internetWEEK.cz menu TOPlist

MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?

MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?

Mezinárodní měnový fond zná každý. Kdo ale ví, co dělá? A jak? Je vůbec na světě země, která přežila jeho pomoc? A kdo z toho profitoval?

 

MMF - Kdy kdo přežil jeho pomoc?

Nezisková organizace OK TEAM se stejně jako my v magazínu internetWEEK.cz snaží nabízet alternativní pohled na události a dění kolem nás. Protože je nemožné dozvědět se objektivní informace z masmédií, ovládaných hrstkou vlivných, věřím, že oceníte následující příspěvek:

OK TEAM o.p.s. o MMF

 

Co je vlastně MMF?

Zjistil jsem, že většina lidí ví velice přesně, co to je MMF. Je to Mezinárodní měnový fond. Ovšem to je vše, co o této organizaci ví!

 

Pokud jste na tom podobně, nebo si jen chcete ověřit, zda máte objektivní a pravdivé informace, pak vám vřele doporučuji pročíst si velmi pozorně následující text.

 

Všechny zde uvedené informace jsou čerpané z oficiálních dokumentů MMF, dokumentárních filmů o MMF a článků světových proslulých ekonomů jako Joseph E. Stiglitz, Jeffrey D. Sachs, Noam Chomsky, Barry Eichengreen a dalších.

 

MMF – Historie:

Jako „dceřinné“společnosti OSN byly roku 1944 založeny Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka (SB), a to za účelem obnovy poválečné Evropy. To se ovšem ukázalo jako neefektivní a tyto instituce se přeorientovaly na nový program, tentokrát s cílem řídit systém pevných devizových kursů, kdy se hodnota všech světových měn vztahovala k americkému dolaru a ten byl „kryt zlatem“.

 

V roce 1971, kdy USA zrušily volnou směnitelnost dolaru (od té doby máme systém volně směnitelných kurzů členských zemí MMF, v němž je hodnota jednotlivých měn určována trhem nebo zásahy jednotlivých vlád), přestala mít existence MMF smysl. Ovšem místo toho, aby se tato organizace zrušila, se opět přetransformovala v konzultační, poradenský a dozorový orgán členských států poskytující krátkodobé půjčky.

 

MMF dnes:

MMF je ale převážně veřejnosti znám jako organizace půjčující obrovské finanční prostředky svým členským zemím, kterých je aktuálně 185 (prakticky bez několika států je to celé OSN). Jen v 90. letech 20. století to byly například Mexiko 18 mld dolarů, Rusko 26,6 mld dolarů, Indonésie, Korea a Thajsko 35 mld dolarů a další.

 

To, co MMF doopravdy dělá, získáme až spojením těchto půjček se zmíněným poradenským a dozorovým orgánem.

 

MMF – cíl:

Činnost MMF jsme tedy pojmenovali a teď si ji vysvětlíme na konkrétních příkladech. Abychom ale mohli pochopit, proč to MMF dělá, musíme znát jeho pravý cíl. Ne ten, který má MMF uvedený v jím napsané dokumentaci, ale cíl, který je vidět na každém kroku, kde MMF zasahoval. Cíl, který je naprosto jasný z výsledků práce MMF.

 

Zde bych rád připomněl, že tento článek není nějakou spekulací jedné osoby, ale stručným výtahem názorů z přednášek a článků několika předních světově uznávaných ekonomů, kteří tuto situaci sledují z profesionálního hlediska.

 

A co je tedy cílem MMF? Narušit ekonomiku daného státu a přivést jeho obyvatelstvo do stavu bídy tak, aby byla tato zem donucena vyprodávat korporacím v USA své nerostné bohatství za směšné částky! Nevěříte?? Nejlepší bude, podíváte-li se na konkrétní příklady 2 zemí, které hovoří za vše. První z nich je Argentina.

 

Argentina – historie:

V období vojenské diktatury v letech 1976-83 vládnoucí generálové (kteří způsobili smrt až 30 tisíc odpůrců režimu) povolali ekonomy vystudované v USA, kteří začali ve spolupráci s MMF aplikovat neoliberální úsporné programy. Jedním z hlavních organizátorů byl prezident centrální banky Domino Cavallo. Po pádu režimu se snažil prezident Raul Alfonsín změnit neoliberální politiku. Nepodařilo se mu však zastavit hyperinflaci, která od roku 1975 neklesla pod 90 % ročně, ani odliv kapitálu. V roce 1989 vznikly občanské nepokoje a následné předčasné volby vynesly do čela země Carlose Menema, který navzdory populistickým předvolebním slibům zvolil ostře neoliberální kurz. Po počátečních neúspěších povolal v roce 1991 zpět Cavalla, tentokrát na post ministra financí. Cavallo na radu MMF zbavil místní měnu nezávislosti a připoutal peso pevně k americkému dolaru v kurzu 1:1. V souvislosti s tím proběhly další radikální reformy: liberalizace finančního trhu a zahraničního obchodu a především rozsáhlá privatizace. Byly privatizovány banky, telefonní společnosti, televizní stanice, plyn, voda, elektřina, silnice, železnice, přístavy, letiště, vojenský průmysl, pošta i metro – v naprosté většině do rukou zahraničních vlastníků. Argentina se stala vzorovým státem MMF a neoliberalismu a její politika byla propagována a vychvalována široko daleko.

Kde je tedy problém? Tato politika je dost krátkozraká. Dokud do země proudil zahraniční kapitál nakupující státní majetek, byl dostatek dolarů na udržení pevně vázaného pesa v oběhu. Ale když už nebylo dál co privatizovat, dolary přestaly přicházet. Argentinská ekonomika se ocitla na šikmé ploše a od té doby postupně sklouzávala až k bankrotu. Kapitál začal ze země, která předtím zrušila všechny bariéry jeho toku, nezadržitelně unikat a zahraniční rezervy se tenčily. Jednoduše řečeno byl majetek v celé zemi „vytunelován“.

 

Argentinská krize:

Stát neměl žádné finanční prostředky a tak si opět musel půjčit u MMF a od soukromých věřitelů (celkem 40 mld dolarů). MMF ale půjčku podmínil úspornými opatřeními a Argentině v podstatě vzkázal: „My vám půjčíme, ale musíte si dát svoji ekonomiku dohromady, a to podle našich rad a zkušeností!“ Tyto „rady“, kterými byla půjčka podmíněna, jsou tzv. „úsporné balíčky“ – to je výrazné omezení výdajů na zdravotnictví, školství, zemědělství, sociální oblasti atd. A to je právě největším (prakticky jediným) tvrdě kritizovaným „lékem“ MMF.

 

MMF a úsporné balíčky: MMF má jeden univerzální lék na všechny ekonomické neduhy. Říká: „Chcete vyléčit svou ekonomiku a mít víc peněz? Tak musíte šetřit! Pořádně a všude!“ Háček je v tom, že tato politika již byla vyzkoušena v době světové hospodářské krize v 30. letech 20. století a ukázala se jako vysoce nefunkční! Protože když stát začne šetřit a omezí své dotace do jednotlivých oblastí, lidé mají větší výdaje a méně peněz, firmy propouštějí své zaměstnance, lidé přestávají nakupovat a stát vybírá méně a méně na daních. A roztáčí se velké kolo. Stát aby se zachránil, zvyšuje daně a zvětšuje úsporná opatření, firmám se vyplatí odejít podnikat do zahraničí a lidé mají opět méně peněz. Stát pomalu krachuje. Přestože jediné východisko z takovéto ekonomické krize (jak jsme se již poučili z té velké hospodářské krize), je, aby stát půjčené peníze investoval do nových projektů a podporoval tak firmy a zaměstnanost obyvatelstva, MMF však skálopevně doporučuje pravý opak!! Není pak divu (jak si můžeme ověřit ve statistikách MMF), že ekonomika většiny zemí, kterým finančně „pomáhal“ MMF s podmínkami úsporných balíčků, vždy dříve či později krachuje.

 

Argentina – krize úroků

Argentinu nezabila samotná výše dluhu, jenž nakonec narostl na úroveň poloviny HDP. Taková úroveň zadlužení je ve světě zcela běžná. Například v Japonsku, Německu či Itálii je ještě vyšší. Stát však nepřežil extrémní 20 % úroky, které si nakonec věřitelé účtovali. V roce 2001 by tak Argentina musela dát na splácení úroků celých 9 % HDP. Dříve splácení státního dluhu příležitostně podpořily státem vlastněné banky. Ty ovšem byly zprivatizovány (na radu MMF( do rukou zahraničních vlastníků. Kapitál odtékal z hroutící se ekonomiky plným proudem a žádné rozpočtové škrty nemohly krvácení ekonomiky zastavit.

 

Vánoční megabankrot

V prosinci 2001 připravil Cavallo zatím nejdrastičtější omezení rozpočtových výdajů ve výši 10 % a zároveň uvalil limity na vybírání peněz ze soukromých bankovních účtů. No, když lidem prakticky seberete jejich peníze, tak se jich to samozřejmě dotkne. Chudí Argentinci začali rabovat supermarkety, do ulic vyšly davy lidí a prezident de la Rúa vyhlásil vyjímečný stav. Policie v noci v 19. na 20. prosince postřílela na hlavním náměstí 6 lidí. Ministr financí Cavallo i prezident de la Rúa rezignovali. V následujících dnech se v rychlém sledu vystřídalo několik prezidentů.

 

Co se tedy stalo?

Byla vyhlášena platební neschopnost, největší státní bankrot v dějinách. Masové protesty pokračovaly a policie zabila celkem přes 30 lidí. Na bankovní účty obyvatelstva zůstaly stále uvaleny nízké limity pro výběr. Nezaměstnanost dosáhla 20 % a 14 z 37 milionů obyvatel žilo pod hranicí chudoby. Na počátku 70. let jich přitom byl jen jeden milion. I počet negramotných se od té doby zvýšil z 2 % na 12 %.

 

Jde to i jinak!!

Prezidentem země na období 2003 – 2007 s stal Néstor Kirchner, který obvinil MMF, že jeho rady a požadavky na řešení finančních problémů země vedly k rozvratu argentinské ekonomiky. Kirchner zavedl mnoho změn. Odvrátil se od zavedených praktik MMF a přestal plnit závazky, které vyplývaly z mezinárodních úvěrů. Poté prosadil restrukturalizaci dluhů, které Argentina měla vůči soukromým věřitelům, i přesto, že hodně z nich s takovým postupem nesouhlasilo. A jak je vidět, výsledky se dostavily. V roce 2005 vláda v Buenos Aires splatila celý dluh MMF a mimo jiné vyslovila zákaz kontroly svých financí experty MMF.

 

Argentina dnes.

Současnou prezidentkou je manželka bývalého prezidenta Kristina Fernández de Kirchner. Jak se pod jejím vedením Argentině povede, ukáže až čas. Poslední zprávy ale oznamují, že Argentina změnila směrování své finanční politiky. Ministr financí Argentiny Amado Boudou totiž prohlásil, že jeho země je ochotna umožnit misi MMF, aby posoudil stav a úroveň finančního a bankovního systému země. Argentinci tak mohou pouze doufat, že se nerozběhne nová spirála zadlužení a úsporných reforem MMF.

 

Argentina – shrnutí:

Přestože byla Argentina v 90. letech na úrovni zemí střední Evropy, tak během několika málo let (díky politice MMF) zažila největší bankrot v dějinách. Postoj MMF je takový, že si za krizi může Argentina sama, a to především nesprávným hospodařením politiků. Jenže jak už víme, do největší bídy se Argentina dostala až po uplatnění úsporných balíčků MMF.

 

Dalším faktorem svědčícím proti MMF je fakt, že Argentina není jedinou takto postiženou zemí, ale naopak průběh je podobný skoro ve všech zemích, kterým MMF „pomáhal“. Například Mexiko v roce 1994, východní Asie v letech 1997-98, Rusko a Brazílie v roce 1998 a Turecko v březnu 2001.

 

Tanzanie prý potírá chudobu…

Stejně jako dříve Argentinu, dával MMF za zdárný příklad své finanční politiky také Tanzánii. Pojďme se tedy v rychlosti podívat, jaká je situace v této zemi. 80 % tanzanské populace přežívá s jedním talířem kaše z kukuřičné mouky na den, a to si mohou dovolit jen díky dotacím vlády do zemědělství. MMF ale nařídil úsporný balíček – zrušení dotací do zemědělství. Mnoho farmářů tak zkrachovalo a ostatní neměli na potřebná hnojiva. Výsledkem byla třetinová produkce kukuřičné mouky a její cena se tím zdvojnásobila. Nastal hladomor a bída.

 

MMF prý pomáhá lidem ..

Nemocnice, které dřív poskytovaly bezplatnou péči chudému obyvatelstvu, dnes nemají žádné finanční prostředky na léky. Zvýšila se dětská úmrtnost a počet nakažených HIV. Díky zrušení dotací do školství je školné za 1 rok (v přepočtu asi 85 Kč na dítě)pro většinu rodin nedosažitelné, a tak zhruba 70 % dřívějších školáků dnes již školu nenavštěvuje. Tím se samozřejmě velmi prohlubuje negramotnost, což má zpětný vliv na zaměstnanost, životní úroveň a jiné faktory.

 

MMF prý pomáhá rozvojovým zemím...

Když MMF úspěšně dovede danou zemi na dno bídy, nabídne jí řešení. Například doporučí, aby začali ve velkém pěstovat kávu, kterou od nich budou americké firmy kupovat. Vzhledem k tomu, že většinou je nařízeno globální přeorientování zemědělství na MMF doporučenou plodinu (v našem případě kávu), je této plodiny nakonec velký přebytek, cena produktu padá dolů a USA ho kupuje za velmi nízké částky, které se pohybují pod hranicí nákladů. Nejvíce zarážející je ovšem to, že MMF doporučí dané vládě pěstovat například kakao, ale zakazuje jí vyrábět z něj čokoládu z důvodu, že by to mohlo ohrozit firmy v USA.

 

Cíl MMF:

Oficiálním záměrem MMF v rozvojových zemích je dosažení maximální liberalizace a otevření trhu a orientace národního hospodářství na export za každou cenu. K typickým reformním opatřením patří devalvace národní měny, liberalizace cen a pohybu zboží i kapitálu, snižování veřejných výdajů, privatizace státních podniků a služeb a současně reformy na trhu práce, které mají vést k zastavení růstu mezd, snížení minimální mzdy a omezení činnosti odborů. Tímto postupem MMF prakticky rozloží ekonomiku jakékoli země.

 

MMF radí:

Kamerunu MMF „poradil“ snížit vývozní daně, což spolu s devalvací měny v roce 1995 výrazně zlevnilo export dřeva. Výsledkem je boom amerických těžařských firem a zvýšení vývozu dřeva o 50 %. Intenzivní těžba dnes ohrožuje 15 milionů hektarů kamerunských deštných pralesů a ekosystémy 40 kriticky ohrožených živočišných druhů.

 

Guyana v 80. letech přistoupila k velkokapacitní těžbě provozované zahraničními společnostmi. To vedlo ke znečištění řek, úbytku populace ryb a odlesňování. Právě v Guyaně došlo v roce 1995 k světoznámé katastrofě, kdy protržení hráze odkaliště zlatého dolu způsobilo únik kyanidu do přítoku řeky Essequiby, nejdůležitější řeky v zemi. V Guyaně dnes působí 32 zahraničních těžařských společností a velkokapacitní těžba je povolena na neuvěřitelných 10 % země.

 

Jak MMF vydělává?

Nigérie: V roce 1978 měla dluh 5 mld dolarů, v roce 2000 už 30 mld, mezitím splatila 20 mld. Všimněte si, že původní půjčka byla již dávno několikrát splacena. Už mnoho let Nigérie splácí pouze úroky z úroků, ze kterých se už nikdy nemá šanci vyvázat. Ročně splácí 3,6 mld dolarů, na boj proti chudobě však vydává pouze 100 milionů dolarů. 70 % obyvatel žije pod hranicí bídy, vypočítané jako 1 dolar na den.

 

Jak se pod vedením MMF zemím vede?

Zambie se podrobila počátkem 80. let programu strukturálního přizpůsobení stanovenému MMF. V letech 1990-93 vynaložila zambijská vláda 37 milionů dolarů na základní vzdělání – tak málo zejména proto, že musela také zaplatit 1,3 mld dolarů ve formě dlužních splátek. Mezi lety 1985 a 1995 klesla délka života z 52 na 48 let. Během stejného časového období vzrostla úmrtnost u dětí do 5 let z 13,5 % na 20,3 % a chronická podvýživa u dětí mladších 5 let ze 40 % na 53 %. Podle údajů Světové banky žije 80 % Zabijců v absolutní chudobě.

 

MMF rád půjčuje „cizím zemím“.

Světová banka (SB) často půjčuj průmyslovým společnostem, které jsou v rozvojových zemích původci vážného poškozování životního prostředí i lidských práv. Takovým je i projekt na výstavbu ropovodu z Čadu do Kamerunu. Finanční pomoc tak získá oklikou přes kamerunskou vládu například mezinárodní konsorcium ropných společností, jehož členy jsou americké společnosti ExxonMobil a Chevron. Miliardové půjčky tak dostanou americké společnosti, ale splácet je budou obyvatelé Kamerunu!!

 

Navíc SB půjčku schválila v době, kdy vyšlo najevo, že čadská vládní vojska a úředníci vyhrožují každému, kdo se postaví proti těžbě ropy, popravou. Masakry stovek obyvatel Čadu v letech 1997 a 1998 v oblasti, kde se má těžit ropa, dodnes nikdo nevyšetřil.

 

Jak se těží ropa?

Vláda v Kamerunu patří k jedné z nejzkorumpovanějších na světě a nevyhýbá se ani represivním zásahům proti civilnímu obyvatelstvu. Projekt počítá s výstavbou 1040 km dlouhého ropovodu, který povede přes oba státy k terminálu na pobřeží Atlantického oceánu, a s provedením 300 ropných vrtů, z nichž se bude čerpat až 225.000 barelů ropy denně. Ropovod má protínat zemědělské oblasti i deštné pralesy. Kontrakt ve své dnešní podobě zbavuje ropné společnosti odpovědnosti v případě havárie. Nepřipomíná vám to zřeknutí se firmy Baxter zodpovědnosti za její vakcíny proti prasečí chřipce??

 

MMF – veřejná podpora vrahů!

MMF a SB také nechvalně prosluly podporou těch nejbrutálnějších diktatur. Mezi její prominentní klienty patřili:

 

- Ferdinand Narcis (Filipíny): 35 tisíc obětí mučení- Se svou ženou na Filipínách shromáždil majetek v hodnotě asi 50 mld dolarů.

- Augusto Pinochet (Chile): asi 36 tisíc obětí

- Suharto (Indonésie): více než milion obětí, Suharto a jeho rodina zpronevěřil 15 – 35 mld dolarů

- a dále byly podporovány diktátorské země, které se často prohlašují proti lidskosti jako Čína, Jihoafrická republika, Uruguay i Brazílie.

V roce 1979 například MMF rozdělil plnou třetinu půjček mezi 15 vlád řazených mezi nejrepresivnější režimy světa. SB financovala drastické přesídlovací projekty v Etiopii sužované hladomorem a diktaturo Mengistu Haile Mariama. Jedním z největších zákazníků v historii SB bylo Ceauseskovo Rumunsko (nejhorší diktátorský režim v Evropě, popraven za genocidu).

 

Je to vůbec možné??

Myslíte si, že něco takového není možné? Že každý člověk má svědomí? Že aspoň v dnešní době by se MMF někdo postavil? Částečně máte pravdu. I někteří lidé ve vysokých funkcích mají svědomí a mnoho z nich veřejně ostře kritizuje MMF. Ptáte se, proč se o tom tak málo ví a málo mluví? Myslím, že stačí poznamenat, že masmédia, která často vlastní velké nadnárodní korporace, už dávno nemůžeme považovat za nezávislé informační proudy, které nám ukazují pravdu!!

 

Odpůrci MMF:

Jedním z nejznámějších odpůrců MMF je dokonce bývalý hlavní ekonom SB a nositel Nobelovy ceny za ekonomii profesor Joseph E. Stiglitz, který obvinil MMF, že aplikuje neefektivní a nespravedlivou politiku. Stiglitz se jako hlavní ekonom SB dostal do sporu s MMF a ministerstvem financí během východoasijské krize v letech 1997-98. MMF podmínil pomoc ekonomikám v krizi tvrdými rozpočtovými škrty a neomezeným otevřením kapitálových trhů i krátkodobému kapitálu. Stiglitz si byl jistý, že takový lék je zcela zhoubný a krizi jen zhorší. V roce 1999 odešel z pozici hlavního ekonoma SB a stal se ostrým kritikem MMF. Sám vysvětlil svou rezignaci takto: „Když se potýkáte s opatřeními, která jsou tak nesprávná, jak si o nich myslím, musíte buď otevřeně promluvit nebo rezignovat. Raději než abych mlčel nebo byl umlčen, rozhodl jsem se odejít.“

 

Další vysoce postavený ekonom SB Williama Easterly se provinil tím, že napsal knihu a článek, ve kterém mimo jiné uvedl, že celý jeden bilion dolarů, které MMF a SB utratily od počátku své existence na rozvoj, se minul účinkem. Tušíte správně, že se poté na svém postu také dlouho neudržel. 

 

Proč se o tom veřejně nemluví??

Světové špičky, které tyto organizace řídí, ví velice dobře, jak správně odvést pozornost od pravé podstaty MMF. Jako příklad nám lehce poslouží zasedání MMF v Praze z 19.-28. září 2000. Na nátlak washingtonského sekretariátu MMF a SB uvolnilo ministerstvo financí 5,5 milionu korun na uspořádání „osvětových“ přednášena středních školách, které mají za cíl odradit studenty od účasti na protestních akcích. Další financ byly použity na soustavné varování a připravování se na demonstrující „vandaly“ z celého světa. Není divu, že se naše média /jistě podpořena i upozorněním „shora“)chopila šance a věnovala svou pozornost prakticky jen násilným skupinkám demonstrujících, kterých ovšem byla výrazná menšina. Státní byrokracie, policie a média tak měly před zasedáním MMF a SB společný cíl: odvrátit pozornost od kritiky MMF a SB kriminalizováním odpůrců těchto institucí!!

 

Víte, kolik nás zasedání MMF v Praze stálo???? Rozpočet na zasedání MMF byl po několika navyšováních stanoven na 1,2 mld korun. Jinými slovy každý z vás včetně nemluvňat a důchodců dal 120 Kč ze svých daní. Ptáte se na co?? Pro finančníky byly vyhrazeny zvláštní jízdní pruhy, po nichž se prohánělo 238 luxusních automobilů, 40 vozů střední třídy a 30 minibusů, které zdarma zajišťovaly dopravu významných účastníků zasedání z hotelů do Kongresového centra a na „doprovodné kulturní události“. Toto zasedání nebylo zase tak hrozně dávno. A co si tedy většina z nás pamatuje? Rozhodně to nejsou tyto zbytečně utracené peníze nebo projevy a vysvětlení postojů nemalého počtu protestujících skupin. Naopak. Jsou to jen létající dlažební kostky, které jsme viděli ve zprávách.

 

Budoucnost MMF a SB

Tyto organizace si žijí vlastním životem a úspěšně se skrývají před obecným povědomím o jejich činech. V ostrou kritiku zevnitř nemůžeme doufat už od května 2001, kdy byla na post zástupce ředitele MMF jmenována Anne Krüger ze Stanfordské univerzity – jedna z nejtvrdších představitelek generace neoliberálních ekonomů, kteří se dostali do popředí v 80. letech. Anne Krüger doposud kritizovala fond, že se příliš začíná věnovat tématu chudoby a rovnosti.

 

Co můžeme dělat??

Na první pohled se může zdát, že nelze udělat nic. Ale právě odvrácení pohledu od této problematiky je to nejhorší, co můžeme udělat. Vždyť všechno záleží na masách informovaných lidí!!

 

1/ Informovanost:

Nespoléhejte se na média, vyhledávejte si objektivní články na internetu (např. od cestovatelů). Pošlete tento článek co nejvíce lidem. Probírejte témata se svými známými.

 

2/ Sounáležitost:

Neuznávám filozofii „Mě se to přece netýká“. Jsme všichni obyvatelé jedné planety, kterou nám MMF úspěšně drancuje. Tady nejde jen o chudobu, ale především o ničení ekosystémů potřebných k zachování udržitelného stavu naší planety.

 

3/ Buďte zvídaví:

Vyhledávejte si alternativní zdroje informací. Podívejte se například na videodokumentaci o MMF na adrese http://ok-team.cz/sekce/tajemstvi/tajemstvi.php (pokud bude zájem, je možnost přidat i další dokumenty o MMF).

 

4/ Přidejte se ke „Svobodným lidem“.

„Svobodní lidé“ je projekt, kterým vyjádříte, že jste svobodně myslící bytosti, a zároveň podporu ostatním lidem (bližší informace na výše uvedené adrese).

 

5/ Podpořte náš projekt:

Nastavte si stránky projektu OK TEAM jako domovské. Nám tím výrazně pomůžete a vy tak získáte velice flexibilní a příjemné domovské stránky s mnoha funkcemi, které budeme upravovat podle vašich přání. Můžete zasílat libovolnou částku na účet 291629/5500. velkou pomocí jsou i desetikorunové částky zasílané pravidelně, např. 50 Kč měsíčně. Zapojte se do společných nově vznikajících projektů.

 

Přejeme vám den přesně podle vašich představ. Ať soukromý mezinárodní měnový fond každého z vás se řídí těmito rovnicemi: Mezinárodní = pro všechny lidi; Měnový = láska; Fond = srdce        OK TEAM

OK TEAM o.p.s.

 

MMF - Mezinárodní měnový fond

Má celou řadu kritiků nejen mezi ekonomy "doktory zkázy" (ekonomové, kteří předpověděli krizi a říkají, že bude ještě hůř), mezi které jsou zařazováni právě Soroz a Stiglitz. MMF (International Monetary Fund, zkratka IMF) má své odpůrce mezi celou řadou dalších osobností:

 

Paul Hellyer, bývalý místopředseda kanadské vlády: "Místo toho, aby Mezinárodní měnový fond plnil funkci věřitele v případě největší nouze, prosazuje zájmy mezinárodních bank a finančních institucí a jeho úloha připomíná vyhazovače v luxusním baru."

 

Ekonom Petr Mach "MMF nadělal za poslední desetiletí ve světě mnoho škody, když propagoval režimy fixních kurzů, které uvrhávaly jednu zemi za druhou do měnových krizí. Těmto zemím pak MMF půjčoval peníze na nesmyslné udržování neudržitelných kurzů jednotlivých měn k dolaru. Dnes slouží jako nástroj Evropské unie k obcházení vlastních pravidel a ke skrytému sanování eurozóny mimo legitimní rozhodování parlamentů."

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Argentina   Zajímavé video   Zajímavá myšlenka   Krize   Mezinárodní měnový fond   Mmf   Finance   Byznys  


Kategorie Byznys


Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném prouduVálka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu
O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…Sledujeme: Dieselgate, největší podvod s emisemiSledujeme: Dieselgate, největší podvod s emisemi
Jak jde čas v kauze, kterou nastartoval Volkswagen. Upravil software aut tak, aby byla ekologická jen v testu. Průběžně aktualizované moderované rozcestí... Jourová: Odškodnění i pro Evropu?Jak vybrat virtuální kancelář?Jak vybrat virtuální kancelář?
Co je virtuální kancelář? Docela kamenná kancelář založená na principu sdílení prostor a administrativního personálu. Ale výběr kanceláře není jen tak. Ani právníky a účetní nevybíráte pouze podle ceny, nebo modelek na webu! Na co si dát pozor?Co vás velký byznys naučí o kultuře podnikáníCo vás velký byznys naučí o kultuře podnikání
Cílem vysoké kultury podnikání je zajistit, aby vaši zaměstnanci byli šťastní a produktivní. Když je máte, tak od vás nebudou utíkat a navíc budou přitahovat do vaší firmy další nové talenty...Co by miliardář Warren Buffett učil své dětiCo by miliardář Warren Buffett učil své děti
Warren Buffett, americký miliardář, čtvrtý nejbohatší člověk na světě, radí, jak vychovávat děti. Vztah k penězům je důležité začít pěstovat co nejdříve.Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…Facebook nafoukl obří internetovou bublinuFacebook nafoukl obří internetovou bublinu
Největší sociální síť se pořádně praštila přes kapsu, za 19 miliard dolarů koupila mobilní aplikaci WhatsApp. Proč to Facebook udělal a je cena přemrštěná?Navzdory politikům nejsme pouze montovnouNavzdory politikům nejsme pouze montovnou
Navzdory všem hlavním politickým stranám není Česká republika pouhou montovnou. Máme zde mnoho špičkových globálních firem, o kterých mnohdy ani nevíme, že pochází z naší země.Proč doopravdy má pracovní týden 40 hodin?Proč doopravdy má pracovní týden 40 hodin?
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč doopravdy má pracovní týden v západním světě (až na pár drobných korekcí) čtyřicet hodin? Malé zamyšlení vás možná překvapí…
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí