Světová zdravotnická organizace vydala tiskovou zprávu, podle které zemře každoročně na rakovinu plic, způsobenou znečištěním ovzduší, 223 tisíc lidí. Do roku 2030 se má přitom tento počet zdvojnásobit.
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) vydala prostřednictvím Světové zdravotnické organizace tiskovou zprávu, která jednoznačně potvrzuje vliv špatného ovzduší ve městech na lidské zdraví. Podle odhadů zemře každý rok 223 tisíc lidí na rakovinu plic, jejíž příčinou je znečištěné ovzduší. Každou hodinu tak kvůli výdobytkům lidské civilizace zaplatí daň nejvyšší 25 lidí. Toto číslo je sice výrazně menší v porovnání s počtem úmrtí, které způsobí kouření, ale na rozdíl od něj si místo k životu příliš vybírat nemůžeme. Zejména pokud vezmeme v potaz, že města jsou zdrojem zaměstnanosti a ne každý má peníze na pořízení domu za městem a dojíždění.
Kromě rakoviny plic byla rovněž objevena silná korelace mezi znečištěným vzduchem a rakovinou močového měchýře.
Hlavními zdroji znečištění jsou doprava, průmyslové a zemědělské emise, vytápění apod. Jedná se tak obvykle o problém velkých aglomerací nebo průmyslových oblastí.
Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí je znečištěním ovzduší ohroženo na 90% obyvatel evropských měst. V roce 2011 provedla EU průzkum, podle kterého jsou nejvíce znečištěna města v Bulharsku a Polsku. Jedná se ovšem pouze o jeden parametr, kterým bylo množství dní v roce, kdy byly překročeny standardy Světové zdravotnické organizace. Ta uvádí hodnotu 35 dní v roce jako maximální přijatelnou. V bulharském městě Pernik to přitom bylo 180 a v Krakově 150 dní. V první desítce se umístilo hned 6 polských měst. Tento výsledek není překvapující, náš severní soused sází na vytápění uhlím. Celkem 90% energie pochází v Polsku z tepelných elektráren a tato situace se nelepší.
Pokud jde o koncentraci poletavých částic o velikosti do 2,5 mikrometrů, okupuje Česká republika čtvrtou pozici v rámci Evropské unie a to hned za zmíněným Bulharskem, Polskem a Slovenskem.
Koncentrace poletavých částic o velikosti 2,5 mikrometru. Česká republika je čtvrtá v Evropě.
Nejvyšší příčky zaujímáme zejména díky ostravské aglomeraci v oblasti koncentrace benzenu. Jeho vdechování může způsobovat bolest hlavy, pocit únavy nebo zrychlení srdečního tepu.
Města s nejvyšší koncentrací benzenu
Zdroje:
http://www.iarc.fr/en/media-centre/iarcnews/pdf/pr221_E.pdf
http://thinkprogress.org/climate/2013/10/15/2780631/poland-bulgaria-polluted-air/
http://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2013/at_download/file
http://www.mibazaar.com/pollutedcities.html
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!