Podle svědectví se na schůzkách horlivě debatovalo o protistátních aktivitách.
NIS se při obžalobě mohla opřít o zákony, které v Jižní Koreji fakticky zakazují dokonce i pouhé sympatie k režimu severního souseda. Tento zákon o národní bezpečnosti je podle některých názorů dlouhodobě zneužíván pravicovými stranami k likvidaci politické konkurence. Kdokoliv se nehodí do krámu, je označen za komunistu a v lepším případě jen mediálně zlikvidován. Bez ohledu na to, co Seok-ki ve své přednášce na údajně spiklenecké schůzce říkal, byl fakticky zatčen pouze za svá slova.
Verze 2: vykonstruovaný proces
UPP pochopitelně jakékoliv protirežimní aktivity jednoznačně odmítá. Obhajoba sází na nedůvěryhodnost jediného svědka, kterým je informátor NIS a také na mnohdy zmatečné důkazy. Některá dříve citovaná fakta byla ve skutečnosti pouze domněnky informátora.
Ještě před začátkem procesu unikly do médií útržky z přepisů odposlechů, které se později ukázaly jako nesmyslné nebo silně zkreslené. Mimo jiné se také psalo, že Seok-ki měl u sebe doma velké množství zahraniční měny nebo o výrobě bomb. Nic z toho se později nepotvrdilo. Tato mediální kampaň (podle UPP úmyslná) obrátila veřejné mínění proti UPP i Seok-kimu a přispěla k tomu, že byl později zatčen.
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rebellion_plot_of_UPP_against_South_Korea
http://www.counterpunch.org/2013/12/25/korean-conspiracy-trial/
http://www.globalresearch.ca/south-korea-police-police-national-intelligence-service-nis-arrests-rep-lee-seok-ki-did-rok-lawmaker-really-try-to-overthrow-the-government/5358043
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!