internetWEEK.cz menu TOPlist

Topení versus ekologická realita

Topení versus ekologická realita

Bez topení nelze v našich zeměpisných šířkách pohodlně bydlet. Jsme zvyklí hovět si v obývácích ve svých bytech při teplotě 24 stupňů, v ložnicích míváme chladněji.

 

Topení versus ekologická realita

Pokud máme v bytovém domě ústřední topení s dálkovým vytápěním, moc si s topením starosti neděláme. Společnost dodávající teplo totiž topí jak strhaná i v době, když už nemusí. A tak i když nám byt přes okno vyhřívá sluníčko, teplárna topí na plné pecky – jen aby si mohla nechat za teplo řádně a dobře zaplatit. Měřáky na každém z radiátorů jsou prý spíše jen psychologickým momentem, protože teplo v bytových domech se stejně přepočítává koeficientem.

 

Rodinné domy jsou hospodárnější

V rodinných domech, kde si majitelé topí sami, postupují většinou daleko hospodárněji. Většinou nemohou počítat s tím, že jim některé zdi vytopí sousedi. (Pokud to není řadová výstavba). Místnosti vytápějí maximálně na 21 až 22 stupňů a pokud jim je u večer u televize chladněji, raději se přioblečou. A když dům v poledne vytápí sluníčko, topení zkrotí na minimum.

 

Nové domy mají nové systémy vytápění, snaží se využívat nejmodernější a nehospodárnější technologie. Teplo je dnes totiž v prvé řadě realita měřena penězi.

 

České Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu zákona na ochranu ovzduší týkající se kotlů. Tu už schválila Sněmovna a ještě do konce března by se jí měl zabývat Senát.

 

Staré kotle musí skončit na smetišti

Staré domy a jejich majitele, kteří topí tuhými palivy, budou muset na základě této novely svůj starý kotel vyměnit za nový ekologický. Statistici takových domácností v našich zemích napočítali celkem 640 tisíc. Až 80 procent z nich už dnes nevyhovuje, protože vypouští do ovzduší to, co způsobuje problém zejména v inverzním počasí.

 

Staré neekologické kotle a krbová kamna s teplovodní vložkou o tepelném příkonu 10 až 300 kW na pevná paliva - uhlí, koks, uhelné brikety a dřevo tak budou muset do deseti let od schválení novely do šrotu. Jedná se zejména o zařízení připojené k teplovodní soustavě ústředního vytápění.

 

Jde zejména o kotle, do kterých nepůjde ládovat kde co. Tyto nové kotle totiž nepojmou ani levné kaly, ani PET láhve napuštěné starým olejem, ani jakýkoliv jiný odpad. A snad se nám začne konečně počet inverzních dnů v roce snižovat. A lépe dýchat.

 

Připravte si šrajtofli třikrát více naditou

Teplo dnes samozřejmě znamená peníze. Proto si budou muset všichni, koho se výměna kotle bude týkat, připravit naditou šrajtofli. Zatímco dnes se běžně prodávané kotle 1. a 2. třídy pohybují v cenové relaci 20 až 25 tisíc korun, automatické kotle 3. a 4. třídy na pelety nebo uhlí přijdou až na trojnásobek.

 

I když se „levné“ kotle starého neekologického typu budou prodávat ještě dva roky, každý by si měl tuto investici pořádně zvážit. Už za deset let bude totiž za jejich používání možná pokuta, a to až do výše 50 tisíc korun. Takže se to člověku vlastně pořádně prodraží.

 

Kde však na nový kotel vzít? Odborníkům na vytápění je jasné, že zejména v sociálně slabých domácnostech, to bez dotací nepůjde. Státní rozpočet na rozdávání nemá a o Zelené bance, která by lidem měla půjčovat peníze na nové kotle, ještě nikdo nic pořádně neví. Ani to, zda vůbec bude.

 

Po první dotaci se jen tak zaprášilo, bude další?

Zatím dotace na nákup nových kotlů přiklepává jen Moravskoslezský kraj, kterému s finančními prostředky vypomohlo Ministerstvo životního prostředí. Po 20 milionech, na které se obě organizace složili půl napůl, se obrazně řečeno jen zaprášilo. Už v půl desáté dopoledne první den, kdy se mohly žádosti podávat, musel kraj žádosti o podporu zastavit. Vytvořila se totiž obrovská fronta 562 žadatelů, přitom se dostane jen na 333 domácností. Kraj se totiž rozhodl přispět na jeden kotel částkou 60 tisíc korun.

 

V dalších krajích se prozatím o dotacích příliš konkrétně nemluví.

 

Nevěřím, že senátoři novelu zákona nepřijmou. Životní prostředí se v posledním čase skloňuje čím dál tím více ve všech pádech. Také dnů, kdy se lidem dýchá špatně, je čím dál tím víc. Už i proto novele zákona tleskám.

 

Ovšem v mnoha domácnostech mají pořádně zamotanou šišku. Jak se srovnat s nově připravovanou legislativou a odkud peníze na nový kotel vzít… I to je životní realita.

 

Další příspěvky autora: anyška


Články ve stejných kategoriích:

Ekologie   Zajímavá myšlenka  


Kategorie Ekologie


Jsme zase o krok blíže obnovitelné energii z řasJsme zase o krok blíže obnovitelné energii z řas
Celá desetiletí vědci pracují na ekologické alternativě fosilních paliv z řas. Ty umí zpracovat oxid uhličitý podobně, jako naše tělo cukr. Nyní se podařilo zdvojnásobit produkci tuků řasami na 40% přijatého CO2.



Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.
Již jednou jsme se na toto téma zamysleli. A jdeme dál, protože bude jistě hůř! Toto volné pokračování je Novoročním speciálem...



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci umí fixovat CO2 lépe než rostlinyVědci umí fixovat CO2 lépe než rostliny
Tým v Německu synteticky vyvinul zcela biologickou metabolickou dráhu, založenou na modelu fotosyntézy. Avšak o 20% účinnější! Tvoří ji 17 enzymů z devíti organismů.



Očekávané technické novinky v automobilovém průmysluOčekávané technické novinky v automobilovém průmyslu
Automobilismus čelí byrokratické revoluci. Na spalovací motory se chystají další a další zákazy a regulace. Ačkoliv plnohodnotná ekologická náhrada není. Jak lze současná auta a paliva vylepšovat?



FBR: Nejčistší energie je a bude z jádra. A co s odpadem? A proč?FBR: Nejčistší energie je a bude z jádra. A co s odpadem? A proč?
Množivý (Fast Breeder Reactor) reaktor dokáže využít odpad ze současných reaktorů, připravit jim palivo, zpracovat Plutonium z jaderných zbraní a zejména využít Thorium, jehož zásoby máme na tisíce let. A v Rusku již jeden jede na 100%...



Pomozte odhalovat nezákonný rybolov díky technologii Global Fishing WatchPomozte odhalovat nezákonný rybolov díky technologii Global Fishing Watch
Leonardo DiCaprio a Google představili technologii, která umožňuje komukoliv na Zemi odhalovat nezákonný rybolov z vesmíru. Ten je odhadován na 35% celkového mořského výlovu. Díky tomu jsou ryby jako tuňáci a mečouni na desetině původních stavů...



Záhada: Kam zmizeli vrabci?Záhada: Kam zmizeli vrabci?
Vrabčí apokalypsy si v Česku nikdo téměř nevšiml, ale vrabci, kdysi symbol městského ptactva, zmizeli z měst také ve Velké Británii nebo v Indii.



Na písmu (ne)záleží: lze vhodným fontem ušetřit biliony?Na písmu (ne)záleží: lze vhodným fontem ušetřit biliony?
Jaké písmo používáte při tisku a přemýšleli jste někdy nad tím, zda jeho změnou nelze ušetřit peníze?



WHO: špatné ovzduší zabije 223 000 lidí ročněWHO: špatné ovzduší zabije 223 000 lidí ročně
Světová zdravotnická organizace vydala tiskovou zprávu, podle které zemře každoročně na rakovinu plic, způsobenou znečištěním ovzduší, 223 tisíc lidí. Do roku 2030 se má přitom tento počet zdvojnásobit.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí