internetWEEK.cz menu TOPlist

Hubblův dalekohled oslavil narozeniny

Hubblův dalekohled oslavil narozeniny

Nejslavnější astronomický přístroj oslavil narozeniny. Jak dlouho ještě bude na oběžné dráze pracovat a kdo ho nahradí?

 

Hubblův dalekohled oslavil narozeniny

Nemusíte se zajímat o astronomii, ale s jeho jménem a prací jste se zcela nepochybně setkali. Hubblův kosmický dalekohled se stal už za svého aktivního života legendou. Lidé hltají na internetu a dnes také v chytrých mobilních telefonech jeho snímky, astronomové se perou o pozorovací čas.

 

V době, kdy se Hubblův dalekohled vydával do vesmíru, existovalo ještě Československo a někde ve Fulneku se před pár týdny narodila tenistka Petra Kvitová.

 

Bylo to přesně 24. dubna 1990, když z Mysu Canaveral odstartoval raketoplán Discovery. O den později byl z nákladového prostoru kosmického korábu vypuštěn Hubblův dalekohled. Ten je pojmenován po Edwinu Hubbleovi, americkém astronomovi, který prokázal, že čím dál se galaxie od nás nacházejí, tím rychleji se vzdalují.

 

Jedním z hlavních úkolů Hubblova dalekohledu mělo být přesné určení tzv. Hubblovy konstanty, která popisuje rozpínání vesmíru a na základě jejíž znalosti dokážeme odhadnout stáří vesmíru. Hubblův teleskop se ale nakonec proslavil daleko vzrušujícími objevy a snímky jak z blízkého (planety, komety,...), tak vzdáleného vesmíru. Mimo jiné se mu podařilo pozorovat dopad komety Shoemaker-Levy 9 do atmosféry Jupiteru v roce 1994 nebo prozkoumat planety u cizích hvězd.

 

Vše ale nezačalo tak růžově. Po vypuštění se totiž ukázalo, že dalekohled nepracuje správně. Technici uspěchali jeho výrobu nebo spíše odbyli jeho testování. Hlavní zrcadlo dalekohledu bylo špatně vybroušeno. Fotografie se sice daly softwarově upravit, ale tím fakticky pozbylo smyslu pozorovat slabší objekty a právě kvůli nim byl dalekohled do vesmíru vyslán.

 

V roce 1993 proto proběhla první opravářská mise amerického raketoplánu. Astronauti provedli opravu Hubblova dalekohledu, který se tak mohl pustit do práce. Kosmický koráb se poté vstříc Hubblovu dalekohledu vydal ještě čtyřikrát. Postupně byly vyměněny téměř všechny jeho části od počítače, přes vědecké přístroje až po dvojici slunečních panelů.

 

Poslední servisní mise proběhla v květnu 2009 a prodloužila životnost Hubblova dalekohledu nejméně do příštího roku. Jeho další osud závisí zejména na gyroskopech – obřích setrvačnících, které udržují orientaci dalekohledu v kosmickém prostoru.

 

Jeho význam klesá, využití roste

Hubblův dalekohled má na rozdíl od svých pozemských kolegů jednu výhodu. Obíhá okolo Země ve výšce kolem 500 km a tak jeho pozorování neruší zemská atmosféra. Dalekohled pracuje v oblasti viditelného světla a blízkého infračerveného a ultrafialového záření.

 

Jenomže technika postoupila za dvě desetiletí výrazně kupředu a dnes zde máme obří dalekohledy v Chile, na Havaji a na Kanárských ostrovech, které mají zrcadlo o průměru až 10 metrů. Obří dalekohledy jsou vybaveny tzv. adaptivní optikou. Světlo (například hvězdy) se odrazí od hlavního zrcadla a je nasměrováno na sekundární zrcadlo. Toto sekundární zrcadlo je mnohokrát za sekundu mírně deformováno, čímž se vyruší vliv atmosféry na pozorování. Atmosféra je samozřejmě proměnlivá a proto se její aktuální stav neustále sleduje. Buď prostřednictvím jasné hvězdy nebo vytvořením umělé hvězdy ve výšce kolem 90 km za pomoci laserového paprsku.

 

Pro astronomy jsou proto dnes přínosné především kosmické dalekohledy, které pracují v těch částech spektra, jenž nejsou ze Země dostupné (gama záření, rentgenové záření, vzdálené ultrafialové, infračervené záření apod.).

 

Význam Hubblova dalekohledu proto klesá. Ne už ale tak jeho využití. Například v loňském roce vyprodukoval Hubblův dalekohled rekordních 786 odborných článků!

 

Nástupce

Za nástupce Hubblova dalekohledu je považován Kosmický dalekohled Jamese Webba (JWST). Ten bude výrazně větší než Hubblův teleskop a zaměří se výhradně na infračervenou astronomii.

 

JWST měl ale namále. Jeho stavba se postupně prodražovala, což rozhodně nekorespondovalo se škrty v rámci NASA. Někteří politici hodlali celý projekt smést ze stolu, ale nakonec se tak i na nátlak odborné veřejnosti nestalo. Podle aktuálních odhadů by měla stavba JWST vyjít na 8,7 miliard dolarů (160 miliard korun) a jeho start proběhnout v roce 2018.

 

Tipy:

fotografie z Hubblova dalekohledu: http://hubblesite.org/gallery/

 

Srovnání zrcadel Hubblova dalekohledu (vlevo) a JWST (vpravo)

 

Hubblův dalekohled. Credit: NASA, ESA

 

Pozůstatek po výbuchu supernovy na snímku z Hubblova dalekohledu. Credit: NASA, ESA

 

 

Hubblův dalekohled - 22 let v obrazech

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Astronomie   Věda   NASA   Vesmír  


Kategorie Astronomie


Astronomie chystá skok: třicetimetrové dalekohledyAstronomie chystá skok: třicetimetrové dalekohledy
Astronomický výzkum chystá udělat další velký skok. Vysoko v horách a daleko od civilizace se začnou stavět obří dalekohledy, které změní náš pohled na vesmír.



Kde se vzala betlémská hvězda?Kde se vzala betlémská hvězda?
Jakého je původu betlémská hvězda? Přestože je znázorňována jako kometa, astronomové se domnívají, že se jednalo o jiný astronomický úkaz.



Nejčastější astronomická UFONejčastější astronomická UFO
Některé poměrně běžné astronomické úkazy často lidé považují za UFO. Může se jednat o planety, přelety družic nebo meteory...



V Chile je největší virtuální optický teleskopV Chile je největší virtuální optický teleskop
Astronomům Evropské jižní observatoře na Cerro Paranal v Chile se podařilo propojit čtyři osmimetrové VLT teleskopy a vytvořit jeden virtuální, jako by měl zrdcadlo 130 metrů v průměru!


Kategorie Vesmír


Prohlédněte si ISS ve Street ViewProhlédněte si ISS ve Street View
O Mezinárodní vesmírné stanici se toho u nás dozvíte hodně. Nyní Vás můžeme pozvat dovnitř na virtuální prohlídku!



20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX20 nejzásadnějších a nejpovedenějších fotek SpaceX
Ve SpaceX udělali výběr top 124 fotek. My z nich vybrali nej 20. A přidali zajímavá videa.



Sonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci SaturnuSonda Cassini: První snímky historického průletu pod prstenci Saturnu
Ještě žádná sonda se nedostala takhle blízko k Saturnu. Zatím jsme se mohli spoléhat jen na naše odhady založené na dosavadních zkušenostech s jinými oblastmi prstenců. Z toho jsme pak odvozovali, jak by mohla mezera mezi planetou a prstenci vypadat.



Vědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurůVědci se zavrtali do kráteru Chicxulub, který stál u konce dinosaurů
Vědci provedli vrty v kráteru Chicxulub a dostali se k horninám, které by se měly nacházet v mnohem větší hloubce.



Albert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlnyAlbert Einstein měl pravdu: Jak se chytají gravitační vlny
Po srážce dvou černých děr byly potvrzeny gravitační vlny, které předpověděl Albert Einstein. Podívejte se na zajímavé video, jak se gravitační vlny chytají...



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



 Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce Dechberoucí videa: Země z oběžné dráhy Měsíce
Podívejte se na záběry Země z oběžné dráhy Měsíce okem japonské kosmické sondy.



6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!6 vědců se vrátilo z Marsu na Zemi. Simulovaně a s velkou pompou. Nesmysl!
Komentář: Rok strávili v uzavřené kupoli na Havaji. Ven mohli jen ve skafandru na průzkum okolí velmi podobnému Marsu. A prohlásili, že život v izolaci si dovedou představit i na Marsu. Tak, jako mnozí před nimi. Rok života mohli strávit lépe…



NASA: úchvatná 4K videa z vesmíruNASA: úchvatná 4K videa z vesmíru
NASA nás zásobuje nádhernými videi v obrovském rozlišení a s vysokou frekvencí snímků. Je opravdu na co se dívat!



Mimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodiliMimozemšťané stále nikde: Možná se ještě nezrodili
Často si pohráváme s myšlenkou, že mohou ve vesmíru existovat civilizace, které jsou o tisíce nebo miliony let před námi. Co když je to ale opačně a jsme první nebo mezi prvními?




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí