internetWEEK.cz menu TOPlist

Jak působit na lidi | 6/10

Jak působit na lidi | 6/10

Abeceda podnikání - škola úspěchu

 

Jak působit na lidi | 6/10

     Nejste ostrov. Společnost, ve které žijete, je plná lidí. Každý den musíte s lidmi mluvit. Každý den děláte rozhodnutí, která přímo ovlivňují Vaši budoucnost. Každým rozhodnutím ovlivňujete i budoucnost druhých! A samozřejmě, že svým jednáním přímo ovlivňujete i svůj úspěch nebo neúspěch. Takže: čím dříve se naučíte působit na své okolí, tím dříve budete mít úspěch! Vy potřebujete, aby Vás lidé brali a podpořili. Bez podpory druhých nedosáhnete vůbec ničeho. Neexistuje žádné napůl, protože lidé Vás za a) podporovat budou nebo za b) nebudou! Trenér mužstva potřebuje, aby hráči udělali přesně to, co jim řekl. Když to neudělají a mužstvo začne prohrávat, trenéra odvolají. Obchodník potřebuje, aby lidé koupili jeho zboží nebo služby. Koupí, nebo nekoupí. Cesta k úspěchu je jenom jedna. Není nic mezi. Buď bude nebo nebude úspěšný. Manažer potřebuje, aby jeho podřízení splnili dané cíle a úkoly, protože když nebudou výsledky, přijde o peníze nebo o práci. I Vy, ať děláte cokoliv, potřebujete, aby Vás lidé následovali a vyšli Vám vstříc, aby dělali to, co Vy chcete a potřebujete! Musíte žít s lidmi, s přáteli, s partnerem. Ale k tomu, aby Vás brali, je nemůžete donutit, prostě Vás podpoří, nebo ne! Ray Kroc by nebyl králem hamburgerů a rychlého občerstvení, kdyby lidé na celém světě nejedli v restauracích Mc Donald´s. Conrad Nicholson Hilton by nebyl králem hoteliérů, kdyby lidé na celém světě nechtěli vysoký standard služeb hotelů HILTON. Dexter Yager by se nikdy nestal několikanásobným diamantovým přímým distributorem Amway, kdyby ho nepodpořily další tisíce nezávislých distributorů. Lyndon B. Johnson by se nestal senátorem ani prezidentem Spojených států, kdyby ho nepodpořili milióny voličů, kteří mají v demokracii právo svobodné volby. Proč se každý nestane králem ve svém oboru? Není to otázkou peněz. Ani diplomů. Úspěch v jednání s lidmi je otázkou postoje. Ale každý nezná principy, které vedou k úspěchu. Je to svým způsobem smutné, protože každý může být úspěšným králem svého oboru. A neví o tom! Neví, jak toho může dosáhnout. Že nemusí příležitosti a úspěch hledat nikde jinde než v sobě! Ale ještě smutnější je, že ne každý, kdo tyto principy zná a ví, že fungují, je používá! Když chcete být úspěšní, nesmíte žádný z principů vynechat! Musíte mít zdravé sebevědomí! Musíte mít sny a plány! Musíte si dávat cíle! Musíte využívat svých schopností, které jsou uloženy hluboko v podvědomí, a musíte umět působit na lidi a získávat si mezi nimi přátele, protože přátelé Vás podpoří! Pamatujte si dvě základní pravidla: Každý člověk je významný a má své dobré stránky. Když chcete svůj sen, musíte lidem pomoci k jejich snu!

 

     Člověk, který se usmívá na své okolí a šíří kolem sebe dobrou náladu a optimismus, je oblíbený. Okolí mu vrací totéž - úsměv. Člověk, který se mračí a nadává na každém kroku, oblíbený není. A navíc mu každý vrací to samé. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Své okolí si proto můžete získat dobrou náladou a schopností vidět ve všem a v každém to nejlepší. Takže: naučte se správně posuzovat lidi ve svém okolí. Když se Vám to povede, budete oblíbení a získáte i jejich podporu. Naučte se v lidech hledat dobro. Žádný člověk není úplně dokonalý, ani úplně špatný. Z toho vyplývá, že v každém můžete najít jak dobré, tak špatné stránky a vlastnosti. I v sobě! Ale jedině když budete hledat dobro, budou ostatní cítit, že Vám na nich záleží. Upřímně, protože Vy nemusíte nic špatného říkat. Lidé na Vás poznají, jestli na ně používáte nějakou nadřenou obchodní taktiku, nebo jestli je Vaše chování od srdce! Stejně jako žena pozná, jestli se ji muž snaží "sbalit", nebo jestli to, co říká, myslí upřímně. Lidé, když uvidí ve Vašich očích lásku a i Vaše gesta řeknou : "Člověče, tebe mám rád.." nebudete muset mluvit víc, než je nutné. Ale jestli si v duchu budete myslet: "Tak primitive, teď koukej, jak Tě vyšplouchnu a vykuchám zaživa ...", budete se moc sebevíc namáhat, lichotit a podlézat. Každý si řekne: "Hele, co to na mne zkouší? Není to zase další podvod?!" Naučte se v lidech hledat dobro. Přemýšlejte ještě před schůzkou, co máte společného, najděte něco, co Vás sbližuje. Protože na každém můžete najít něco příjemného, ale musíte chtít hledat! Udělejte si v hlavě právě takový obraz člověka, jaký dokážete mít rádi. Vymažte věci, které by Vám mohly vadit. Nemyslete na ně. Myslete jenom na to příjemné, jako když se zamilujete a vidíte jedině to, co chcete. Tak každý člověk podvědomě pozná, že ho máte rádi, a Vám vrátí to samé. Ale ten první krok musíte jako ve všem udělat zase Vy! Každý neví, že právě tak tohle všechno funguje, a proto se lidé uzavírají do sebe, stahují se do svých ulit, aby je nikdo nemohl ranit. Proto nečekejte až se na Vás někdo usměje. Usmívejte se, a lidé Vám úsměv vrátí. Dávejte lidem lásku, a lásku Vám vrátí! Dávejte lidem jejich sny, a oni Vám dají Vaše sny. Přesně tak to funguje. O obchodě a různých obchodních taktikách se už toho hodně napsalo a prodalo. Dostáváme rady, jak zvýšit svoje zisky a jak působit na lidi, od používání pižmového parfému až po nošení kravaty s dominantním vzorem. Ale věřte, že nejstarší a nejúčinnější obchodní technikou je schopnost najít v lidech dobro, schopnost upřímně se zajímat o druhé a umění vžít se do kůže člověka, se kterým mluvíte. Protože nejde ani o techniku, ani o podvod, Vy dáváte kus svého srdce.

     Všimli jste si někdy, jak se lidé tváří, když jedou ve výtahu? Každý hypnotizuje podlahu nebo strop a v duchu si počítá patra. Každý si dává pozor, aby se jeho pohled náhodou nepotkal s pohledem někoho jiného. Proč? Udělejte si svůj vlastní pokus, kterým si všechno ověříte. Dívejte se lidem do očí a usmívejte se na ně. Většinou Vám úsměv vrátí! Možná že si řeknou: "Hele, to je ale šťastný člověk, asi se mu něco povedlo." Začněte se s těmi neznámými lidmi bavit a jim to nebude nepříjemné. Začnou se bavit a kolikrát je nebudete moci umlčet! Všechny starosti na Vaši hlavu. Dejte lidem příjemný pocit, že nejsou jenom částí davu, a budou ochotni jít za Vámi na konec světa. Ale když se v životě, stejně jako ve výtahu, budete tlačit a odstrkovat druhé, také Vám nastaví lokty. To, co Vy lidem dáte, lidé Vám vrátí. Dávejte lidem upřímně to, co potřebují. Zájem, uznání jejich osobnosti, ocenění, úspěch, sny, přátelství, lásku. A půjdou s Vámi až na konec světa. Ne pro peníze, ale právě pro ten pocit vlastní hodnoty, který jim Vy dáváte a který si samozřejmě zaslouží.

 

     Najít dobro v každém člověku v realitě každodenního života není kolikrát jednoduché, ale je to umění, kterému se dá naučit. Jestli chcete být úspěšní a spokojení, naučte se mu! Buďte k lidem milí a chovejte se tak, aby se mohli ve Vaší přítomnosti cítit uvolněně. Buďte vyrovnaní, nenechte se vyvést z míry. Naučte se tolerovat názory druhých. Někdy je vážně lepší kousnout se do jazyka, než otevřít pusu a říci, co si myslíte. To, že má někdo jiný názor než Vy, neznamená, že je špatný člověk! Každý má právo na svůj názor. A Vy byste ho měli tolerovat, ne vyvracet. Nikdy lidem neříkejte: "Nemáte pravdu!" Protože ani Vy, ani nikdo jiný to neslyší rád. Když někomu řeknete, že nemá pravdu, počítejte s tím, že se před Vámi uzavře. Neznamená to, že musíte s každým a se vším souhlasit, ale za každou cenu mít na všechno argument je nejlepší cesta na samotku! Když už se s někým přete o názor, je daleko výhodnější ptát se, proč si to myslí. Tím nic netvrdíte a neprotěžujete svoje myšlenky. V takovém rozhovoru musíte být trochu diplomatem a když už to nejde dál vydržet, neříct na plnou pusu, že je to úplně jinak, radši si prokousněte jazyk, protože mlčet je často doslova a do písmene zlato. Když se už začnete kroutit, zkuste radši změnit téma tam, kde se shodnete. Když ani to nejde, rozlučte se. Je to lepší než si nechat zkazit náladu, nebo dokonce zavřít dveře! Vždy se můžete podívat na hodinky a říct: "No ne, to je tolik hodin. Já teď mám ještě jednu schůzku." A mimo to, jestli chcete být úspěšní, pokaždé byste měli mít další schůzku!

     Jednou z nejvýznamnějších osobností americké politiky byl senátor a později prezident Spojených států Lyndon B. Johnson. Svého úspěchu dosáhl nejen proto, že věděl, co chce, ale i proto, že uměl jednat a získávat si lidi. Tak jako mnozí další úspěšní lidé, měl i Lyndon B. Johnson do detailu propracovaný plán, jak mít rád lidi a působit na ně. Na svém psacím stole měl pod sklem papír a na něm deset pravidel "Jak být oblíbeným" a jeho úspěch je nejlepším důkazem toho, jak je celý život dokázal používat. Možná Vám to bude znít trochu přitaženě, učit se jak mít rád lidi, ale je to cesta k úspěchu, protože ani Vy, ani kdokoli jiný se bez podpory svého okolí neobejde, a někdy to není lehké s každým vyjít!

     Prvním pravidlem prezidenta Spojených států amerických Lyndona B. Johnsona bylo: Pamatuj si jména lidí. Neschopnost v tomto pravidle může ukazovat, že Tvůj zájem je málo dynamický. Naopak schopností oslovovat lidi jejich jmény jim dáváš důležitost a vážnost a to Ti vrátí. Druhé pravidlo: Buď přívětivý, aby se lidé ve Tvé společnosti cítili uvolněně. Upřímná pohoda je nejlepší atmosférou pro navázání pevného přátelství. Třetí pravidlo: Osvoj si schopnost k uvolněnému klidu, aby Tě nic nevyvedlo z míry. Rozhoduj s chladnou hlavou tak, abys názor víc už nemusel měnit. Čtvrté pravidlo: Nebuď egoistický! Dej si pozor, ať nevzbuzuješ dojem, že všechno víš! Měj zájem o druhé, protože jedině tak budou mít zájem o Tebe. Páté pravidlo: Buď pro druhé lidi zajímavý, aby si ze setkání s Tebou vzali něco hodnotného. Šesté pravidlo: Snaž se ze své osobnosti odstranit nevyrovnanost. I tu, o které snad ještě nevíš. Posiluj své tělo i ducha a udržuj je v harmonii. Sedmé pravidlo: Pokus se upřímně a na čestném křesťanském základě odstranit všechna nedorozumění, kterým jsi podlehl dřív a kterým podléháš i teď. Odlož každý hněv! Osmé pravidlo: Cvič se ve schopnosti lásky k lidem. Deváté pravidlo: Pokaždé, když můžeš někomu pogratulovat nebo upřímně popřát k dobrému výkonu, nebo naopak vyjádřit soucit, když je někdo zklamaný nebo nešťastný, udělej to! A desáté pravidlo: Dávej lidem duševní a psychickou sílu a podpoř je v jejich úsilí a budou Ti vracet opravdovou náklonnost. Měj upřímný zájem o každou osobnost.

     Lyndon B. Johnson jako člověk, ale i jako prezident věděl, že vždy jen on musí být aktivní. Jedině on musel pokaždé udělat první krok a prolomit ledy, protože jedině tak mohl být úspěšný! I jako prezident musel nejdříve dát, dřív než chtěl něco získat. Nebo myslíte, že by za ním jen tak někdo přišel domů, jestli nechce být senátorem nebo snad prezidentem? Ani Johnsona nikdo nevytáhl nahoru. Nejdřív si musel zasloužit podporu lidí a Ti ho nahoru vynesli! Stejně tak za Vámi nikdo nepřijde, jestli nechcete být senátorem, ředitelem obrovské korporace nebo nejlépe placeným profesionálním sportovcem na světě. I Vy se musíte o svůj úspěch zasloužit. Je to tvrdá a zdlouhavá práce. Nemůžete nic přeskočit. Celou cestu si musíte projít od úplného začátku. Stejně, jako každý člověk, který je již dnes úspěšným. Nikdo nedosáhl všeho najednou. Schválně se zkuste někoho zeptat, jak vlastně začínal, a uslyšíte dlouhý příběh o naději, zklamání a víře a o tom, že nic není zadarmo. Že chtěl tolikrát všeho nechat, ale vydržel v úsilí, a tak vyhrál, i když nikdo nevěřil a v jeho zájmu - aby nebyl zklamaný - ho všichni od jeho úsilí zrazovali. Teď je na Vás, abyste i Vy napsali svůj vlastní příběh, který budete moci jednou vyprávět, protože bude také vítězný. Máte informace, a naučíte-li se je využívat, budete mít výhodu v tom, že ta Vaše cesta k úspěchu bude přímá a zklamání, která zažijete, snáz překonáte. Na druhou stranu by úspěch bez toho všeho neměl žádnou hodnotu a nikdo by si ho nevážil.

     Lidé Vás podpoří, když si získáte jejich důvěru. To je důležité v obchodě, stejně jako v čemkoli jiném. Ale získat si důvěru při telefonování je daleko těžší. Ten, kdo je na druhém konci, nevidí, že jste perfektně oblečení a učesaní. Ještě navíc telefon zkresluje, protože nepřenáší celý frekvenční rozsah Vašeho hlasu, ale jenom jeho část. Proto velice záleží na tom, abyste věděli, co máte říkat a jak to máte říkat. Zkuste si před zrcadlem zvednout sluchátko a mluvit, odpovídat na otázky. Do svého hlasu musíte dát dobrou náladu, úsměv, radost z toho, že právě s tímhle člověkem můžete mluvit. Všechno je znát. Každý detail. Kontrolujte se, jestli se usmíváte. Nemluvte vláčně, do takové řeči už nepřidáte ani kapku nadšení. Mluvte svižně, se zájmem o člověka, který je na druhém konci. Musí být i na tu dálku cítit, že máte dobrou náladu. A ještě na jednu zásadu je dobré pamatovat. Když někdo volá Vám, zvedejte telefon na třetí zazvonění. Zvednete-li ho dřív, než stačí prozvonit, zanecháte dojem, že celý den trávíte u telefonu a čekáte, kdo Vám zavolá. Když zvednete po čtvrtém a dalším, zanecháte dojem, že vlastně nemáte zájem. Psychologové se shodují, že brát telefon po třetím zazvonění říká: "Jsem zaměstnaný člověk a svého času si Vážím. Stejně si budu vážit i Vašeho, protože znám jeho cenu. Jsem rád, že mi voláte."

     Stejně tak jako se nedá koupit opravdové přátelství, láska a důvěra, nedá se koupit ani úspěch. Protože o peníze jde až v druhé řadě! Jako první je vždy služba. Váš úspěch je zrcadlem Vašich služeb společnosti. Teprve když Vy něco uděláte pro druhé, můžete dosáhnout toho, co si sami přejete. Nejdříve musíte každému dát to, co on chce, dát mu jeho sen. Jedině takhle získané peníze pro Vás budou mít cenu. Nikdy se nenechte zmást lidmi, kteří se ke svému majetku dostali podvody anebo jinými nečestnými způsoby. Takoví lidé nejsou ani šťastní, a dokonce nejsou ani bohatí. Peníze pro ně rychle ztratí cenu, protože ztratí lásku, přátelství a nakonec se zavřou před světem ze strachu o svou svobodu, anebo dokonce o život! Vy chcete úspěch a naplno žít. Proto pomáhejte potřebám lidí a budete mít peníze, přátele a lásku. Budete úspěšní!

 

     Dříve než můžete člověka pro něco získat, musíte ho přesvědčit, že jste jeho přítelem. Musíte si získat důvěru, dokázat, že jste na stejné straně. Teprve potom ho můžete strhnout s sebou. A důvěru si můžete získat i tím, že si budete pamatovat jména. Tím každému dokážete, že si ho vážíte. Každý člověk slyší ze všeho nejradši právě svoje jméno. V psychiatrických léčebnách je prý jedna velmi účinná léčba: těžkým bláznům stále dokola zpívají jejich jméno. Pořád dokola, dokud se nezklidní. Dnešní svět je anonymní, ale přitom každý hledá způsob, jak může světu své jméno říct. Jsou zločinci, které uspokojuje, když druhý den najdou svou fotku a jméno vedle významných politiků, herců nebo sportovců. Už legendární Jesse James, když vykradl vlak nebo vyloupil banku, řekl: "Hej, já jsem Jesse James!" A peníze, které získal, rozdával farmářům, aby uživili své děti a aby splatili půjčky. A zase říkal: "Já jsem Jesse James." To byl jeho způsob, jak říci světu svoje jméno. Nebo Al Capone. Botanik, který objeví a popíše nový druh, pojmenuje ho po sobě nebo po svém učiteli, aby další a další, kteří přijdou po něm, znali jeho jméno. Henry Ford řekl lidem, že on staví nejlepší a nejrychlejší auta pro každého. A na každý bohatě chromovaný chladič dal jméno Ford. A máte Forda... Stejně tak Honda, Chrysler, Disney, Lincoln, Hilton. Všichni řekli, kdo jsou. Dosáhli uspokojení, když lidé říkali: "Jé..Honda, a to je Chrysler...!" Protože lidský život není věčný, tohle je cesta k nesmrtelnosti. A i když ne každému se povede zapsat své jméno do historie lidstva, každý své jméno slyší od druhých ze všeho nejradši. Každý je tak trochu idealistou. Každý někdy snil, že právě on bude tím, koho každý zná. A i když si většina známých osobností stěžuje na popularitu, potřebují ji. Madona, jedna z nejúspěšnějších žen v historii lidstva a megahvězda showbyznysu dělá všechno pro to, aby se o ní mluvilo. Provokuje, víří veřejné mínění, pak se na půl roku stáhne, aby se o ní zase začalo mluvit, co asi chystá za překvapení? A najednou se vrátí. Úplně jiná, aby se o ní zase povídalo. Vydělala si tolik peněz, že nikdy nebude muset pracovat. Věnuje se boji proti AIDS. Lidé ji milují, nebo nenávidí, ale nikoho nenechá lhostejným. Provokuje každého, aby každý znal její jméno a vyslovoval ho a aby neupadla do zapomnění. To by pro ni byla větší tragédie, než přijít o majetek.

     Pamatujte si jména lidí, važte si jich a lidé si budou vážit Vás. Všichni úspěšní lidé si pamatují několik set i tisíc jmen a tváří. Je to umění a je nutné se mu naučit. Používejte k tomu tři pravidla, se kterými se pro Vás stane zapamatování jmen hračkou. Ale hlavně je to cvik a soustředění, které Vám opravdu pomůže. První pravidlo je: zapsat si jméno do paměti. Možná se Vám někdy stalo, že když se Vám někdo představil, jméno jste nepostřehli. Možná ho zadrmolil, možná jste nevnímali. Ale nedávali jste tomu žádnou váhu. Chyba! Za chvíli přišel Váš známý a Vy jste je měli představit. Problém! Nezapamatovali jste si jméno! Nebo se s tím člověkem setkáte za pár dní, nebo s ním budete vyplňovat smlouvu nebo objednávku. Proto dávejte u představování pozor! Přestaňte chvíli myslet na sebe a chtějte si jméno zapamatovat. Vryjte si do paměti tvář, postavu i jméno. Během chvíle jste schopni soustředit se na sedm detailů současně. Využijte toho. Když si budete chtít zapamatovat jméno, zapamatujete si ho. A i když se Vám stane, že jméno přeslechnete, nestyďte se říct: "Můžete mi prosím zopakovat Vaše jméno ještě jednou? Nerozuměl jsem dobře." Když nerozumíte ani podruhé, zeptejte se: "Můžete mi prosím jméno zřetelně slabikovat?" Nikdo se neurazí proto, že chcete opravdu znát jeho jméno. Naopak, uvidí, že o něj máte zájem. Ujistěte se, že jste rozuměli správně: "Tedy pan Winter? Těší mě!" U cizího jména se nestyďte zeptat, jak se píše. Pamatujte si, že je lepší desetkrát se zeptat, než jméno zkomolit nebo zapomenout! A pro každého je daleko příjemnější konverzace o zajímavosti a původu jeho jména než stále dokola omílané počasí. Ve jménech je daleko více tajemství, záhad a romantiky, historie a zájmu o člověka, který je nosí. Zkuste se s lidmi bavit o jejich jménech a budete mít dlouho o čem mluvit. A možná se někdo bude chtít bavit i o Vašem jméně a sami uvidíte, jak Vám to udělá dobře. A čím významnější člověk, tím lepší pocit.

     Druhým pravidlem je opakování jména. Možná se Vám už stalo, když se někdo představil, přestože jste jméno postřehli, už během rozhovoru jste ho zapomněli. Proto se snažte jméno během rozhovoru několikrát zopakovat: "Daří se Vám dobře, pane Wintere?" "A mohu se Vás, pane Wintere, zeptat, jak jste vlastně začínal?" Pokaždé se snažte vyslovovat jméno přesně tak, jak ho vyslovuje jeho majitel. Klidně se ujistěte, že jméno vyslovujete správně. Přesně tak, jak je vyslovuje on sám. Každý Vám radši pomůže se správnou výslovností, než abyste mu jméno komolili. Používejte svoji kartotéku. Zapište si jméno, zaměstnání, zájmy, telefon i adresu. Co zjistíte. Jsou to informace, které se Vám jednou budou hodit! A navíc, tím že jméno píšete, lépe si ho i zapamatujete. Už při představení si zkuste vybavit, jak jméno zapisujete do diáře. Využijete tím i fotografickou paměť a obraz si zapamatujete lépe než slovo. Například Lincoln se svěřil, že jeho tajemství, jak je možné zapamatovat si natrvalo tisíce jmen a tváří je v tom, že pokaždé, když se mu někdo představuje, v duchu si nakreslí jeho karikaturu, čímž si zvýrazní hlavní rysy, a nakonec pod celé dílko, které nezabere ani deset vteřin, vymaluje ozdobným písmem celé jméno. To, že tahle technika funguje, dokázali jeho současníci, kteří tvrdili: "Abraham Lincoln jména zkrátka nezapomíná!" Když se Vám představuje víc lidí najednou, s každým zvlášť si podejte ruku, vtiskněte si tvář do paměti a jméno si nahlas zopakujte: "Těší mě, pane Rymeli, těší mě, paní Krausová" a tak dál. Pokuste se pospojovat si jména podle významu do věty. Tak si je budete lépe pamatovat, protože věty jsou zajímavější a něco už říkají. Jsou lidé, kteří si jsou právě tímto způsobem schopni zapamatovat i padesát jmen a tváří najednou.

     U jmen je ještě jedno úskalí. Jsou to taková jména, u kterých Vám cukají koutky smíchy. A hlavně čeština je na ně velmi bohatá. Proto je velmi těžké dát obecnou radu, jak se uklidnit a nedát na sobě nic znát. Ale než se násilím nutit ke kamenné tváři, je lepší se upřímně zasmát a rychle změnit téma. Jsou lidé, kteří vědí, jak jejich jméno umí zapůsobit, a baví se reakcemi ostatních. Možná že Vám řeknou i pár veselých historek. Ale pozor, ne všichni jsou schopni dělat si legraci ze jména, které zdědili po svých předcích a berou je smrtelně vážně.

     Když už se Vám stane, že zapomenete jméno člověka, kterého máte představit, je to trapné, ale dá se z toho vyjít se ctí: "Víte, já mám výbornou paměť na jména, ale u Vás jsem asi udělal výjimku..." Hlavně nebuďte nervózní a přiznejte na rovinu, že máte děravou hlavu! Takovou situaci nejlépe vyřešíte s humorem. Nebo přiznejte, že jste z toho setkání nervózní, protože si ho velice vážíte. Stát se to může každému, ale ne často. Předcházejte tomu. Pamatujte si jména lidí. Pak se Vám nestane, že se někomu budete vyhýbat jenom proto, že Vám neslouží paměť.

 

     Když se s někým potkáte, pozdravte ho i se jménem. Ne jenom: "Dobrý den," ale: "Dobrý den, pane Wintere." Nebo ještě lépe: "Pane Wintere, dobrý den!" A pak jméno ještě několikrát během rozhovoru zopakujte. Protože každý slyší své jméno ze všeho nejraději. Je to jako rajská hudba, která každému zvýší sebevědomí. A čím půjdete na své cestě k úspěchu výš, tím víc si Vás budou lidé vážit, když si Vy budete pamatovat jejich jména. Ale zase, první krok je na Vás.

     Třetím pravidlem je asociace. Když má někdo těžko zapamatovatelné jméno, zeptejte se ho například: "Máte velmi neobvyklé jméno, pane Beere. Odkud pocházíte?" Na takovou otázku Vám většina lidí řekne příběh, podle kterého si zapamatujete jméno, a ještě se dozvíte spoustu zajímavých informací, které se Vám jednou mohou hodit! Skoro s každým jménem, které slyšíte, si také můžete vybavit nějakou představu, kterou vyvolává. A když představu spojíte ještě s obličejem nebo nějakými dalšími rysy člověka, se situací, ve které jste se seznámili, bez problémů si musíte natrvalo vrýt jeho jméno do paměti. Chce to jenom chtít, koncentrovat se a cvičit.

     Nestyďte se s lidmi o jejich jménech mluvit. Protože čím má někdo jméno komplikovanější, tím víc mu ho ostatní komolí anebo se vyslovování takového jména vyhýbají. Už od školky a od školy, i na úřadech - stovky lidí. Ale když právě Vy budete jméno takového člověka vyslovovat správně, máte otevřenou cestu k přátelství. Protože máte opravdový zájem. Každého potěší, když budete mít snahu oslovovat je právě tak, jak on sám svoje jméno vyslovuje. A je úplně jedno, jestli se na ně desetkrát zeptáte a nakonec si je necháte i napsat. To je úplně jedno. Hodnotu má zájem a dobře vyslovované jméno. Pamatujte si, oslovovat lidi správně jejich jmény je pro Váš úspěch moc důležité. A stejně tak důležité je, aby si pamatovali i Vás a Vaše jméno! Většina lidí, když Vás potká, má snahu vybavit si Vás i se jménem, ale ne každému se to povede. Pomozte jim. Když potkáte člověka, který Vás dlouho neviděl, řekněte rovnou i své jméno: "Pane Beere, dobrý den, já jsem Winter." A když se na Vás budou ještě chvíli nechápavě dívat, řekněte, odkud se znáte. Pomáhejte lidem, aby si Vás i Vaše jméno vryli hluboko do paměti. Můžete jim pomoci třeba nějakou asociací nebo rýmem anebo třeba přezdívkou, kterou Vám dali ještě spolužáci ve škole. Každý Vám bude vděčný, když mu pomůžete z trapné situace dřív, než na sobě nechal znát, že si nemůže vzpomenout.

     Pamatujte si jména známých i zákazníků, sekretářek i telefonistek. Tím říkáte: "Já si Vás vážím." Každý člověk, kterého oslovíte jménem, Vás rozhodně postaví před zástupy těch, pro které jsou na první pohled jenom vzduch, protože se bude moci cítit důležitě. A také že pro Vás důležitý je! Pamatujte si jména! Když uvidí, že k nim nejste lhostejní, tak nebudou ani oni k Vám. Pamatovat si jména je pro Váš úspěch důležité. A stejně tak jako další základy Vašeho úspěchu, je toto umění jen věcí postupného zdokonalování a koncentrace. Učte se koncentrovat a relaxovat. Budete mít lepší výsledky ve všem, co děláte, a budete si pamatovat stále více a více jmen. Slova: "Naučte se koncentrovat a budete mít úspěch," řekli v nejrůznějších smyslech nejúspěšnější lidé všech dob. Roosevelt, Carnegie, Spielberg ale i Einstein nebo Seneca! A věřte tomu, co řekli, i když Vám bude ještě nějakou dobu trvat, než si to budete moci doopravdy ověřit. Věřte jim, stejně jako jste uvěřili teorii relativity, existenci atomů a DNA. Protože je to fakt! Cestu k úspěchu tvoří maximálně z deseti procent talent. Dalších devadesát procent je víra, nadšení a schopnost koncentrace na všechno, co děláte. Koncentrace je věc vědomí, stejně jako některé emoce. Protože vědomí je branou k Vaší osobnosti. Takže, čím déle se na nějakou činnost nebo myšlenku soustředíte, tím dřív Vám vstoupí do podvědomí, stejně tak jako řízení auta, ranní líčení, pro pány holení nebo skákání z letadla. Uvolněte se. Naučte se k celému životu postavit s pozitivním postojem. Pokuste se začít už dnes a celý jeden měsíc dělat přesně to, co víte, že pro svůj úspěch dělat máte! Pište si cíle, sněte, relaxujte, soustřeďte se na všechno, co děláte, choďte do posilovny nebo jinak sportujte, používejte autosugesci, vstávejte o hodinu dřív, buďte nadšení, věřte ve své schopnosti a ve všechno, co děláte, vyhodnocujte si svou statistiku úspěšnosti, buďte aktivní a pozitivní. Zahoďte všechny špatné zvyky, které Vás brzdí. Soustřeďte se na všechno, o čem víte, že je pro Vás dobré. Za měsíc budete všechno dělat podvědomě - úplně automaticky. Úspěšný a neúspěšný člověk se liší jedině ve svých zvycích a ve způsobu myšlení. Začněte myslet jako úspěšný člověk. Buďte co nejvíc ve společnosti úspěšných lidí. Poslouchejte každý den nahrávky. Každý den čtěte knížky. To jsou vyvolávače nápadů a Vaší energie na cestě k cíli krok za krokem. Realizujte své myšlenky. Uplatňujte své znalosti. Jedině tak budou mít reálnou hodnotu. Učte se, jak znalosti a informace, které už jste jednou pracně dostali do hlavy, přeměnit na reálné hodnoty, i když Vám to bude nějaký čas trvat. Možná i rok, dva, ale vzpomeňte si, kolik času jste věnovali hromadění informací ve škole, informacím, které pro Vás jako celek dnes nemají žádnou cenu. Čas, který věnujete učení se úspěchu, za to určitě stojí! A začněte ještě dnes se změnami, které přímo ovlivní Vaši budoucnost. Jeden jediný měsíc, který se soustředíte na svůj úspěch, Vám úplně změní život! Budete šťastnější, protože budete chtít být šťastnější. Budete zamilovanější. Do své práce, do svého partnera, do svého života. Získáte si víc přátel. Získáte si úctu a nakonec i peníze. Položíte už dnes základ svého úspěchu a v životě získáte všechno, o čem dnes zatím jen sníte. Váš život je ve Vašich rukou a záleží jen na Vás, jestli překonáte sami sebe. Vy musíte mít úspěch, protože k tomu máte všechny předpoklady! Osvojte si zásady kladného působení na lidi. Hledejte v nich dobro. Hledejte v lidech nové možnosti, o kterých dosud sami nevěděli. Staňte se leaderem, kterého lidé podpoří a kterým se nechají vést. Žijte pro svoji budoucnost a budete úspěšní.

 

1997-2011 HBT

Publikace je neprodejná. Je součástí školy úspěchu „ABECEDA PODNIKÁNÍ“.
Všechna práva jsou vyhrazena.
Copyright © HBT 1997-2011 Práva autora v ČR zastupuje B.I.B. Beach Internet Business spol. s r.o.

Další příspěvky autora: HBT


Články ve stejných kategoriích:

Abeceda podnikání - škola úspěchu  


Kategorie Abeceda podnikání - škola úspěchu


Cestou milionářů | 1/10Cestou milionářů | 1/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuSebehodnocení | 2/10Sebehodnocení | 2/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuPlány, sny a cíle | 3/10Plány, sny a cíle | 3/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuÚspěch nejsou jen peníze | 4/10Úspěch nejsou jen peníze | 4/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuJak začít od nuly | 5/10Jak začít od nuly | 5/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuObchodník | 7/10Obchodník | 7/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuChytrý manažer | 8/10Chytrý manažer | 8/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuJak pracovat a relaxovat | 9/10Jak pracovat a relaxovat | 9/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuAkumulátor | 10/10Akumulátor | 10/10
Abeceda podnikání - škola úspěchuABECEDA PODNIKÁNÍ - škola úspěchu - kompletních 10 kapitol, exkluzivně zde!ABECEDA PODNIKÁNÍ - škola úspěchu - kompletních 10 kapitol, exkluzivně zde!
Chcete dosáhnout úspěchu ve všem co děláte? Ve všech oblastech Vašeho života? Chcete vydělávat nejen peníze, ale i čas? Tak nečtěte. Vnímejte! Život je nejvyšší univerzitou... Učte se z chyb a úspěchů druhých!
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí