internetWEEK.cz menu TOPlist

FED má kulatiny, zrodil se díky konspiraci

FED má kulatiny, zrodil se díky konspiraci

Podle některých může za všechno. Od tornáda v Oklahomě až po fakt, že George z malé vísky v Texasu už přes rok nemůže sehnat práci. Federální rezervní systém (FED) letos oslaví sté narozeniny.

 

FED má kulatiny, zrodil se díky konspiraci

FED (Federální rezervní systém) je americkou centrální bankou. Mělo by tedy jít o analogii České národní banky nebo možná spíše s ohledem na své federální působení o analogii Evropské centrální banky. FED se sice stará o stabilitu cenové hladiny, dohlíží na bankovní sektor apod., ale na rozdíl od mnoha jiných centrálních bank není plně nezávislý, nehájí jen zájmy státu a je částečně v soukromých rukou.

 

Zrozen v konspiraci

FED se zrodil díky konspiraci vlivných politických a bankovních kruhů. Na sté výročí jeho narození si musíme počkat až do Vánoc, zákon o založení FEDu totiž podepsal prezident Woodrow Wilson 23. prosince 1913. Počátky organizace jsou ovšem mnohem starší. Na založení FEDu se dohodla hrstka vlivných politiků a bankéřů mnohem dříve na tajné schůzce na ostrově Jekyll. Hlavní motivací pro založení FEDu byla finanční panika z roku 1907 a potřeba větší likvidity a stability amerického bankovnictví.

 

Schválení příslušného zákona proběhlo narychlo ve dnech 22. a 23. prosince 1913. Podle zlých jazyků v době, kdy řada nic netušících senátorů již odjela domů za svými blízkými.

 

FED měl rozhodně na čem stavět. Centrální banky už v té době měla dávno řada států. Nejstarší z nich nalezneme v Evropě už na počátku 17. století (Švédsko, Velká Británie,…). Ve Francii například obdobu centrální banky založil na přelomu 18. a 19. století Napoleon. Konec konců také v USA existovaly ještě před založením FEDu instituce, které do jisté míry úlohy centrální banky naplňovaly.

 

FED se měl stát věřitelem poslední instance. Jeho kontroverzní zrod ovšem ještě více zhořkl ve 30. letech minulého století. Vleklá krize položila obrovské množství amerických bank, kterým FED odmítl pomoci v obavách o devalvaci dolaru. Na druhou stranu mnohé banky doplatily na nerozvážné investování a absenci jakékoliv regulace či podrobnějšího dohledu. Není proto překvapením, že krize do jisté míry způsobena (nebo alespoň eskalována) vlažným postojem FEDu vedla nakonec k významnému posílení jeho vlivu a pravomocí.

 

Komplikovaná struktura

FED není jedna budova kdesi ve Washingtonu, která by byla alespoň formálně nezávislá na politických a bankovních vlivech. Naopak. V čele organizace stojí dvanáctičlenná rada guvernéru, které jmenuje prezident. Dále zde máme poradní orgány nebo federální výbor pro otevřený trh. Páteří FEDu jsou ovšem rezervní banky. USA je rozděleno na 12 distriktů. V každém distriktu nalezneme jednu rezervní banku, která může mít ještě pobočky v dalších městech. V čele banky stojí prezident, který je nominován představenstvem banky, ale musí být schválen Radou guvernérů. Rada regionální banky má celkem devět členů, rozdělených do kategorií A, B, C. Každá kategorie má tři členy. Kategorie A, B jsou zástupci soukromých bank, které mají v regionální bance podíl. Členové kategorie A mají zastupovat zájmy těchto bank, členové kategorie B mají hájit zájmy veřejnosti. Členy kategorie C pak nominuje Rada guvernéru a také tito členové mají hájit zájmy veřejnosti.

 

 Rozdělení USA na distrikty a sídla rezervních bank

Rozdělení USA na distrikty a sídla rezervních bank: 1) Boston, 2) New York, 3) Philadelphia, 4) Cleveland, 5) Richmond, 6)Atlanta, 7) Chicago, 8) St. Louis, 9) Minneapolis, 10) Kansas City, 11) Dallas, 12) San Francisco

 

Úkoly

FED má několik hlavních úkolů:

  • Zajištění dostatečného množství peněz v americké ekonomice a to s cílem zajištění plné zaměstnanosti a stability cenové hladiny.
  • Dohled nad bankovními institucemi s cílem ochrany práv vkladatelů a zajištění stability bankovního sektoru.
  • Zajištění finančních služeb americké vládě.

 

Především okolo prvního úkolu a jeho cílů se vedou vášnivé diskuse. Podle některých ohlasů se totiž udržení cenové hladiny v rámci historie FEDu nepovedlo. Před vznikem instituce byl americký dolar definován jako dvacetina trojské unce zlata. Dnes má dolar hodnotu asi 1/1300 až 1/1400 unce zlata. Pravda, cena zlata je dnes poněkud nafouknutá, ale pokud se podíváme na dobu před krizí, bylo by to kolem 1/400. Na druhou stranu musíme brát v potaz zvyšování průměrných mezd od založení FEDu do dneška.

 

Mnohem jednoduší je debata nad druhým cílem FEDu. Plná zaměstnanost je samozřejmě poněkud abstraktní a pro ekonomiku dokonce nepříliš pozitivní pojem. Počet lidí bez práce je však přesto v USA poměrně vysoký. Od poloviny 90. let se míra nezaměstnanosti pohybovala kolem 5%. Poté sice stoupla, ale zlom přišel někdy v roce 2010, od kdy opět spíše klesá a pohybuje se kolem 7%. Jenomže každá míra nezaměstnanosti vypadá tak optimisticky nebo pesimisticky jak si vytvoříte mechanismus pro její výpočet. Oficiální americká míra nezaměstnanosti například ignoruje lidi, kteří pracují jen sezóně, nuceně na částečný úvazek apod. Realita tedy bude podstatně horší.

 

Kritici vytýkají FEDu především jeho netransparentnost. S trochou nadsázky se dá říct, že podle jedné skupiny kritiků může FED za nedávnou finanční a hospodářskou krizi, podle zbývajících pak i za vše ostatní.

 

10 důvodů, proč chtějí Američané zrušit FED >>> Čtěte v samostatném článku.

 

V roce 2011 byl některými politiky prosazen audit FEDu. Šlo o první plnohodnotný audit v historii organizace. Na základě jeho výsledků bylo zjištěno, že FED potají vyplatil nejen americkým bankám a korporacím po roce 2008 neuvěřitelných 16 bilionů dolarů na bezúročných půjčkách. Pro zajímavost: státní dluh USA je něco přes 12 bilionů dolarů.

 

>

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Reserve_System
http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/fed-slavi-sto-let-vhodny-darek-rana-z-milosti/
http://www.shadowstats.com/alternate_data/unemployment-charts
http://www.forbes.com/sites/traceygreenstein/2011/09/20/the-feds-16-trillion-bailouts-under-reported/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

USA   FED  


Kategorie FED


10 důvodů, proč chtějí Američané zrušit FED10 důvodů, proč chtějí Američané zrušit FED
Americká centrální banka (Federal Reserve), která se příští rok dožije krásného výročí 100 let, bývá často uváděna jako součást NWO. Proč vadí některým Američanům jejich FED, ukazují následující důvody.



300 let spiknutí300 let spiknutí
Samozřejmě potřebuji pro svou spikleneckou pohádku důvěryhodné aktéry. Vezmu ty, které si berou i ostatní: Zednáře. Jak to, že tolik nadělají se svými tajuplnými lóžemi, rozpoznávacími a jinými symboly?


Kategorie USA


Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!



Extrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepyExtrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepy
Vědci již roky předpovídají stále extrémnější počasí. Zřejmě je na čase si zvykat.



Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.



USA chtěly vyvolat nepokoje na KuběUSA chtěly vyvolat nepokoje na Kubě
Někteří lidé se domnívají, že za mnohými politickými změnami a nepokoji stojí Spojené státy americké. Nový skandál okolo sociální sítě na Kubě jim dává do rukou velmi silný argument.



Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.



NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.



Videa: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivyVidea: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivy
Podívejte do slunné Kalifornie díky dvěma skutečně povedeným časosběrným kouskům z města andělů a také na krásy našich východních sousedů z ptačí perspektivy.



USA tvoří jedenáct národůUSA tvoří jedenáct národů
Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.



Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…



Američané a mapa EvropyAmeričané a mapa Evropy
Americký web BuzzFeed rozdal Američanům slepé mapy Evropy a nechal je doplnit názvy států. Jak to dopadlo?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí