internetWEEK.cz menu TOPlist

Duchové Hirošimy – Začátek apokalypsy

Duchové Hirošimy – Začátek apokalypsy

Lidstvo pomalu zapomíná na Hirošimu a Nagasaki. Dvě malé bomby tam způsobily v roce 1945 strašlivé zlo. Atomové mocnosti mají dnes připraveny k boji tisíce daleko silnějších atomových náloží.

 

Duchové Hirošimy – Začátek apokalypsy

Duchové z Hirošimy se občas zjevují. Objevily se v roce 1946 Robertu Oppenheimerovi, když řekl, že má na svých rukách krev. „Teď jsem se stal Smrtí. Jsem ničitel světů,“ prohlásil tento fyzik, který navrhl první atomovou bombu. Duchové Hirošimy se zjevovaly ve vládních kruzích v roce 1962 během Kubánské krize, když se dvě supervelmoci dostaly do křížku, který hrozil totální destrukcí.

 

V roce 2005, při 60. výročí prvního atomového útoku v historii lidstva, se objevily zase, tentokrát v obchodě prodavače koberců z městečka Fife Johna Fernse. Šedesátiletý Ferns objevil sbírku fotografií, které byly pořízeny pár hodin po bombardování Hirošimy, Našel je v odkazu svého otce, bývalého důstojníka. Clifford Ferns sloužil za války 30 kilometrů od Hirošimy, asi půl roku po bombardování. Na výletě do Hirošimy si koupil v bazaru fotoaparát, ve kterém našel vyfocený a nevyvolaný film z doby těsně po výbuchu atomové bomby. Původní majitel fotoaparátu zemřel na ozáření krátce potom, co udělal fotky. Na filmu bylo 11 fotografií „duchů“. Fotky zachycují křehkost lidského života: mrtvoly, svrklé a usmažené; padající ženu, která je asi příliš unavená nebo nemocná, aby mohla odejít od mrtvol; zčernalé dítě cumlá prs své matky.

 

„Jako dítě jsem těm fotkám asi moc nerozuměl. Věděl jsem, že je v albu něco strašného. Ale můj otec o válce nikdy nemluvil,“ řekl Ferns. „Album jsem zdědil, když v roce 2000 zemřel.“

 

Útok

Dne 6. srpna 1945, ráno v 8.15 hodin, vypustila posádka bombardéru B-29 zvaného Enola Gay (šlo o křestní jména jména matky pilota letadla Paula Tibbetse) uranovou bombu o váze 4 000 kg na Hirošimu. Bomba s krycím názvem “Little Boy” měla relativně malou účinnost - „pouhých“ 12 až 20 kilotun; vybuchla 600 metrů nad zemí, zničila více než 60 tisíc budov a okamžitě zabila 80 000 lidí a stejný počet vážně zranila. Vlna horka o teplotě 4000 stupňů Celsia zasáhla vše v okruhu 5 kilometrů. 140 000 lidí zemřelo během několika měsíců.

 

 

Dne 6. srpna 1945, ráno v 8.15 hodin, vypustila posádka bombardéru B-29 zvaného Enola Gay (šlo o křestní jména jména matky pilota letadla Paula Tibbetse) uranovou bombu o váze 4 000 kg na Hirošimu. Bomba s krycím názvem “Little Boy” měla relativně malou účinnost - „pouhých“ 12 až 20 kilotun; vybuchla 600 metrů nad zemí, zničila více než 60 tisíc budov a okamžitě zabila 80 000 lidí a stejný počet vážně zranila. Vlna horka o teplotě 4000 stupňů Celsia zasáhla vše v okruhu 5 kilometrů. 140 000 lidí zemřelo během několika měsíců.

 

Fernsovy snímky jsou pečlivě uchované, označené štítky a mají ručně psané popisky. Na jedné je napsáno: „Více obětí: vlevo je japonský pracovník „červeného kříže. Pro zraněné mohlo být uděláno velmi málo. Mnoho lékařů bylo zabito, stejně jako byly zničeny zdravotnické potřeby.“

 

Historici a vědci projevili o objev velký zájem. Profesor moderní historie z Oxfordu Ann Waswo k nálezu řekl: „Můj dojem je, že tyto fotografie budou přidány k těm, které existují, a jejich počet se už měnit nebude. Stanou se částí velmi dojemného, bolestného a důležitého odkazu.“

 

Pan Ferns byl toho názoru, že duchové z fotek mají ještě lidem něco důležité vyprávět. „Když vidíte mrtvé děti a jejich nafouklá těla, ptáte se, proč se ještě vyrábějí bomby. Snímky ukazují děsné věci a utrpení. Je čas, aby se na ně lidé podívali,“ řekl v roce 2005. Od té doby se toho v oblasti válečné hrozby toho k lepšímu moc nezměnilo.

 

Informace o bombardování

Následky atomového úderu byly tak strašlivé, že je vojenské velení USA dlouho cenzurovalo, aby se nedostaly fotografie k lidem. První novinář se dostal do zničené Hirošimy 2. září, v ten den právě probíhala formální kapitulace Japonska. Australan Wilfred Burchett přijel do Hirošimy vlakem z Tokia. Jeho telegraficky odeslaná depeše byla otištěna 5. září v londýnských novinách Daily Express pod názvem „Atomové zamoření“. Tehdy se veřejnost poprvé dozvěděla, že „zázračná zbraň“ produkuje cosi jako ozáření a radioaktivní spad.

 

Ti, co přežili - hibakuša

Lidem, kteří přežili atomový úder, se začalo v Japonsku říkat hibakuša (explozí postižení lidé). Japonsko registrovalo v roce 2012 asi 440 000 hibakuša, o kterých bylo známo, že zemřeli v důsledku atomového bombardování. Jejich jména jsou uvedena na památních v Horošimě a Nagasaki a každý rok je tento seznam aktualizován.

 

USA a Rusko jsou schopny během 12 minut odpálit jaderné hlavice o síle 100 000krát vyšší než byl účinek bomby Little Boy.

Podle různých zdrojů je na celé planetě k dispozici 17 000 až 27 000 funkčních jaderných hlavic.

V letošním úvodníku The Japan Times k výročí atomového bombardování se píše: „Politici světa by měli provést konkrétní akci k zákazu nukleárních zbraní. Starosta Hirošimy Kazumi Matsui označil atomové zbraně za „absolutní zlo“ kvůli jejich podstatě – připravují o život nevinné lidi, působí stále na životy těch, kteří přežili, a „až do konce jejich dnů je trýzní duševně i tělesně“. Pozval politiky celého světa do Hirošimy, aby si promluvili s hibakuša, kteří ještě žijí.

 

Duchové zabitých

Japonci jsou přesvědčeni, že duchové lidí, kteří někde tragicky zahynuli, pobývají poblíž těch míst. V Hirošimě a Nagasaki prý někteří lidé stále slyší křik a volání o pomoc obětí jaderné smrti.

 

Drahý čtenáři, průměrný člověk žije 25 550 dní. Možná by stálo zato, oddělit pár desítek minut k přečtení těchto stránek. Třeba ti pomohou přijít na to, jak správně naložit s časem, který máš ještě před sebou. | K zamyšlení >>>

 

Zdroje:
http://www.redorbit.com/news/international/199291/hiroshimas_lost_souls_reemerge/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Enola_Gay
http://www.theage.com.au/news/in-depth/witness-to-the-ghosts-of-hiroshima/2005/08/05/1123125901803.html http://www.japantimes.co.jp/opinion/2013/08/06/editorials/take-a-stand-against-nuclear-weapons/#.UgOQwpLIb9w

 

Další příspěvky autora: heartblue


Články ve stejných kategoriích:

Atomové bomby   Apokalypsa   Válka   K zamyšlení  


Kategorie Atomové bomby


Video: Jaderné testy v průběhu časuVideo: Jaderné testy v průběhu času
Od roku 1945 do roku 1998 bylo po celém světě provedeno doopravdy hodně jaderných testů. Více než polovinu z nich uskutečnily USA. Kolik a kde uvidíte hezky názorně.



Rusko: Za virem, co napadl íránský jaderný program, stojí USA Rusko: Za virem, co napadl íránský jaderný program, stojí USA
Podle počítačových odborníků virus Stuxnet napadá některé průmyslové počítače a byl podle všeho vyvinut hlavně proto, aby poškozoval íránské jaderné zařízení.


Kategorie K zamyšlení


Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.Co je a nebude. EU v boji proti oteplování nezná bratra.
Již jednou jsme se na toto téma zamysleli. A jdeme dál, protože bude jistě hůř! Toto volné pokračování je Novoročním speciálem...



Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?Robotická revoluce a práce budoucnosti: Komu vezmou roboti místo? Co je a co není perspektivní zaměstnání?
Jestli je Vám dnes padesát, o práci se zřejmě bát nemusíte. Alespoň co se robotů týče. Ale přemýšlíte-li, co studovat, zbystřete. Řadu povolání již automatizace vymýtila. A ještě více jich čeká jistý ortel. Svět se mění…



Steve Jobs a jeho poslední  slova: Fake!Steve Jobs a jeho poslední slova: Fake!
Na smrtelné posteli měl pronést slova, u kterých se tají dech. Příliš se hnal za penězi a málo lásky dával svým bližním. A začal věřit v Boha. Kdo má trochu tušení, jak Jobs přemýšlel a fungoval, nemůže uvěřit. Tak nevěřte, je to nesmysl!



8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme8 velkých filosofických otázek, které (asi) nikdy nevyřešíme
Když se malý indiánek moc ptá, dostane v Amazonii do očí chilli. A když se ptát nepřestane, stane se z něho filosof. Filosofie je zvláštní vědní obor, o kterém si opravdoví vědci myslí, že to není žádná věda.



Naučme se zvládat sami sebe!Naučme se zvládat sami sebe!
Emoce nás mohou uvolnit. Některé z nich rádi projevujeme. Jiné bychom však měli držet zkrátka a příliš je nedávat najevo. Občas jsou nezadržitelné, každý to zná. Naučme se je ovládat!



Vrací se marxismus?Vrací se marxismus?
Papež František kritizuje kapitalismus. V Británii střední vrstva touží po levicových opatřeních. Ale hlavní výzvy budoucnosti se zřejmě netýkají marxismu-leninismu.



Očkování: všechna pro i protiOčkování: všechna pro i proti
Každý, kdo se narodí zde, musí být povinně očkovaný. Necháváme se očkovat i dávkami, které nejsou povinné, ale mají chránit naše zdraví. Kupujeme si je dobrovolně, i když často mají mnoho vážných vedlejších účinků. Někdo je pro, jiný proti.



Volby: Pravice nebo levice?Volby: Pravice nebo levice?
Téma levice a pravice jitří vášně a dělí národ. Ale někteří politici a politologové říkají, že už je to trochu zbytečné téma. Jak to vidí americký psycholog James Hillman v zemi, kde se kvůli politice lidé střílí?



Socialismus - funguje nebo nefunguje?Socialismus - funguje nebo nefunguje?
V poslední době koluje po českém internetu článek na téma – socialismus nefunguje. Za příklad slouží americká škola. A protože jde o Ameriku, mluví se o Obamově socialismu.



WTC: 12 let – tragické výročíWTC: 12 let – tragické výročí
Vlastně bych si na to nevzpomněl, protože z mého hlediska není moc co dodat. Linie, která se vine americkými dějinami, je od samého začátku krvavá, ale “11.září” z ní vybočuje svou dvojakostí.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí