Přesně před 20 lety Federální shromáždění schválilo zřejmě nejdůležitější ekologický zákon v naší historii, zákon o ovzduší. Přiměl velké průmyslové podniky investovat do filtrů na komínech, což zlepšilo v krátké době kvalitu vzduchu v zemi.
Přesně před 20 lety Federální shromáždění schválilo zřejmě nejdůležitější ekologický zákon v naší historii, zákon o ovzduší.
Přiměl velké průmyslové podniky investovat do filtrů na komínech, což zlepšilo v krátké době kvalitu vzduchu v zemi.
Nový zákon o ovzduší z 9. července 1991 přinutil průmyslové podniky, aby během sedmi let razantně snížily zdraví škodlivé exhalace oxidu siřičitého, oxidů dusíku nebo prachu. Proto během 90. let například exhalace oxidu siřičitého klesly na pouhou desetinu. Ubylo tak smogu i kyselých dešťů, jež zabíjely horské lesy. Skeptici ovšem často poukazovali, že neméně k očistě ovzduší přispěl nechtěný útlum průmyslové výroby na začátku 90. let.
Stínová ministryně životního prostředí KSČM Kateřina Konečná vidí přijetí zákona jako historický mezník. »Před 20 lety to byl opravdu progresivní krok, pomohl k tomu, že se ovzduší zlepšilo, a prokázal občanům této země velkou službu. Bohužel, dnes je již překonaný, potřebujeme nový zákon o ovzduší a vláda nám ho slibuje už tři roky,« řekla Haló novinám Konečná, podle níž by novela zákona měla po velkých znečišťovatelích zakročit i proti těm malým.
I ekologové si včera výročí přijetí zákona připomněli s úctou. »Byl to asi nejdůležitější ekologický zákon v české historii. Miliony lidí díky němu mohou lépe dýchat,« řekl včera ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký, který upozornil, že zákon měl v době svého vzniku i odpůrce, například tehdejšího předsedu vlády Václava Klause, který tak razantní snížení exhalací považoval za neproveditelné. Historie mu však nedala za pravdu.
Přesto ekologové nejsou spokojeni a obviňují politiky z nečinnosti. Žádají další rámcový zákon, který k filtrům na komínech přidá také nové technologie, které by českou ekonomiku zbavily závislosti na uhelných dolech a na dovážené ropě. Duha žádá zákon, který závazně stanoví, že ČR bude snižovat svoji závislost na fosilních palivech o dvě procenta ročně. »Politici by měli schválit nový zákon podle britského vzoru, který podobně jako v r. 1991 stanoví rámcové tempo, jak chceme snižovat naši závislost na fosilních palivech. Rozhýbe tak zelené inovace, jako je zateplování domů, čistá energie nebo rychlá a pohodlná veřejná doprava,« řekl Kotecký.
Konečná si však myslí, že to ochránci životního prostředí vidí příliš jednoduše. »ČR musí mít nejprve jasnou energetickou koncepci. Dokud ji mít nebudeme, nemá smysl dělat takové kroky, které Hnutí Duha navrhuje. Také mne mrzí, že představitelé tohoto hnutí neřekli, kde na tak velkorysý plán vezmeme finanční prostředky,« dodala Konečná.
Zdroj: halonoviny.cz
Další příspěvky autora: michelllin
Články ve stejných kategoriích:
Ekologický zákon Zákon o ovzduší Ekologové Historie Z domova
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!