Napoleon Bonaparte - slavný vojevůdce Francie na přelomu 18. a 19. století. V posledních letech svého života byl vězněn, dodnes však nejsou jisté okolnosti jeho smrti.
V posledních letech svého života byl Napoleon vězněn na ostrově Svatá Helena. Celý jeho život doprovázely zdravotní problémy, není však jisté, jestli Napoleon nebyl úmyslně otráven. Zemřel 5. května 1821. Ještě před několika lety bylo všeobecně uznávaným faktem to, že Napoleon zemřel na otravu arzenikem. Nyní však vyplouvají na povrch nové skutečnosti.
Jednomu z nejlepších francouzských toxikologů byly po roce 2000 předány vlasy, které měli údajně patřit Napoleonovi. V těch bylo nalezene obrovské množství arzeniku - až čtyřicetinásobek normálního množství. Pokud vlasy opravdu patřily Napoleonovi, není pochyb že zemřel na otravu tímto nebezpečným jedem.
Vlasy jsou velice důležité v oblasti toxikologie. Za celou dobu svého růstu jsou v nich ukládány pro organismus cizí látky, jako jsou léky, drogy či jedy. Další výhodou vlasů je to, že se nerozkládají tak rychle, jako zbytek těla. Lze je proto zkoumat i stovky let po úmrtí. Používají se i v dnešní době, protože narozdíl od krve či moči jsou důkazem toho, co majitel spotřeboval za celou dobu růstu jeho vlasů. Vlasy se rozděli na přibližně centimetr dlouhé části (o tolik vyrostou za měsíc života) a je zjišťováno jejich chemické složení.
První variantou, která však není stoprocentně ověřená, je otrava Napoleona arzenikem. Tým výzkumníků z USA a Kanady však pomocí zcela odlišného výzkumu zjistil, že Napoleon pravděpodobně zemřel na vážnou formu rakoviny žaludku. Tomu mohou být důkazem četné zdravotní problémy, které Napoleona provázely dlouhou řadu let před jeho smrtí. V posledních letech navíc extrémně zhubnul. I kdyby se tedy Napoleonovi podařilo uprchnout z vězení, žádnou větší roli by již v dějinách lidstva nesehrál. Ani v dnešní době, lidé s touto formou rakoviny žaludku mají pouze malou šanci. Na Napoleonovo přání byl po své smrti podroben pitvě. V jeho žaludku byla nalezená zvláštní černá hmota. Ta vzniká důsledkem vnitřního krvácení způsobeného právě rakovinou. Toto krvácení znamená téměř okamžitou smrt. Napoleonův život v armádě jeho zdravotnímu stavu nepomohl. Solené maso a další nezdravé potraviny postup nemoci jen urychlily.
Výzkum týkající se rakoviny žaludku je věrohodnější, a proto je dnes všeobecně uznáván. I přesto je však ve spoustě učebnic dějepisu uveden arzenik, jakožto příčina smrti jednoho z nejmocnějších mužů naší historie.
Další příspěvky autora: Fanarim
Články ve stejných kategoriích:
Ze zahraničí K zamyšlení Smrt Napoleon Napoleon Bonaparte Francie
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!