internetWEEK.cz menu TOPlist

Jsme to, co jíme a taky na to dojedeme

Jsme to, co jíme a taky na to dojedeme

Bezdomovci popíjející poblíž supermarketů nekvalitní krabicové víno v mnoha lidech vzbuzují škodolibý úsměv. Jak něco takového mohou pít? Jenže ani my na tom nejsme lépe. Výsledky kontrol v minulém roce ukázaly, že si domů nosíme podobnou kvalitu...

 

Jsme to, co jíme a taky na to dojedeme

Z letošních výsledků kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyplynulo, že 15 procent kontrolovaných potravin nevyhovuje normám a předpisům. Podle pracovníků inspekce je situace u některých výrobků alarmující a kontroloři podezřívají výrobce, že své výrobky záměrně šidí. Potvrzuje se tím to, co mnoho nakupujících už dávno tušilo. Kvalita potravin v obchodních řetězcích jde prudce dolů. Salámy obsahující kosti, kůže a kuřecí pařáty, džemy bez podílu ovoce, vína ředěná vodou (na to byli velice hákliví už ve starém Římě) a s přídavkem ethanolu a falešný med. Nedostatky mají také kakaa, olivové oleje, nealkoholické nápoje, pečivo, ovoce a zelenina. Už dříve otřásl veřejností test časopisu D-test, který ukázal, že kečupy v česku neobsahují rajčata, zato je v nich pořádně jablek. Zřejmě by se tedy měl kečup přejmenovat rovnou na jablečný mošt.

 

Média také nově rozjela kampaň na téma nekvalitní potraviny z Polska. Ke komu by se nedoneslo například přidávání posypové soli do nejrůznějších potravin, přítomnost kyseliny mravenčí v kyselém zelí nebo nejnovější případ olovnaté rýže. Zdá se, že Poláci k nám dovážejí jen naprostý humus. Je však také zřejmé, že média doslova pasou po všem, co souvisí s polskými potravinami a někdo má na tom, aby byly polské potraviny prezentovány v negativních souvislostech, eminentní zájem.

 

Vlastní test ukáže nejvíc

Situaci kolem potravin si však mapuje především každý spotřebitel sám svým vlastním jazykem. Není těžké poznat, že daný výrobek chutná jaksi jinak, než na co byl člověk zvyklý. Ze studentských časů si například pamatuji oblíbenou pochoutku zvanou Trenčianský párek s fazolí. Z kdysi celkem běžné konzervy, kterou si člověk klidně mohl vzít na vandr, se stala nepoživatelná substance, vhodná možná pro kosmonauty na daleké výpravy do vesmíru. V Trenčíně se asi chytají za hlavu, jaký že to tam mají párek.

 

Zkoumání obalů nejrůznějších potravinových výrobků na obalu se často podobá pročítání Mendělejevovy tabulky chemických prvků. Číst si na plechovce s luncheon meatem je zábava jen pro otrlé. Dva litry levné pomerančové limonády, která stojí čtyři koruny, představuje buď ekonomický zázrak (jak na tom lze vůbec ještě něco vydělat?) nebo zkrátka nakupující naletěl a pomeranč tam prostě není. Na jistém vaječném salátu jsem nalezl drobným písmem napsané upozornění, že může obsahovat korýše. Z pojídání gothajského salámu se stala adrenalinová záležitost. Slaboučký scvrklý česnek cestovatel ke mně musel putovat přes celou zeměkouli až z daleké Číny, aby mi mohl pokazit chuť.Vaření a jídlo je zkrátka čím dál větší radost.

 

Zachrání nás osvěta?

Za všechno prý ale může také celková nízká úroveň povědomí českých spotřebitelů, kteří nevědí, jakou kvalitu mají dané potraviny mít nebo se dobrovolně smiřují s nekvalitními produkty. Je to zvláštní, jelikož gastronomický boom posledních let je u nás doslova enormní. Celý národ vaří jako o život a kdo nevaří, tak se na to aspoň dívá v televizi. Z obrazovky na nás chrlí své nadávky plešoun Pohlreich, který hromadně lynčuje kuchaře v českých hospodách, následuje ho gastronomický terorista Babica, ve frontě na kuchařskou mediální slávu stojí hraví kluci v akci i svůdný Ital Emanuel. Ze zámoří na nás kývá tyran Gordon Ramsey, který mučí skupiny nebožáků ve své Pekelné kuchyni. A všichni svorně říkají: Ke správnému vaření jsou potřeba kvalitní a čerstvé suroviny. Není možné, že by ten vzkaz čeští domácí kuchtíci neslyšeli. Přesto u nás zůstává situace tristní.

 

Pravda je taková, že kvalita potravin šla dolů z jednoduchého důvodu. Tím je zvýšení DPH a veškerých výrobních nákladů, jenž tlačí ceny prudce nahoru. Obchodní řetězce naopak umanutě nutí výrobce zachovat výrobní ceny co nejníže. Z téhle rovnice neexistuje jiné východisko, než kreativita ve výrobních postupech směrem k nekvalitním náhražkám a bezskrupolózní šizení zákazníka. Český spotřebitel, který u všeho zkoumá napřed cenovku, na podobné praktiky bohužel velmi často přistoupí. Jedinou ochranu tak představují právě důkladné kontroly všech pověřených orgánů. Jenže ty nejednají s konkrétními obchodníky, ale s anonymními řetězci. Těm se dá tučná pokuta, daný výrobek se stáhne z pultů a nahradí se jiným, podobně „kvalitním“. Kdyby si lidé chodili pro víno s příměsí ethanolu do malého krámku na rohu, zřejmě by dotyčného prodejce brzy sami ztrestali. Když ne přímo fyzicky, tak prostě tím, že by tam přestali chodit. Odosobněný řetězec nelze potrestat ani účinně bojkotovat, pokud člověk nechce vyhladovět. Stěžovat si není komu, když jedinými zástupci prodejen jsou zcela vyčerpané prodavačky oblblé celodenním pípáním pokladen. V některých prodejnách Tesco už i tyto nebohé lidi nahrazují automatické pokladny, kde si člověk i sám zaplatí.

 

Jídlo je prostě drahé

Východisko z celé situace vidím proto pouze v mnohem důkladnějších a intenzivnějších kontrolách, ale hlavně ve změně myšlení lidí. Na jídle se prostě stejně nedá ušetřit. Přestože odborníci ministra financí Kalouska tvrdili v minulém roce, že zvýšení DPH se nijak nepromítne do cen potravin (slyšel jsem i fantastický odhad, že zvýšení cen bude kolem 1 procenta), každý vidí, že situace je dramaticky jiná. Potraviny jsou u nás stejně drahé jako v okolních zemích. Lidé, kteří bydlí v pohraničí dokonce jezdí pro jídlo do okolních zemí. A všechno, co je v našich obchodech nápadně levné, má vždy jakousi vadu. Buď je to na hranici lhůty spotřeby, nebo na hranici poživatelnosti. Je proto asi pořád lepší koupit dražší jídlo, u kterého má člověk jistotu, že po jeho snězení neskončí na toaletě nebo na jednotce intenzivní péče. Jenže celá populace chudne, všichni mají hluboko do kapsy a podobné rady asi nepadnou na úrodnou půdu.

 

Proto mě utěšuje jen fakt, že vždycky může být ještě hůř. Třeba jednou testy inspekcí odhalí, že pivo se u nás nevyrábí z chmele, ale z jetele, kachní paštika obsahuje 25 procent kachního peří a v salámu Vysočina je rozemletý traktor.

 

Evropské civilizaci podle prognostiků hrozí v budoucnu zánik v důsledku stárnutí a vymírání populace. Teď k tomu přibude i další důvod. Jsme jediná společnost na světě, která se dobrovolně hodlá otrávit vlastními škodlivými potravinami. Asi je to tím, že nejsme ve starém Římě a nemáme koloseum, abychom šiditele potravin a pančovatele vín předhodili lvům.

 

Mohlo by Vás dále zajímat:

Proč není zelenina ze supermarketů k jídlu? >>>
Vypadá krásně, až k nakousnutí. Ale nemá chuť ani vůni. Většinou je ze Španělska a je jak ze zkumavky...

Další příspěvky autora: Tomáš Chalupa


Články ve stejných kategoriích:

Břit Tomáše Chalupy   Jídlo   Zdraví   Potraviny  


Kategorie Břit Tomáše Chalupy


I psavec je savec aneb obrana novinářského stavuI psavec je savec aneb obrana novinářského stavu
Novinářská profese systematicky upadá, což souvisí jednak s koncem klasických tištěných médií, který se nezadržitelně blíží, jednak s přebytkem novinářů, které trh práce prostě není schopen pojmout. A navíc každý píše na internetu…Škromachův  bazénekŠkromachův bazének
Na mediální scéně vyšla nová hvězda. Místopředseda sociální demokracie a senátor Zdeněk Škromach vstoupil rázně do kyberprostoru, když na kanál youtube umístil své video, které je prvním dílem jeho tzv. Hovorů od bazénku.Prezidentský BeerfestPrezidentský Beerfest
Miloš Zeman obletěl svět, tedy alespoň ten mediální. Po Klausovi a jeho krádeži protokolárního pera v Chile tu máme Zemanovo vrávorání a poulení skelných očí nad korunovačními klenoty.Mají se politici začít bát? Mají se politici začít bát?
Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek má problém. Policie ho viní, že v době svého ministrování svěřil záchrannou leteckou službu do rukou dvěma soukromým firmám...Jakou máme u nás demokracii?Jakou máme u nás demokracii?
Protivládní demonstrace 17. listopadu volala po návratu demokracie. Podle mnoha lidí se politický systém v ČR již demokracií nazvat nedá. Mají pravdu?Zaručeně tajná nahrávka z domova u NečasůZaručeně tajná nahrávka z domova u Nečasů
S tajnými nahrávkami se poslední dobou roztrhl pytel. Jedna z nich nečekaně zachycuje i dialog premiéra Nečase s manželkou. Je zaručeně tajná...Karel Janeček - geniální vizionář nebo naivní snílek?Karel Janeček - geniální vizionář nebo naivní snílek?
Pohádkově zbohatl na burzovních obchodech, pak založil Nadační fond proti korupci. Teď říká: Takhle to dál nejde, je potřeba změnit celý systém...Rath na gynekologiiRath na gynekologii
Ne, opravdu už ke kauze Davida Ratha nelze napsat nic nového. Mediální žně, jaké tu nebyly od smrti Václava Havla, nemají obdoby. O Rathovi se ví i to, co měl ve vězení na snídani. Rozhodl jsem se o něm nic nepsat, jenže to dopadlo jinak…


Kategorie Zdraví


Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!Léčivá houba: REISHILéčivá houba: REISHI
Výčet pozitivních účinků houby Lesklokorky lesklé je velmi obsáhlý. Tento tradiční lék dlouhověkých Číňanů a Japonců pomáhá při cukrovce, vysokém tlaku, obnově buněk nebo i v boji proti rakovině.Hiporehabilitace: Když koně pomáhají lidemHiporehabilitace: Když koně pomáhají lidem
Koně mohou postižené postavit na nohy. Nebo vrátit mezi lidi. Nebo Vám jen pomohou od bolesti zad a špatného držení těla...I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!Vitamínové doplňky nepomáhají. A škodí!
Byl publikován nespočet vědeckých prací, zpochybňujících účinnost vitamínových doplňků. Podle většiny z nich pravidelné užívání vitamínových doplňků ničemu nepomáhá. Naopak. Zvyšují riziko rakoviny nebo předčasné smrti!7 důvodů, proč jíst dýně celý rok, nejen o Halloween7 důvodů, proč jíst dýně celý rok, nejen o Halloween
Dýně jsou plné vitamínu A, který jak známo zpomaluje stárnutí. Semena dýně jsou plná antioxidantů a vláknina dýně pomáhá udržovat hladinu cholesterolu. A nejen to…Cukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučeníCukrovarnický průmysl si koupil vědce, aby manipulovali výživová doporučení
Vědci z Harvardu byly zaplaceni za bagatelizaci vlivu cukrů na srdeční onemocnění. Je to již přes 50 let. Ale vliv jejich výživových doporučení je vidět i v současnosti. Zřejmě stojí i za dnešní epidemií obezity. Jak je to tedy s cukry?Válka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném prouduVálka o lék na Alzheimerovu nemoc v plném proudu
O nadějném novém léku slýcháme celkem často. Všichni světoví lídři na něm intenzivně pracují. Všichni jej nutně potřebují a někteří jsou již ve třetí fázi. Ale analytici jim dávají šanci na úspěch pouze okolo 15 procent…Spad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a FukušimouSpad po 11. září lze srovnávat s Černobylem a Fukušimou
Dr. Roberto Lucchini srovnává vliv katastrof na zdraví obyvatel. V okolí WTC je prokazatelně více případů rakoviny než ve zbytku New Yorku a USA.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí