internetWEEK.cz menu TOPlist

Pozor na cestu do finančních pekel

Pozor na cestu do finančních pekel

Čím víc houstne atmosféra v naší společnosti, čím víc se zdražuje, čím víc se lidé dostávají do finanční beznaděje, tím víc se kolem nás rojí moře podvodníků, kteří se snaží urvat kousek toho mála, co lidem zůstal.

 

Pozor na cestu do finančních pekel

A tak se bezplatné poradny Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) plní. Lidé se k nim utíkají jako k poslední instanci, která snad může poradit a tím pomoct. Na drahé právníky totiž většinou nemají. Podvedených je však čím dál tím víc. I proto zástupci SOS varují a vyzývají k větší obezřetnosti, například při podepisování jakýchkoliv smluv či dokladů. Pozor bychom si měli dát zejména při nabídkách zboží a různých finančních produktů. Ne všemu totiž můžeme dnes věřit.

 

Nic není zadarmo

Pozvánky na různé akce s obědem, nebo večeří jsou většinou jenom krycím nákupem předraženého zboží na splátky. Využívají je většinou senioři, kteří výjezdy za předváděčkami zboží berou mnohdy jako společenskou záležitost a zpříjemnění času. Senioři jsou také náchylnější všemu lehce uvěřit.

 

Také nabídky různých rychlých půjček a úvěrů nejsou tak výhodné, jak to jejich náhončí spotřebitelům slibují. Ano, skutečně nic není zadarmo a proto bychom si všechno měli nechat pořádně projít hlavou, než jakoukoliv nabídku na zboží či služby podepíšeme. Vždyť už při příchodu domů shledáme, že zboží či službu vlastně nepotřebujeme. A když si nabídku porovnáme s dalšími možnostmi, většinou zjistíme, že není tak výhodná, jak se nám původně zdálo. A už může být sakra pozdě. Náš podpis je na čertovém papírku většinou modrý na bílém a my jsme svou finanční duši upsali na mnoho let. Pokud se v průběhu splácení dostaneme navíc do finančních potíží, prodraží se nám naše transakce o penále ve výši mnoha procent. Je to cesta do finančních pekel.

 

Nejsme povinni nic podepisovat, když tomu nerozumíme

Odborníci ze Sdružení obrany spotřebitelů doporučují: vše si pořádně rozmyslet a nic pod nátlakem nepodepisovat. Pokud je smlouva psaná drobounkým písmem, mělo by nás to varovat. Nelze spoléhat na to, že prodejce vypadá tak solidně. Přece by nás neoblafnul! Nejsme povinni nic podepisovat, máme právo být obezřetní, vše si rozmyslet a pečlivě zvážit své finanční možnosti.

 

Pozor také na to, když nám někdo zazvoní u dveří a přesvědčuje nás, že si musíme něco koupit. Před několika týdny chodili od dveří ke dveřím českých a moravských domácností prodejci požárních hlásičů. Zcela vážně přesvědčovali majitele bytů o tom, že si je musí podle platné české legislativy zakoupit, jinak jim hrozí pokuta. Ovšem zapomněli je upozornit, že toto nařízení se netýká staveb postavených před 1. červencem 2008 a klasických bytových jednotek.

 

Mnoho zejména starších lidí naletělo a pod tímto nátlakem smlouvu s podomními prodejci podepsalo. Za jednoduché hlásiče se tak zavázali zaplatit několik tisíc korun, přičemž v běžné obchodní síti je lze pořídit za několik stokorun.

 

Od některých smluv lze odstoupit

Od těchto smluv mohou lidé naštěstí do 14 dnů odstoupit a podle informací ze Sdružení na ochranu spotřebitelů dokonce bez jakýchkoliv postihů a pokut. Ovšem také v tom je jedna pořádná klička. Odstoupit podle současné platné české legislativy nelze od smluv, u kterých si spotřebitel výslovně objednal návštěvu podomního prodejce domů a na takové to schůzce ve svém bytě smlouvu podepsal. A teď babo raď! Vysvětlete a hlavně dokažte u soudu, že jste si prodejce do bytu nepozvali ale jen ho po zazvonění pustili dál...

 

Pozor také na finanční firmy, které se zabývají spotřebitelským financováním, hypotékami a půjčkami. Smlouvy těchto společností totiž mohou být postaveny na principu takzvané „vratné zálohy“. Například firma Wüstenrolt Group s.r.o. vybírá vratnou zálohu v hodnotě několika tisíc korun za zprostředkování. Záloha je však vratná pouze do 14 dnů. A když člověk zálohu zaplatí, firma pak po něm vyžaduje další a další dokumenty. Vše je prodlužováno tak dlouho, až nakonec čtrnáctidenní lhůta vyprší a spotřebiteli zůstanou jen oči pro pláč.

 

Když podepíšeme, přebíráme odpovědnost

Rozhodně bychom neměli postupovat zbrkle. Každou smlouvu, kterou podepíšeme, bychom si měli přečíst a měli bychom ji také porozumět. Odradit nás nesmí ani příliš malé písmo. Pokaždé si vyžádejme kopii smlouvu. Máme na to právo. A když nám prodejce kopii odmítá dát, raději nic nepodepisujme. Může v tom totiž být nějaká liška zašitá.

 

To, zda smlouvu podepíšeme nebo ne, je jenom na nás. Ale pozor! Když už ale podepíšeme, přebíráme na sebe odpovědnost, za to co jsme podepsali.

 

Další příspěvky autora: anyška


Články ve stejných kategoriích:

Finance   Podvádění   Podvod   Zajímavá myšlenka  


Kategorie Finance


Fenomén virtuální měny BitcoinFenomén virtuální měny Bitcoin
Aneb jak přijít o všechno snadněji a rychleji než si myslíte.



Zmírní konečně atak finančních produktů?Zmírní konečně atak finančních produktů?
Půjčte si! Máme pro vás připravenou výhodnou smlouvu. Půjčte si, půjčte si, bez ohledu na příjem, bez ohledu na vaše současné možnosti!!!



Poradcům své finance raději nesvěřujtePoradcům své finance raději nesvěřujte
Už to zažil asi každý. Telefonát, kde se na druhém konci někdo rozvykládá, že vám chce pomoct ušetřit, vytvořit celoživotní finanční plán a zajistit vás do budoucnosti. Stačí na chvíli se s dotyčným setkat. Jít na schůzku či nejít?



Proč odcházím z Goldman Sachs?Proč odcházím z Goldman Sachs?
Následující text způsobil skandál. Napsal ho manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith a předal New York Times.



MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?
Mezinárodní měnový fond zná každý. Kdo ale ví, co dělá? A jak? Je vůbec na světě země, která přežila jeho pomoc? A kdo z toho profitoval?



Podvod jménem finanční krize Podvod jménem finanční krize
Finanční krize, ekonomická krize, krize středního věku, krize krize krize. Takové, a jiné výrazy na vás neustále proudí z internetu, rádia a z televize (obzvlášť). A co máme dělat, abychom se dostali z "krize"?



12 jednoduchých věcí, jak se připravit na americkou finanční apokalypsu12 jednoduchých věcí, jak se připravit na americkou finanční apokalypsu
V případě kolapsu nebo stavu nouze se regály obchodů vyprázdní velice rychle. Budete odkázáni jen na to, co už budete mít doma. Máte vy a vaše rodina dostatek teplého oblečení, hygienických potřeb a lékařských zásob, které vám vydrží na delší dobu?



Povídka o tom, jak fungují banky - 4. částPovídka o tom, jak fungují banky - 4. část
Poslední část příběhu o bankovním systému......



Povídka o tom, jak fungují banky - 3. částPovídka o tom, jak fungují banky - 3. část
Pohádka o finančním systému nekončí....



Povídka o tom, jak fungují banky - 2. částPovídka o tom, jak fungují banky - 2. část
Pohádka o finančním systému pokračuje.......




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí