Čas, který používáme v létě, se nazývá letním časem, byť začíná na jaře a končí na podzim. Přesněji řečeno se jedná o Středoevropský letní čas (SELČ) a jeho cílem je poměrně diskutabilní úspora energie a tedy finančních prostředků.
Dvakrát ročně si v Evropě přetáčíme hodiny kvůli změně času. Přestože o ní ví asi každý, média nám nutnost přetočit, změnit, či jakkoliv jinak upravit čas vždy rády připomenou. Obvykle se také vynoří informace o začátku či konci zimního času. Jenomže tato informace je nesmyslná. Zimní čas sice existuje, ale…
V okamžiku, kdy letní čas skončí, se vrátíme k tzv. pásmovému času. V našem případě jde o Středoevropský čas (SEČ).
Vzhledem k rotaci Země a tedy střídání dne a noci je planeta rozdělena do 24 pásem obvykle po jedné hodině. Slovo obvykle je důležité, protože v ideálním případě by naše planeta byla rozdělena do 24 pruhů o šířce 15°. V ideálním světě ovšem nežijeme a komplikací jsou zejména hranice. Představte si nějaký stát, který z 99% leží v jednom pásmu a jen pár desítek kilometrů čtverečních leží v pásmu dalším. Hodinový rozdíl by vedl ke zmatkům a problémům, takže časové pásmo si hranice státu jednoduše obejde.
Kromě toho zde máme i pásma, mezi kterými není rozdíl 1 hodiny ale jen 30 minut. Podobně je tomu například v Indii nebo ve Venezuele (Hugo chtěl mít prostě vlastní pásmo, tak ho má).
Čas letí jako bláznivý. Je relativní. A navíc se zdá, že se za posledních 500 let ještě zrychlil. Čtěte dále na internetWEEK.cz | Čas se zrychluje >>>
Zpět ale k zimnímu času. Ten ve skutečnosti nemáme, protože po skončení letního času se vracíme k normálnímu pásmovému času. Může se to zdát jako hraní se slovíčky, ale vtip je v tom, že zimní čas existuje a je to česká specialita.
Krátce po válce v rámci úsporných opatření schválilo Národní shromáždění, že vláda může kdykoliv dle vlastního uvážení vyhlásit zimní čas. Ten je posunem vůči pásmovému času a to pochopitelně opačným směrem, než je tomu u letního času.
Situace je tedy taková:
Zimní čas = Středoevropský čas – 1 hodina
Letní čas = Středoevropský čas + 1 hodina
Vláda pak zimní čas skutečně zavedla a platil od 1. prosince 1946 do 23. února 1947. Zákon dosud zdá se nebyl zrušen, takže čistě teoreticky by ho mohla vláda opět zavést.
Pokud nemáte změnu času rádi, pak doufejte, že podobné extempore nenapadne vykutáleného minstra Kalouska v rámci úsporných opatření.
Zdroj: MVČR
Ilustrace: http://www.flickr.com
Další příspěvky autora: PK
Články ve stejných kategoriích:
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.
PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!
Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!