internetWEEK.cz menu TOPlist

Konec Divokého západu na internetu?

Konec Divokého západu na internetu?

Internet přirovnávají někteří odborníci k divokému západu. Díky jeho mezinárodní působnosti, nedostatku regulace a stále se vyvíjejícím technologiím představuje internet prostředí skýtající netušené možnosti výdělku, často na hranici zákona.

 

Konec Divokého západu na internetu?

Poslední události však ukazují, že nad internetovými podnikavci, piráty a dobrodruhy se pomalu stahují mračna. Na Divoký západ internetu zkrátka dorazili šerifové a začali nemilosrdný hon na všechny, kdo z jejich pohledu porušují zákon. Sloužit jim má i smlouva ACTA, která má potírat internetové pirátství. Smlouvu schválila Evropská Unie, nicméně mnoho států včetně České republiky odložilo po protestech veřejnosti její ratifikaci.

 

WikiLeaks - Julian Assange

Dlouho si s ohněm zahrával australský aktivista Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks, který se proslavil zveřejňováním nejrůznějších tajných depeší a materiálů amerického ministerstva zahraničí, armády a nejrůznějších organizací. Do maléru dostal nejenom Američany, ale také mnoho dalších států včetně České republiky. Především tajné vojenské zprávy z války v Afghánistánu a Iráku včetně tajných filmových záznamů přiváděly Obamovu administrativu doslova k šílenství. Poprask kolem WikiLeaks gradoval, když někteří američtí senátoři požadovali okamžité zatčení Assange podle teroristických zákonů, případně ho chtěli obvinit z vlastizrady. Assange se musel začít skrývat, stejně tak musel stěhovat své stránky. Údajně se začal potýkat s finančními problémy a jeho podporovatelé na provoz stránek pořádali sbírky. Assange byl nakonec zatčen ve Velké Británii, nikoliv však kvůli WikiLeaks, nýbrž proti údajnému znásilnění, kterého se měl dopustit ve Švédsku. Že šlo o velmi podivné obvinění, které silně zavánělo účelovostí, bylo zřejmé. Přesto byl Assange už koncem roku 2010 obviněn a Britský soud pak řešil jeho následné odvolání. Assangovi právnící především chtěli zabránit vydání svého klienta do Švédska, které by ho totiž mohlo vydat do USA. Tento týden nejvyšší soud rozhodl, že Assange může být vydán do Švédska. Jak tvrdí obhájci, vydat Assange do Švédska je totéž, jako vydat ho do Spojených států, kde by jistě nezůstalo jen u obvinění ze znásilnění.

 

Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks

Zastánci Assange, mezi které patří nejrůznější aktivistické skupiny, Pirátské strany a bloggeři proti jeho stíhání několikrát protestovali a považovali celý soud za mezinárodní spiknutí s cílem umlčet a potrestat člověka, který vynášel na veřejnost tajné informace. Protesty však nic nezmohly a nyní se zdá, že Assange skutečně poputuje do Švédska a následně i do USA. Jeho případ rozhodně ještě nekončí a procesy mohou trvat i několik let. Už teď jde však o velké vítězství všech Assangových odpůrců. Mezinárodní internetový šerif dopadl jednoho z nejvýznamnějších „padouchů“ a rozhodně si ho nechce nechat utéct.

 

Více článků o WikiLeaks >>>

 

Kim „Dotcom“ Schmitz

Majitel serveru Megauplad.com megatlusťoch Kim Schmitz, používající také však mnohá další příjmení a přezdívky (nejznámější z nich je asi Dotcom), se potýká se zákonem již delší dobu. Mezi americkými vyšetřovateli se mu říká Doktor Zlo a na jméno mu nemohou přijít ani lidé ze zábavního průmyslu (proto mu dali přezdívku Dr. No). Opulentní hedonistický Němec skutečně budil obrovské vášně. Chlubil se svým bezbřehým luxusem, stájí sportovních aut, jachtou, různými střelnými zbraněmi a samozřejmě krásnými ženami. Prý se dokonce snažil v Rusku koupit ponorku, aby mohl plout kamsi do Antarktidy.

 

Na čem tento internetový bonviván zbohatl? Podnikání na internetu mu přineslo pohádkové jmění. Nejznámější byl jeho server megaupload.com, kde byly ke stažení tisíce filmů, her, hudby a všech možných dalších materiálů. Vlastnil však i další weby, jako například Megaporn.com, Megaklick.com, Megavideo.com nebo Megapix.com. Prémiové účty na těchto webech mu přinesly podle odhadů amerických žalobců 150 milónů dolarů. Další desítky milonů mu přinesla reklama. Své peníze si užíval na Novém Zélandě, přesto i tam na něj rameno zákona dosáhlo. Dotcoma a další jeho spolupracovníky zatkla Novozélandská policie (při zátahu zabavila kromě jiného přes dvacet aut v hodnotě sto milionů dolarů) Dotcoma obvinili z mnoha trestných činů včetně praní špinavých peněz a porušování práv k duševnímu vlastnictví. Dotcom čeká nyní v domácím vězení na to, až v srpnu novozélandský soud rozhodne, zda bude vydán do USA. Renegát Dotcom tak řeší podobné problémy jako aktivista Assange. Pokud poputuje do USA, z vězení asi hodně dlouho nevyleze.

 

I konec megauploadu přijala velká část internetové komunity s rozhořčením. Megaupload byla totiž vlajková loď principu bezbřehého sdílení prakticky všeho, od filmů, přes počítačové hry až po porno. Ukončení činnosti serveru se dotklo i mnoha dalších podobných stránek (jak uvidíme dále) a ztížilo tak doposud zcela hladký přístup k filmům milionům uživatelů. Začaly rozhořčené diskuse o útoku na svobodný internet, které neutichly prakticky dodnes.

 

Zemanové a spol.

I v našich internetových luzích a hájích začíná přituhovat. Provozovatelé serveru Kinotip.cz byli tento týden obviněni Chomutovskou policií z porušování autorského práva. Server Kinotip.cz provozovali otec a syn Zemanové. Právě konec Dotcomova Megauploadu jim způsobil obrovské problémy, protože jejich stránky na něj odkazovaly. Kinotip totiž žádné data neobsahoval, byl to jen jakýsi rozdělovník na weby, kde byly filmy a seriály uložené. Největším byl právě Megaupload. S jeho koncem přestal být Kinotip zajímavý a sami jeho provozovatelé oznámili, že server je v problémech právě kvůli kauze Megaupload. Přesto web s potížemi fungoval i nadále, dokonce provozovatelé ohlašovali jeho nový rozmach v souvislosti s vlastním úložištěm ServerTip.cz. Velkou podporu serveru i jeho provozovatelům vyjadřovala i Česká pirátská strana. Jenže nyní oba Zemanové čelí obvinění policie a s jejich Kinotipem je zřejmě definitivní konec.

 

Policie navíc už v minulosti dopadla Miroslava Ocelíka alias Nereze, který sdílel na různých úložištích kolem dvou tisíců audiovizuálních děl. Měl způsobit škodu 80 milionů korun, ale od Zlínského soudu odešel nakonec jen s podmínkou.

 

Dalším „úlovkem“ byl na konci května odsouzený osmnáctiletý mladík z Liberce, který nabízel stovky filmů na svém serveru cinemaworld.biz. Dostal u Libereckého soudu pět měsíců podmínečně. Rozsudek však není pravomocný, protože mladík se proti verdiktu odvolal.

 

Co k tomu dodat? Čeští šerifové zkrátka nechtějí zůstat pozadu.

 

Rozhodně se nedá říct, že Assange je stejná liga jako Dotcom (Assange chtěl seznámit veřejnost s nekalými praktikami vlád, Dotcom se chtěl jen napakovat) a všichni výše jmenovaní tuzemští provozovatelé serverů zase nesahají co do majetku Dotcomovai ani po kotníky. Jedno však mají všichni společné. Využívali internet ke svým zájmům, ať už podnikatelským nebo aktivistickým. Jenže Divoký západ pomalu přestává být divokým a ruka zákona si umí najít každého, ať už sedí v Liberci nebo na Novém Zélandu. Tlak filmového a hudebního průmyslu je obrovský a tvrdě jde za svými cíli, tedy zlikvidování volného šíření filmů a hudby na internetu. Blíží se možná doba, kdy na volný a svobodný internet plný filmů, hudby a knih zdarma budeme jen nostalgicky vzpomínat. Nekontrolovaný rozmach internetu nás všechny pustil ke zlaté žíle a umožnil nám přístup ke všem novodobým audiovizuálním požitkům a také k informacím. Brali jsme to jako samozřejmost, jako něco, kvůli čemu vlastně internet byl vytvořen. Teď se ukazuje, že jsme se mýlili a možná budeme jednou rádi, že neskončíme všichni v base.

 

Další příspěvky autora: Tomáš Chalupa


Články ve stejných kategoriích:

Kriminalita   Wikileaks   Internet  


Kategorie Internet


Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?




Moderovaná internetová rozcestí: A 10 skupin na Facebooku!Moderovaná internetová rozcestí: A 10 skupin na Facebooku!
Každý den procházíme internet a z toho nejlepšího, co jsme objevili, tvoříme moderované rozcestí. Jen samé zajímavosti...



Internet WEEK: Přidejte si nás do oblíbených na sociální sítě!Internet WEEK: Přidejte si nás do oblíbených na sociální sítě!
Buďte s námi i na sociálních sítích. Pomozte nám tvořit kvalitní obsah!



Čeština a internetové webyČeština a internetové weby
Je to téma, o kterém se mluví spíše nepřímo v diskusích pod články. Jak moc je důležitá kvalitní čeština na zpravodajských webech?



Navzdory politikům nejsme pouze montovnouNavzdory politikům nejsme pouze montovnou
Navzdory všem hlavním politickým stranám není Česká republika pouhou montovnou. Máme zde mnoho špičkových globálních firem, o kterých mnohdy ani nevíme, že pochází z naší země.



Populární hoaxy dnešních dní Populární hoaxy dnešních dní
Šíří se internetem jako epidemie. Někteří jim věří, jiné nechá aspoň na pochybách a některé rozčílí do nepříčetnosti.



Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.



Foťte se nazí, vyděláme miliardy Foťte se nazí, vyděláme miliardy
Bublinky nejsou jen v nápoji ale také v ekonomice. Reailtní bublinu střídá zlatá a tak dále. Hitem poslední doby jsou internetové bubliny, některé jsou ale přímo ohromné.



RSS pohodlně, aneb mějte obsah pod kontrolouRSS pohodlně, aneb mějte obsah pod kontrolou
Někteří lidé považují RSS za přežitek, jiní na něj nedají dopustit. Představujeme vám pěknou aplikaci, díky které můžete mít články z internetWEEK.cz i dalších zdrojů pěkně na dosah ruky.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí