internetWEEK.cz menu TOPlist

Neandertálce fascinovali černí ptáci

Neandertálce fascinovali černí ptáci

Objev vědců z Gibraltarského muzea zrušil dosavadní představy, že neandrtálci byli primitivní a nepoužívali symboly. Vypadá to, že tento typ hominida se s oblibou zdobil černým peřím havranů a dravých ptáků.

 

Neandertálce fascinovali černí ptáci

Historici už vědí o člověku neandrtálském hodně, ale že měl zálibu v ptačích perech, objevili nedávno. Kostem z křídel ptáků se zářezy od pazourku nebyl přikládán zvláštní význam, dokud nezorganizovali badatelé Clive Finlayson a Kimberly Brown z Gibraltarského muzea ve Španělsku velký mezinárodní výzkum. Chtěli zjistit, proč naši pravěcí příbuzní lovili ptáky a ořezávali jejich křídla, i když na nich není moc masa. Ve spolupráci s kolegy ze Španělska, Kanady a Belgie analyzovali data z více než 1500 míst v Evropě a Asii.

 

Historici se dosud shodovali v tom, že náš záhadně zmizelý příbuzný uměl lovit velkou zvěř včetně mořských zvířat, používal oheň, oblékal se do kožešin a vyráběl kamenné nástroje. Někteří badatelé se ale domnívali, že neandrtálci neuměli lovit malé živočichy jako ptáky, že nekomunikovali pomocí řeči a nepoužívali symboly. Vědci z Gibraltarského muzea představy, že neandrtálec byl jednoduchý pragmatik, dokonale nabourali. Homo neanderthalensis se zajímal o peří, i když pro něj nemělo žádný praktický význam.

 

Neadrtálci museli mít nějaké estetické vnímání, jinak by neobarvovali lastury (Španělsko) a neprovrtávali zuby (Francie); informace z Pyrenejí krom toho ukázala, že dělali něco zvláštního podobně jako dávní moderní lidé – líbilo se jim peří a možná je používali nejen jako ozdobu, ale i k nějakým rituálům.

 

Výskyt neandrtálců v Evropě | Foto Wikipedia

 

„Je velmi nepravděpodobné, že by staré kultury používaly peří k ozdobám nahodile,“ říká paleontolog Clive Finlayson. Podle jeho představ a experimentů neadrtálci využívali velká supí křídla jako jakýsi opeřený plášť, který zakrýval horní polovinu jejich těla. Protože někteří ptáci byli mnohem menší než supy, asi je nosili na hlavách. Připomíná to trochu Johny Deppa z filmu „The Lonely Ranger“, kde je ozdobený havranem posazeným na hlavě, ovšem kompletním i s hlavou a tělem.

 

Historici si nejdříve mysleli, že neandrtálci bez luků a šípů, ptáky nelovili, ale realita je zaskočila – uměli to! Ostatně není to tak velké překvapení, je známá věc, že kdysi kluci vybírali vraní hnízda a vlézt do orlího hnízda patřilo k hrdinským kouskům mladých indiánů.

 

Nepřehlédněte: V Číně byl nalezen zcela nový druh jeskynních lidí >>>

 

Vědci se v reakci na výzkum, zveřejněný v roce 2012, nakonec shodli, že neandrtálci se zdobili a peří pro ně mělo symbolický význam, protože užitkově nedávalo v té době žádný smysl. Na rozdíl od pravěkých moderních lidí, kteří měli v oblibě červenou, se neandrtálcům líbila černá barva. Měla pro ně význam, který nám zůstává utajen, ale my lidé si černou odjakživa spojujeme se smrtí. Vrána a havran byli vždy považováni za posly špatných zpráv - stejně jako sup - symbolizovali smrt.

 

Zajímavé by bylo, kdyby se vědcům podařilo objevit důkaz, že neandertálci prováděli šamanské rituály. Ptačí pera totiž univerzálně symbolizují vzduch a „létání“ je klasická šamanská práce. Pak by se dalo přemýšlet o tom, že šamanismu se naučili naši předkové právě od neandrtálců.

 

Nepřehlédněte: Všechno o neandertálcích >>>

 

Zdroje:
http://blogs.scientificamerican.com/observations/2012/09/18/caveman-couture-neandertals-rocked-dark-feathers/
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-19623929
Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/riebart/

 

Další příspěvky autora: Jiří Sirotek


Články ve stejných kategoriích:

člověk   Věda   Historie  


Kategorie Historie


Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palácBojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác
Bojovníci ISS, nejen že v Mosulu ničili památky, ale také hledali artefakty, které by mohli prodat. A našli při tom ztracený, 2600 let starý palácový komplex, pod svatyní Nabí Júnus. Na tomto místě byl údajně pohřben prorok Jonáš.



Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.



Kopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožíváKopie jeskyně Lascaux: Sixtinská kaple prehistorie ožívá
Obrazárna světa, která byla od roku 1963 pro veřejnost uzavřena, má věrnou kopii alespoň zásadních děl.. Podívejte se na zajímavé video...



Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...



Ötzi: Co víme o Ledovém mužiÖtzi: Co víme o Ledovém muži
Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.



Vikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdobyVikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdoby
Meč Ulfberht, který uměli vykovat Vikingové mezi lety 800 a 1000 našeho letopočtu, je tak kvalitní, že to archeology ohromilo.



Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit
Pár desítek kilometrů od mexického hlavního města se nachází Teotihuacán a v něm třetí největší pyramida světa. Podle vědců se může Pyramida Slunce kdykoliv sesunout k zemi.



Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.



Ne, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedíNe, Porsche se tu nenarodil a ten rok taky nesedí
Dobrý den, je zde nějaké muzeum Ferdinanda Porsche? Ne, proč by mělo, odsekne místní obyvatel. Prý se tu v roce 1885 narodil, odpoví turista. Ne, nikdo takový se tu nenarodil a ten rok taky nesedí.



Pohled do historie: Zeman vs. MasarykPohled do historie: Zeman vs. Masaryk
Prezident si dělá, co chce, máme zde úřednické vlády, krátkou životnost jednotlivých kabinetů. Historie nám však dokládá, že stejně na tom byla politická scéna už před rokem 1948. Vlastně ještě hůře…




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí