internetWEEK.cz menu TOPlist

Mexiko: příklad demokracie pro naše politiky?

Mexiko: příklad demokracie pro naše politiky?

Jestli má konec cyklu Mayského kalendáře znamenat změnu, pak ta možná opravdu přišla a to v zemi, která má k Mayům více než blízko. Má být Mexiko vzorem pro naše politiky? V některých ohledech rozhodně ano.

 

Mexiko: příklad demokracie pro naše politiky?

Je to paradox. Asi jako kdyby u nás komunisté přinesli čerstvý vítr do zatuchlých údajně demokratických vod české politiky a společnosti. PRI je v Mexiku stranou, která zemi vládla většinu 20. století všelijak, jen ne demokratickým způsobem. Vše změnilo zvolení Vicente Foxe v roce 2000 z konkurenční pravicověji laděné strany PAN. Tato strana si udržela moc v největší španělsky mluvící zemi i po dalších šest let díky Felipemu Calderónovi.

 

Letos v létě ovšem voliči rozhodli o comebacku PRI do čela Mexika. Enrique Peña Nieto (*1966) vyhrál volby a začal se připravovat na stěhování do Los Pinos, sídla mexických prezidentů v parku Chapultepec.

 

Enrique Peña Nieto - Nový prezident Mexika (vpravo)

 

Podle ústavy se prezident ujímá funkce slavnostní přísahou 1. prosince. Nieto ve funkci nezahálel a už o den později udělal něco, co by mělo být příkladem i české politické reprezentaci. U nás jsme si už zvykli, že koalice často podivně získanými hlasy válcuje opozici a schvaluje zákony, které ovlivní chod země na dlouhou dobu (zavedení druhého pilíře, vydávaného za důchodovou reformu, restituce apod.). Kalousek pak lidi, kteří chtějí jinou demokracii, obviňuje ze stesku po komunismu a případné kritiky fackuje na ulici.

 

Pakt pro Mexiko

Nieto jde na věc jinak. Společně s představiteli dalších dvou největších stran v zemi – levicově populistickou PRD a středopravicovou PAN podepsal „Pakt pro Mexiko“. Ten obsahuje 95 bodů v pěti oblastech, které vláda pod jeho vedením udělá. Nejsou to jen bezduché politické řeči při nástupu do úřadu, všechny kroky mají jasný časový rámec. Pět „balíků“ dohod se týká:

 

  • Práv a svobod společnosti
  • Ekonomického růstu, nezaměstnanosti a konkurenceschopnosti
  • Bezpečnosti a justice
  • Transparentnosti, boje proti korupci
  • Demokratizace vládnutí

Mimo jiné by měl být zaveden odchod do důchodu v 65 letech nebo uděleny koncese několika novým celoplošným televizním společnostem. To může vypadat z našeho pohledu jako drobnost, ale v Mexiku je dlouhodobě velmi silným hráčem Skupina Televisa, která byla zejména v minulosti tradičně napojena právě na Nietovu stranu PRI. Nieto se tak uvolněním televizního trhu může chtít distancovat od „staré PRI“.

 

 

Pakt jde ovšem ještě dál. Jeho podmínkou je diskuse nejen s odborníky z akademické obce apod., ale také s veřejností. Okamžitě proto byly založeny internetové stránky http://pactopormexico.org/ a profily na sociálních sítích.

 

Všechno samozřejmě není tak ideální, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pakt samotný je pouze dohodou lídrů stran, ale není úplně jisté, že pro Nietovy návrhy pak představitelé všech tří stran, respektive i dalších stran (pakt mají podepsat i menší uskupení), zvednou ruku. Minimálně z PRD se již ozvaly velmi kritické hlasy proti tomuto paktu. PRD má přitom ve sněmovně 212 hlasů, což je téměř stejně jako PAN a PRI dohromady.

 

Strany, které pakt podepsaly jako první

 

Nieto se chce okamžitě vrhnout na 13 klíčových bodů, mezi kterými je reforma školství, nový trestní zákoník či podpora moderních datových technologií. Uvidíme, zda mu jeho nadšení vydrží po celou dobu šestiletého mandátu. A mimochodem, umíte si podobný pakt představit u nás?

 

O situaci v zemi i o supervolebním roku jsme psali zde | Mexiko dnes: krev, volby a konec světa >>>

 

Ilustrace: http://www.flickr.com/photos/sergefreeman/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Demokracie   Mexiko   Zajímavá myšlenka   Zajímavosti ze světa  


Kategorie Demokracie


V pastiV pasti
Demokracie je stále v krizi. Vítězí lobbující mocenské skupiny. Existují v Česku nějaké alternativy k politickému mainstreamu? Existuje cesta z pasti postdemokracie?



Bylo nebo nebylo za komunistů lépe?Bylo nebo nebylo za komunistů lépe?
V několika článcích a komentářích v magazínu Pravdu.cz jsem prohlásil, že nebylo lépe než dnes. Máme svobodu, o které se nám za komunistů mohlo jen zdát. Vždy to vyvolalo vášnivé debaty. Tak jak to tedy je?



Laureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofěLaureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofě
Nerovnost ve společnosti vede k oslabení růstu a erozi demokracie. Prohlásil to Joseph Stiglitz, jeden z nejuznávanějších světových ekonomů...



Jakou máme u nás demokracii?Jakou máme u nás demokracii?
Protivládní demonstrace 17. listopadu volala po návratu demokracie. Podle mnoha lidí se politický systém v ČR již demokracií nazvat nedá. Mají pravdu?



Je možné vyměnit politiky?Je možné vyměnit politiky?
Občanské sdružení Vyměňte politiky radí, jak volit, když vás politika štve a přitom nechcete zahodit svůj hlas.



Alternativa k zastupitelské demokraciiAlternativa k zastupitelské demokracii
Zastupitelská demokracie, jak je rozšířená v našich končinách, prochází těžkou krizí. Je však vůbec možné za ní najít jinou alternativu?



Lidem v českých zemích a na Slovensku dochází trpělivostLidem v českých zemích a na Slovensku dochází trpělivost
Občany už prostě nebaví platit stále více a přitom sledovat státem posvěcené zlodějny.



Demokracie nebo totalita?Demokracie nebo totalita?
Totalitu charakterizovalo vyhrožování, špiclování, intriky, otevřené i skryté násilí, STB. A najednou tu máme specializované útvary policie, zpravodajce a manipulátory. Je tohle opravdu demokracie, kterou všichni chtěli?


Kategorie Mexiko


Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit Slavná Pyramida Slunce se může kdykoliv zhroutit
Pár desítek kilometrů od mexického hlavního města se nachází Teotihuacán a v něm třetí největší pyramida světa. Podle vědců se může Pyramida Slunce kdykoliv sesunout k zemi.



 Mexiko na pokraji občanské války Mexiko na pokraji občanské války
Válka drogových kartelů může v Mexiku přerůst v občanskou válku. Proti sobě stojí nejen federální síly ale také dobře vyzbrojená domobrana a kartel Templářských rytířů. Podívejme se podrobně na příčiny a počátky konfliktu, který sleduje celý svět.



Ostrov panenek – místo, kde člověka mrazí po těleOstrov panenek – místo, kde člověka mrazí po těle
Na světě je mnoho míst, která jsou něčím zvláštní a která nás něčím zajímají. Málokteré je však tak mrazivé, že si ho nejen dobře zapamatujeme, ale ani na něj nechceme pomyslet. Jedním takovým je Ostrov panenek.



Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?  Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?
V roce 1883 jsme měli možná obrovské štěstí. Naší planetu jen těsně minuly fragmenty komety o celkové hmotnosti nejméně dvou miliard tun. Nebo to bylo všechno jinak?



Vicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvýchVicente Fox o legalizaci drog, NSA a 80 tisících mrtvých
Velmi zajímavé myšlenky bychom našli v rozhovoru s bývalým mexickým prezidentem Vicentem Foxem, který v jedné z největších zemí světa vládl v letech 2000 až 2006. Fox je velkým zastáncem legalizace drog.



Příběh, který dobyl svět: školní revoluce mezi odpadky Příběh, který dobyl svět: školní revoluce mezi odpadky
Mexiko je jedním z hlavních vývozců telenovel na světě. Příběh je obvykle stejný: jak chudá dívka často bez rodiny ke štěstí přišla. Jednou za čas se ovšem může podobný příběh odehrát i v reálném životě. A není k tomu potřeba ani šílené zápletky.



NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty NSA odposlouchávala i politiky, milence, OSN a prezidenty
NSA (National Security Agency) je jediný úřad na světě, který vám vždy a ochotně naslouchá. Jen je otázkou, zda o tohle někdo stojí. Agentura se podle nových informací nezastavila před ničím.



60% Mexičanů chce sloučení s USA60% Mexičanů chce sloučení s USA
Mexičané jsou velcí vlastenci. Státní svátky se slaví mnohem intenzivněji než u nás, státní vlajku nebo národní symbol Panenku Marii Guadalupskou najdete prakticky na každém rohu. Nový průzkum ovšem mexickému vlastenectví uštědřil pořádnou ránu.



Úchvatné video: když Popocatépetl řádí Úchvatné video: když Popocatépetl řádí
Kdo by ji neznal? Jedna z nejslavnějších sopek na světě už řadu desetiletí rozhodně nespí. Podívejte se na úchvatná videa z posledních erupcí.



Fenomén jménem GuadalupeFenomén jménem Guadalupe
Turínské plátno zná asi každý. V Latinské Americe (Mexiko) existuje jeho obdoba, která ovlivnila dějiny kontinentu a dala za vznik některým národům. Obraz Panny Marie Guadalupské je stále opředen tajemstvími. Co na to věda a co mýty?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí