internetWEEK.cz menu TOPlist

Je společná evropská armáda pouhou fikcí?

Je společná evropská armáda pouhou fikcí?

Evropská unie dneška: 28 států s různými národními zájmy a umírněnou, ale přesto stále hluboce zarytou nacionalistickou záští. Může v tomhle guláší vzniknout něco, jako je společná evropská armáda?

 

Je společná evropská armáda pouhou fikcí?

Není to tak dávno, co si prezident Miloš Zeman odbyl svou premiéru v Evropském parlamentu. Anglicky s trochu výraznějším českým akcentem řečnil jen krátce. Hlavním poselstvím projevu byla jeho vize federální Evropy a také vzkaz, že Česká republika už nebude v rámci EU věčně fňukajícím potížistou.

 

Někteří komentáři hodnotili Zemanův projev jako příliš povrchní, bez hlubší myšlenky nebo vyjádření nějakého konkrétnějšího postoje či návrhu řešení aktuálních otázek osmadvacítky. Zaujala také Zemanova zmínka o jeho hodně vzdáleném snu, kterým je společná evropská armáda. Podle některých skutečně jen sen, jiní to zase glosovali jako příliš bezvýznamné a zcela neaktuální téma, o němž se opravdu na bruselských chodbách nemluví… o pár dní později obsadilo Rusko Krym a „Zemanovo téma“ se s trochou nadsázky stalo jediným tématem.

 

Neznamená to, že by se teď narychlo formovala evropská armáda. Hovoří se spíše o větší spolupráci a jakési renesanci Severoatlantické aliance. Pro pobaltské státy, Polsko ale také pro Finsko jsou Putinovy aktivity důvodem pro přehodnocení dosavadní politiky.

 

NATO a článek pět jsou sice fajn, ale kus papíru a sliby nemohou nikdy nahradit vlastní tank, nadzvukovou stíhačku nebo protiraketovou obranou. Tak nějak by se dal zhruba shrnout postoj Polska.

 

Data from World Bank

 

Nad bojeschopností NATO visí otazníky. Alianci sice tvoří 28 států, ale zejména v posledních letech pod tíhou krize se z armády stala jakási popelka, kterou se dá vždy ještě více oškubat. Většina států na starém kontinentu dnes dává na obranu jen asi 1,1 až 1,4% HDP, přičemž dle úmluv NATO by měly dávat procenta dvě. Česká republika se pohybuje okolo nejnižších 1,1%, což lze směle označit za pomyslné dno. Klesnout s výdaji ještě níže už snad ani nejde.

 

V rámci Evropy je jednou z výjimek zmíněné Polsko, které utrácí ročně kolem 1,9% HDP. Severní soused je unikátní ještě v jednom ohledu. Na rozdíl od mnoha jiných států nejdou Poláci cestou specializace, ale uchovávají do značné míry stále formát komplexní obrany…a nutno říci, že hodně moderní obrany.

 

NATO tak stále táhnou zejména USA, které i přes snižující výdaje dávají na obranu 4,2% HDP. Rusko jde v tomto ohledu ještě dál, dává dokonce 4,5%, ačkoliv v absolutních číslech jde o podstatně menší balík peněz.

 

Pro zajímavost ještě uveďme, že Izrael, který je permanentně jednou nohou hned v několika válkách současně, dává na obranu 5,7% svého HDP.

 

 

Společná evropská armáda?

Dočkáme se někdy společné evropské armády? Na první pohled to zní dost nepravděpodobně. Když si uvědomíme, že se 28 hlav není schopno dohodnout ani na jednotné a efektivní zahraniční politice, těžko se dohodnou na obraně. I kdyby se jim to nakonec povedlo, vyleze z toho tradiční bruselský kompromisní paskvil.

 

Existuje zde navíc celá řada praktických problémů. Pokud by se například Německo rozhodlo nasadit armádu mimo Evropu a Francie s tím nesouhlasila, půjdou i tak francouzští vojáci pod německým velením do nechtěné akce?

 

Jedno řešení zde podle mého názoru přesto existuje. Místo společné evropské armády vybudovat společnou evropskou obranu. Jaký je mezi tím rozdíl?

 

Obrana v mnoha zemích EU má dnes dva základní problémy. Tím prvním je podfinancování a tím druhým absence nějaké hlubší koncepce. Ministři obrany se mění a s nimi i dlouhodobější plány.

 

Evropská obrana by měla být především o stanovení dlouhodobé koncepce armád v celé EU. Jednotlivé armády by se skládaly z „národní“ a „evropské části“. Je zřejmé, že každá armáda potřebuje jisté části vždy – některé jednotky, techniku na likvidaci přírodních katastrof apod. Národní část by byla fakticky zachování současného stavu, možná by došlo pouze k zrušení nebo k omezení některých částí armád.

 

Evropská část by byla financována z evropských peněz a byla definována jednotnou koncepcí.

 

Uveďme si příklad. Polsko a Slovensko by jako státy s vnější hranicí EU měly v rámci své specializace na starosti například protivzdušnou obranu a ochranu hranic. Evropské peníze by tak šly do stavby systémů typu Patriot, nákupu stíhaček, dronů pro monitorování hranic apod.

 

Česká republika by sice mohla mít také vlastní nadzvukové letectvo, ale v omezeném množství, protože specializací by byly speciální jednotky a protichemická obrana. Německo by se zase zaměřilo na námořnictvo a dostalo peníze na stavbu první evropské letadlové lodě nebo celé flotily.

 

Do evropské armády by mohly jít stovky miliard euro ročně, což by s ohledem na zaměstnanost a technologický rozvoj byly určitě smysluplněji vynaložené peníze, než je tomu dnes u dotací na cyklostezky apod. Nic proti cyklistům, ale podobné projekty nemají na ekonomiku až tak zásadní vliv a při jednání se zeměmi, na které platí jen hrubá záplata, Evropa délkou cyklostezek asi neoslní.

 

Evropská část armády by byla plně pod velením jednotlivých států a mohla by být využita pouze pro přímou obranu Evropy nebo pro akce mimo kontinent, které schválí všechny státy.

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Armáda   Evropská Unie  


Kategorie Evropská Unie


Události X: Hrozí kolaps ekonomiky i Evropské unieUdálosti X: Hrozí kolaps ekonomiky i Evropské unie
John Casti se zabývá analýzou složitých systémů. Přednášel na Princetonské univerzitě, ve Vídni se stal spoluzakladatelem ústavu, který studuje extrémní události vyvolané člověkem. U nás mu vyšla kniha „Události X“.



Systém Klaus – Amnestie 2013Systém Klaus – Amnestie 2013
Proč amnestie takového rozsahu s odvoláním na EU, kterou Václav Klaus nesnáší? Odcházející prezident možná byl někomu zavázán a udělal mu přátelskou protislužbu. Nebo se chtěl na sklonku politické kariéry teatrálně pomstít justici.



Na téma úvěrové pasti aneb Průvodce pro laikyNa téma úvěrové pasti aneb Průvodce pro laiky
Následující příklad ze života ukazuje, jak je snadné se dostat do dluhové pasti a zbankrotovat. Jakým způsobem vznikla celá finanční krize a ve své podstatě i naznačuje, co nás ještě čeká...



7 důvodů, proč EU nemůže být konkurenceschopná7 důvodů, proč EU nemůže být konkurenceschopná
Komentář: Evropský projekt považuji za dobře myšlený, ale špatně provedený. Co je špatně, co se může změnit a s čím se už nic dělat nedá?



Euroval vytváří nový nekontrolovatelný mechanismusEuroval vytváří nový nekontrolovatelný mechanismus
Česká republika se na euroval tváří, jako na problém druhých. Je ale možné nevšímat si něčeho, s čím jsme tak propojeni?


Kategorie Armáda


ANKETA: Potřebujeme nadzvukové letectvo?ANKETA: Potřebujeme nadzvukové letectvo?
Česká republika si ponechá švédské stíhačky JAS-39 Gripen dalších nejméně 14 let. Potřebuje ale naše malá země něco tak drahého, jako je nadzvukové letectvo?



USA zbrojí: nová letadlová loď a hypersonický špionUSA zbrojí: nová letadlová loď a hypersonický špion
Dvě zajímavé novinky představily americké ozbrojené složky. Zatímco nejmodernější letadlová loď už má křtiny za sebou, vývoj rychlého špiona teprve započne.



Jak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatněJak se sleduje kosmické smetí? Bez peněz špatně
Americká armáda hodlá uzavřít největší radarový systém pro sledování kosmického smetí.



Slovenského vojáka propustili kvůli větě na FacebookuSlovenského vojáka propustili kvůli větě na Facebooku
Slovenská média řeší případ vojáka, kterého po dvanácti letech vzorné služby propustili kvůli jedné větě na sociální síti.



Zábavné video: nehody v armáděZábavné video: nehody v armádě
Také v profesionální armádě se ne vždy všechno povede. Podívejte se na kompilace nehod vojáků, vojaček i armádní techniky. Ačkoliv občas má člověk pocit, že nehoda nebyla náhoda ale dobře promyšlené PR…



Armáda KLDR Armáda KLDR
Na korejském poloostrově se pořádně chrastí zbraněmi. Je ovšem značně nepravděpodobné, že by současná krize přerostla v ozbrojený konflikt. Podívejte se na stručný přehled výzbroje KLDR.



Jak byl zabit Usáma bin LádinJak byl zabit Usáma bin Ládin
Další voják podal svědectví o smrti šéfa Al Kájdy. Existují tři verze o jeho konci. Jedna je oficiální, druhou popsal Matt Bissonnett v knize No Easy Day. Třetí svědectví poskytl časopisu Esquire člen komanda zvaný Střelec.



Jak naloží Amerika se svým hrdinou?Jak naloží Amerika se svým hrdinou?
Když před 44 lety ve vietnamské vesnici My Lai zmasakrovala jednotka americké armády stovky civilistů, znamenalo to definitivní konec podpory americké veřejnosti válce ve Vietnamu. Jak se postaví k novému My Lai v Afghánistánu?



Video, které armáda USA nemá ráda...Video, které armáda USA nemá ráda...
Podle centra pro obranné informace armáda USA spotřebuje 51% federálních daní. Je to stát ve státě, který používá vlajku nejprve k vymytí mozku a nakonec k ceremoniálnímu zabalení těla...



Nevěřím na spontánní revoluceNevěřím na spontánní revoluce
Skoro každý den dostávám od čtenářů, nebo sám nacházím odkazy na optimisticky laděné články o obrovských protestech tu ve Španělsku, tu v Řecku, tu na Islandu.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí