internetWEEK.cz menu TOPlist

Facebook nafoukl obří internetovou bublinu

Facebook nafoukl obří internetovou bublinu

Největší sociální síť se pořádně praštila přes kapsu, za 19 miliard dolarů koupila mobilní aplikaci WhatsApp. Proč to Facebook udělal a je cena přemrštěná?

 

Facebook nafoukl obří internetovou bublinu

Kdysi se v nejrůznějších ekonomických učebnicích psalo, že cena firmy zhruba odpovídá pětinásobku zisku. Je to samozřejmě odhad a vše závisí také na dalších aspektech, jako je třeba síla značky.

 

Pak ovšem přišel internet a všechny poučky zboural. Při obchodování ve virtuálním světě často létají větší sumy než při prodeji věhlasné automobilky. Podle některých kritiků se tím fakticky prodává jedno velké nic. Sociální síť není továrna, nemá stroje, zásoby, jen hromadu uživatelů a podnikání mezi nulami a jedničkami. Není to tak docela pravda. Nedávno vstoupil na burzu Twitter, který má přes dva tisíce zaměstnanců. Jedná se navíc o velmi silnou značku a aplikaci, kterou používá řada celebrit ale třeba také politiků a firem. Internet navíc není tak zcela ve vzduchoprázdnu. Ve velkých halách místo strojů hučí drahé servery.

 

Facebook už za sebou má několik menších stamilionových akvizic a jednu velkou. Není to tak dávno, co neváhal zaplatit miliardu dolarů za Instagram. Aplikace pro mobilní telefony funguje jako obrázkový Twitter. Pořídíte fotku a vyvěsíte ji na sociální síť. Instagram porazil jiné podobné služby zejména tím, že fotografie upravuje pomoci řady filtrů a ořeže je do čtvercové podoby jako Polaroid.

 

V době akvizice ale Instagram nevydělával ani dolar. Reklama se na něm rozjíždí teprve nyní a jiné zdroje příjmy nemá. Miliardová investice proto byla považována za velkou bublinu a snahu Facebooku zlikvidovat možnou konkurenci a posílit před vstupem na burzu.

 

380 miliard za mobilní aplikaci

Nyní ovšem Facebook pořádně přitvrdil a koupil další mobilní aplikaci – Whatsapp za neuvěřitelných 19 miliard dolarů (380 miliard korun).

 

Tak velkou částku na svých účtech pochopitelně nemá ani samotný Facebook. V hotovosti proto budou vyplaceny jen 4 miliardy, dalších 12 miliard vyplatí sociální síť prostřednictvím svých akcí, a pokud zaměstnanci Whatsappu zůstanou, mohou v dalších letech dostat v akciích další 3 miliardy dolarů.

 

WhatsApp proslavila také zpěvačka Kate Perry, která natočila praktický celý klip v této aplikaci.

 

WhatsApp je mobilní aplikace, která umožňuje komunikaci mezi uživateli. Aplikace je vázána na mobilní číslo, takže můžete komunikovat se všemi lidmi, které máte v adresáři. Pomoci aplikace lze poslat zprávu, obrázky, svou pozici nebo namluvit a poslat krátký vzkaz.

 

Komunikace pomoci podobných aplikací je rychlejší a teoreticky levnější ve srovnání s SMS. Potřebujete mít ovšem mobil s připojením k internetu a patřičný datový tarif.

 

20 Kč od uživatele

Na rozdíl od jiných internetových projektů má WhatsApp poměrně čistý obchodní model. První rok užívání je zdarma, za každý další zaplatí uživatel jeden dolar (20 Kč). Zakladatelé Brian Acton a Jan Koum, kteří dříve pracovali pro Yahoo, se nechali slyšet, že aplikace nebude nikdy své uživatelé obtěžovat reklamou.

 

Dvacet korun od uživatele za rok nevypadá jako zrovna dobrý zdroj příjmů. Jenomže počet uživatelů roste raketovým tempem. Na začátku loňského roku se pohyboval kolem 200 milionů, nyní už přesáhl hranici 450 milionů. Vynásobte si to dvaceti a máte velmi slušný balík peněz.

 

Další výhodou WhatsAppu je jeho ekonomická nenáročnost. Firma podle všeho zaměstnává jen 35 až 50 lidí (zdroje se liší) a díky využití nejrůznějších cloudových služeb neplatí příliš velké množství peněz ani za technickou stránku projektu. Se svým možným obratem tak hravě konkuruje Twitteru, který je ovšem v těžké ztrátě.

 

Porovnání s Twitterem je namístě. Má mnohem méně aktivních uživatelů, nevydělává, přesto jej burza ocenila až na 30 miliard dolarů.

 

Facebook si před časem brousil zuby také na aplikaci SnapChat, umožňující posílat fotografie, které se po pár sekundách samy zničí. Ve vzduchu tehdy létaly miliardy. Více v článku >>> Foťte se nazí, vyděláme miliardy

 

Nejistá budoucnost

Tím ovšem výčet výhod končí. WhatsApp není jedinou aplikací podobného druhu. Na trhu jsou i další jako u nás populárnější Viber, případně japonský LINE, čínský WeChat a další. Zmíněný Viber umí také telefonovat, má verzi pro PC ale patrně o dost méně (100 -200 milionů) uživatelů. Srovnání s Viberem je velmi příhodné, neboť před pár dny byl prodán také on. Jedna z japonských firem za něj zaplatila „jen“ 900 milionů dolarů.

 

Přestože WhatsApp v současné době poráží svou konkurenci, je otázkou, jak dlouho o něj uživatelé budou jevit zájem. Vzpomeňte si na kdysi velmi populární ICQ...

 

I kdyby WhatsApp vydělával miliardu dolarů ročně, vrátí se Facebooku investice za necelých 20 let, což je v oblasti internetu skoro jedno století pozemského života.

 

Novináři a odborníci se proto předhánějí v názorech, proč za něj Facebook neváhal vyplatit tak horentní sumu. Je potřeba si však uvědomit, že hotovostní část investice odpovídá necelému ročnímu zisku Facebooku. Zbývající a hlavní část byla vyplacena formou akcií, což Facebook nemusí zase tak bolet.

 

Facebook se akvizicí nepochybně zbavil další možné konkurence. WhatsApp v některých zemích používá pro komunikaci s přáteli více lidí, než Messenger od Facebooku. Nad dalšími důvody obchodu lze ale jen spekulovat. Chce Facebook přístup k datům uživatelů, zejména pak k telefonním číslům? Zakladatelé WhatsAppu podobný přístup dlouhodobě odmítají.

 

Facebooku se také může hodit kvalitní tým, který za aplikací stojí, ačkoliv vyplatit za jednoho zaměstnance 500 milionů dolarů, tomu se říká skutečně vysoká cena na trhu práce.

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Facebook   Byznys  


Kategorie Byznys


Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?



Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném prouduVálka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu
O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…



Sledujeme: Dieselgate, největší podvod s emisemiSledujeme: Dieselgate, největší podvod s emisemi
Jak jde čas v kauze, kterou nastartoval Volkswagen. Upravil software aut tak, aby byla ekologická jen v testu. Průběžně aktualizované moderované rozcestí... Jourová: Odškodnění i pro Evropu?



Jak vybrat virtuální kancelář?Jak vybrat virtuální kancelář?
Co je virtuální kancelář? Docela kamenná kancelář založená na principu sdílení prostor a administrativního personálu. Ale výběr kanceláře není jen tak. Ani právníky a účetní nevybíráte pouze podle ceny, nebo modelek na webu! Na co si dát pozor?



Co vás velký byznys naučí o kultuře podnikáníCo vás velký byznys naučí o kultuře podnikání
Cílem vysoké kultury podnikání je zajistit, aby vaši zaměstnanci byli šťastní a produktivní. Když je máte, tak od vás nebudou utíkat a navíc budou přitahovat do vaší firmy další nové talenty...



Co by miliardář Warren Buffett učil své dětiCo by miliardář Warren Buffett učil své děti
Warren Buffett, americký miliardář, čtvrtý nejbohatší člověk na světě, radí, jak vychovávat děti. Vztah k penězům je důležité začít pěstovat co nejdříve.



Automobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomikyAutomobilový průmysl: podporovaný strašák české ekonomiky
Automobily zaměstnávají 5% ekonomicky aktivních obyvatel. Tvoří však téměř čtvrtinu HDP s tržbami okolo 865 miliard korun. A stát nešetří dalšími pobídkami v tomto sektoru…



Navzdory politikům nejsme pouze montovnouNavzdory politikům nejsme pouze montovnou
Navzdory všem hlavním politickým stranám není Česká republika pouhou montovnou. Máme zde mnoho špičkových globálních firem, o kterých mnohdy ani nevíme, že pochází z naší země.



Proč doopravdy má pracovní týden 40 hodin?Proč doopravdy má pracovní týden 40 hodin?
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč doopravdy má pracovní týden v západním světě (až na pár drobných korekcí) čtyřicet hodin? Malé zamyšlení vás možná překvapí…



Ať vláda zavolá do Silicon ValleyAť vláda zavolá do Silicon Valley
Místo registračních pokladen možná čeká na podnikatele a firmy nějaké elektronické udělátko. Někteří ovšem nápad kritizují s tím, že bude drahý, neefektivní a jeho realizace potrvá dlouho. Nemusí to být nutně pravda…




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí