internetWEEK.cz menu TOPlist

Tutanchamon: Faraon z Kavkazu

Tutanchamon: Faraon z Kavkazu

Testy DNA zjistily, že mužští předkové slavného faraóna Tutanchamona přišli od Černého moře. Jeden z potomků tohoto vládce žije na Moravě. Otazníky nad původem vládců Egypta však zůstávají.

 

Tutanchamon: Faraon z Kavkazu

Vědci z Curychu v centru iGENEA rekonstruovali DNA faraona Tutanchamona po otcovské linii. A zjistili, že Tutanchamon náleží k haploskupině R1b1a2. K této skupině nepatří v současném Egyptu ani jedno procento obyvatel, ale náleží k němu každý druhý Západoevropan. Faraonova DNA byla asi vzácná i v jeho době a exotickou v jeho zemi zůstala. Výsledky byly publikovány v letech 2010 a 2011. Haploskupina R vznikla asi před 30.000 lety ve Střední Asii. Má dvě hlavní větve, R1 a R2. Skupina R1 se rozšířila ze střední Asie do Evropy. U Středoevropanů je skupina R1b1 zastoupena u 42 % obyvatel. Protože je R1b1a2 téměř stoprocentně zastoupena v jedné části Irska, mohli bychom z toho dedukovat, že souvisí s Kelty.

 

Praděd faraóna Tutanchamona pocházel z Kavkazu!

Když oznámil ředitel centra iGENEA Roman Scholz, že Tutanchamonův "společný předek žil na Kavkaze před 9 500 lety," byla asi většina lidí překvapena. Nicméně když se člověk podívá na tváře starých Egypťanů, jsou to vesměs tváře Evropanů. Naskýtá se otázka, jak se předek Tutanchamona dostal do Egypta. Faraonova haploskupina je velmi rozšířená v západní Evropě, většina Francouzů a Španělů patří do genetické skupiny faraona, kterému nebylo dáno, aby dlouho vládl. Zemřel v 19 letech.

 

Tutanchamon nastoupil na trůn jako dítě. Genetická analýza potvrdila, že jeho otcem byl faraon Achnaton a dědečkem Amenhotep III. Hrobku Tutanchamona, který vládl mezi roky 1333 – 1323 př. n. l., objevil v Údolí králů už roku 1922 archeolog Howard Carter, později byla nalezena i mumie. Díky tomu se o něm ví mnohem více než o ostatních faraonech. Zemřel pravděpodobně na malárii nebo na otravu krve po zlomenině nohy, zjistili badatelé. DNA odhalila, že matkou Tutanchamona byla vlastní sestra Achnatona tzv. Mladší paní, která patřila do jeho harému. Tutanchamon byl poslední farao 18. dynastie. Jeho otcovská linie začíná s faraonem Thutmosem I., který vládl do roku 1492 př. n. l. Ale jeho otec je nejasný.

 

Pátrání po potomcích faraóna

Firma iGENEA pátrá po blízkých příbuzných faraona v mužské linii, kteří žijí v Evropě. Haploskupina R1b1a2 vznikla asi před 9500 roky v oblasti kolem Černého moře. Tito lidé se začali stěhovat do Evropy nejdříve s šířením zemědělství asi před 9000 lety. Historici se domnívají, že jsou také spojeni s Indoevropany, kteří osídlovali Evropu později v několika vlnách.

 

Chetitští sousedé

Zmíněná haploskupina byla rozšířena i v království Chetitů, které se rozkládalo na území dnešního Turecka v sousedství staroegyptské říše. Odtud by mohl pocházet původní předek Tutanchamona. Podle jednoho dochovaného dopisu se vdova po Tutanchamonovi obrátila na chetitského krále, přestože šlo o nepřátelský stát, a žádala jej o syna, který by nastoupil na uvolněný egyptský trůn. Což je velmi zvláštní. Ke sňatku však nedošlo.

 

Faraonovu haploskupinu měli také lidé kultury kurganské (kurgan pochází z turečtiny a znamená mohylu). Podle některých historiků kočovní pastýři „kurganské kultury“ žijící na obrovském území severovýchodně od Černého moře pravděpodobně mluvili protoindoevropským jazykem. Tato hypotéza mezi historiky hraje prim, pokud jde o počátky indoevropských národů. Kurganská kultura se rozkládala v oblastech u velkých ruských řek Dněpru a Volhy v době zhruba 4000 let př. n. l. A v několika vlnách migrovala do Evropy.

 

I v České republice žije faraonův potomek

Čeští odborníci z Genomacu ke svému velkému překvapení našli v české databázi jedince, jehož DNA profil je profilu Tutanchamona velmi blízký. Tito dva lidé mají zřejmě společného předka před 90 až 100 generacemi. Oznámil to Dr. Marek Minárik, generální ředitel a zakladatel společnosti Genomac v roce 2011. Vzhledem k tomu, že jedna generace odpovídá přibližně 25 až 35 letům, můžeme si pohrávat s myšlenkou, že jím mohl být samotný král Tutanchamon. Potenciální přímý potomek slavného krále žije v Kopřivnici na Moravě.

 

Göbekli Tepe

Anatolie čili Malá Asie, kterou obývali kdysi Chetité, je vůbec historicky zajímavé místo. Mezi Černým mořem a Egyptem se nachází oblast Göbekli Tepe, kde byly objeveny pozoruhodné vápencové artefakty staré asi 11000 let. Kdo byli stavitelé, zůstává záhadou. Tady nám analýza DNA nepomůže, protože v sakrálním centru s unikátními stavbami nebyly nalezeny žádné lidské ostatky. Stavitelé zmizeli. Nicméně jejich artefakty už na pohled něco společného se staroegyptským sochařstvím mají.

 

Čtěte dále v magazínu internetWEEK.cz | Göbekli Tepe - stavba z doby Atlantidy >>>

 

Po analýze Tutanchamonovy mumie zhruba víme, kam etnicky zařadit nešťastného mladého krále. Ale nad starým Egyptem se nadále vznáší mnoho otázek. Kdo stál na počátku této unikátní kultury, je jedna z nejdůležitějších.

 

Čtěte dále v magazínu internetWEEK.cz | Co všechno prozrazuje DNA >>>

 

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tutanchamon
http://www.igenea.com/en/index.php?c=62
http://www.genomac.cz/sk/view.php?cisloclanku=2011080001
Tutanchamon ilustrace: http://www.flickr.com/photos/menesje/

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

DNA   Historie   Egypt   Genetické důkazy   Genetika   Věda  


Kategorie DNA


Americký Ötzi: Starý indián z PolynésieAmerický Ötzi: Starý indián z Polynésie
Evropa má svého Ötziho a Amerika Muže z Kennewicku. Pradávný americký lovec je obestřen záhadami. Jeho původ se pomocí analýzy DNA dosud nepodařilo vystopovat, ale pravděpodobně není praprapradědečkem současných původních Američanů...



Ötzi: Co víme o Ledovém mužiÖtzi: Co víme o Ledovém muži
Za více než dvě desetiletí prozkoumali vědci mumii z Alp zvanou Ötzi pomocí nejmodernějších přístrojů. Udělali jsme aktuální přehled toho, co vše se dá vypátrat o člověku, který žil před 5300 roky.



Mamuty vyhubila klimatická změnaMamuty vyhubila klimatická změna
Vymření gigantických savců způsobil nedostatek výživných rostlin v době ledové. Za mamutí apokalypsu nemůže pračlověk, ale klimatická změna.



DNA nese utajený kód! DNA nese utajený kód!
Vědci nalezli druhý kód života. Skrytý kód obsahuje instrukce pro kontrolu genů. Objev tak může přinést nové možnosti při diagnostice a léčení nemocí.



Nejstarší lidská DNA byla prozkoumána!Nejstarší lidská DNA byla prozkoumána!
Vědci získali 400 000 let starou DNA z kosti nalezené ve španělské jeskyni. Výsledky překvapily.



Příliš stará DNA zamotala hlavy věřícím i vědcůmPříliš stará DNA zamotala hlavy věřícím i vědcům
Život může být starší než Země i Slunce. V lidské DNA je cosi jako biologický “signál” staré mimozemské civilizace. Matematický kód v lidské DNA nemůže být vysvětlen evolucí. To říkají dvě vědecké teorie...



Počátky moderního člověka se posunujíPočátky moderního člověka se posunují
Američan má DNA, která je mnohem starší, než vědci předpokládali. Překvapivý objev přepisuje historii moderního člověka. Záhady kolem lidské DNA pokračují.



Fascinující možnosti DNAFascinující možnosti DNA
Kosti z jednoho prstu a zubu odkrývají nečekané souvislosti. Pračlověk žijící v jeskyni na Sibiři měl předky, kteří se mísili s australskými domorodci. Denisované a aboriginci jsou příbuzní.



Epochální objev: Záhadná lidská DNA nalezena!Epochální objev: Záhadná lidská DNA nalezena!
„Cizí“ DNA - starou asi dva miliony let - objevil v Africe dr. Joshua Akey. Možná se mu podařilo najít důkaz genetického zásahu do DNA našich dávných předků.



Mimozemský původ lidské DNA?Mimozemský původ lidské DNA?
Skupina výzkumníků pracujících na Projektu lidského genomu údajně učinila ohromující objev: tzv. nekódující sekvence lidské DNA jsou genetickým kódem mimozemských životních forem. Zapátrali jsme po původu této informace.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí