Rusové se provrtali až k hladině antarktického jezera Vostok, které se ukrývá pod 4 km silnou vrstvou ledu. Očekávají, že v jezeře by mohly žít více než dvacet miliónů let staré mikroorganismy, které se zcela odlišným způsobem vyvíjely...
"V neděli 5. února 2012 přestali naši vědci vrtat v hloubce 3 768 metrů a dosáhli hladiny jezera ukrytého pod ledem," uvedla ruská agentura Ria Novosti.
Ruský projekt provrtat se k unikátnímu jezeru provázely kontroverze kolem chemikálií, které Rusové používali při vrtání. Vědci se obávali, že by voda Vostoku mohla být kontaminována petrolejem, freony a dalšími materiály nasazenými při vrtání. Rusové proto zavedli nová opatření. Mimo jiné přepracovali plány na odběr vzorku vody: ve vrtné soupravě bude podtlak, aby se do Vostoku nedostala pokud možno ani kapka směsi používané při vrtání.
Historie vrtu
Už v sezóně 2008-2009 byly ruské vrtáky jen 80 metrů nad jezerem. Pak selhala technika. Rusové chtěli potíže rychle vyřešit. Ale nepodařilo se, protože led těsně nad hladinou jezera tvoří velké monokrystaly tvrdé jako sklo. K hladině se neprovrtali ani v roce 2010. Tempo postupu bylo v prosinci 2010 a lednu 2011 zhruba 1,6 metru denně. A pak se vrt zastavil v hloubce 3 711,2 metru.
Najdou mimozemšťany?
Voda v jezeře, stará možná až miliony let, by mohla poskytnout pohled do milióny let staré zásobárny DNA mikrobů. Proto by výsledky analýz jistě neobyčejně zajímaly i pracovníky vesmírného výzkumu, například při posuzování možného výskytu života na Jupiterově měsíci Europa. Pro nic za nic se o tento typ výzkumu nezajímá i NASA.
Pod ledem tečou řeky
V posledních letech vědci zjistili, že jezero Vostok asi nebylo zcela izolovanou konzervou. Novější výzkumy totiž odhalily, že pod antarktickým ledem leží řada dosud neznámých jezer a jakési "řeky", které je spojují. Jezera tedy jsou mezi sebou alespoň občas propojena a některá mají i jednosměrné spojení s mořem.
Hitlerův tajný archiv i hrob?
Výzkum by mohl přinést nové poznatky o podmínkách na některých měsících Jupitera a Saturnu, kde také existují jezera pod příkrovem ledu.
To ale není jediné tajemství, které zde vědci hledají. Domnívají se totiž, že jezero může ukrývat i Hitlerův tajný archiv z konce druhé světové války. Vrchní velitel nacistického ponorkového loďstva Karl Dönitz v roce 1943 sdělil: „Německé ponorkové loďstvo s hrdostí představuje svůj nejnovější projekt – nepřístupnou pevnost pro našeho führera, která bude vybudována na druhém konci světa, v Antarktidě.“
Německá ponorka U-530 dosáhla v roce 1945 jižního pólu. Tehdy se také skupina odborníků měla dostat k hladině jezera Vostok, kde vybudovala ledovou jeskyni. V ní byly údajně uloženy krabice s vysoce tajnými materiály včetně osobních spisů samotného Hitlera. Podzemní jezero mělo pak sloužit jako úložiště ostatků Adolfa Hitlera i jeho ženy Evy Braunové. Podle některých spekulací byla po smrti jejich těla dopravena jinou ponorkou do ledové jeskyně v Antarktidě v naději, že je jednou bude možné oživit.
Fakta o Vostoku
Vostok je největší jezero z přibližně sedmdesáti, která se nacházejí pod antarktickým ledovcem. Rozkládá se přímo pod ruskou polární základnou Vostok. Je 250 km dlouhé a v nejširším místě měří 60 km. Průměrná hloubka je 200 metrů, v jižní části dosahuje jezero hloubky až 800 m. Rozloha je přibližně 14 000 km². Tloušťka ledovce nad jezerem dosahuje 3750 až 4200 m. Oblast nad jezerem je jedno z nejhůře dostupných a nejchladnějších míst na Zemi (v roce 1983 zde byla naměřena nejnižší zaznamenaná teplota vůbec, –89,2°C).
Již dříve vědci zjistili, že spodní vrstva ledového bloku nad jezerem obsahuje bakterie. To je přivedlo k předpokladu, že velká a rozmanitá společnost mikrobů žila také v samotném jezeře. Jestliže je tomu tak, vznikají zde otázky o počátcích vzniku života na Zemi, a rozšiřují se také místa, kde by mohl existovat život ve vesmíru.
Jezero Vostok - satelitní snímek
Nejdůležitější přínos antarktického jezera by proto mohl být v oblasti kosmického výzkumu. Z výsledků dosavadních sond totiž vědci předpokládají, že na Jupiterově měsíci Europě jsou pod ledovým příkrovem celé tekuté oceány. Tuto teorii potvrzují i snímky prasklin v ledu získané sondou Galileo. Jezero Vostok by mohlo sloužit jako prototyp pro návrh a testování kosmické sondy, která by mohla provést průzkum Europy.
O jezeře Vostok jsme již psali. Podívejte se na velmi zajímavá videa: Tajemství jezera Vostok >>>
zdroje: cs.wikipedia.org, technet.idnes.cz, zpravy.idnes.cz, lifenews.ru
Další příspěvky autora: heartblue
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!