Celá desetiletí vědci pracují na ekologické alternativě fosilních paliv z řas. Ty umí zpracovat oxid uhličitý podobně, jako naše tělo cukr. Nyní se podařilo zdvojnásobit produkci tuků řasami na 40% přijatého CO2.
Výzkum jde cestou genetické modifikace. Řasy lze naprogramovat tak, že přímo tvoří uhlíkové řetězce podobné benzínu, naftě nebo tuku.
Technologie ekologické výroby paliv je v podstatě hotová. Výstavbu továren můžeme očekávat, až bude cena barelu ropy stabilně nad 100 dolarů. Čemuž se šejkové brání. Musíme proto doufat ve zlevnění současné technologie.
Přímá produkce tuků dosud měla velmi nízkou účinnost. Okolo 15% přijatého CO2 řasami. Průlomu dosáhl společný podnik ropného gigantu ExxonMobil a Synthetic Genomics Inc. Po osmi letech zkoumání způsobu, jakým buňky řas štěpí uhlík z oxidu uhličitého a vyrábějí tuky, dosáhli průlomu. Ke komerčnímu použití je však potřeba celý proces urychlit. Dosavadní investice pouze v tomto konkrétním výzkumu je 600 milionů dolarů.
Pouze prostřednictvím řas jsme v tuto chvíli schopni dosáhnout uzavřeného koloběhu CO2 a využít energie slunce na skladovatelné a snadno využitelné nositele energie.
Naše společnost je závislá na ropě. A nejde pouze o paliva. Víte, co všechno je z ropy?
Jeden barel je necelých 160 litrů surové ropy. Směs různých uhlovodíků, zejména alkenů. Jednotlivé složky získáváme postupnou destilací.
- Z barelu ropy získáme více než 30 litrů benzínu a 15 litrů nafty.
- Dále okolo jednoho litru motorového oleje.
- Téměř 4 litry hustého asfaltu.
- A stále zůstane dostatek chemikálií pro výrobu léků, ředidel, vosku, igelitu, polystyrenu, triček, zubních kartáčků nebo plastového nádobí.
Je jasné, že závislosti na benzínu a naftě se můžeme vzdát. Mnohé látky z ropy jsou však v současnosti nenahraditelné. Dobrou zprávou je, že řasy lze naprogramovat k produkci konkrétního uhlovodíku. Spalování těchto látek je navíc čistší, protože se lze vyhnout příměsem síry nebo dusíku, které v nejrůznějších oxidech znamenají pro planetu větší zlo než samotný oxid uhličitý.
Řasy nezabírají zemědělskou půdu jako například řepka nebo kukuřice při výrobě biopaliv. Zároveň jsou na stejné ploše 7x efektivnější. Zatím. Potřebují jen vodu, světlo a oxid uhličitý. Spokojí se i s mírně slanou vodou. Nádrže s řasami lze instalovat přímo u zdroje CO2, u elektráren či výtopen.
Úvodní fotografie: skleníky společnosti ecoduna.com z Rakouska, která dosáhla velmi vysoké rychlosti produkce mořských řas ve sklenících.
Dejte si tento článek do souvislosti s jiným. Zdá se, že se někam posouváme... | Vědci umí fixovat CO2 lépe než rostliny >>>
Další příspěvky autora: Beryl
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!