internetWEEK.cz menu TOPlist

CERN slouží vývoji nových zbraní, ne k hledání božské částice

CERN slouží vývoji nových zbraní, ne k hledání božské částice

Jsme zvyklí, že vědci mluví nesrozumitelně, korektně a snaží se nenarazit. Nositel Nobelovy ceny za fyziku Robert Laughlin patří k těm, kteří si neberou servítky.

 

CERN slouží vývoji nových zbraní, ne k hledání božské částice

Američan Robert Laughlin (1950) vyučuje teoretickou fyziku na Standfordově univerzitě. V roce 1998 obdržel Nobelovou cenu za vysvětlení frakcionálního kvantového Hallova efektu. Laughlin pochybuje o existenci černých děr, dělá si legraci ze slavné teorie superstrun, neortodoxní názory má i na jiné věci. Teorie velkého třesku je podle něj marketing. Některé ze svých názorů vyslovil v rozhovoru pro Der Spiegel v roce 2007.

 

- Fyzika a pravda

 • Fyzika má nabízet a definovat pravdu. Morálka fyziky má v dnešní společnosti extrémní význam. Je jedno, na co věříte, ale na konci se musíte sám sebe zeptat: jakým experimentem mohu dokázat, že moje myšlenka je mylná. A teprve, když se tento experiment nepodaří, máte šanci, že vaše myšlenka je správná.
 • Mnoho lidí mi klade téměř náboženské otázky: odkud pocházíme, jak vznikl vesmír a podobně. Na to mohu jako fyzik odpovědět pouze: Na to nejsem expert, jsem jedině expertem na experimenty a měření.

- O vědeckém výzkumu

 • Pravda může být odborná sebevražda. Existuje mnoho cest, jak říkat nepravdu. Například postačí říkat pravdivé věci, které jsou ale nedůležité. Jsou kupy experimentů, které prostě netestují to, co ty testy předstírají. Nebo se tvrdí, že se přišlo na něco, čemu ostatní beztak věří. Pak si můžete být dost jistý, že o tom nikdo nebude nikdy pochybovat.

- CERN

- BIG BANG - Velký třesk

 • Scénář velkého třesku je svým způsobem syntéza všech dat (jako např. posun červeného spektra světla vzdálených galaxií, rozšíření vodíku a helia ve vesmíru a mikrovlnné pozadí), je to teorie. Konec konců to není nic jiného než marketing. Když chceme našim dětem něco předat, pak hovoříme zprvu o našich představách a myšlenkách, protože je to lépe k pochopení. Ale pro mne jako fyzika platí opravdu jen údaje.
 • (Teorie velkého třesku je vědecká kosmologická teorie, která popisuje raný vývoj a tvar vesmíru. Hlavní myšlenkou je, že obecná teorie relativity může být zkombinovaná s pozorováními galaxií vzdalujících se od sebe, z čehož se dá odvodit stav vesmíru v minulosti, ale i v budoucnosti. Přirozeným důsledkem velkého třesku je, že vesmír měl v minulosti vyšší teplotu a hustotu. Termín „velký třesk“ se v užším smyslu používá pro označení časového bodu, kdy začalo pozorované rozpínaní vesmíru, v širším smyslu na označení převládajícího kosmologického paradigmatu, vysvětlujícího vznik a vývoj vesmíru. Zdroj: Wikipedia.org)
 • http://internetweek.cz/vesmir/uchvatne-video-cela-historie-vesmiru-v-90-sekundach >>>

- Černé díry

 • Sestavil jsem domněnku, že se v případě černých děr jedná ve skutečnosti o fázový přechod v časoprostoru. Už mám dost poslouchání spekulací o černých dírách a superstrunách. Nikdo tam nemluví o experimentech. (Teorie gravahvězd Pawla Mazury a Emila Mottoly předpokládá, že místo toho, aby se hvězda zhroutila do jediného prostorového bodu o nekonečné hustotě, projde prostor jako takový fázovým přechodem, zabraňujícím dalšímu hroucení, a transformuje se do podoby sférického prázdna obklopeného určitým druhem extrémně husté hmoty. Mazur a Mottola dokonce přišli s myšlenkou, že pozorovatelný vesmír by se jako takový mohl nacházet uvnitř jediné obří gravahvězdy. V této podobě lze teorii gravahvězd řadit i mezi alternativní kosmologické teorie, které se pokoušejí vyřešit rozpory teorie černých děr. Zdroj: Wikipedia.org)
 • http://internetweek.cz/video/cerna-dira-nachazime-se-uvnitr >>>

- Teorie superstrun

 • Ani jedno tvrzení těch týpků (fyziků, kteří objevili teorii superstrun) není potvrzeno jediným experimentem. Ani jeden z nich neřekl jedinou věc, která by byla pravdivá.
 • (Teorie superstrun, resp. teorie strun, je jedna z nejznámějších a dosud v mnoha směrech neúplných tzv. teorií všeho. Tato teorie předpokládá, že základními stavebními kameny přírody nejsou částice s nulovými rozměry, nýbrž jednorozměrné struny, které vibrují různými způsoby, odpovídajícími různým druhům částic. Podle teorie superstrun má vesmír jedenáct rozměrů. Dodatečné rozměry jsou svinuty do variety malé velikosti, v důsledku čehož unikají přímému pozorování. Zdroj: Wikipedia.org)

Nepřehlédněte v magazínu internetWEEK.cz | 10 nejšílenějších vědeckých teorií >>>

 

- Stephen Hawking

 • Slyšel jsem, že mu ženy přinášejí své děti, aby se jich dotkl. Ten člověk nalezl způsob, jak ze sebe udělat kulturní ikonu. Z tohoto hlediska je to opravu jeden z nejchytřejších lidí.
 • (Hawking je britský teoretický fyzik, jeden z nejznámějších vědců. Významně přispěl zejména k různým oborům kosmologie a kvantové gravitace a od roku 1979 je nositelem titulu Lukasiánský profesor matematiky University of Cambridge. Zdroj: Wikipedia.org)

- Klimatické změny

Zdroj: http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-55231886.html
Foto: stanford.edu

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

CERN   Věda   Vědecký výzkum   Zbraně   Velký třesk   černá díra  


Kategorie CERN


Revoluční objev v CERNu? Padla teorie relativity Alberta Einsteina?Revoluční objev v CERNu? Padla teorie relativity Alberta Einsteina?
Vědci v největší světové fyzikální laboratoři říkají, že zjistili subatomářní částice cestující rychleji než světlo, což je výkon, který když se potvrdí, tak podlomí jeden z fundamentálních pilířů vědy.


Kategorie Vědecký výzkum


Extáze by mohla v budoucnu léčit rakovinu, doufají vědciExtáze by mohla v budoucnu léčit rakovinu, doufají vědci
Mohla by to být nová cesta v boji s rakovinou. Australským a britským vědcům se totiž podařilo vytvořit silnou látku, která ničí rakovinné buňky jejich vlastní metodou.Kde se vzala kreativita člověka?Kde se vzala kreativita člověka?
Kde se v nás vzala kreativita?


Kategorie Zbraně


Vikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdobyVikingové se oháněli mečem, jaký neměl obdoby
Meč Ulfberht, který uměli vykovat Vikingové mezi lety 800 a 1000 našeho letopočtu, je tak kvalitní, že to archeology ohromilo.Odkud přijde útok na Sýrii?Odkud přijde útok na Sýrii?
USA, Velká Británie a Francie připravují útok na Sýrii. Podívejte se, jaké zbraně, lodě a letadla budou nasazeny do akce…Psychoanalytik zkoumá americkou zálibu ve zbraníchPsychoanalytik zkoumá americkou zálibu ve zbraních
Během pochodu ke Dni matek v americkém New Orleansu postřelili neznámí útočníci 19 lidí. Proč jsou Američani zamilovaní do střílení? Je to úchylka nebo národní poslání? Rozhovor s italským psychoanalytikem Luigi Zojou.Armáda KLDR Armáda KLDR
Na korejském poloostrově se pořádně chrastí zbraněmi. Je ovšem značně nepravděpodobné, že by současná krize přerostla v ozbrojený konflikt. Podívejte se na stručný přehled výzbroje KLDR.Střelba ve škole – podivné souvislostiStřelba ve škole – podivné souvislosti
Zatímco Amerika truchlí, kolem střelby ve škole v Connecticutu zůstává mnoho hádanek. Šlo pouze o čin vyšinutého mladíka, kterého nezvládla matka? Nebo je za tím ještě něco jiného?V-7: Létající talíř pro Hitlera V-7: Létající talíř pro Hitlera
Víte, že první lidské UFO chtěli zkonstruovat nacisti? Chtěli vyrobit létající talíř pro Hitlera - V7.Nejrychlejší střelec na světěNejrychlejší střelec na světě
Nejdřív stříli a až potom se ptá....Michal Kalašnikov - vědec bez vzděláníMichal Kalašnikov - vědec bez vzdělání
Michal Kalašnikov je jedním z nejznámějších zbraňových konstruktérů na světě. Pokud chcete znát některé zajímavosti z jeho života, přečtěte si celý článek.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí