internetWEEK.cz menu TOPlist

Apokalypsa

Apokalypsa

K přírodním katastrofám již v minulosti došlo - dokazují to jizvy na zemském povrchu. Podívejte se s námi na přehled těch největších přírodních katastrof.

 

Apokalypsa

Naše Země není před vesmírnými projektily – cizími kosmickými tělesy, tak bezpečná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Různého kosmického „smetí“ se kolem Země potlouká více, než je zdrávo a my přitom zatím nemáme žádný efektivní způsob obrany. Někdy dokonce nedokážeme blížící se nebezpečí ani včas zaregistrovat. Protože články v tisku jsou mnohdy útržkovité, nezaškodí shrnout, co o těchto vesmírných střelách víme.

 

 

 

Za prvé je třeba vědět, že katastrofální následky může způsobit již „střela“ o průměru pouhých 30 metrů. L. Souček sestavil následující tabulku „ničivosti“:

 

 

 

Tabulka ničivosti

Kosmické těleso o průměru 65 metrů by naprosto zničilo plochu jednoho okresního města, 130 m – Praha a okolí, 260 m – jeden okres, 520 m – kraj, 1.050 m – celé Čechy, 2.100 m – celý Pyrenejský poloostrov, 4.200 m – půlka Evropy, 8.500 m – půlka Asie nebo celá Evropa + severní Afrika a  Blízký východ, 17.000 m – polovina povrchu planety. Předpokládá se, že kolem Země se pohybuje na 300.000 různých těles s nimiž se může, čistě teoreticky, srazit. Ohrozit lidskou civilizaci může už srážka s tělesem o průměru 2 km, tedy když se do nás mimořádně dobře „trefí“.

 

 

 

To, že k takovým katastrofám již v minulosti došlo, dokazují jizvy na zemském povrchu. Ostatně, podle některých teorií jsou i celé Čechy jedním obrovským dopadovým kráterem. Měli bychom tedy jistou naději, že „granát“ nedopadne podruhé na totéž místo. Pro lepší orientaci se podívejme na následující přehled někdejších katastrof, který ovšem není vyčerpávající:

 

 

 

Seznam katastrof

před 2 mld. let – asteroid dopadl u Sudbury v Ontariu (Kanada) a nechal po sobě kráter o průměru 250 km

 

 

 

před 214 mil. let - asteroid dopadl  v Quebecu a  a nechal po sobě kráter o průměru 100 km jménem Manicoagan

 

 

 

před 65 mil. lety – asteroid o průměru 10 – 20 km dopadl na Yucatan a vyhubil 75% všech živočišných druhů na Zemi vč. dinosaurů

 

 

 

před 50.000 lety – asteroid o průměru cca 30 m dopadl do Arizony a zanechal po sobě známý Ďáblův kráter o průměru 1.200 km

 

 

 

před 1. mil. let – asteroid po sobě zanechal kráter o průměru 3 km v Quebecu

 

 

 

9.570 (8.579) př. n. l. – zánik Atlantidy dle Platóna (ne nutně dopadem kosmického tělesa)

 

 

 

8.500 (8.499, 8.239) př. n. l. – počátek mayského kalendáře spuštěného nějakou katastrofou

 

 

 

3.114 př. n. l. – katastroficky konec tzv. 4. Věku dle Mayů

 

 

 

747 př. n. l. – přílet Venuše do Sluneční soustavy (z vnějšího vesmíru) a katastrofické rozvrácení stávajících poměrů (dle Velikovského)

 

 

 

Jaké asteroidy nám hrozí

 

1999 AN10 – asteroid, průměr cca 1.000 m, v roce 2027 by měl minout Zemi ve vzdálenosti 39.000 km a potom znovu o 11  let později.

 

 

 

Asklépios – asteroid, odhadovaný průměr 200 – 400 metrů, těsný průlet 22. 3. 1989 ve vzdálenosti 700.000km od Země (cca jen dvakrát tak daleko než je Měsíc), zpozorována až těsně po průletu, další návrat roku 2020 (odhadem 10. mil. km daleko).

 

 

 

Eros – podlouhlý asteroid dlouhý až 10 km minul Zemi jenom v tomto století již třikrát (1901, 1931, 1975), nejtěsnějí naposledy, 22 mil. km daleko.

 

 

 

Ikaros – planetka, průměr cca 1.000 m, těsně se přiblížila Zemi 14. 6. 1967

 

 

 

JA1 – asteroid, průměr cca 250 m, 19. 5. 1996 na úrovni oběžní dráhy Měsíce (cca 370.000 km daleko od země)

 

 

 

1993 KA2 – asteroid, průměr asi 10 m, nepozorovaně minul Zemi roku  20. 5. 1993 ve vzdálenosti 120.000 km.

 

 

 

Toutatis – asteroid, průměr cca 3.000 m, v roce 1992 minul Zemi ve vzdálenosti 3,5 mil. km, odhaduje se, že kdyby se přiblížil k Zemi na vzdálenost 100.000 km, způsobil by takové záplavy, že by to mohlo znamenat konec lidské civilizace, další návrat 2004 (1,6 mil. km daleko).

 

 

 

2000 UK11 – asteroid, proklouzl kolem Země 1. 11. 2000 cca 350.000 km daleko

 

 

 

XF 11 – asteroid, průměr cca 2.000 m, měl by se přiblížit k Zemi roku 2028

 

 

 

Asteroid objevený koncem roku 2000, velikost 30 – 70 m, možný střet 21. 7. 2030, pravděpodobnost, že se tak stane, 1:500. (informoval www.ufo.cz, P. Dědič)

 

 

 

1994 XM1 – asteroid, „velký jako kamion“,   minul Zemi 16. 12.  1994 ve vzdálenosti  105.000 km, což je zatím vůbec nejtěsnější průlet. Při případném dopadu by se uvolnilo tolik energie jako při výbuchu hirošimské bomby.

 

 

 

Asteroidy jako celek

Zatím jich jsou spočítány dráhy asi 3.300 asteroidů, největší Ceres má průměr  asi 800km (další Palla cca 480 km, Vesta cca 385 km), menších „kousků“ jsou snad až desetitisíce.

 

 

 

Meteoritické roje

Jsou pojmenovávány podle toho, ze které části oblohy k nám zdánlivě přilétají, ale ve skutečnosti Země křižuje jejich dráhu, prostě do nich „vletí“. Střetnutí s nimi nemusí vždy pro zemi zůstat bez následků.

 

 

 

Libridy

snad zbytky rozpadlé Enckovy komety nebo následek jejího možného dopadu na Měsíc roku 1178. Jeden úlomek snad roku 1908 dopadl na Zemi a způsobil známou tunguzskou katastrofu (zničeno území o rozloze 2,150 km2).

 

 

Leonidy

Každoroční známý roj, v roce 1998 se docela vážně počítalo s tím, že by mohl zničit některé satelity, nakonec k tomu nedošlo.

 

 

 

Geminidy

Jedna Geminida zasáhla 9. 12. 1997   Grónsko takovým způsobem, že se mluví o tunguzském meteoritu dneška.

 

 

 

Statistiky

A nakonec ještě trochu statistiky. Asi každých sto let se do nás trefí těleso o průměru kolem padesáti metrů. V tomto století je za takové těleso považován tunguzský meteorit z roku 1908, takže se už pomalu máme na co těšit. Jednou za pět tisíc let to máme těleso o průměru kolem 200 metrů. Naposledy to byl asteroid, který možná někdy kolem roku 1800 př. n. l. zničil egejskou civilizaci. A jednou za 300.000 let se potkáme s dvoukilometrovou „střelou“. Takový střet bude mít přinejmenším za  následek celoplanetární zimu. Každých deset milionů let do nás vrazí těleso větší než 10 km. To by znamenalo téměř jistě naprostou katastrofu a vývoj lidstva může začít prakticky od začátku.

 

 

 

Zatím nemáme efektivní způsob, jak ubránit naše nicotné existence před tímto zákeřným útokem z vesmíru. My ne. Ale co když je někde nějaká vyšší prozřetelnost, která to umí? Maličko – a nebezpečný asteroid nás hladce mine. Maličko – a je po Zemi. Má nás tam nahoře někdo rád natolik, že nám zatím dovolil se s takovou pohromou nesetkat? Nebo je mu to jedno a vše je jen a jen věcí náhody? A má pro běžného smrtelníka vůbec smysl uvažovat o věcech, které (zatím) nejsme schopni změnit?

 

 

 

Autor: Jitka Lenková

 

Další příspěvky autora: michelllin


Články ve stejných kategoriích:

Apokalypsa   Katastrofy   Přírodní katastrofa   Ze zahraničí  


Kategorie Apokalypsa


Záhada: Kam zmizeli vrabci?Záhada: Kam zmizeli vrabci?
Vrabčí apokalypsy si v Česku nikdo téměř nevšiml, ale vrabci, kdysi symbol městského ptactva, zmizeli z měst také ve Velké Británii nebo v Indii.



Duchové Hirošimy – Začátek apokalypsyDuchové Hirošimy – Začátek apokalypsy
Lidstvo pomalu zapomíná na Hirošimu a Nagasaki. Dvě malé bomby tam způsobily v roce 1945 strašlivé zlo. Atomové mocnosti mají dnes připraveny k boji tisíce daleko silnějších atomových náloží.



Peter Russel: Filosofické zamyšlení nad koncem světaPeter Russel: Filosofické zamyšlení nad koncem světa
Vědec střižený duchovnem Peter Russel se zamýšlí nad významem apokalypsy, Kristem a Antikristem.



V zajetí okultismuV zajetí okultismu
Na mysl mi přicházely myšlenky skončit se životem. Když jsem šla kolem vody, něco mi našeptávalo: skoč do té vody a budeš mít pokoj. Když jelo větší auto, přitahovalo mě to k němu...


Kategorie Katastrofy


Titanik potopil oheň, nově tvrdí odborníciTitanik potopil oheň, nově tvrdí odborníci
Analýza dosud neznámých fotografií, pořízených před vyplutím z loděnice v Belfastu, přiměla experty vyhlásit oheň za prvotní a hlavní příčinu zkázy Titaniku.



Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?Záhadné záblesky z vesmíru: Mimozemšťané, mikrovlnná trouba nebo gigantické katastrofy?
Rychlé rádiové záblesky (FRB, Fast Radio Bursts) jsou jednou z velkých záhad současné astronomie. Odkud k nám přicházejí a jaký je jejich původ?



Co dělat, když vybouchne jaderná bombaCo dělat, když vybouchne jaderná bomba
Několik rad a poznatků, které vám mohou pomoci v případě, že někde poblíž vás vybouchne jaderná bomba.



Jak se může v dnešní době ztratit letadlo?Jak se může v dnešní době ztratit letadlo?
Celý svět sleduje příběh letu MH370 a pokládá si otázku, jak se může v dnešní době ztratit beze stopy velký Boeing 777.



Tragický příběh lodi RMS Lusitania Tragický příběh lodi RMS Lusitania
Politika, bezcitnost a možná chladný kalkul mocnosti poslal v květnu 1915 ke dnu loď Lusitania se stovkami lidí na palubě.



Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?  Unikla Země v roce 1883 o vlásek globální katastrofě?
V roce 1883 jsme měli možná obrovské štěstí. Naší planetu jen těsně minuly fragmenty komety o celkové hmotnosti nejméně dvou miliard tun. Nebo to bylo všechno jinak?



V Rusku existuje jezero, které vás zabijeV Rusku existuje jezero, které vás zabije
Ve světě najdeme řadu nebezpečných míst, do kterých se neodváží snad ani Chuck Norris. V případě ruského jezera Karačaj vás zabije už pouhý pobyt v jeho blízkosti.



Brána do peklaBrána do pekla
Kráter na území Turkmenistánu je nepochybně jedním z nejzajímavějších míst na světě. Zahrál si například v reportážích o dopadu meteoritu v Rusku.



Laureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofěLaureát Nobelovy ceny: nerovnost ve společnosti povede ke katastrofě
Nerovnost ve společnosti vede k oslabení růstu a erozi demokracie. Prohlásil to Joseph Stiglitz, jeden z nejuznávanějších světových ekonomů...



Centralia: město duchů, ve kterém přes 50 let hoříCentralia: město duchů, ve kterém přes 50 let hoří
Město Centralia svým názvem budí dojem, jako by jeho původ ležel v nějaké sci-fi povídce a realita skutečně není daleko od pravdy. Pod opuštěnými ulicemi hoří už od roku 1962.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí