internetWEEK.cz menu TOPlist

Kam se ubírá televizní trh?

Kam se ubírá televizní trh?

Kvantita místo kvality nebo dokonce ještě hůře? Televizních kanálů přibývá, ale je vůbec o co stát?

 

Kam se ubírá televizní trh?

Když se před pár lety diskutovalo o přicházející digitální revoluci, byly nám slibovány až desítky televizních programů. Rozjezd pozemního vysílání (DVB-T) byl nakonec trochu pomalejší a poměrně dlouho v této oblasti kralovalo satelitní vysílání, ačkoliv obyvatel Prahy či jiného velkého města, kde se nové multiplexy objevovaly jako první, by měl možná trochu jiný názor.

 

Desítky kanálů sice skutečně přišly, původní nadšení však nakonec vystřídala u většiny diváků pořádná televizní kocovina. Slibované tematické kanály jsou obvykle tematické jen v rámci tiskových zpráv a kvalitu drtivě poráží kvantita. Pokud se někdo před léty obával vzniku programů, které budou napráskány levnými latino-americkými telenovelami, pak dnes asi musí přiznat, že podobný kanál by byl snad i příjemnou změnou.

 

ČT, Nova, Prima a ti ostatní

Multiplexy byly postupně zaplněny čtyřmi druhy kanálů. V první řadě jde o nové projekty České televize. Ta zde plní svou úlohu veřejné služby, takže na sportovním kanále sice neuvidíte přímý přenos z NHL či NBA ale za to se můžete podívat na basketbalový zápas Horní proti Dolní (s nadsázkou), na který by komerční stanice asi své kamery nevyslala. ČT plánuje zaplnit i velké a nelogické bílé místo v podobě televizního kanálů pro děti, s jehož spuštěním se počítá někdy v létě či na podzim.

 

Druhou skupinu tvoří nezávislé kanály. Ty vznikají, postupně zase zanikají a nechávají za sebou milionové dluhy. Vzpomenete si ještě dnes na stanice jako Z1 nebo TV Public? Dnes úlohu posledně jmenované převzala tak trochu TV Šlágr. Naopak start bulvární televize Pětka byl opravdu za pět. Kanálu došel dech po pár měsících a v současnosti je „dočasně“ vypnut.

 

Naprosto zvláštní kapitolou je TV Noe. Zejména po restitucích nemusíte mít katolíky zrovna v oblibě, ale TV Noe je kanál, který si pozornost a uznání zaslouží. Kromě katolicky laděných programů nabízí i zajímavé pořady (např. Hlubinami vesmíru), dokumenty apod. Zajímavostí je fakt, že žije výhradně z darů svých diváků a nepodlehla mamonu pozemního digitálního vysílání, které celoplošně vyjde řádově na 50 milionů za rok.

 

Nakonec zde máme skupinu nových kanálů dvou již dříve zaběhnutých stanic – Novy a Primy. Ta druha jmenovaná na to jde podle mnoha názorů lépe. Nejdříve spustila stanici Cool pro mladé. Dřívějšímu atraktivnímu programu a premiérám už sice poněkud došel dech, i tak ovšem nelze stanici upřít punc opravdového zaměření se na konkrétní publikum, kvalitní (a mnohokrát oceněnou) grafiku nebo dobrou PR politiku v podobě (mimo jiné) spojení s výrobcem energetických nápojů Semtex.

 

Další „primácký“ program Love se už sice příliš nepovedl, za to na nedávno spuštěný kanál Zoom slyšíme ze všech stran chválu. Volně dostupný dokumentární kanál zde opravdu chyběl, ale je otázkou, zda mu nedojde s novými pořady postupně dech, jako se to do značné míry stalo u Coolu. Jedinou výtkou k Zoomu je snad pouze to, že není šířen v HD rozlišení, což je v dnešní době u dokumentárního kanálu téměř povinnost.

 

Kdysi a vlastně stále nejsilnější skupinou na českém trhu je TV Nova. Na specializovaných webech o televizním vysílání najdete jen málo názorů (já tedy neviděl žádný), který by Novu za její politiku chválil.

 

Nova přitom začala kdysi poměrně dobře. Kanál Galaxy Sport se po její akvizici stal placeným kanálem Nova Sport. Stejně tak spuštění české verze MTV je asi krok správným směrem, byť zlaté časy MTV už jsou zřejmě dávno ta tam. Další kanály Novy už však tolik nadšení nepřinesly. Nova Cinema ve svých počátcích budila obavy, že se stane jen recyklací starých pořadů z hlavního kanálu Novy. To se nakonec potvrdilo jen částečně a ve světle pozdějších kroků si Cinema nevedla a nevede zase tak špatně.

 

Pak ale Nova poměrně rychle za sebou přišla s kanály Fanda a Smíchov, které už naplno recyklují stokrát přežvýkané seriály a pořady. V únoru má Nova spustit další kanál, a jestli někdo čekal změnu a ráznou odpověď na Zoom, pak byl stanicí Telka asi rychle vrácen do novácké reality. TV Telka totiž nebude nic jiného než recyklací starých pořadů z archívu Novy.

 

V multiplexu za každou cenu?

Na internetu se proto objevují teorie, proč vlastně Nova praktikuje současnou politiku a obsazuje multiplexy kanály druhé či ještě horší cenové kategorie. První možností může být reklama. Čím více kanálů, tím více reklamy. Konec konců jak kdysi řekl Johnny Depp, televizní seriál slouží pouze proto, aby vyplnil čas mezi reklamními bloky.

 

Druhým důvodem mohou být majetkové poměry. Vlastníka Novy totiž v současné době „požírá“ americká společnost Time Warner a mediální skupina s X programy vypadá lépe než skupina s X mínus Y kanály.

 

Třetím a velmi často diskutovaným důvodem může být snaha Novy (ale možná i Primy) jednoduše zaplácat rozhodně ne nekonečné místo v multiplexech svými kanály. Tomu částečně nasvědčuje i fakt, že se některé z nových nováckých kanálů neobjevily v satelitním vysílání, které k příjmu používá velká část populace. Není tajemstvím, že největší satelitní operátor Skylink hradí ze svého náklady, související s provozem některých velkých celoplošných kanálů. Důvod je jednoduchý, Skylink donedávna lákal na bezplatný příjem velkého množství programů (dnes je zpoplatněn servisním poplatkem) a kdyby v nabídce chyběla například Nova, bylo by to pro společnost velké mínus. Hradit však náklady spojené s vysíláním recyklujícího Smíchova už však zřejmě nechce.

 

A co vy? Díváte se ještě na televizi, a pokud ano, jak často a na jaké stanice a pořady? Napište nám svůj názor do diskuse…. Těšíme se na vaše názory!

 

Foto_ http://www.flickr.com/photos/28478778@N05/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Z domova   Televize   Byznys  


Kategorie Z domova


8 startupů, které nás v poslední době zaujaly8 startupů, které nás v poslední době zaujaly
S fenoménem startupů je spojeno v první řadě Silicon Valey. Ale i v České republice se zrodila řada skvělých nápadů, které mohou dobít svět.Videa: Brno jak ho neznáteVidea: Brno jak ho neznáte
Podívejte se na tři zajímavá videa o Brně a jeho okolí.Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.Exkurz do historie: Benešovy dekrety jsou minulost. Tečka.
Čeští politici mají stále dokola potřebu omlouvat se Německu za poválečný odsun. Připomeňme si, o co šlo, proč je to nesmysl a slovy prezidenta Beneše „vlastizrada“, před kterou varoval.Mnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné děníMnislav Zelený u Drtinové: zajímavé názory na současné dění
Etnolog, antropolog, publicista a indián byl hostem u Daniely Drtinové. Udělejte si 23 minut času. Stojí to za to.Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…Expert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médiiExpert odhaluje, jak by se rodiče měli vypořádat s digitálními médii
Technika jde neustále dopředu. Každá generace vyrůstá jinak, než ta předchozí. Již od vynálezu knihtisku. A vždy jsou slyšet hlasy, že je to špatně. Ale technologie dětem nezakazujte, zkuste jen dodržet několik zásad…EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?EET: Pokladní systém do 5.000 Kč?
Pořízení pokladního systému pro EET stát dotuje slevou na dani z příjmu ve výši 5.000 Kč. Je to utopie nebo najdeme tak levný pokladní systém?Slovenská slova, kterým mladí Češi nerozumíSlovenská slova, kterým mladí Češi nerozumí
K žádnému jinému národu světa nemáme blíže. Kus společné historie, kultura a chtělo by se říci i velmi podobný jazyk. Mladí Češi ale slovenštině obvykle nerozumí.Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí