internetWEEK.cz menu TOPlist

V Chile je největší virtuální optický teleskop

V Chile je největší virtuální optický teleskop

Astronomům Evropské jižní observatoře na Cerro Paranal v Chile se podařilo propojit čtyři osmimetrové VLT teleskopy a vytvořit jeden virtuální, jako by měl zrdcadlo 130 metrů v průměru!

 

V Chile je největší virtuální optický teleskop

ESO (European Southern Observatory - Evropská jižní observatoř), která v tomto roce slaví 50 let od svého založení, má na svém kontě významný úspěch. Podařilo se jí propojit její čtyři obří teleskopy v poušti Atacama (VLT - Very Large Telescope) a vytvořit tak jeden virtuální mega teleskop (interferometr). Informovala o tom kancelář observatoře v Mnichově. ESA věří, že díky takto výkonnému nástroji bude možné vyhledávat a pozorovat černé díry.

 

Výhodou propojení několika teleskopů je možnost detailnějšího sledování vesmíru díky vyššímu rozlišení a většímu přiblížení obrazu, a to až 25 krát. Vytvořený interferometr má podobné parametry, jako samostatný teleskop s průměrem zrdcadla neuvěřitelných 130 metrů.

 

Nebylo to ale tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Astronomové si museli poradit zejména s atmosférickými vlivy. K virtuálnímu propojení zároveň nepoužívají zrdcadla, jak je běžné, ale unikátní technologii PIONIER.

 

VLT - Very Large Telescope

Pro představu, jak VLT teleskopy pracují, přikládám nádherné časosběrné video.

 

 

Evropská jižní observatoř - Cerro Paranal - Chile

Cerro Paranal je 2600 metrů vysoká hora v poušti Atacama, ve zcela odlehlé oblasti. Podmínky pro pozorování jsou zde jedny z nejlepších na světě. Místo je mimo letecké trasy. Daleko od civilizace a jejího světelného smogu. Vysoká nadmořská výška znamená řidší vzduch a prostředí pouště takřka nulovou vlhkost. Lépe se pozorují hvězdy až z kosmu.

 

Teleskopy dostaly jména v jazyce Mapuche. Zleva doprava se jmenují Antu (Slunce), Kueyen (Měsíc), Melipal (Jižní kříž) a Yepun (Venuše).

 

Zdroje:
http://www.eso.org/public/announcements/ann11021/
YouTube.com

 

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Astronomie   Věda   Zajímavé video   Zajímavosti ze světa   Časosběrné video  


Kategorie Astronomie


Astronomie chystá skok: třicetimetrové dalekohledyAstronomie chystá skok: třicetimetrové dalekohledy
Astronomický výzkum chystá udělat další velký skok. Vysoko v horách a daleko od civilizace se začnou stavět obří dalekohledy, které změní náš pohled na vesmír.



Kde se vzala betlémská hvězda?Kde se vzala betlémská hvězda?
Jakého je původu betlémská hvězda? Přestože je znázorňována jako kometa, astronomové se domnívají, že se jednalo o jiný astronomický úkaz.



Hubblův dalekohled oslavil narozeninyHubblův dalekohled oslavil narozeniny
Nejslavnější astronomický přístroj oslavil narozeniny. Jak dlouho ještě bude na oběžné dráze pracovat a kdo ho nahradí?



Nejčastější astronomická UFONejčastější astronomická UFO
Některé poměrně běžné astronomické úkazy často lidé považují za UFO. Může se jednat o planety, přelety družic nebo meteory...


Kategorie Věda


Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?Solární čistička vzduchu vyrábějící vodík?
Na univerzitě v Antwerpách spojily dva projekty do jednoho. A funguje to!



Vědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FIVědci vidí ve 3D skrz zeď. Jednoduše s drony a WI-FI
Technologie je navíc velmi jednoduchá a levná. Záchranáři, archeologové a jistě i vojáci mohou jásat.



Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace? Nový orgán v lidském těle: Okruží alias mesenterium. Opravdu senzace?
O objevu objeveného informoval poměrně seriózně Daily Mail. Většina světového tisku zprávu zjednodušila a udělala z toho senzaci. Jak to tedy ve skutečnosti je?



Čeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotikČeští vědci našli originální recept na přípravu nových antibiotik
Současná antibiotika zabírají čím dál méně. V centru Biocev však vědci našli způsob, jak urychlit evoluci přírodních procesů a získat nová silná antibiotika.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!Proč nemá člověk kost v penisu? Záhada vědecky objasněná!
Většina savců kost v penisu má. Ačkoliv její velikost se velmi liší. A vědci přišli se zajímavým evolučním vysvětlením záhady pyjové kosti.



I běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombieI běžné léky na bolest z Vás udělají hluché, mrtvé nebo zombie
Běžné léky na bolest a nachlazení není dobré zobat jen tak preventivně. Pravidelně a v nadměrném množství. A v některých situacích raději vůbec!



Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!Diamantová baterie: Rána pod pás pro skeptiky!
Opravdová revoluce ve výrobě elektřiny je tu! Nic se nehýbe. Žádná chemie. To se jen diamanty sluní v radioaktivním odpadu...



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí