internetWEEK.cz menu TOPlist

CERN slouží vývoji nových zbraní, ne k hledání božské částice

CERN slouží vývoji nových zbraní, ne k hledání božské částice

Jsme zvyklí, že vědci mluví nesrozumitelně, korektně a snaží se nenarazit. Nositel Nobelovy ceny za fyziku Robert Laughlin patří k těm, kteří si neberou servítky.

 

CERN slouží vývoji nových zbraní, ne k hledání božské částice

Američan Robert Laughlin (1950) vyučuje teoretickou fyziku na Standfordově univerzitě. V roce 1998 obdržel Nobelovou cenu za vysvětlení frakcionálního kvantového Hallova efektu. Laughlin pochybuje o existenci černých děr, dělá si legraci ze slavné teorie superstrun, neortodoxní názory má i na jiné věci. Teorie velkého třesku je podle něj marketing. Některé ze svých názorů vyslovil v rozhovoru pro Der Spiegel v roce 2007.

 

- Fyzika a pravda

 • Fyzika má nabízet a definovat pravdu. Morálka fyziky má v dnešní společnosti extrémní význam. Je jedno, na co věříte, ale na konci se musíte sám sebe zeptat: jakým experimentem mohu dokázat, že moje myšlenka je mylná. A teprve, když se tento experiment nepodaří, máte šanci, že vaše myšlenka je správná.
 • Mnoho lidí mi klade téměř náboženské otázky: odkud pocházíme, jak vznikl vesmír a podobně. Na to mohu jako fyzik odpovědět pouze: Na to nejsem expert, jsem jedině expertem na experimenty a měření.

- O vědeckém výzkumu

 • Pravda může být odborná sebevražda. Existuje mnoho cest, jak říkat nepravdu. Například postačí říkat pravdivé věci, které jsou ale nedůležité. Jsou kupy experimentů, které prostě netestují to, co ty testy předstírají. Nebo se tvrdí, že se přišlo na něco, čemu ostatní beztak věří. Pak si můžete být dost jistý, že o tom nikdo nebude nikdy pochybovat.

- CERN

- BIG BANG - Velký třesk

 • Scénář velkého třesku je svým způsobem syntéza všech dat (jako např. posun červeného spektra světla vzdálených galaxií, rozšíření vodíku a helia ve vesmíru a mikrovlnné pozadí), je to teorie. Konec konců to není nic jiného než marketing. Když chceme našim dětem něco předat, pak hovoříme zprvu o našich představách a myšlenkách, protože je to lépe k pochopení. Ale pro mne jako fyzika platí opravdu jen údaje.
 • (Teorie velkého třesku je vědecká kosmologická teorie, která popisuje raný vývoj a tvar vesmíru. Hlavní myšlenkou je, že obecná teorie relativity může být zkombinovaná s pozorováními galaxií vzdalujících se od sebe, z čehož se dá odvodit stav vesmíru v minulosti, ale i v budoucnosti. Přirozeným důsledkem velkého třesku je, že vesmír měl v minulosti vyšší teplotu a hustotu. Termín „velký třesk“ se v užším smyslu používá pro označení časového bodu, kdy začalo pozorované rozpínaní vesmíru, v širším smyslu na označení převládajícího kosmologického paradigmatu, vysvětlujícího vznik a vývoj vesmíru. Zdroj: Wikipedia.org)
 • http://internetweek.cz/vesmir/uchvatne-video-cela-historie-vesmiru-v-90-sekundach >>>

- Černé díry

 • Sestavil jsem domněnku, že se v případě černých děr jedná ve skutečnosti o fázový přechod v časoprostoru. Už mám dost poslouchání spekulací o černých dírách a superstrunách. Nikdo tam nemluví o experimentech. (Teorie gravahvězd Pawla Mazury a Emila Mottoly předpokládá, že místo toho, aby se hvězda zhroutila do jediného prostorového bodu o nekonečné hustotě, projde prostor jako takový fázovým přechodem, zabraňujícím dalšímu hroucení, a transformuje se do podoby sférického prázdna obklopeného určitým druhem extrémně husté hmoty. Mazur a Mottola dokonce přišli s myšlenkou, že pozorovatelný vesmír by se jako takový mohl nacházet uvnitř jediné obří gravahvězdy. V této podobě lze teorii gravahvězd řadit i mezi alternativní kosmologické teorie, které se pokoušejí vyřešit rozpory teorie černých děr. Zdroj: Wikipedia.org)
 • http://internetweek.cz/video/cerna-dira-nachazime-se-uvnitr >>>

- Teorie superstrun

 • Ani jedno tvrzení těch týpků (fyziků, kteří objevili teorii superstrun) není potvrzeno jediným experimentem. Ani jeden z nich neřekl jedinou věc, která by byla pravdivá.
 • (Teorie superstrun, resp. teorie strun, je jedna z nejznámějších a dosud v mnoha směrech neúplných tzv. teorií všeho. Tato teorie předpokládá, že základními stavebními kameny přírody nejsou částice s nulovými rozměry, nýbrž jednorozměrné struny, které vibrují různými způsoby, odpovídajícími různým druhům částic. Podle teorie superstrun má vesmír jedenáct rozměrů. Dodatečné rozměry jsou svinuty do variety malé velikosti, v důsledku čehož unikají přímému pozorování. Zdroj: Wikipedia.org)

Nepřehlédněte v magazínu internetWEEK.cz | 10 nejšílenějších vědeckých teorií >>>

 

- Stephen Hawking

 • Slyšel jsem, že mu ženy přinášejí své děti, aby se jich dotkl. Ten člověk nalezl způsob, jak ze sebe udělat kulturní ikonu. Z tohoto hlediska je to opravu jeden z nejchytřejších lidí.
 • (Hawking je britský teoretický fyzik, jeden z nejznámějších vědců. Významně přispěl zejména k různým oborům kosmologie a kvantové gravitace a od roku 1979 je nositelem titulu Lukasiánský profesor matematiky University of Cambridge. Zdroj: Wikipedia.org)

- Klimatické změny

Zdroj: http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-55231886.html
Foto: stanford.edu

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

CERN   Věda   Vědecký výzkum   Zbraně   Velký třesk   černá díra  


Kategorie CERN


Revoluční objev v CERNu? Padla teorie relativity Alberta Einsteina?Revoluční objev v CERNu? Padla teorie relativity Alberta Einsteina?
Vědci v největší světové fyzikální laboratoři říkají, že zjistili subatomářní částice cestující rychleji než světlo, což je výkon, který když se potvrdí, tak podlomí jeden z fundamentálních pilířů vědy.


Kategorie Velký třesk


Objev desetiletí? Potvrdili gravitační vlny a inflaciObjev desetiletí? Potvrdili gravitační vlny a inflaci
Astrofyzikové a kosmologové mají Vánoce. Malý dalekohled kdesi nedaleko jižního pólu možná potvrdil existenci gravitačních vln i slavné inflace, která uplácala vesmír takový, jaký dnes je…Úchvatné video: Celá historie vesmíru v 90ti sekundáchÚchvatné video: Celá historie vesmíru v 90ti sekundách
Podívejte se na vynikající video, které zachycuje celou historii vesmíru od Velkého třesku po dnešek. Miliardy let během okamžiku!Temná energie – noční můra vědcůTemná energie – noční můra vědců
Něco je jinak. Někde ve vesmíru je utajená síla, kterou neumějí vysvětlit ani ti nejlepší matematici světa. Nová generace kosmologů zpochybňuje naše základní porozumění vesmíru. Teorie Velké třesku tak úplně nefunguje.Paralelní svět uvnitř ZeměParalelní svět uvnitř Země
Starověcí moudří věřili, že existuje celý podzemní svět s podzemními tvory žijícími uvnitř planety. A i současní vědci nachází stále více a více důkazů k prokázání existence paralelních světů.


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí