internetWEEK.cz menu TOPlist

Sebehodnocení | 2/10

Sebehodnocení | 2/10

Abeceda podnikání - škola úspěchu

 

Sebehodnocení | 2/10

     Pracoval v bance. Mladý muž - dvacet let - za přepážkou jako pokladník. Při své práci se denně setkával s úspěšnými lidmi, kteří měli na svých kontech jako rezervu peníze, které by on ze svého platu neušetřil za celý život, i kdyby neutratil ani korunu. Bylo na něj spolehnutí, svou práci dělal dobře, a i když byl trochu uzavřený, měl všechny předpoklady k tomu, aby v bankovnictví udělal slušnou kariéru. Měl všechny předpoklady k tomu, aby byl úspěšný i v jakémkoli jiném oboru. Ale dostal nemoc z povolání. Ztratil představu o ceně peněz. Každý den přijímal a vyplácel milionové částky. To byl jeho svět. Ale jednou za měsíc přišlo zklamání, když viděl odměnu za svou práci, která mu přišla na účet. Pár tisíc. Každý klient banky měl alespoň statisíce, ale on? Pár tisíc a pomalu si sám sebe přestal vážit. Často si říkal: "Za co stojím? Jaké to asi je, jít a koupit si, co bych chtěl? Celý život bych dal za pár dní takové svobody. Mít a žít." Tyhle myšlenky se do něj pustily jako rakovina a jako ve snu začal přemýšlet, jak by se něco takového dalo udělat. Nejdřív jenom tak, ale čím dál víc o všech těch možnostech přemýšlel, až jednu začal realizovat! Jako ve snu, jako by ani nevěděl, co zrovna dělá. Jeden z klientů jeho banky, úspěšný právník, měl rezervu několika miliónů korun. Na první pohled je nepotřeboval, protože už několik měsíců na ně ani nesáhl. A on by je tak rád užil. Jako ve snu založil účet na falešné jméno, jeden a půl miliónu na ně převedl a už se nemohl vrátit. Už svojí odvahou dokázal, že by v životě dokázal všechno, co by chtěl. O kolika bankovních úřednících a účetních byste řekli, že o něčem takovém alespoň z legrace přemýšleli? On to udělal. Uskutečnil své myšlenky a peníze vybral. Splnil se jeho sen. Teď mohl opravdu jít a koupit si, co chtěl. Tak na Vánoce odletěl do Brazílie. Co myslíte, užil si peněz? Ne. Peníze pro něj ztratily cenu a on ztratil mnohem víc. Když se vrátil, tak už na letišti na něj čekala policie. Dostal trest - něco kolem dvanácti let bez svobody, stejně, jako by někoho zabil. A přitom těch pár dní, o kterých si myslel, že bude svobodný, bylo nejhoršími v jeho životě. Koho myslíte, že nejvíce okradl? Banku? Ne. Právníka? Také ne. Sám sebe! Měl všechny předpoklady, aby se stal úspěšným a prožil bohatý život. Kdyby projevil svoji vynalézavost a rozhodnost v jakémkoli jiném oboru, byl by úspěšný. Takhle se zařadil mezi zloděje, kteří chtěli okrást druhé a okradli sami sebe. Jenom proto, že nevěřil ve své schopnosti. Možná i Vy jste zloděj, i když Vám zrovna nehrozí žádný trest. Jestli nevěříte sami sobě, chcete všeho hodně a hned a nejste ochotni pro to udělat něco víc, než se litovat, okrádáte sami sebe, své blízké a vlastně i společnost, pro kterou můžete udělat mnoho dobrého.

 

     Zdravé sebevědomí je jedním ze základních kamenů silné osobnosti. Nikdy v životě nedosáhnete něčeho, co je v rozporu s tím, jak sami sebe vidíte. Takže Vaše vlastní sebehodnocení a sebevědomí Vás může dovést až úplně na vrchol, nebo také srazit k průměrnosti. Naopak, nízké hodnocení negativně ovlivňuje každou oblast lidského života a každou činnost. Od řízení auta, přes řízení lidí, až k sexu. Váš úspěch nebo neúspěch není žádná věc náhody. To jedině v bingu, ale i tam musíte udělat ten krok, že jdete a vsadíte. Úspěch i neúspěch jsou přesným odrazem Vašeho sebehodnocení. Nikdy nedosáhnete postavení, které by bylo lepší než to, na které se ceníte. Když sami sebe přesvědčíte, že Vy na to nemáte, že jste odsouzeni až do smrti žít v blátě, budete přesně tam, kde se vidíte. Ale přesně tak to funguje i obráceně. Přesvědčte sami sebe, že jste zrozeni k úspěchu - protože jste a vůbec nic si nemusíte nalhávat. Proto Vám pomůžeme otevřít oči a podívat se na sebe se zdravým sebehodnocením. Pamatujte si to! Klíčem k úspěchu je sebehodnocení! Jak se uvidíte, takoví i budete. Jak uvidíte svou budoucnost, taková bude. Zdravé sebevědomí je základem každé osobnosti. Sebevědomí potřebujete všude, na každém kroku, s každým slovem. Každým gestem, chůzí, řečí říkáte světu, jak si vážíte sebe i života. Važte si sami sebe, važte si lidí a oni si budou vážit Vás. Takže, jakou si myslíte, že máte cenu?

     Jestli se z většiny hodnotíte jako pár litrů vody, pár gramů cukru, tuku, bílkovin, železa, síry............, tak za dva dolary i s těžkými kovy v játrech, sečteno, podtrženo,… pak nikdy ničeho zajímavého nedocílíte, jestli si právě tohle myslíte a cítíte se jako něco bezvýznamného, co nemá žádnou cenu. Jedině že rychle změníte názor! Možná se cítíte dokonce provinile, že dýcháte ze společného vzduchu. Já ale věřím v opak, že to není Váš případ. Já to vím…. dávno už by Vás čtení takových žvástů přestalo bavit! Doufám, že víte, a já Vás o tom chci co nejjasněji a nezvratně přesvědčit, že Vy jste výjimečná osobnost, nikde na světě nenapodobitelná - jste originál, jste výjimečný člověk, který se narodil a odsoudil k úspěchu, pokud té myšlence budete věřit! Máte své místo na slunci. Poperte se o něj. Život za to stojí.

     Jste složitý organismus - stoprocentně vytížená dopravní infrastruktura, špičkově řízená, která provádí miliony operací v každé vteřině, ta nejmodernější, neopakovatelná laboratoř, nenapodobitelný výzkumný ústav. Vaši jedinou mozkovou buňku by nesestrojili ti nejlepší odborníci z celého světa ani přes podporu všech silných finančních institucí. Počítač s Vaší paměťovou kapacitou by zabral celý Empire State Building, stál by miliardy dolarů, a přesto by jeho funkce byly stále dost omezené. Nehledě na to, že by spotřeboval elektrickou energii pro celé město. Vaše pocity jsou nenapodobitelné. Vaše sny. Vaše duševní síla, Váš génius, který je bez hranic! Jen tomu uvěřit a něco pro to dělat! Jste schopni udělat cokoli, o čem přesvědčíte sami sebe, že je možné. Tak důmyslné a neopakovatelné zařízení jste právě Vy, Vaše duše a Váš mozek! Tři nedělitelné součásti Vašeho Já, které spolu tvoří neopakovatelnou lidskou bytost. A právě základ Vašeho bohatství.

     Vezmeme to z druhé strany. Spočítejte si svoji hodnotu v dolarech: v USA přišla čtyřicetiletá žena o zrak vinou léku proti vyrážce. Dostala finanční vyrovnání - jeden milión dolarů. Vy, ať jste dnes v jakékoli finanční situaci, měnili byste s ní? K čemu by Vám pak ty peníze byly? Vždyť byste z nich neměli vůbec žádnou radost! Nebo mladý muž, kterého srazilo auto: vyvázl se zablokovanou míchou. Nikdy se už nebude hýbat! Také on dostal od pojišťovny milion dolarů! Měnili byste? Co s miliónem dolarů, když je nemůžete ani užít! Fotbalista Diego Maradona má nohy pojištěny na více než tři miliony dolarů! Ale chcete vidět další takový pár nohou? Podívejte se právě na ty své! Nějaká kolena, kotníky, stehna, spousta prstů, tady šlacha sval…. Slouží Vám stejně tak dobře a určitě byste ani nohy neprodali! Ani oči, ani vymoženosti svobodného pohybu. Když budeme v inventuře pokračovat dál, zjistíte, že máte cenu mnoha stovek miliónů dolarů. Od vlasů na paruky, nehtů pro Woodoo až po krev a orgány, se kterými se tak úspěšně obchoduje na černém trhu. Umíte si představit, na kolik by se vyšplhala cena Vašeho srdce na burze plné bohatých kardiaků?!? Ale vím jistě, že jestli máte zdravý rozum, ať už jste na tom finančně jakkoliv, žádnou část svého těla byste neprodali! Peníze je lepší mít, než nemít. Ale těžko budete chtít obětovat to, co už máte, a že toho máte dost! Tak, máte už lepší mínění o své ceně? Takže tady se asi shodneme: lepší je být zdravý a bohatý a vlastně i teď už jste nefalšovaný dolarový milionář… uctivý služebníček, Vaše blahorodí…

     Naštěstí se nemusíte po částech prodávat za peníze. V dalších dílech Vám pomůžeme rozvinout Vaše pozitivní schopnosti a zvyky. Nechtějte nic najednou. Učte se od malé násobilky a postupně jděte dál, než začnete s derivacemi.. Nehledejte zázraky. Váš úspěch není sázková kancelář, ale práce. Práce na sobě a služba pro druhé. Když budete dobrým studentem, s pomocí informací, které pomohly tisícům lidí k pohádkovému životu, i Vy můžete v životě dosáhnout všeho, čeho jen budete chtít. Poctivosti, lásky, charakteru, vytrvalosti, věrnosti a dalšího a dalšího. Stále nemáte sebevědomí? Záleží Vám na každém slově, které o Vás někdo řekne? Nevěřte nikomu, protože nikdo Vás nezná lépe než Vy! A právě Vám Zig Ziglar doporučuje: " Prodejte si svou vlastní mysl za sto tisíc dolarů." Co tím myslí, je jasné a geniální! Mysli za sto tisíc dolarů si budete vážit rozhodně víc! Té budete věřit, že už něco dokáže. A ani od kohokoli jiného si nedáte pomluvit rozum za tolik peněz! Pamatujte si, že do lidí, kteří Vás pomlouvají nebo shazují, Vám nic není. Oni za Vás nebudou platit dotěrné zelené, bílé a červené složenky a všechny ty další běžné účty! Taková je realita. Věřte v sebe a máte napůl vyhráno! V tuhle chvíli alespoň nad sebou.

 

     Když to shrneme, změnili jste na sebe alespoň trochu pohled? Jistě, protože to jsou jasné věci! Možná se zeptáte, když jsou to tak jasné věci, proč má tolik lidí tak nízké sebehodnocení? Jednoduše. Je to negativní společností, ve které žijeme! Odmalička dětem rodiče a učitelé vtloukají do hlaviček: co jsou zač, na co mají a na co ne, jak jsou zlobiví a oškliví, nespolehliví a neschopní. Také už odmalička víte, že v životě ničeho nedosáhnete? Většinou to byly jenom nálady, na které jak rodiče tak hysterická paní učitelka zapomněli hned potom, jak to řekli. Výlevy. Ale slova autority se dětem vrývají do podvědomí a dost citelně ovlivní jejich další život. A to doufám uznáte, není zrovna laboratorní prostředí pro rozvoj osobnosti s pozitivním sebehodnocením. Jak si vlastně někdo může dovolit říct lidské bytosti, která má všechny předpoklady k úspěchu, že ničeho nedosáhne? Kde někdo může brát tu jistotu? Kolik lidí od malička slyšelo, jak jsou neschopní, nenechali je ani dodělat základní školu, a oni i přesto dokázali zapsat svoje jméno do historie lidstva? O kolik stop přerostli své učitele? Co takhle Edison, pane učiteli? Představte si, kolik úspěšných lidí by bylo na světě, kdyby každé dítě slyšelo, že bude mít úspěch, když tomu uvěří a něco pro to udělá? Umíte si představit, že ve společnosti lidí s perfektním sebehodnocením by nekralovali cigaretové a alkoholické firmy, obchod s drogami by ročně neobracel biliony dolarů a možná bychom neznali ani slovo gambler?

     Televize i další média v honbě za sledovaností a prodejností svých plátků hledají senzace, dokola nás přesvědčují, jak je tenhle svět nespravedlivý, a na důkaz vybírají ze života společnosti samou špínu, takže nás bombardují ze všech úhlů samými negativními informacemi: černá kronika, násilí, stupidní problémy lidí ve stupidních seriálech a někdy i politiků. Schválně si někdy spočítejte poměr pozitivních a negativních informací v komerčních televizních zprávách. Dostanete se k poměru okolo jedna ku deseti! Jako by se už nic dobrého nedělo a lidstvo nezadržitelně mířilo k závěru hrůzostrašné science fiction! Tak proč se lidé vyžívají v takovém vidění světa? Když každého z nás negativita sráží k zemi, vybíjí nám energii, bere sílu i elán. Sílu, kterou nám může zpátky vrátit jedině pozitivní duševní potrava, a to jsou motivační knížky, motivační nahrávky a společnost pozitivních lidí. Získat zpátky sílu a opravdovou chuť žít není ani trochu lehké, protože jednu negativní informaci přebijete teprve dvěma pozitivními. Dvě negativní teprve pěti pozitivními! Není to lehké, udržet si za každé situace pozitivitu a dobrou náladu. Občas, jako na úřadě, si člověk řekne: "Sakra práce, Carnegie ne-Carnegie, už mi pijete krev! Já Vám tedy řeknu, dámo, nebo vážený pane…" A pustíte se do nich. Ať jste flegmatik nebo sangvinik, někdy Vás prostě vytočí. Stane se. Ale neměl by to být Váš postoj ani životní styl. A i přesto si pamatujte, že být pozitivní není fráze, pozitivita je postoj, který se vyplácí.

     Na druhou stranu nikdo netvrdí, že když budete pozitivní, budete zákonitě i finančně úspěšní. Ale rozhodně budete v životě spokojenější a vyrovnanější a i k úspěchu budete mít blíž, protože budete mnohem zajímavější pro své okolí. Ráno vstanete oběma nohama a s dobrou náladou a večer usnete s dobrým pocitem i bez prášků na spaní. Začnete k sobě přitahovat staré i nové přátele a nakonec i peníze. Zdravé sebehodnocení je přesto klíčem ke spokojenosti ve všem, co v životě děláte a budete i v budoucnu dělat, nehledě na to, kolik máte nebo budete mít na devizovém kontě! Zdravé sebehodnocení a pozitivní postoj, to jsou základní kameny, které dají pevný základ Vaší osobnosti. Učte se a pracujte na svém charakteru. Nic neuspěchejte. Čtěte knížky, poslouchejte nahrávky, zapište se do řečnického kurzu nebo na manažerské školení. Investujte do svého dalšího reálného vzdělání, které Vám dá možnost mluvit a zkoušet znova, když se něco poprvé nepovede. To všechno se Vám vrátí v reálném životě tak, jako sportovcům hodiny tréninků na závodech. Protože když opravdu o něco jde, tak máte jen jednu šanci, jedinou možnost, jeden první dojem, jedno ANO nebo NE a i malé chyby se špatně napravují. Každý je po bitvě generál, ale tyhle body se už nepočítají. Můžete si říci kolikrát chcete, tohle mělo být jinak a tohle jinak, ale nezbývá Vám, než zatnout zuby a vzít si poučení do budoucna. Investujte do sebe. Vrátí se Vám to. Budete si sami sebou jistější a ve finále i úspěšnější. Čtěte a poslouchejte a učte se z chyb druhých, protože si tak ušetříte zbytečné zklamání a výroky typu "Já na to nemám.." a možná i několik let, které Vás dělí od Vašeho vítězství a vysněných cílů.

     Začněte prvním krokem ke zvýšení sebehodnocení i k úspěchu, protože Vaše budoucnost začíná právě teď: Udělejte si ještě jednou osobní inventuru. Vaše vlastní inventura Vás přesvědčí o tom, že k bankrotu máte příliš daleko, abyste se jím zatěžovali a aby Vám kdokoli beztrestně vnutil pocit méněcennosti. To si nikdo nesmí dovolit! Držte si pozitivitu. Ta je jako účet v bance. Pozitivita jsou vklady, negativita výběry. Čím víc budete v plusu, tím víc budete přitahovat úspěch. Když se dostanete do minusu, budete mít spoustu překážek, než něčeho dosáhnete. Vybírejte si společnost lidí, kteří Vás dobijí energií. Relaxujte. Používejte autosugesci. To je cesta, která vede nahoru. Pracujte na sobě, vytrvejte a nemůžete minout.

     Jeden krásný příběh vypráví o chlapci, který měl chudé rodiče. Otec podkoní, sotva vydělal, aby mohl chlapec chodit do školy, a aby se uživili, musel mu chlapec každé odpoledne po škole v práci pomáhat. Tenhle chlapec měl sen. Toužil mít přesně takovou farmu s koňmi, jako byla ta, na které jeho otec pro někoho pracoval. Ale byl z chudé rodiny a nikdo mu to nezapomněl připomenout. Jednou, když psali ve škole písemnou práci o tom, jak si představují svoji budoucnost, napsal o svém snu. Měl jednu z nejlepších prací, ale učitel mu ji vrátil - za C! "Chlapče," řekl mu, "uvědom si, že ty nikdy nebudeš mít farmu s koňmi. Ty budeš tak jedině pro někoho na farmě s koňmi pracovat, a to budeš muset mít opravdu štěstí. Ty, když si budeš přát takovéhle věci, tak jednou, až zjistíš, že to nejde, budeš životem zklamaný. Teď jdi domů a napiš mi novou práci, protože tahle je nedostatečná!" Chlapec se trápil. Nerozuměl tomu. On napsal to, co cítil, a bylo mu upřímně jedno, jaký je jeho původ a kolik teď zrovna mají peněz. Věděl, co od života chce, a tahle zkušenost, která by jiné zlomila na celý život, jeho přesvědčila o jeho vlastní pravdě. Druhý den přišel do školy, odevzdal ještě dvakrát tolik listů s dvakrát tolika koňmi a s ještě většími výběhy a řekl tomu učiteli, že se svého snu nevzdá, protože je tím nejdražším, co má. Tu nedostatečnou ať si nechá. Ale slíbil mu, že jednou ho na svoji farmu pozve i s celou třídou na prázdniny.

     Uteklo pár let, až když jednou přišel za učitelem opálený mladík v kovbojském obleku, který před něj hodil list papíru s nedostatečnou. Byl o koních, o svobodě a o vůni sena . Byl to krásný a trochu naivní dětský sen, který učitel nebyl schopen pochopit a přijmout. Ten mladík mu řekl: "Pamatujete si na mne? Já jsem ten syn podkoního, který podle Vás neměl v životě ničeho dosáhnout, jenom proto, že byl chudý. Ale já Vám nemám za zlé, že jste mi nevěřil. Nebyl jste sám a možná jsem Vám i vděčný. Díky Vám jsem udělal největší rozhodnutí ve svém životě. A už ten den, kdy jsem Vám slíbil prázdniny na své farmě plné koní, jsem se začal cítit jako její majitel. Každou noc jsem měl jeden jediný sen. A dnes jsem přišel proto, abych svůj slib splnil!"

 

     Všímejte si někdy lidí kolem sebe. Uvidíte různé týpky, kteří se s rukama v kapsách a s motýlkem promenádují, jako by jim patřil svět. Závidění hodné sebevědomí. Takovému člověku v téhle chvíli vůbec nevadí, že má rozepnutý poklopec. Je mu úplně jedno, co si v té chvíli myslí ostatní, kteří ho vidí. Má svůj den a skvělý pocit a v každém pohledu cítí obdiv a úctu, protože dnes se mu opravdu daří. Možná, že až přijde domů, zamrazí ho v zádech a zpátky si vybaví minutu po minutě, celý večer, každý sebeméně zkoumavý pohled, se kterým se setkal. Ale také svůj královský pocit a nakonec zjistí, že i přesto to byl večer úspěšný. V tom lepším případě si toho ani doma nevšimne a bude se mu nádherně spát. To nejhorší, co se ale může stát, že třeba Vy s potřebou pomoci nenápadně poznamenáte: "ehm ehm, knoflíček…" Ten chudák se v tu chvíli bude chtít propadnout, zrudne jako archivní, červené - ročník 1852, protože zrovna teď se všichni dívají na něj - řeknu Vám, zkažený celý večer… Takovéhle situace nesou ještě hůř ženy a stačí jen nešikovně přilepená žvýkačka nebo praskající oděv při předklonu. Takže, na jednu stranu šaty nejsou to nejdůležitější, ale perfektní upravení Vám může dát ten skvělý pocit sebevědomí. Otázka tedy zní: Dělají šaty člověka? Dělají! A mám na to důkaz. Studie prokázaly, že děti ve škole v den, když se společně fotografují, zároveň dosahují ve svátečním oblečení o poznání lepších výsledků. Mnohem lepších výsledků dosahují školy, kde jsou povinné uniformy nebo sváteční šaty každý den! Zdaleka ne pro legraci dávají chytré firmy svým zaměstnancům zvláštní příspěvky na oblečení - jednak reprezentují firmu a jednak dosahují lepších výsledků. Když víte, že vypadáte perfektně, že nikdo si o Vás nemůže myslet nic špatného, jste sebevědomí. Paul Getty - nejbohatší muž Ameriky osmdesátých let - prohlásil, že kdyby najednou přišel o všechny peníze, svým myšlením by přesto zůstal bohatým a svůj majetek by získal do pěti let zpět. Kdyby začínal opět od nuly, našel by si jakoukoli práci, i kdyby měl dělat šestnáct hodin celý týden. Utratil by jen za to nejnutnější a první, na co by našetřil, by byl luxusní oblek, aby se mohl stýkat s bohatými a vlivnými lidmi. A druhé, na co by našetřil, by byla večeře v luxusní restauraci, na kterou by pozval nějakého úspěšného člověka, i za cenu, že by si sám dal jenom vodu. Proč? Protože jste takoví, jak myslíte a jaké máte přátele! A když jste v té správné společnosti, je jenom otázkou času, kdy i Vy budete mít úspěch, a to možná daleko větší, než všichni kolem Vás. A ujišťuji Vás, že Paul Getty věděl, o čem mluví, když byla řeč o úspěchu! Vždyť začínal jako řadový dělník u vrtné věže za šest dolarů týdně! I když byla jeho otce. Navíc neviděl ani cent, mezi dělníky žil a pracoval bez jakýchkoliv úlev. Po dvou letech se dohodl s otcem, že pro něho bude pracovat jako prospektor, ale celý dlouhý rok nebyl úspěšný. Smůla se mu lepila na paty. Ale pak začal používat svůj mozek. V té době všichni věřili, že naftu můžete najít jedině pomocí věšteckých schopností nebo magických proutků. Getty si však začal uvědomovat, že všechno v přírodě se řídí zákony a stejně tak i nafta. Začal studovat geologii a vyplatilo se mu to. Díky přírodním zákonům o kterých se dověděl, našel jedno z nejbohatších nalezišť ve Spojených státech. Ve svých třiadvaceti letech vydělal svůj první milión dolarů, a to jen díky svým schopnostem a víře v úspěch. Věřil sám sobě a byl ochotný udělat navíc ještě jeden krok tam, kde by ostatní vzdali.

     Vybudujte si i Vy zdravé sebehodnocení. Je jedno, kolik peněz máte u sebe právě teď. Důležitá je Vaše budoucnost, co pro ni jste ochotni překonat a udělat, a právě pro zítřek si vypěstujte srdce šampióna! Myslete jako úspěšný člověk. Věřte ve své schopnosti, protože máte všechny, které potřebujete. Nic Vám nechybí, takže si nic nenamlouvejte. Zahoďte výmluvy a radši rozvíjejte svého ducha. Čtěte! Alespoň dvakrát denně čtvrt hodiny. Ráno, abyste se nastartovali a nabili pozitivitou, která Vám pomůže do všeho se opřít. Večer čtěte před spaním. To Vám pomůže doplnit Vaši pozitivitu, kterou Vám lidé a všechny malicherné nepříjemnosti přes den vzali, a hodíte neúspěchy za hlavu. Naladíte i své podvědomí k tomu, aby s Vámi spolupracovalo. Máte v rukou moc, kterou Vám dávají tyto informace, ale musíte se s nimi sžít. Čtěte o životech a zásadách úspěšných lidí: Henryho Forda, Abrahama Lincolna, Thomase Edisona a dalších, kteří se až na samotný vrchol nedostali pomocí štěstí nebo náhody, ale protože byli vytrvalí a věřili tomu, co dělali. Prožijte si jejich příběhy. Snažte se pochopit rozdíl mezi nimi a neúspěšnými lidmi a pak si jejich příběh prožijte ještě jednou ve svých představách. A potom podruhé, ale to už na vlastní kůži. Jděte jejich cestou. Využijte jejich pravidel, vyvarujte se jejich chyb a úspěchu dosáhnete rychleji než oni. Stačí udělat rozhodnutí, vybrat si svůj vzor a používat pravidla, o kterých už víte, že fungují. Vždyť Vy dnes můžete využívat více než sta let těch nejcennějších a také nejdráž zaplacených zkušeností. Nenechejte je ležet ladem. Dělejte všechno tak, jak víte, že máte. Malé shrnutí: co už byste měli vědět? Že tohle je cesta, která vede k úspěchu! Půjdete raději po ní anebo se vydáte jako pionýr-objevitel lesem? Jak víte, že nezabloudíte? Jděte po značené cestě, protože k ní máte navíc mapu! Neváhejte! Udělejte rozhodnutí, odpovězte si na své vlastní otázky: Budu se učit od úspěšných? Stojí mi úspěch za to? Chcete chvíli řídit celý Ford Motor Company nebo tisícovky restaurací Mc Donald´s?? Postavte si silný základ své osobnosti na zdravém sebehodnocení. Věřte ve své schopnosti. Buďte pozitivní a jděte za svým snem!

     V celé dlouhé historii všechno, co stojí za řeč, vždy udělal někdo, kdo měl obrovskou vnitřní sílu. To není síla, která by se měřila na objemy bicepsů. Vnitřní síla, to je pozitivní energie, vázaná, a dokonce násobená spoustou neúspěchů. Takových neúspěchů, že se už skoro zlomíte, ale Vy si přečtete, jak Thomas Edison dělal dvoustý pokus k objevení žárovky. Vy víte, že jich má před sebou ještě asi devět tisíc osm set a to Vám dá sílu, sílu jít dál a třeba od začátku. Protože víte, že to musí dobře dopadnout, u Edisona i u Vás. A třebaže je tohle nadsázka, funguje to. Víte, že platí zákon pravděpodobnosti. To je nezpochybnitelný fakt. Každé zboží má svého kupce. Každý názor má svého posluchače. Každá myšlenka má své stoupence. Ale musíte hledat. Staré čínské přísloví říká: čím více rýže hodíte na stěnu, tím více se jí na stěně udrží. Musíte se učit, jak své myšlenky nebo zboží prodávat, aby Vaše procento úspěšnosti rostlo. Pracujte na sobě. Cvičte se v umění jednání s lidmi, v umění prodávání, v řečnickém umění, v umění relaxovat, v umění soustředění se jen na to, co zrovna děláte, a v umění vytrvalosti. A tím stoupne i Vaše sebehodnocení. Udělejte ze své osobnosti umělecké dílo charakteru a schopností. Naučte se přijímat prohru. Ta k životu patří stejně neodmyslitelně jako narození, smrt i výhra. Víte, že pokaždé, když uslyšíte "ne", jste o krok blíž tomu "ano"! Takovéto prohry Vás zocelí, najdete-li uvnitř sami sebe sílu jít dál. Jedna prohraná bitva nerozhodne celou válku. A tam máte poslední slovo Vy! Pamatujte si, že s každým neúspěchem jste o krok blíž ke konečnému úspěchu!

     Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby se Edison vzdal po devíti tisících neúspěšných pokusů? Možná byste ho znali jako vynálezce několika nepotřebných věcí nebo proto, že položil základ k dalším objevům. Neexistovala by však Detroit Edison Company, neexistoval by úspěšný vynálezce a milionář Edison, ale učili bychom se o nějakém jiném pánovi, který začal právě tam, kde Edison skončil a vynalezl žárovku. A dostal by všechnu slávu. A možná by se ve své děkovné řeči o smolaři Edisonovi zmínil, "že mu už moc nechybělo, že mu vlastně stačilo celý obvod omylem zkratovat; tak jako já..ha ha a žárovka by se rozsvítila. Takže děkuji, pane Edisone, ha ha ha, ale já jsem jediný král." Anebo by už nikdo dál nepokračoval, protože Edison byl blázen a žárovka je úplný nesmysl, a my bychom svítili svítiplynem. Cítíte ten rozdíl? Jak jedno jediné rozhodnutí jednoho člověka může změnit běh dějin? A víte už, že není právem jen pár vyvolených zapsat se do historie budoucího času? Toto právo máte i Vy a to je i jediný a pravý důvod, proč jste na tomhle světě! Udělejte své rozhodnutí. Protože, ať to zní jakkoliv jednoduše, je to tím nejdůležitějším. Tak jako každý, i Vy máte své poslání: být užitečný společnosti. Narodili jste se jako úspěšní, ale bohužel, Váš vývoj ve společnosti dostal Vaše pozitivní schopnosti do minusu. Abyste mohli dosáhnout něčeho hodnotného, musíte získat zpět svoji vnitřní sílu. Motivaci, proč vůbec něco začínat. Cesta za úspěchem bude Vaším bojem o pozitivitu a sebevědomí proti celému světu. A čím víc bude Váš účet pozitivity v plusu, tím poroste i Vaše bankovní konto.

 

     Zkuste číst motivační knížky nebo poslouchat motivační nahrávky pravidelně. I podle toho Vy sami můžete lehce posoudit, jaká je Vaše opravdová motivace a hlad po úspěchu. Takovéto informace Vám dají s každým "znovu" inspiraci, techniku a hlavně sílu. Teprve když si všechno nahrajete až do mozku, pomůže Vám to! Naopak, zkuste omezit televizi, jste-li zvyklí sledovat programy více než dvě hodiny denně. Vybírejte si, na co se chcete dívat. Uvědomte si, že program, který Vás nebaví, anebo dokonce uráží a Vy u něj ze zvyku zůstanete, Vám dělá z mozku skládku pěkně nebezpečného odpadu. Každá blbost Vám zůstává v podvědomí a mohu Vás ubezpečit, že většina televizního programu energii bere a frustruje. Doslova každou negativní informací znehodnocujete svůj mozek. A odpadu se zbavuje stejně špatně jako tuku, který máte navíc!

     Jestli jste až dodnes silně zakomplexovaní, nesnažte se všechno změnit úplně najednou. Nedosáhli byste tím ničeho, snad jen ještě většího strachu ze selhání. Na každou sebemenší změnu v postoji potřebuje i Vaše podvědomí čas, abyste mohli přirozeně postupovat dál. Aby všechno pro Vás nové i přesto vycházelo z Vás. Stejně, jako jste nejdřív museli zvládnout první krok, než jste přidali další a další, už kdysi, když jste se učili chodit. Jako výškař, který se nejdříve rozeskáče na výšce, kterou bezpečně zvládá. Jinak řečeno, začínejte všechno takovou fází, kde si můžete být jisti úspěchem, a ten pak přenášejte dál a dál. I pro prodejce nebo bankovního úředníka je nejlepší nacvičit si obchodní jednání s kolegou nebo doma se svým partnerem. Každý profesionál někdy začínal jako nezkušený amatér a i on musel získat zkušenosti a jistotu v tom, co dělá. Ano, jistota je to pravé slovo. Vy možná víte, co máte říkat. Ale dopadne to tak, že si řeknete: "Kdybych to mohl vrátit!" Neexistuje! Nic nemůžete vrátit! Můžete jít dál, anebo všechno vzdát. Jděte dál. Nezáleží na tom, že dnes jste ještě amatér. Získejte svou jistotu a klid. Cvičte! Protože když skočíte rovnou do vody a začnete vést jednání, můžete takový obchod svou nepřipraveností nenávratně ztratit. Takovéhle chyby nelze nikdy vrátit! Každý se z nich může jedině poučit! Opravdu, mnohem lepší je učit se z chyb druhých, protože vlastní zkušenosti bývají velice drahé. A učit se z vlastní chyby dvakrát už hraničí s blbostí anebo s naivitou. Aristotle Onassis byl fenomenálním obchodníkem. Ale ani on na vrcholu své slávy si nedovolil cokoliv podcenit. Každou noc před důležitým jednáním trávil v klidu na moři na své jachtě a hodiny si zkoušel svou řeč, přemýšlel o možnostech a o argumentech, proti kterým se možná bude muset postavit. Tak mluvil sám se sebou. Vznášel námitky a odpovídal na ně. Chvíli mluvil rozzlobeně, chvíli jemně. Dělal důležité pauzy, které daly jeho slovům váhu. Možná právě tato příprava na důležitá jednání pomohla Onassisovi k jeho úspěchu. A teprve ve chvíli, kdy se přesvědčil, že je dobře připraven, šel v klidu spát. Pocit, že nic nezanedbal, mu dal potřebný klid, sebevědomí a pozitivitu.

     Sebevědomí a jeho další získávání, to je pro Vás velká síla, která Vám otevírá další možnosti v podvědomí. V osmdesátých letech v Americe dělali pokus se studenty u přijímacích zkoušek. Psali dva testy. Po prvním testu si od studentů vzali jejich odpovědi, ani je nevyhodnotili, ale úplně náhodně jedné polovině řekli, že uspěla výborně, a druhé polovině řekli, že neměla dobré výsledky. Pak rozdali druhý test. V druhém, už hodnoceném testu byli lepší Ti studenti, kterým řekli, že měli výborné výsledky v prvním kole! Ale přitom to nemusela být a vlastně ani nebyla pravda! Ti studenti nebyli lepší. Naopak, někteří měli i špatné výsledky, ale sebevědomí, které získali tím, že v prvním kole uspěli, jim pomohlo k daleko lepším výsledkům. Můžeme to vysvětlit i z psychologického hlediska. V tomto testu sehrálo hlavní roli sebevědomí a podvědomí. Podvědomí je neomezená studnice všech informací, které jsme kdy smysly přijali. Ale informace, které jsou v něm uložené, může člověk využít jen za určitých okolností. Jednou z možností je hypnóza, kdy je možné s podvědomím přímo hovořit. Druhou možností je, že podvědomí promlouvá k nám. Například ve spánku, kdy vědomá část mozku nepracuje. Podvědomí k nám promlouvá i formou různých osvícení. Chvilkových nápadů, které Vám pomohou vyřešit problém, který vědomě řešíte i několik let. Ale k tomu musíte být uvolnění, vyrovnaní a soustředění vědomím právě na to, k čemu Vám má podvědomí pomoci. Studenti, kteří získali sebevědomí po prvním kole testu, tak byli schopni použít i ty informace, které možná jen jednou slyšeli anebo četli. I Vy můžete využít této síly. Dokonce musíte, jestliže chcete být úspěšní, a k tomu potřebujete bezpodmínečně sebevědomí a pozitivní postoj! Sny a přesné představy o své budoucnosti.

     Jestli si chcete - a Vy už víte, že chcete - udržet pozitivitu celý den, chovejte se tak, jako že máte tu nejlepší náladu za poslední čtyři roky. A i když nebudete mít náladu, ale aspoň chvíli budete pocit štěstí předstírat, budete ho za chvíli i cítit. Když budete kolem sebe šířit optimismus a dobrou náladu, potěšíte tím spoustu lidí a Vaši společnost budou vyhledávat. Nikdo přece nechce marnit čas s morousy a ztroskotanci. Proto si i Vy vybírejte lidi, se kterými budete trávit svůj čas! Morousi a ztroskotanci Vás jedině stáhnou k sobě - dolů - a udělá jim dobře, že v tom nejedou sami! V partě alkoholiků začnete dříve nebo později také pít, protože se nebudete chtít příliš odlišovat. Ve společnosti narkomanů začnete s marihuanou. Ale každý feťák Vám řekne, že marihuana je první krok. Ale stejně se podvědomě zachováte i naopak, když budete ve společnosti lidí zapálených pro svoji věc, nakazí i Vás svým nadšením a úspěchem. Snažte se být každou možnou chvilku právě v takové společnosti! Garantuji Vám, že každý, kdo někdy byl na nadšené poradě prodejců nebo obchodních zástupců, už nikdy nemůže být morousem! Snažte se dostat mezi úspěšné a bude otázkou času, kdy uděláte ten první důležitý krok. Nechte se nakazit úspěchem, protože to je nejmilejší nemoc se spoustou vedlejších účinků, jako je nové auto, nový dům, oblečení od Versacce, romantické večeře při svíčkách, druhé auto, zimy u rovníku a prosperující byznys se zajištěným příjmem i pro Vaše děti.

     Dělejte všechno proto, abyste měli a udrželi si co nejlepší vzhled a fyzickou kondici. Obezita Vám na sebevědomí nepřidá. Ani pohublá postavička. Netvrdím, že všichni musí být atlety aby se cítili fajn, Arnold i Claudia Schiffer tu stejně budou jenom jedni, ale pocit z toho, že děláte pro svojí kondici maximum, dělá zázraky. Zkuste to. Choďte do posilovny a čtete kulturistické časopisy. Nebo choďte plavat, běhat nebo cvičte aerobik. Čím větší změny k lepšímu na sobě uvidíte, tím lépe se budete i cítit. Pokuste se zbavit zlozvyků, jako je kouření, časté pití nebo přejídání na noc. Vím, že to není jednoduché, ale pokuste se vyměnit špatný zvyk za dobrý. Udělejte ze sebe takovou osobnost, která se v první ředě bude líbit Vám. Zkuste chodit do solária. Vaší pleti i vzhledu to prospěje. Navíc opálení a slunce je symbolem úspěchu a otevře Vám dveře do světa úspěšných lidí. Používejte pleťovou kosmetiku - i pánové - ať proti vráskám nebo akné. Nejenže Vám tohle všechno pomůže lépe brát sám sebe, ale lépe Vás budou přijímat i druzí, protože budete lépe brát své já a nebudete se muset před nikým přetvařovat. Nebudete ze sebe dělat napodobeninu někoho jiného. A Vaše pravé já je určitě to nejkrásnější já na světě! Vždy si říkejte: "Jsem někdo, můžu mít všechno, na co si vzpomenu, na světě není síla, která by mě mohla zastavit, jsem nejlepší, jedinečná osobnost." Povzbuzujte své sebevědomí večer těsně před spaním, když se uklidníte. Relaxujte. Pamatujte si, že Vaše sebevědomí je klíč k Vašemu úspěchu a Vy se nemáte vůbec za co stydět. Buďte si vědomi svých kvalit! Buďte sami sebou a budete mít úspěch!

 

1997-2011 HBT

Publikace je neprodejná. Je součástí školy úspěchu „ABECEDA PODNIKÁNÍ“.
Všechna práva jsou vyhrazena.
Copyright © HBT 1997-2011 Práva autora v ČR zastupuje B.I.B. Beach Internet Business spol. s r.o.

Další příspěvky autora: HBT


Články ve stejných kategoriích:

Abeceda podnikání - škola úspěchu  


Kategorie Abeceda podnikání - škola úspěchu


Cestou milionářů | 1/10Cestou milionářů | 1/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuPlány, sny a cíle | 3/10Plány, sny a cíle | 3/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuÚspěch nejsou jen peníze | 4/10Úspěch nejsou jen peníze | 4/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuJak začít od nuly | 5/10Jak začít od nuly | 5/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuJak působit na lidi | 6/10Jak působit na lidi | 6/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuObchodník | 7/10Obchodník | 7/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuChytrý manažer | 8/10Chytrý manažer | 8/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuJak pracovat a relaxovat | 9/10Jak pracovat a relaxovat | 9/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuAkumulátor | 10/10Akumulátor | 10/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuABECEDA PODNIKÁNÍ - škola úspěchu - kompletních 10 kapitol, exkluzivně zde!ABECEDA PODNIKÁNÍ - škola úspěchu - kompletních 10 kapitol, exkluzivně zde!
Chcete dosáhnout úspěchu ve všem co děláte? Ve všech oblastech Vašeho života? Chcete vydělávat nejen peníze, ale i čas? Tak nečtěte. Vnímejte! Život je nejvyšší univerzitou... Učte se z chyb a úspěchů druhých!
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí