Tým v Německu synteticky vyvinul zcela biologickou metabolickou dráhu, založenou na modelu fotosyntézy. Avšak o 20% účinnější! Tvoří ji 17 enzymů z devíti organismů.
Tým vědců z Institutu Maxe Plancka, v německém Marburgu, vyvinul opravdu převratnou biotechnologii. Umí za pomoci vybraných enzymů fixovat oxid uhličitý z atmosféry. A na rozdíl od fotosyntézy bez světla a chyb. Dokonce je možné cyklus modifikovat k přímé produkci bionafty, antibiotik a celé řady konkrétních látek.
Dosud vědci uměli napodobit fotosyntézu. Což je pomalý proces (cyklus Calvin), založený na enzymu RuBisCO, který navíc často chybuje. V jedné z pěti reakcí fixuje kyslík místo oxidu uhličitého.
Nově vyvinutý cyklus založený na enzymech z bakterií (nazývaný CETCH) téměř chyby nedělá a je mnohem rychlejší.
Vědci po dvou letech zkoumání vybrali ze 40.000 možných enzymů sedmnáct, včetně tří geneticky upravených. Pocházejí z devíti různých organismů včetně člověka. A k fixaci oxidu uhličitého nepotřebují světlo.
Geny potřebné pro cyklus mohou být přeneseny do řas nebo bakterií pro praktickou aplikaci. Snad se tak konečně dočkáme dlouho očekávaných ropodárných řas pro masové použití.
Nejde jen o změnu klimatu a globální oteplování, ale zejména o udržitelnost. A toto je podle našeho názoru jedna z mála správných cest. Viz náš článek http://internetweek.cz/automobil/ocekavane-technicke-novinky-v-automobilovem-prumyslu
Více informací (zdroj) najdete v článku zde: http://phys.org/news/2016-11-synthetic-biological-metabolic-pathway-co2.html
Ilustrace: Kredit: mediomix / MPI
Další příspěvky autora: Beryl
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!