internetWEEK.cz menu TOPlist

Pamukkale – výlet na bavlněné hrady

Pamukkale – výlet na bavlněné hrady

Chcete se koupat v nádherných minerálních vodách malých, přírodně vytvořených jezírek a hledět přitom na krajinu? Chcete si skutečně připadat jako v bavlně? Turecké Pamukkale je tím správný cílem!

 

Pamukkale – výlet na bavlněné hrady

Máte-li rádi vůni orientu a dech beroucí krásu, měli byste se rozhodně vydat do Turecka. V Turecku je k vidění mnoho zajímavého, ale také mnoho krásného, co vás chytí za srdce a již nepustí. Teplá voda, hřející slunce a minerální prameny jezírek, které se hrdě tyčí nad krajinou, co více si přát.

 

Pamukkale – význam slova

Slovní výraz Pamukkale znamená v českém jazyce bavlněný hrad. V arabštině slovo Pamu znamená vata, bavlna a Kale znamená hrad. Jezírka jsou celá bílá kvůli sněhově bílému travertinu, ze kterého jsou utvořena, proto na nás působí při pohledu jako kopec sněhu nebo bavlny. Plošina tohoto bílého „hradu“ se nachází 100 metrů nad řekou Büyük Menderes. Rozkládá se 160 metrů na výšku a 2 700 metrů na šířku. Jezírka jsou jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí kvůli minerálním vodám, které utvářejí a také kvůli svým útvarům, neboť některé vypadají jako lastury, jiné jako lekníny.

 

Jak vzniká Pammukale

Místo Pammukale je oblastí tektonického zlomu. Odtud vytékají na povrch minerální prameny bohaté na vápník. Ten poté na skalách utváří usazeniny – travertin, a protože takto se usazeniny tvoří již neskutečně mnoho let (proces začal přibližně před 14 miliony lety), vytváří se nádherné terasy, kaskády a jezírka, která tvoří úchvatnou podívanou pro naše oči. Je rozhodně nutné dodat, že prameny jsou stále aktivní.

 

Voda v jezírcích

Voda v jezírcích je neustále čistá, neboť ze skal přitéká, a na okrajích zase odtéká, ale odkud se tato voda bere? Voda vyvěrá ze země při teplotě 45° Celsia nedaleko hory Cal Dagi, která stojí nedaleko jezírek. Je plná oxidu uhlíku a rozpuštěného vápence. Oxid uhlíku na povrchu země z vody vytéká, voda se ochladí a rozpuštěný vápenec začne utvářet skalní jezírka, ve kterých se voda zadržuje. Jedná se o nekonečný koloběh.

 

Městečko Pamukkale

Město Pamukkale se rozkládá pod travertinovými jezírky stejného názvu. Tato vesnička žije především z cestovního ruchu. Více než polovina domů, které tam stojí, jsou vybudovány za účelem cestovního ruchu jako hotely. Dříve stávaly hotely i nad jezírky. Bohužel však spotřebovávaly veškerou vodu, která měla téci do jezírek, a tak zasáhli ochránci přírody. Naštěstí bylo Pamukkale zapsáno do chráněných památek UNESCO.

 

Najít ubytování v Pamukkale není těžké. Stačí se porozhlédnout. Slušný hotel s připojením k internetu, posilovnou, bazénem a snídaní můžete najít i za 20 tureckých liber, což je v přepočtu cca 230 Kč. Pokud se Vám nechce hledat, stačí, když si stoupnete na tamější náměstíčko. Zanedlouho se začnou nabídky hrnout samy a vy si budete moci vybrat tu nejlepší.

 

 

Doprava do Pamukkale

Do Pamukkale jezdí pravidelně minibus z městečka Denizli. Od autobusové zastávky je to do kopce potom přibližně 500 metrů na začátek teras. Většina turistů se na Pamukkale, ale raději dopraví se svoji cestovkou. Nesmějí se ovšem divit, když během výletu z přímořského letoviska na Pamukkale řidič s autobusem zastaví ještě například na prohlídce „kobercárny“, kde turistům Turci vnucují koberce. V tomto případě je lepší vypravit se na Pamukkale na vlastní pěst.

 

Pozor!!!

Ten, kdo se rozhodne vydat na Pamukkale, by se měl připravit na to, že po útvarech se smí chodit jen bosky. Většinou to nikomu problém nečiní, turisté jsou spíše zklamání, dozví-li se, že většina z jezírek, do kterých jsou puštěni, jsou uměle vytvořená. Do přírodních se již prý zásadně nepouští, neboť je lidé ničí.

 

Památky k Pamukkale přilehlé

Ten, kdo si udělá několik málo fotek jezírek a již má pocit, že má dost, může vyrazit za kulturnější vložkou, do Hierapolis, které je součástí Pamukkale.
Jedná se o starověké město založené roku 190 př. n. l Římany. Město bylo založeno jako lázeňské a za Byzantské říše velmi vzkvétalo. Lázně jsou zde zachovány. Můžete je navštívit a plavat mezi úlomky historických sloupů rozpadlých chrámů. Jedná se opravdu o nezapomenutelný zážitek.

 

 

 

Pokud nejste příznivci vody, můžete navštívit například byzantský kostel a Apollonův chrám, kde stejně jako v řeckých Delfách působila významná věštírna. Řekové v Hierapoli vybudovali i divadlo s amfiteátrem. Mnoho z něho nezůstalo. Turisté smí z bezpečnostních důvodů jen do prvních třech horních řad.

 

 

Při návštěvě Hierapolisu by člověk rozhodně měl navštívit ulici Frontinus. Tehdy byla hlavní třídou, kde se promenádovala veškerá smetánka. Dnes v této ulici můžeme spatřit monumentální antické oblouky.

 

 

Za Hierapolisem stojí významná Nekropolis, která také stojí za návštěvu, neboť v ní můžeme spatřit skvostné hrobky významných obyvatel Hierapole.

 

 

Ten, kdo se do Turecka vydá, bude zajisté plný zážitků. Myslíme si, že si každý přijde na své. Tak neváhejte a vycestujte za dobrodružstvím.

 

Další stovky tipů kam na dovolenou najdete v našem moderovaném rozcetí zaměřeném na cestování: http://internetweek.cz/week/travelingweek >>>

 

Zdroje:
http://turecko.orbion.cz/cestopisy/pamukkale-a-hierapolis-turecko-2009-3659/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pamukkale
http://www.turecko.org/turecko/pamukkale.html
http://www.minutex.cz/turecko/pamukkale/

 

Další příspěvky autora: Caroline Kornelová


Články ve stejných kategoriích:

Cestování   Turecko  


Kategorie Cestování


Obrazem: 30 pozvánek do divukrásné KanadyObrazem: 30 pozvánek do divukrásné Kanady
Jen málo míst na světě Vám nabídne tolik krás najednou. Divokou přírodu, polární záře a ledovce větší než zaoceánské lodě.Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!Kam na lyže za zábavou? Jedině na Sibiř!
Každý rok to umí na Sibiři pořádně roztočit. Na závěr lyžařské sezóny musí všichni do plavek. Každým rokem je jich víc a víc. Podívejte se na velkou foto a video galerii!Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?
Blesk neuhodí na jedno místo dvakrát. A není blesku bez hromu. To platí na celém světě, jen ne u jezera Marocaibo ve Venezuele. Bouřky s rekordními blesky jsou zde každý den. Marocaibo je Olympem světa…Necháte se zlákat k dovolené v Sýrii?Necháte se zlákat k dovolené v Sýrii?
Promo video ministerstva pro cestovní ruch láká k dovolené v přímořském letovisku Tartus...Československé krásy - Vaše fotogalerieČeskoslovenské krásy - Vaše fotogalerie
Nové: Tvořte s námi fotogalerii krás Česka a Slovenska. Vaše fotografie můžete zasílat na email internetweekcz@gmail.comTip na dovolenou nebo zastávku cestou: Lago di GardaTip na dovolenou nebo zastávku cestou: Lago di Garda
Itálie: Gardské jezero je jako klín zaražený do Alp, táhnoucí se přes 50 kilometrů od severu k jihu, v nadmořské výšce pouhých 65 metrů. Má neopakovatelné kouzlo. Nabízí sportovní i kulturní vyžití, nádhernou přírodu a průzračnou vodu.Kam na dovolenou?Kam na dovolenou?
Bezpečnostní situace v oblíbených letoviscích po celém světě se pro cestování změnila. Středomoří bojuje s uprchlíky a teroristy, Karibik s virem Zika. Jako bezpečné a levné místo Češi volí Bulharsko nebo domácí dovolenou.Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!Hamburk: Modelová železnice, kterou musíte vidět!
Úchvatné modelové kolejiště můžete navštívit v Hamburku. Nebo si alespoň pustit toto krásné video...Ostrov panenek – místo, kde člověka mrazí po těleOstrov panenek – místo, kde člověka mrazí po těle
Na světě je mnoho míst, která jsou něčím zvláštní a která nás něčím zajímají. Málokteré je však tak mrazivé, že si ho nejen dobře zapamatujeme, ale ani na něj nechceme pomyslet. Jedním takovým je Ostrov panenek.Toulkami za nejtajemnějšími místy ČeskaToulkami za nejtajemnějšími místy Česka
Česko je krásná země a vědí to všichni. Cizinci se sem rádi vrací. Kromě krásných krajin, žen, dobrého piva a památek v Česku můžeme najít i mnoho tajemných míst. Vydejme se po stopách těch nejtajemnějších společně.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí