internetWEEK.cz menu TOPlist

Projekty agentury DARPA – druhý díl

Projekty agentury DARPA – druhý díl

Ve druhém díle dokončíme přehled zajímavých a již ukončených projektů agentury DARPA. Podíváme se na auta bez řidiče, zrod GPS nebo na neviditelnou loď.

 

Projekty agentury DARPA – druhý díl

DARPA Grand Challenge

Když se nám tu nad hlavou prohánějí bezpilotní letadla, proč by se nemohla po zemi pohybovat auta bez řidiče? Kupodivu to není tak jednoduché, ve vzduchu přece jen nejsou žádné překážky a vyhnout se dalším účastníkům provozu je výrazně jednodušší. Na druhou stranu by auto bez řidiče bylo přínosem nejen pro armádu ale také pro běžný silniční provoz. Příčinou většiny dopravních nehod je totiž selhání lidského faktoru. Když už vyvíjíme auto a chceme do projektu zapojit více subjektů, je dobrou příležitostí tento vývoj podpořit soutěží a pořádným balíkem peněz za výhru. DARPA Grand Challenge byla soutěž, jejímž cílem byla podpora vývoje aut bez řidiče. První závod o milion dolarů proběhl v Mohavské poušti v roce 2004. Žádný z vozů však dlouhou cestu nedokončil. V dalších letech už byly soutěže úspěšnější. Vítězové se dokázali pohybovat se svými auty rychlostí i přes 20 km/h. Po roce 2007 se soutěž přeměnila na podporu humanoidních robotů.

 

Transit

Společně s projekty ARPANET a Vela je Transit největším v historii agentury DARPA. Možná ne z hlediska vynaložených financí nebo délky realizace ale rozhodně co se dopadu týče. ARPANET dal lidstvu internet, Transit pak první navigační systém, který se později přetavil v GPS.

 

Transit je předchůdcem GPS. Stejně jako GPS byl také Transit otevřen veřejnosti, ale jeho využití bylo omezené. Mezi desítkami klientů byli zejména letečtí a námořní dopravci a vědecké instituce. Historie projektu se začala psát v Laboratořích aplikované fyziky při Johns Hopkins University. Studenti George Weiffenbach a William Guier se v disertační práci věnovali spektrografii elektromagnetického vlnění v oblasti mikrovln. Díky svým zkušenostem a vybavení mohli pár dnů po vypuštění Sputniku lokalizovat jeho pozici měřením rádiových signálů a díky využití Dopplerova jevu (viz Wikipedia). Později vědce napadla myšlenka, že pokud je pozice družice přesně známá a předvídatelná, můžeme toho využít i pro lokalizaci přijímače kdekoliv na Zemi. DARPA a Johns Hopkins zahájili vývoj projektu Transit v roce 1958 a už o rok později odstartovala první testovací družice Transit 1A, která se ovšem na oběžnou dráhu nedostala. Úspěšnější byl její následovník o rok později. Námořnictvo začalo systém využívat v roce 1964, později zpřístupněn také dalším zemím a civilními sektoru. K dispozici byly družice s polární dráhou letu ve výšce 1100 km. Poloha byla určena díky měření změny frekvence pohybující se družice. Transit fungoval až do roku 1996, kdy ho nahradil GPS.

 

Jedna z prvních družic projektu Transit.

 

Lockheed Have Blue

Agentuře DARPA je také často přisuzován „objev“ technologie stealth, která znesnadňuje identifikaci, zaměření a zjištění prostředku (dnes především letadla). DARPA skutečně podporovala vývoj podobných letadel už od poloviny 70. let. Později díky tomu vznikl předprototyp Lockheed Have Blue a z něj letoun F-117.

 

Sea Shadow (IX-529)

Firma Lockheed, DARPA a americké námořnictvo chtěli technologii stealth přenést také na hladinu moře. Pod přísným utajením tak v roce 1984 vznikl prototyp lodi Sea Shadow o délce 50 metrů. Vývoj však nakonec skončil poměrně neslavně, když byla loď po neúspěšné aukci definitivně sešrotována v loňském roce.

 

Loď Sea Shadow

 

Switchblade

Částkou více než 10 milionů dolarů podpořila DARPA vývoj speciálního bezpilotního letadla firmou Northrop Grumman. Jednalo se fakticky o „létající křídlo“. Switchblade nedisponoval žádnými dalšími aerodynamickými prvky jako ocas, trup apod. Věřilo se, že podobná konstrukce může zajistit vysokou rychlost, odolnost a dosah. V první fázi šlo pouze o teoreticky výzkum, který měl později vyústit v druhou fázi v podobě testovacího letu křídla o délce 60 metrů. Projekt byl ovšem ještě během první fáze v roce 2008 zrušen.

 

Seznam dílů seriálu o projektech agentury DARPA

Zdroje:
Wikipedia
http://sd-www.jhuapl.edu/Transit/

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Bezpilotní letadlo   Darpa serial   USA  


Kategorie Darpa serial


Projekty agentury DARPA – třetí dílProjekty agentury DARPA – třetí díl
Ve třetím a posledním díle se podíváme pod pokličku některých novějších nebo současných projektů agentury DARPA (Advanced Research Projects Agency). Mimo jiné na roboty Atlas a BigDog, raketoplán X-37 nebo laser na sestřelování nepřátelských střel.



Projekty agentury DARPA – první dílProjekty agentury DARPA – první díl
Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA) stojí za řadou nových technologií, z nichž některé každý den používáme. V prvním díle si představíme samotnou agenturu a projekty ARPANET, Aspen Movie Map, Boeing X-45 a Vela.


Kategorie Bezpilotní letadlo


USA zbrojí: nová letadlová loď a hypersonický špionUSA zbrojí: nová letadlová loď a hypersonický špion
Dvě zajímavé novinky představily americké ozbrojené složky. Zatímco nejmodernější letadlová loď už má křtiny za sebou, vývoj rychlého špiona teprve započne.



100 dolarů za sestřelení bezpilotního letadla? Americké město o  tom uvažuje100 dolarů za sestřelení bezpilotního letadla? Americké město o tom uvažuje
Bezpilotní letadla nebo chcete-li drony jsou zejména v USA žhavým tématem, které eskaluje už tak vášnivé diskuse o sledování lidí. Jedno americké městečko jde proti proudu a možná nabídne odměnu za sestřelení bezpilotního letadla.



Bezpilotní letadlo vydrželo ve vzduchu dva dnyBezpilotní letadlo vydrželo ve vzduchu dva dny
Bezpilotním letadlům patří nebe nejen nad horkou válečnou půdou už dnes a jejich vývoj nadále pokračuje.



Bezpilotní letadla aneb když smrt přichází z nebeBezpilotní letadla aneb když smrt přichází z nebe
Bezpilotní letouny jsou fascinujícími hračkami, které se staly rozhodujícím faktorem v současných konfliktech.



Zavirovaný PredátorZavirovaný Predátor
Bezpilotní bojová a výzvědná letadla Predator, nasazená v Afghanistánu, byla zavirována. Všechny systémy v řídícím středisku musely být obnoveny ze záloh. Virus se ale stále vrací.


Kategorie USA


Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?Jak si představit nepředstavitelný dluh USA?
Představte si, že dluh USA je větší, než hodnota všech firem v indexu S&P 500. A pár dalších příkladů, jak si představit nepředstavitelné. Aby 20 bilionů dolarů nebylo jen absurdním číslem, které navíc dramaticky poroste!



Extrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepyExtrémy a opět extrémy. Zvykejme si i na kroupy jako grepy
Vědci již roky předpovídají stále extrémnější počasí. Zřejmě je na čase si zvykat.



Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové. Jak se žije nezaměstnaným v USA. Příběh Pauly Brayové.
Chudoba se stává aktuálním novinářským tématem nejen u nás. Jak se v USA může ocitnout na existenčním dně vysokoškolsky vzdělaná žena, popisuje v otevřeném dopise prezidentu Spojených států Paula Brayová.



USA chtěly vyvolat nepokoje na KuběUSA chtěly vyvolat nepokoje na Kubě
Někteří lidé se domnívají, že za mnohými politickými změnami a nepokoji stojí Spojené státy americké. Nový skandál okolo sociální sítě na Kubě jim dává do rukou velmi silný argument.



Co řekl Snowden německé televiziCo řekl Snowden německé televizi
Prvnímu televiznímu vystoupení Edwarda Snowdena naše média příliš pozornosti nevěnovala. Přečtěte si, o čem americký uprchlík a bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb mluvil.



NSA: ještě horší, než jsme čekali NSA: ještě horší, než jsme čekali
Novinky okolo špionážních aktivit NSA: sledování stovek tisíc SMS zpráv denně, zanedbatelný přínos v boji proti terorismu a odposlechy počítačů, které nejsou připojeny k internetu.



Videa: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivyVidea: časosběr Los Angeles a Německo z ptačí perspektivy
Podívejte do slunné Kalifornie díky dvěma skutečně povedeným časosběrným kouskům z města andělů a také na krásy našich východních sousedů z ptačí perspektivy.



USA tvoří jedenáct národůUSA tvoří jedenáct národů
Jeden novinář rozdělil USA na jedenáct rozdílných národů, které se liší téměř ve všech aspektech od politických preferencí až po společenské názory a hodnoty.



Papež František: ten chlápek marxista Papež František: ten chlápek marxista
Papež František řekl to, co si myslí velká část západního světa. A možná je jediný, jehož hlas je slyšet…



Američané a mapa EvropyAmeričané a mapa Evropy
Americký web BuzzFeed rozdal Američanům slepé mapy Evropy a nechal je doplnit názvy států. Jak to dopadlo?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí