V Turecku byla nalezena nejstarší socha na světě - dočteme se v různých médiích. Takzvaný Muž z Urfy je starý více než 11 tisíc let.
Jak to vlastně je s nejstaršími sochami světa? Stáří sochy z Urfy (dnes Sanliurfa) je asi 11 500 let, to je dost, ale pravěké Venuše jsou mnohem starší. Oblast jihovýchodního Turecka je opravdu štědrá na archeologické objevy. Vždyť jenom 15 km od Urfy se nachází slavné naleziště Göbekli Tepe. Místo, nepříliš vzdálené od nyní bojující Sýrie, bývá označováno za nejstarší chrám či svatyni na světě. Jedná se o unikátní místo, které nemá na světě obdoby. Vápencové pilíře pokryté reliéfy pocházejí podle posledních odhadů z doby asi 11 000 let vzdálené. Radiokarbonová metoda určila, že nejstarší osídlení začalo před 13 000 roky a skončilo o dva tisíce let později. Vybudovali ho lidé paleolitu, kteří se ještě neživili zemědělství. K tzv. neolitické revoluci došlo asi 9000 let p.n.l. Objevy mění naše představy o počátcích civilizace. Přitom se získané informace týkají pouze 5% z celého území, které je stále zkoumáno tureckými historiky.
Vyspělá sochařská a řemeslná zručnost neznámých tvůrců z jižního Turecka staví na hlavu představy oficiální vědy, že jen staré civilizace jako Egypt, Mezopotámie nebo Indie mohly vybudovat podobné stavby. Desetitunové pilíře musely zpracovávat a transportovat z lomu na místo stavby stovky mužů. Jeden pilíř objevený v lomu váží až 50 tun. Musela zde žít vysoce organizovaná společnost s pokročilou dělbou práce, která tu působila stovky let a vytvořila stovky umělecky zpracovaných sloupů na ploše o rozloze asi 15 hektarů a pak místo z neznámých důvodů zasypala a odešla. Centrum lidu, který byl posedlý stavbou zvláštních sloupů v tvaru T, ztratilo svůj význam už na začátku 8. tisíciletí p. n. l. , kdy ho tehdejší lidé zakryli stovkami kubických metrů směsi štěrku, kamenů a kostí zvířecích i lidských, jako by pohřbívali něco cenného, co pro ně má velký význam. Zmizeli a zanechali po sobě mnoho otazníků.
Čtěte dále na internetWEEK.cz | Göbekli Tepe - stavba z doby Atlantidy >>>
Nacházíme se v biblické krajině. Urfa je podle tradice rodištěm praotce Abrahama. Možná tu stálo kdysi kaldejské město Ur, soused Babylonu. Kaldejci byli národ, který asi 600 let před naším letopočtem dobyl slavný Babylon. Jenomže to bylo až 10 tisíc let poté, co v oblasti sídlil lid, který vytvářel sloupy ve tvaru T vyzdobené zvířecími reliéfy. Muž z Urfy byl nalezen v Balikli Gol (Saliurfa), na starém biblickém místě, kde měl být Job zkoušen Bohem ze své víry. Turečtí historici prohlašují, že historie civilizace začala v Urfě. Archeologické objevy přinášejí vzrušující výsledky. Pazourkové hroty šípů a oštěpů zde objevené jsou staré minimálně 11 500 let. “Objevy z Turecka přepisují stránky historie, neolit je nutné posunout o 2000 let prouti proudu času. Teď už víme, že lidé stavěli první domy u Balikli Gol před 13 500 lety,” říká jeden z badatelů A. Cihat Kürkçüoğlu z Harranské univerzity.
A jak je to s nejstarší sochou světa? Muž z Urfy byl objeven v roce 1993 v Balikli Gol. Je vytesán z vápence a měří téměř dva metry. Socha působí svými hladkými liniemi a stylizovanými tvary neobvykle moderně. Stojící muž má ruce složené na podbřišku, ale nemodlí se – jako by si držel genitálie. Ti, kdo ho viděli, říkají, že vyvolává tajemný až strašidelný dojem. Oči má z temného obsidiánu a nemá ústa. Snad se jedná o boha plodnosti. Sídliště, kde byla socha nalezena, má být ještě o 2000 let starší než Göbekli Tepe. Každý nový nález přepisuje historii neolitu – mladší doby kamenné, upozorňují turečtí archeologové, kteří zde provádějí vykopávky. Zajímavé je, že poloha rukou Muže z Urfy připomíná ruce zobrazené na některých pilířích, které další atributy lidského těla postrádají a většinou jsou pokryty jenom zvířecími reliéfy a abstraktními symboly.
Neolitická zemědělská revoluce začala později v Levantě. Tamní rolníci se časem dali na cestu a zamířili do Evropy, aby z tamních lovců mamutů udělali zemědělce, protože jim předali svou technologii a umění pěstování obilí a chovu dobytka. Postupovali podél toku řek a patří i mezi naše předky, neseme si je ve své genetické stopě. Možná to byli potomci pravěkých sochařů, kdo kolonizoval střední Evropu, spojil se s místním obyvatelstvem, které se tehdy ještě živilo lovem zvěře a sbíráním plodin.
Stojí za pozornost, že Göbekli Tepe není ojedinělým nalezištěm se svými kamennými pilíři ve tvatu T, protože podobná objevili archeologové na dalších místech v Turecku v letech 1999 a 2000. Jedná se o neolitická sídliště v Karahantepe, Sefertepe a Hamzantepe, kde všude byly vykopány ony úzké, obdelníkové pilíře. Vědci byli překvapeni tím, že v těchto místech nalezli sloup, který připomíná severoamerické indiánské totemy. Někdo v něm vidí mimozemskou bytost. Vědci se domnívají, že Göbekli Tepe nebylo obydleno a sloužilo jako svatyně k uctívání tehdejších božstev. Nicméně objevují se i opačné názory, že tomu tak být nemuselo, že sloupy mohly být součástí obydleného místa. Ideální by bylo, kdyby archeologové našli použitelnou DNA tehdejších obyvatel. Potom by se vyjasnilo, kdo tento záhadný národ byl a kam zmizel.
Jak turečtí historici došli k názoru, že Muž z Urfy je nejstarší socha na světě? Vlastně je to celkem logické. Nejstarší sochy člověka na světě pocházejí ze střední Evropy a jsou to sošky žen. Slavná věstonická Venuše, vypálená z hlíny, je stará asi 29 tisíc let a její německá kolegyně z mamutího klu je ještě o pár tisíc let starší. Muslimy pravděpodobně pravěké sošky tlustých žen vůbec nezajímají. Jsou to navíc sošky malé, měřící několik centimetrů. Soše z Urfy můžeme přidat označení “nejstarší socha světa”, ale jenom s tím vymezením, že je to nejstarší socha člověka v životní velikosti nebo nejstarší, dosud objevená socha muže.
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6beklitepe
http://www.bibliotecapleyades.net/arqueologia/gobekli_tepe05.htm
Další příspěvky autora: Jiří Sirotek
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!