internetWEEK.cz menu TOPlist

Čeština a internetové weby

Čeština a internetové weby

Je to téma, o kterém se mluví spíše nepřímo v diskusích pod články. Jak moc je důležitá kvalitní čeština na zpravodajských webech?

 

Čeština a internetové weby

Byly časy, kdy u nás vycházel jen periodický tisk (noviny, časopisy) a knihy. To vše procházelo jazykovou korekturou. Poté přišel internet a práce s informacemi a textem se hodně změnila.

 

V případě internetového webu je jazyková korektura prakticky nemožná a to ze dvou důvodů. Tím prvním jsou peníze. Profesionální komerční weby obvykle bojují s rozpočtem. Zažitá představa, že elektronická kniha nebo web vznikají vlastně zadarmo, protože nemusí vynakládat peníze na tisk a distribuci, je mylná. Pokud chcete provozovat třeba malý zpravodajský web, potřebujete kancelář, redaktory, programátora nebo někoho, kdo se vám o web postará po technické stránce, spolehlivý hosting a několik dalších lidí na administrativu. Příjmy z reklamy jsou nestabilní, konkurence velká a na další pracovní sílu tak často nezbudou peníze.

 

Druhý důvod je však důležitější. Na internetu rozhoduje rychlost informace. K čemu je článek o pádu letadla, který vyjde o dvě hodiny později oproti konkurenci jen proto, že se čekalo na jazykovou korekturu? S tou prodlevou trochu přeháním, ale asi rozumíte…

 

Tím se dostáváme k jádru pudla. Internet je především zdrojem rychlých informací. I kdybych psl a vnechal něktré písenka, tk mi asi budte rozmět, že?

 

Chybějící čárka, překlep nebo gramatická chyba obvykle význam a kvalitu informace nemění. Na druhou stranu je potřeba umět pracovat se slohem, aby se text příjemně četl, ale tím bychom se dostali do trochu jiné oblasti.

 

Na autora samozřejmě velký počet chyb nevrhá zrovna dvakrát dobré světlo. Pokud máte na tisíc znaků dvě chybějící slova, tři překlepy a navíc k tomu přidáte, že Sobotka s Babišem navštívily jednání vlády, jste zkrátka za blbce, minimálně u té části čtenářské obce, která umí česky lépe než vy.

 

Autor by si měl text minimálně jednou pročíst, projet ho kontrolou pravopisu (často lze i v internetovém prohlížeči) apod.

 

Řada jazykovědných odborníků možná s podceňováním kvality češtiny souhlasit nebude. Internet je zdroje skutečně velkého množství informací, takže jeho vliv na češtinu (a její deformaci) nebude zanedbatelný. Je potřeba si však uvědomit, že významný podíl tvoří informace mimo oficiální zpravodajský kanál - blogy, diskuse pod články, komunikace apod.

 

V oblasti kvality češtiny by měl zapracovat spíše vzdělávací systém a také podpora čtení (rozuměj knih a tedy korekturou obvykle poznamenaného textu). Knihy obecně mají stále více než důležitou úlohu a vliv na vzdělanost národa. Bohužel pravicová vláda jim přivázala k noze kouli v podobě vysoké DPH, jedné z největších ve vyspělém světě.

 

Foto: Jean-Pierre Dalbéra, flickr.com

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Internet  


Kategorie Internet


Hit internetu: Chlupaté jednodílné plavkyHit internetu: Chlupaté jednodílné plavky
Budou tyto plavky hitem také na plážích?
Moderovaná internetová rozcestí: A 10 skupin na Facebooku!Moderovaná internetová rozcestí: A 10 skupin na Facebooku!
Každý den procházíme internet a z toho nejlepšího, co jsme objevili, tvoříme moderované rozcestí. Jen samé zajímavosti...Internet WEEK: Přidejte si nás do oblíbených na sociální sítě!Internet WEEK: Přidejte si nás do oblíbených na sociální sítě!
Buďte s námi i na sociálních sítích. Pomozte nám tvořit kvalitní obsah!Navzdory politikům nejsme pouze montovnouNavzdory politikům nejsme pouze montovnou
Navzdory všem hlavním politickým stranám není Česká republika pouhou montovnou. Máme zde mnoho špičkových globálních firem, o kterých mnohdy ani nevíme, že pochází z naší země.Populární hoaxy dnešních dní Populární hoaxy dnešních dní
Šíří se internetem jako epidemie. Někteří jim věří, jiné nechá aspoň na pochybách a některé rozčílí do nepříčetnosti.Čmuchání NSA není efektivníČmuchání NSA není efektivní
Americká špionážní agentura NSA tvrdí, že její hromadné monitorování telefonů a internetu posloužilo boji proti terorismu. Tento postoj americké vlády ale zpochybnila analýza neziskové skupiny New America Foundation.Foťte se nazí, vyděláme miliardy Foťte se nazí, vyděláme miliardy
Bublinky nejsou jen v nápoji ale také v ekonomice. Reailtní bublinu střídá zlatá a tak dále. Hitem poslední doby jsou internetové bubliny, některé jsou ale přímo ohromné.RSS pohodlně, aneb mějte obsah pod kontrolouRSS pohodlně, aneb mějte obsah pod kontrolou
Někteří lidé považují RSS za přežitek, jiní na něj nedají dopustit. Představujeme vám pěknou aplikaci, díky které můžete mít články z internetWEEK.cz i dalších zdrojů pěkně na dosah ruky.Co o nás prozradí našeptávače vyhledávačů?Co o nás prozradí našeptávače vyhledávačů?
Vyhledávače Google nebo Seznam.cz používá asi většina z nás každý den. Když začnete do klávesnice bušit hledané heslo, našeptávač vám nabídne seznam nejhledanějších případně vámi kdysi hledaných výrazů. Co hledáme nejčastěji?
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí