internetWEEK.cz menu TOPlist

ANKETA: Potřebujeme nadzvukové letectvo?

ANKETA: Potřebujeme nadzvukové letectvo?

Česká republika si ponechá švédské stíhačky JAS-39 Gripen dalších nejméně 14 let. Potřebuje ale naše malá země něco tak drahého, jako je nadzvukové letectvo?

 

ANKETA: Potřebujeme nadzvukové letectvo?

Vláda dnes prodloužila pronájem Gripenů o dalších 14 let za 1,7 miliard korun ročně a to poměrně bez velkého zájmu a emocí.

 

Pronájem stíhaček je sice jednou ze zpráv dne, ale žádné větší emoce krok vlády kupodivu nevyvolal. Především v době, kdy se neustále mluví o zadlužení a máme rekordní nezaměstnanost, bych čekal poněkud vzrušenější diskusi. Na Gripeny jsme si už zřejmě prostě zvykli a debata o prodloužení pronájmu byla dlouhodobá.

 

Částka 1,7 miliard korun ročně (prodražila nám to mimochodem ČNB) je zejména v celkovém objemu opravdu velká. Na druhou stranu je to ale "jen" asi 0,15% ročních výdajů státu a asi 4% celkových výdajů Ministerstva obrany.

 

V této částce je zahrnut nejen pronájem ale také výcvik pilotů, personálů, modernizace letounů apod. Nepočítají se do toho pochopitelně náklady na provoz, údržbu, infrastrukturu apod.

 

 

Proč nadzvukové stíhačky nepotřebujeme

  • Jsme v NATO – naše obrana by měla být zajištěna nejen z hlediska prevence ale také díky článku 5 Severoatlantické smlouvy.
  • Nemáme vnější hranice NATO – jsme obklopení členy NATO, takže hlídkové lety poblíž hranic nemají smysl.
  • Jsme příliš malá země – nadzvuková stíhačka přeletí vzdálenost Aš – Ostrava za méně než 15 minut.
  • Je to moc drahé a malý počet stíhaček nás stejně v případě napadení neochrání.

 

Proč nadzvukové stíhačky potřebujeme

  • Jsme v NATO – nelze jen brát, ale musíme také dávat. Gripeny se v rámci aliančního „kolotoče“ již několikrát podílely na ochraně vzdušného prostoru pobaltských států, což bude nyní kvůli Rusku zřejmě ještě důležitější.
  • Letecký provoz se zvyšuje. Jen v době psaní článku bylo v českém vzdušném prostoru na 60 letadel! V případě ztráty kontaktu s letadlem nebo dokonce jeho únosu nelze spoléhat na rychlou pomoc sousedních států. Dobrým příkladem je nedávný případ ze Švýcarska, kde došlo k únosu letadla a stíhačky ze sousedního smluvního státu byly v akci až v době, kdy letadlo už stálo na letišti. Únoscem byl naštěstí přímo pilot, který chtěl požádat o azyl.
  • Národní hrdost – je lepší mít nad hlavou vlastní letectvo než německé či polské stíhačky. Kromě toho jde o pokračování historie našich pilotů, kteří ve velkém počtu bojovali v druhé světové válce ve službách britského Královského letectva.

Nadzvukové letectvo je svým způsobem jakési pojištění. To si také platíte, ačkoliv je možnost, že vám třeba vyhoří byt, poměrně malá.

 

Reálnější než únos letadla jsou jeho technické problémy, jak ukazuje případ z roku 2005 z Řecka, kdy se letadlo zřítilo poté, co posádka i pasažéři upadli do bezvědomí kvůli dekompresi.

 

V jedné internetové diskusi jsem četl názor, že místo stíhaček bychom mohli mít s ohledem na svou velikost jen rakety země – vzduch, které bez problémů nepřátelské letadlo sestřelí. To je jistě možné, ale nevím, zda by bylo vhodné letadlo, které nekomunikuje s řízením letového provozu ihned sestřelit.

 

K diskusi ale je naopak společné letectvo se Slovenskem, které přece jen nevnímáme jako úplné zahraničí. Politici o něm sice občas při společných schůzkách mluví, ale žádné konkrétní plány neexistují. Východní sousedé dodnes používají pro ochranu vzdušného prostoru letouny MiG-29. Společná a o něco větší letka Gripenů by mohla být efektivním řešením.

 

survey software

 

survey hosting

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Armáda   Jas-39 gripen  


Kategorie Armáda


Je společná evropská armáda pouhou fikcí?Je společná evropská armáda pouhou fikcí?
Evropská unie dneška: 28 států s různými národními zájmy a umírněnou, ale přesto stále hluboce zarytou nacionalistickou záští. Může v tomhle guláší vzniknout něco, jako je společná evropská armáda?



USA zbrojí: nová letadlová loď a hypersonický špionUSA zbrojí: nová letadlová loď a hypersonický špion
Dvě zajímavé novinky představily americké ozbrojené složky. Zatímco nejmodernější letadlová loď už má křtiny za sebou, vývoj rychlého špiona teprve započne.



Jak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatněJak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatně
Americká armáda hodlá uzavřít největší radarový systém pro sledování kosmického smetí.



Slovenského vojáka propustili kvůli větě na FacebookuSlovenského vojáka propustili kvůli větě na Facebooku
Slovenská média řeší případ vojáka, kterého po dvanácti letech vzorné služby propustili kvůli jedné větě na sociální síti.



Zábavné video: nehody v armáděZábavné video: nehody v armádě
Také v profesionální armádě se ne vždy všechno povede. Podívejte se na kompilace nehod vojáků, vojaček i armádní techniky. Ačkoliv občas má člověk pocit, že nehoda nebyla náhoda ale dobře promyšlené PR…



Armáda KLDR Armáda KLDR
Na korejském poloostrově se pořádně chrastí zbraněmi. Je ovšem značně nepravděpodobné, že by současná krize přerostla v ozbrojený konflikt. Podívejte se na stručný přehled výzbroje KLDR.



Jak byl zabit Usáma bin LádinJak byl zabit Usáma bin Ládin
Další voják podal svědectví o smrti šéfa Al Kájdy. Existují tři verze o jeho konci. Jedna je oficiální, druhou popsal Matt Bissonnett v knize No Easy Day. Třetí svědectví poskytl časopisu Esquire člen komanda zvaný Střelec.



Jak naloží Amerika se svým hrdinou?Jak naloží Amerika se svým hrdinou?
Když před 44 lety ve vietnamské vesnici My Lai zmasakrovala jednotka americké armády stovky civilistů, znamenalo to definitivní konec podpory americké veřejnosti válce ve Vietnamu. Jak se postaví k novému My Lai v Afghánistánu?



Video, které armáda USA nemá ráda...Video, které armáda USA nemá ráda...
Podle centra pro obranné informace armáda USA spotřebuje 51% federálních daní. Je to stát ve státě, který používá vlajku nejprve k vymytí mozku a nakonec k ceremoniálnímu zabalení těla...



Nevěřím na spontánní revoluceNevěřím na spontánní revoluce
Skoro každý den dostávám od čtenářů, nebo sám nacházím odkazy na optimisticky laděné články o obrovských protestech tu ve Španělsku, tu v Řecku, tu na Islandu.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí