internetWEEK.cz menu TOPlist

Zimní obutí na kola i na nohy povinné

Zimní obutí na kola i na nohy povinné

Povinnost mít zimní pneumatiky ukládá zákon. Bohužel neříká přesně kdy a jak a z nás se musí stát bytosti s paranormálními schopnostmi!

Zimní obutí na kola i na nohy povinné

Zimní pneumatiky povinně za určitých meteorologických podmínek

Zákon mluví nejednoznačně a výklad policie není nijak závazný. V případě sporu rozhoduje soud. Každopádně Vám na letních gumách hrozí pokuta, krácení pojistného plnění, tahanice a smrt. Stát si opět zbytečně nechá zahltit soudy banálními spory, jako by jich neměly dost.

 

Podle zákona nesmíte vyjet od prvního listopadu do konce března bez zimních pneumatik, můžete-li předpokládat námrazu a sníh. Nevím, jak to uděláte, protože námraza a sníh každoročně překvapuje i silničáře a meteorology. Klimatické podmínky se také regionálně výrazně liší a nestraším hned Vysočinou. Rozdílné podmínky jsou i v Praze. V zimě prostě můžeme očekávat zhoršené podmínky neustále!. Vždyť může být hezky, tát sníh nebo na silnici vytékat voda z louky, která přes noc zmrzne. Nebo nafoukat sníh na silnici z polí a střech. Lokálně může namrzat mlha nebo déšť. Nebo padat sníh ze stromu. Takové situace se dějí a podle Murphyho zákonů zásadně v zatáčkách a nepřehledných místech. A průšvih je na světě.

 

Jezdit na letních i celoročních pneumatikách je hazard se životem!

Už několik let volám po zavedení povinných zimních pneumatik. Tím spíš, že většina z nás, co jezdíme celý rok, přezouváme. O to víc je nebezpečné každé individum na letních, kterému auto nebrzdí a nezatáčí. A nestačíte se divit, když Lojza s letními dorazí na Boží dar a koulí očima, jak je možné toto, vždyť u nás svítilo sluníčko a bylo nad nulou...

 

Nebo argument, že jedete jen kousíček. Je to stejné jako když na ten kousíček nepřipoutáte dítě do sedačky. Pravdivou reklamu, jak to dopadá, máte jistě na paměti. Nemyslíš, zaplatíš.

 

O tom, jestli Vaše auto poslouchá nebo se z něj stává smrtonosná zbraň, rozhoduje plocha velikosti lidské dlaně. A každá z těch čtyř dlaní přenáší váhu minimálně čtvrt tuny a v zatáčce může až 90% váhy auta násobeno přetížením sedět na jediném kole! Mluvíme o tunách na dvanácti centimetrech čtverečních v krizové situaci!

 

Letní jsou na léto, zimní na zimu

Zní to až trapně, ale spousta lidí jezdí celý rok na zimních. Má to ale velké ALE. Zimní pneumatika má směs, která dokáže udržet přilnavost za nízkých teplot. Výhodou dezénu je velké množství hran, které se mohou opřít o povrch. V letních teplotách ale dojde ke spálení směsi a ztrátě přilnavosti v zimě. Zimní pneumatika navíc v letních podmínkách nebrzdí a nezatáčí.

Letní pneumatika v mínusových teplotách ztvrdne jako kámen. Nemá přilnavost a malé množství hran neposkytuje oporu na sněhu. Auto prostě nebrzdí a nezatáčí.

 

Důležitý je i věk pneumatiky a 4x4 nic neřeší

Zimní pneumatika ztrácí po třech letech své schopnosti, a to i v případě, že nikdy nejela po silnici. Mohu to potvrdit. Nyní sundavám z auta gumy s 70% vzorkem. Jezdím jedním z nejlepších offroadů - Suzuki Grand Vitara. Gumy jsem dostal s autem nové, ale dva roky ležely ve skladu. Nyní po třech sezónách nejsou použitelné. Auto díky 4x4 a redukci sice vyjede takřka všechno. Ale nezabrzdí díky své šířce a váze auta o mnoho lépe, než letní guma.

 

Až zastavíte s novými zimními pneumatikami u chodníku, mějte zimní boty!

Může se Vám stát jako mně, že vyskočíte z auta v teniskách a skončíte na zádech dřív, než se stačíte rozkoukat. Byla to zrada, protože silnice byla krásně suchá a chodník čistý led.

Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu, které je závazným stanoviskem pro podobné případy, už majitelé chodníků nemusí zodpovídat za Vaše zranění. Soud řekl, že stejně jako řidič musí se i chodec přizpůsobit podmínkám. Mít zimní obuv, vybrat si stranu aktivnějšího souseda a podobně. Mé babičce doporučuju, aby při náledí nechodila nikam, nebo si zase zlomí ruku a v devadesáti už to blbě srůstá...

 

Kanady na nohy, zimáky na kola.

Takže prosím všechny řidiče, ať na letních přestanou vyrážet do ulic. Budou do Velikonoc volnější města a sjízdnější hory. A také menší pravděpodobnost, že nás ostatní někdo sejme!

Další příspěvky autora: Beryl


Články ve stejných kategoriích:

Zákon   Pneumatiky   Zimní pneu   Zimní pneumatiky   Automobil  


Kategorie Zimní pneumatiky

Jak vybrat zimní pneumatikyJak vybrat zimní pneumatiky
Vybrat správné zimní pneumatiky je velmi důležité. A to i podle toho, kde jezdíte. Jiné zimní pneumatiky jsou vhodné do Prahy a jiné na celou zimu do Krkonoš... A lze věřit testům?


Kategorie Zimní pneu

Jak vybrat zimní pneumatikyJak vybrat zimní pneumatiky
Vybrat správné zimní pneumatiky je velmi důležité. A to i podle toho, kde jezdíte. Jiné zimní pneumatiky jsou vhodné do Prahy a jiné na celou zimu do Krkonoš... A lze věřit testům?


Kategorie Zákon

Český úředník - osoba posvátnáČeský úředník - osoba posvátná
Ať úředník udělá, co udělá, nemůže se mu nic stát a náhradu škody po něm nikdo nevyžaduje. A teď to dokonce posvětili i naši poslanci. Že by omylem? Za C. K. Rakouska si monarchie své zaměstnance ohlídat uměla. Proč to v moderní době nejde?


Kategorie Automobil

Sexy nožky na palubce? Podívejte se, proč to není dobrý nápad!Sexy nožky na palubce? Podívejte se, proč to není dobrý nápad!
Airbag chrání Vaši hlavu a hrudník před konfrontací s volantem nebo palubní deskou. Když mu stojí v cestě nohy, nedopadne to dobře. Přesvědčte se a nikdy to již nedělejte!


Soutěž o plnou nádrž má prvního vítěze!Soutěž o plnou nádrž má prvního vítěze!
Právě jsme natankovali plnou nádrž paní Zdence z Prahy. Prý to žere i trávu u cesty, tak to přišlo vhod :-) A kdy chcete začít Vy, když ne na začátku měsíce?


Zajímavé video: Jak udělat z rozbitných věcí nerozbitné?Zajímavé video: Jak udělat z rozbitných věcí nerozbitné?
Speciálním nástřikem ochráníte řadu věcí. Vejce vydrží pád ze 45 metrů. Unese Vás kelímek od limonády. Auto vydrží mlácení kladivem. A mají to na zdech Pentagonu...


Vyhrajte plnou nádrž. Každý měsíc v roce 2017Vyhrajte plnou nádrž. Každý měsíc v roce 2017
Buďte s námi na sociálních sítích a hrajte každý měsíc o plnou nádrž. Pravidla jsou jednoduchá. Registrace zabere pár vteřin. Žádné losování. Opravdová soutěž!


Crashtest: Je znát 25 let vývoje na první pohled? Crashtest: Je znát 25 let vývoje na první pohled?
Auta jsou dnes cvalíky. Je v nich proto bezpečněji? Jak dopadne čelní srážka na polovinu, nových aut jedné značky, toho současného s modelem vyráběným od roku 1992 beze změny?


Zábavná videa:  Nepovedené silniční asistenceZábavná videa: Nepovedené silniční asistence
Dobrý úmysl nemusí vždy znamenat pomoc. A každý dobrý skutek bude vždy po zásluze potrestán...
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí