internetWEEK.cz menu TOPlist

Za korupci v ČR trest smrti

Za korupci v ČR trest smrti

Jestli politici chtěli skutečně s problémem korupce něco udělat, mohli už dávno vyzkoušet osvědčené metody z minulosti.....

 

Za korupci v ČR trest smrti

Před volbami slibují všechny politické strany razantní řešení korupce. Po volbách na tyto sliby zapomenou a je jedno, zda se jedná o strany vítězné, nebo ČSSD. Nejhorší však je fakt, že je to úplně jedno. Předvolební návrhy k řešení problému korupce jsou totiž stejně k ničemu. Je to zřejmě pojistka pro případ, že by si voliči nějakým zázračným způsobem vymohli jejich realizaci.


Funkční řešení korupce.


Pokud by politici chtěli skutečně s problémem korupce něco udělat, mohli už dávno převzít osvědčenou metodu z minulosti. Tato metoda řeší trest i prevenci a to vše s dokonalou provázaností.

 

Čína

 

Šedesátiletého Li Pchej-jinga soud v únoru odsoudil k trestu smrti za to, že za posledních 15 let přijal ve formě úplatků čtyři miliony dolarů (asi 72 milionů korun) a že zpronevěřil dvanáct milionů dolarů (asi 216 milionů korun) ve veřejných fondech. Měl tak učinit v letech 1995-2003, kdy byl hlavou státní firmy Capital Airports Holdings, která spravuje třicet letišť po celé Číně.


Li byl popraven ve městě Jinan poté, co Nejvyšší lidový soud Číny zamítl jeho odvolání. V Číně je každoročně popraveno více lidí než ve zbylých státech světa dohromady. Nezisková organizace Tuej Chua Foundation se sídlem v San Francisku odhaduje počet poprav, které se letos v Číně uskuteční, na pět tisíc.


Trest smrti je však obvykle vynášen pouze za násilné trestné činy, jen výjimečně za společensky závažné ekonomické podvody. BBC však upozorňuje, že Čína nasadila v boji proti korupci ten nejtěžší kalibr. Ve čtvrtek byli totiž popraveni ještě další dva manažeři obvinění z hospodářských trestných činů.


Před soudem navíc nyní stojí generální manažer Národní jaderné společnosti Číny Kang Rixin, který je vedle úplatkářství obviněn ještě z toho, že neuváženými a neoprávněnými obchody na burze způsobil jím spravované společnosti ztráty ve výši 260 milionů amerických dolarů.Perské řešení korupce

Nejdokonalejší způsob potírání korupce pochází z Persie a byl zaveden okolo roku 500 před naším letopočtem. Úředníkovi, kterému bylo prokázáno zneužití úřední moci, je zaživa stažena kůže. To je trest, jehož samotná existence je dostatečnou prevencí. Peršané však šli mnohem dále. Nástupce po staženém kolegovi fasuje při nástupu do funkce zcela nové kancelářké křeslo potažené kůží jeho předchůdce. Lepší prevenci snad ani nelze vymyslet.

A teď srovnejte tyto zprávy s protikorupčními opatřeními naší vlády:


Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhla první sadu protikorupčních opatření, které mají zefektivnit veřejné zakázky a zlevnit dopravní stavby.


Má se například snížit limit zakázek malého rozsahu do jednoho milionu korun, zavést povinnost expertní oponentury nebo povinnosti identifikovat u velkých zakázek minimálně pět firem, které se mohou do soutěže přihlásit.


Doporučení NERV spočívá například v zavedení 3 principů - hospodárnosti, účelnosti a efektivnosti v zákoně o veřejných zakázkách. "Cílem tohoto opatření je snížit prostor pro ohýbání zadávacích řízení prostřednictvím příliš úzce definovaného předmětu plnění či volby vhodné struktury hodnotícího kriteria ekonomická výhodnost", píší experti v doporučení subkomise NERVu proti korupci.

NERV také doporučuje snížit limity pro vypsání veřejné zakázky ze současných 6 milionů korun pro stavební zakázky a 2 milionů pro ostatní. Tyto limity patří k nejvyšším v Evropě. NERV navrhuje snížit tyto limity na 1 milion korun a dále vytvořit speciální typ zakázek se zjednodušeným zadávacím řízením v intervalu od 300 tisíc Kč do 1 mil. Kč.
 
Součástí návrhu je také využití datových schránek pro administraci veřejných zakázek. Takové řešení by vyloučilo možnost mazání, antidatování či úpravu dokumentů uprostřed soutěže.
 
Minimální počet soutěžících u velkých zakázek (např. nad 100 mil. Kč) by byl stanoven na pět firem, které se mohou do tendru přihlásit. "Opatření reaguje na některé situace, kdy se do soutěží hlásí pouze jeden nebo dva subjekty a zadavatel se vymlouvá, že takový je trh . Zavádí povinnost provést si podrobnou analýzu trhu a zakázku připravit tak, aby byl zajištěn dostatečný počet nabízejících a inkasování přínosů ,konkurenčního efektu´, "  píše se v doporučení.
 


Nemyslíte, že by razantnější opatření měla větší vliv na stávající stav? Nebylo by zavedení čínského či perského protikorupčního přístupu efektivnější. Nemyslíte, že by fungovalo daleko lépe než nějaký agent-provokatér?

 

 


Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Korupce   Trest smrti   Trest   Smrt   Právo   Česká republika   Politika   ČR   Z domova  


Kategorie Z domova


8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.Videa: Brno jak ho neznáteVidea: Brno jak ho neznáte
Podívejte se na tři zajímavá videa o Brně a jeho okolí.Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…Expert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médiiExpert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médii
Technika jde neustále dopředu. Každá generace vyrůstá jinak, než ta předchozí. Již od vynálezu knihtisku. A vždy jsou slyšet hlasy, že je to špatně. Ale technologie dětem nezakazujte, zkuste jen dodržet několik zásad…EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?
Pořízení pokladního systému pro EET stát dotuje slevou na dani z příjmu ve výši 5.000 Kč. Je to utopie nebo najdeme tak levný pokladní systém?Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí