Japonsko je zemí, jež se může chlubit dokonalými vynálezy, krásnou krajinou, gejšami a saké. Nemusí to být ale na dlouho. Stíhá ho jedna katastrofa za druhou a Japonsko jde ke dnu!
11. 3. 2011 bylo poklidným dnem. Byl pátek a každý měl dobrou náladu, dokud nepřišlo silné zemětřesení, které vše změnilo.
Síla 8,9 Richterovy škály vyvolalo tsunami, která se na Japonsko řítila Pacifikem. Sílu přírody nevydržel jaderný reaktor elektrárny ve Fukušimě. Nicméně celé Japonsko se posunulo o 5,3 metrů. Mořské dno se zvedlo o tři metry a posunulo se o 24 metrů na východ. Došlo dokonce k vychýlení zemské osy o 25 centimetrů, což způsobilo její rychlejší rotaci, která nám zkrátila den o 1,6 mikrosekundy.
Ostrov Honšú se posunul o 2,4 metry. Zemětřesení bylo natolik silné, že posunulo i Koreu a ruskou metropoli Vladivostok. Země se dala do pohybu, a tak se posunula celá Korea o 0,5 cm a Vladivostok o celé 4 cm. Podstatné je, že kvůli těmto přesunům se Japonsko pomalu ale jistě potápí.
Fukušima je hustě obydlenou oblastí. Zdá se, že městský základ je více než pevný. Jedná se ale opravdu jen o první pohled. Když přijde zemětřesení, chodníky se v této provincii začnou vlnit, jako by byly z papíru, stromy se lámou jako sirky a podávají se vodě, která tryská ze spár trhajícího se chodníku. Nejedná se o žádné vymyšlené scénáře, toto je skutečnost. Japonsko je jen malé smítko uprostřed nekonečného oceánu.
Čtěte dále v magazínu internetWEEK.cz | Fukušima: následky havárie stále nejasné >>>
Pokud jste spatřili předešlé video, možná vám běhal mráz po zádech. Svým způsobem je proč, neboť to, co se děje v Japonsku se týká i nás. Zarážející zde je, že se v internetových debatách objevily různé spekulace o tom, že Japonci na sebe přírodní katastrofy přivolávají sami. Čím? Přece filmy, které jsou plné katastrof a znázorňují propadání Japonska kamsi do hlubin Země. Velké propady půdy způsobí vlny tsunami, které potom celé Japonsko, kousek po kousku zničí.
Je to spíše naopak. Japonci vědí, že jsou blízko tektonickým deskám, které mají neustále tendenci se přesouvat, a to neznamená nic dobrého. S tektonickými deskami se pohybuje půda, která samozřejmě způsobuje zemětřesení, propady a vlny tsunami. A tak se Japonci rozhodli, že ztvární to, co by se jejich zemi v budoucnu mohlo stát. Doufejme, že nemají pravdu.
Zdroje:
http://zpravy.idnes.cz/zemetreseni-posunulo-ostrov-honsu-o-2-4-metru-a-vychylilo-zemskou-osu-1k6-/zahranicni.aspx?
c=A110312_221725_zahranicni_brm
http://tn.nova.cz/zpravy/zahranici/to-jsou-veci-katastrofa-posunula-japonsko-a-zemskou-osu.html
http://www.jinestranky.cz/clanky/2012---rok-transformace/japonske-ostrovy-v-ohrozeni---potopi-se-.html
http://uogcc.org.ua/cz/actual/article/?article=7724
Další příspěvky autora: Caroline Kornelová
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!