Jsme zvyklí, že vědci mluví nesrozumitelně, korektně a snaží se nenarazit. Nositel Nobelovy ceny za fyziku Robert Laughlin patří k těm, kteří si neberou servítky.
CERN slouží vývoji nových zbraní, ne k hledání božské částice
Američan Robert Laughlin (1950) vyučuje teoretickou fyziku na Standfordově univerzitě. V roce 1998 obdržel Nobelovou cenu za vysvětlení frakcionálního kvantového Hallova efektu. Laughlin pochybuje o existenci černých děr, dělá si legraci ze slavné teorie superstrun, neortodoxní názory má i na jiné věci. Teorie velkého třesku je podle něj marketing. Některé ze svých názorů vyslovil v rozhovoru pro Der Spiegel v roce 2007.
- Fyzika a pravda
- Fyzika má nabízet a definovat pravdu. Morálka fyziky má v dnešní společnosti extrémní význam. Je jedno, na co věříte, ale na konci se musíte sám sebe zeptat: jakým experimentem mohu dokázat, že moje myšlenka je mylná. A teprve, když se tento experiment nepodaří, máte šanci, že vaše myšlenka je správná.
- Mnoho lidí mi klade téměř náboženské otázky: odkud pocházíme, jak vznikl vesmír a podobně. Na to mohu jako fyzik odpovědět pouze: Na to nejsem expert, jsem jedině expertem na experimenty a měření.
- O vědeckém výzkumu
- Pravda může být odborná sebevražda. Existuje mnoho cest, jak říkat nepravdu. Například postačí říkat pravdivé věci, které jsou ale nedůležité. Jsou kupy experimentů, které prostě netestují to, co ty testy předstírají. Nebo se tvrdí, že se přišlo na něco, čemu ostatní beztak věří. Pak si můžete být dost jistý, že o tom nikdo nebude nikdy pochybovat.
- CERN
- BIG BANG - Velký třesk
- Scénář velkého třesku je svým způsobem syntéza všech dat (jako např. posun červeného spektra světla vzdálených galaxií, rozšíření vodíku a helia ve vesmíru a mikrovlnné pozadí), je to teorie. Konec konců to není nic jiného než marketing. Když chceme našim dětem něco předat, pak hovoříme zprvu o našich představách a myšlenkách, protože je to lépe k pochopení. Ale pro mne jako fyzika platí opravdu jen údaje.
- (Teorie velkého třesku je vědecká kosmologická teorie, která popisuje raný vývoj a tvar vesmíru. Hlavní myšlenkou je, že obecná teorie relativity může být zkombinovaná s pozorováními galaxií vzdalujících se od sebe, z čehož se dá odvodit stav vesmíru v minulosti, ale i v budoucnosti. Přirozeným důsledkem velkého třesku je, že vesmír měl v minulosti vyšší teplotu a hustotu. Termín „velký třesk“ se v užším smyslu používá pro označení časového bodu, kdy začalo pozorované rozpínaní vesmíru, v širším smyslu na označení převládajícího kosmologického paradigmatu, vysvětlujícího vznik a vývoj vesmíru. Zdroj: Wikipedia.org)
- http://internetweek.cz/vesmir/uchvatne-video-cela-historie-vesmiru-v-90-sekundach >>>
- Černé díry
- Sestavil jsem domněnku, že se v případě černých děr jedná ve skutečnosti o fázový přechod v časoprostoru. Už mám dost poslouchání spekulací o černých dírách a superstrunách. Nikdo tam nemluví o experimentech. (Teorie gravahvězd Pawla Mazury a Emila Mottoly předpokládá, že místo toho, aby se hvězda zhroutila do jediného prostorového bodu o nekonečné hustotě, projde prostor jako takový fázovým přechodem, zabraňujícím dalšímu hroucení, a transformuje se do podoby sférického prázdna obklopeného určitým druhem extrémně husté hmoty. Mazur a Mottola dokonce přišli s myšlenkou, že pozorovatelný vesmír by se jako takový mohl nacházet uvnitř jediné obří gravahvězdy. V této podobě lze teorii gravahvězd řadit i mezi alternativní kosmologické teorie, které se pokoušejí vyřešit rozpory teorie černých děr. Zdroj: Wikipedia.org)
- http://internetweek.cz/video/cerna-dira-nachazime-se-uvnitr >>>
- Teorie superstrun
- Ani jedno tvrzení těch týpků (fyziků, kteří objevili teorii superstrun) není potvrzeno jediným experimentem. Ani jeden z nich neřekl jedinou věc, která by byla pravdivá.
- (Teorie superstrun, resp. teorie strun, je jedna z nejznámějších a dosud v mnoha směrech neúplných tzv. teorií všeho. Tato teorie předpokládá, že základními stavebními kameny přírody nejsou částice s nulovými rozměry, nýbrž jednorozměrné struny, které vibrují různými způsoby, odpovídajícími různým druhům částic. Podle teorie superstrun má vesmír jedenáct rozměrů. Dodatečné rozměry jsou svinuty do variety malé velikosti, v důsledku čehož unikají přímému pozorování. Zdroj: Wikipedia.org)
Nepřehlédněte v magazínu internetWEEK.cz | 10 nejšílenějších vědeckých teorií >>>
- Stephen Hawking
- Slyšel jsem, že mu ženy přinášejí své děti, aby se jich dotkl. Ten člověk nalezl způsob, jak ze sebe udělat kulturní ikonu. Z tohoto hlediska je to opravu jeden z nejchytřejších lidí.
- (Hawking je britský teoretický fyzik, jeden z nejznámějších vědců. Významně přispěl zejména k různým oborům kosmologie a kvantové gravitace a od roku 1979 je nositelem titulu Lukasiánský profesor matematiky University of Cambridge. Zdroj: Wikipedia.org)
- Klimatické změny
Zdroj: http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-55231886.html
Foto: stanford.edu
Další příspěvky autora: heartblue
Články ve stejných kategoriích:
CERN
Věda
Vědecký výzkum
Zbraně
Velký třesk
černá díra