Kontroverzní projekt pro studium ionosféry HAARP v tichosti a po mnoha letech provozu zřejmě skončil. To, zda řetězy a zámky na plotu aljašského areálu zůstanou dočasně nebo už napořád, ukáží až následující týdny.
High Frequency Active Auroral Research Program (Vysokofrekvenční aktivní aurorální výzkum) alias HAARP je nepochybně nejkontroverznějším vědeckým projektem na světě. Nebo spíše byl. V polovině července se totiž objevily informace, že už od konce května je areál poblíž města Gakona na Aljašce opuštěn.
Podle šéfa programu Jamese Keeneye jednoduše došly peníze. Za koncem HAARPu však nestojí jen peníze na samotný provoz ale také nedostatek prostředků na modernizaci. Přístroje totiž poháněly dieselové generátory dosti zastaralého typu, které již není možné podle nové legislativy používat. Jejich modernizace by stála 800 tisíc dolarů. Alespoň omezený provoz HAARPu pak vyjde na 300 tisíc dolarů měsíčně. Pokud má však HAARP běžet na plný výkon, sežere 500 tisíc dolarů během pouhých 10 dní!
Areál projektu je zapečetěn, už nějakou dobu dokonce nefungují ani internetové stránky projektu pod doménou Aljašské univerzity. Zatím není zcela jasné, zda jde o definitivní konec projektu nebo pouze o jeho přerušení a změnu "nájemníka".
Zavření areálu však nepřišlo jako blesk z čistého nebe. Vedení projektu dalo na vědomí už před dvěma lety, že nebude podávat žádost na finanční prostředky pro fiskální rok 2015. Tehdy zprávě nikdo nevěnoval pozornost, za to nyní se někteří vědci a univerzity zlobí, že jejich výzkum byl z ničeho nic ukončen.
Otěže HAARPu by však mohla převzít DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Jedná se o Agenturu pro výzkum pokročilých obraných projektů pod hlavičkou amerického ministerstva obrany. O práci DARPA můžeme slyšet poměrně často. Mimo jiné je zainteresována v projektu tajného bezpilotního raketoplánu X-37.
DARPA má v rozpočtu na fiskální rok 2014 kapitolu pro výzkum fyzických aspektů přírodních jevů jako je například magnetosféra. Mluvíme zde o částce 8,8 milionů dolarů, která by se teoreticky mohla uvolnit pro potřeby projektu HAARP.
Projekt HAARP
HAARP se oficiálně zaměřuje na výzkum zemské ionosféry s cílem zlepšit komunikační a navigační systémy. Areál disponuje radary pro měření krátkých a velmi krátkých vln, magnetometry a dalšími přístroji. Hlavní vychytávkou je Ionospheric Research Instrument. Jde o vysokofrekvenční vysílač, který je využíván k působení na ionosféru. V současné době se skládá z 48 antén o výšce 22 m. Vysílač umí vysílat spojitý nebo přerušovaný signál o výkonu 3600 kW a frekvenčním rozsahu 2,8–10 MHz, jehož elektromagnetický „obraz“ může být následně sledován zmíněnými radary.
Existuje řada teorií, podle kterých je technologie HAARPu využívána jako „spouštěč“ přírodních katastrof. Pokud se dostane projekt ještě více pod kontrolu ministerstva obrany, pak tyto teorie nepochybně ještě nabudou na síle.
Nepřehlédněte: Velké konspirační teorie: HAARP >>>
Zdroje:
http://www.arrl.org/news/view/haarp-facility-shuts-down
Wikipedia
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!