internetWEEK.cz menu TOPlist

Geneticky upravená kukuřice vyvolává zděšení

Geneticky upravená kukuřice vyvolává zděšení

Ruské úřady pozastavily import geneticky upravené kukuřice firmy Monsanto kvůli obavám z rakoviny na základě alarmujících výsledků výzkumu francouzských vědců.

 

Geneticky upravená kukuřice vyvolává zděšení

Letos v září byla v odborném časopise Food and Chemical Toxicology zveřejněna studie francouzských vědců, podle které ve skupině myší krmených geneticky upravenou kukuřicí po 17 měsících bylo pětkrát víc mrtvých zvířat než v kontrolních skupinách. Vědci sledovali dva roky 200 myší, kterým podávali geneticky modifikovanou kukuřici NK 603 nebo běžnou kukuřici. Kukuřice NK 603 byla uvedena na trh firmou Monsanto, aby byl podpořen prodej společností vyráběného pesticidu ROundup. Výzkumníci to vzali v úvahu a krmili při výzkumu myši kukuřicí ošetřenou pesticidem i neošetřenou jmenovaným přípravkem. Nadnárodní konglomerát Monsanto je jediným výrobcem geneticky upravených organismů GMO povolených v Evropě ke kultivaci. Nabízí na trh silážní kukuřici MON 810, s obchodním názvem Yield Guard, která je odolná vůči hmyzu a dalším škůdcům.

 

Rusové zakázali dovoz kukuřice

Podle nejnovějších zpráv nedůvěra vůči GM kukuřici přináší další ovoce v obchodním světě: Rusko se rozhodlo zakázat dovoz geneticky upravené kukuřice společnosti Monsanto, dokud ruské laboratorní zkoušky neověří výsledky francouzského výzkumu. Není divu, jedná se o bezprecedentní potvrzení, že GM obilí může opravdu poškodit zdraví.

 

Boj Francouzů proti GMO

Ještě v roce 2008 Evropský soudní úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vydal rozhodnutí, že není k dispozici konkrétní vědecký důkaz, že GM obiloviny ohrožují zdraví nebo životní prostředí. Francie zaujímala velmi negativní postoj k dovozu těchto potravin již dříve a letos v březnu GMO zakázala. Předcházel tomu soudní spor, při němž začátkem tohoto roku francouzský soud shledal, že firma Monsanto je vinna otrávením lyonského farmáře, který používal a přitom vdechoval přípravek proti plevelu vyrobený touto firmou. Výsledkem byla ztráta paměti a bolesti hlavy. Ve Francii se zvažuje zákaz postřik pesticidy z letadel. Odpor proti geneticky upravené kukuřici neprojevuje pouze Francie, ale také Maďarsko a Polsko, které zakázaly její dovoz.

 

 

Pěstování GMO u nás

První geneticky modifikovanou plodinou, kterou bylo v tuzemsku povoleno komerčně pěstovat, se stala právě kukuřice MON 810, do které byla vložena bakteriální dědičná informace způsobující produkci tzv. Bt-toxinu, který je jedovatý pro určité druhy hmyzu. Místa pěstování v ČR zveřejnil v roce 2008 Greenpeace. Zatímco v Evropské unii výměr zemědělské půdy oseté GM plodinami v roce 2008 poklesl, v Česku se v tomto roce osetá plocha zvýšila a byla druhá nejvyšší v EU po Španělsku.

 

Genetické inženýrství umí nepředstavitelné věci. Je však správné hrát si na Bohy a měnit dlouhodobě vyvíjené přírodní mechanismy? Neposouváme hranice etiky a bezpečnosti za neúnosnou mez? Čína si z toho očividně hlavu nedělá, geneticky upravila 300 krav a dojí lidské mateřské mléko! | Čtěte dále na internetWEEK.cz

 

Obr Monsanto

Historickou ironii lze vidět v souvislosti, že firma Monsanto vyráběla v 60. letech 20. století pesticidy pro herbicidy, které pod krycím jménem Agent Orange použila ve vietnamské válce americká armáda, aby zničila vegetaci, v níž se mohl skrývat protivník. Agent Orange přitom obsahoval vysoce jedovatý dioxin a velké oblasti včetně obyvatelstva jsou ve Vietnamu dodnes kontaminované. Monsanto Company byla založena již v roce 1901. Jde o nadnárodní americkou společnost podnikající v agrárním sektoru, agrochemickém průmyslu a oblasti biotechnologií, farmaceutik a geneticky modifikovaných potravin. Je to jeden z největších producentů fosfátových herbicidů, pesticidů, hnojiv a dalších ropných derivátů; též je to zdaleka největší producent geneticky modifikovaného obilí. Na trhu zemědělských komodit vlastní 70 - 100 % podílu některých geneticky modifikovaných plodin.

 

Zdroje:
wikipedia.org, http://wakeup-world.com/, http://rt.com/news/french-ban-gm-crops-368
Ilustrační foto: flickr.com/photos/25717587@N06/"flickr.com/photos/25717587@N06/
flickr.com/photos/djotai/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

GMO   Geneticky manipulované plodiny   Věda   Výzkum  


Kategorie GMO


Neviditelná nukleární hrozba v jídleNeviditelná nukleární hrozba v jídle
Američané, kteří nenakupují pouze bio-potraviny, jsou nevědomými účastníky největšího potravinového experimentu, jaký kdy historie zaznamenala. Potraviny jsou zhodnocovány kobaltem 60, aby byly bezpečnější…Čína geneticky upravila 300 krav – dojí lidské mateřské mléko!Čína geneticky upravila 300 krav – dojí lidské mateřské mléko!
Genetické inženýrství umí nepředstavitelné věci. Je však správné hrát si na Bohy a měnit dlouhodobě vyvíjené přírodní mechanismy? Neposouváme hranice etiky a bezpečnosti za neúnosnou mez? Čína si z toho očividně hlavu nedělá...


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí