internetWEEK.cz menu TOPlist

Země v průběhu roku z vesmíru a něco navíc

Země v průběhu roku z vesmíru a něco navíc

Podívejte se na záběry Země z vesmíru v průběhu jednoho roku ale také na přechod Měsíce přes Zemi a konečně také na nové snímky.

Země v průběhu roku z vesmíru a něco navíc

Kosmický prostor nabízí řadu zajímavých možností. Při vhodném umístění kosmického dalekohledu můžeme sledovat jedno místo na obloze nepřetržitě nebo můžeme sledovat nepřetržitě Slunce. Bez ohledu na rotaci Země či vrtochy počasí. Kromě toho lze ale sledovat nepřetržitě také Zemi. Umí to družice DSCOVR (Deep Space Climate Observatory), kterou vynesla v únoru 2015 raketa Falcon 9 od společnosti SpaceX.

Družice se nachází v tzv. libračním centru L1 soustavy Slunce – Země, ale pro zjednodušení postačí, když si představíme spojnici Země a Slunce. Asi 1,5 milionů km od Země ve směru ke Slunci je družice umístěna. DSCOVR slouží k výzkumu Slunce a to zejména vesmírného počasí – slunečního větru apod. Exkluzivní pozice družice ale umožňuje sledovat osvětlenou (denní) stranu Země po celý rok a to pomoci kamery EPIC.

NASA připravila video, které se skládá z 3000 fotografií a zachycuje Zemi v průběhu celého roku. Na videu mimochodem nejsou vidět hvězdy. Proč? Země ve vesmíru docela dost „září“, takže aby byly fotografie použitelné, je nastaven krátký expoziční čas. Ten ale nestačí na zachycení něčeho tak slabého, jako jsou hvězdy.

Výhodná pozice DSCOVR ale umožňuje i další kousky – třeba zachytit přechod Měsíce přes Zemi:

Na Zemi můžeme občas pozorovat zatmění Slunce. Úplné zatmění lze vidět jen v tzv. pásu totality, který je velmi dlouhý ale úzký. DSCOVR zachytila zatmění Slunce z opačného pohledu. Po Zemi se šíří stín:

Zajímá Vás věda a technika? Každý den vybíráme nejzajímavější články z internetu. Zkuste naše moderované rozcestí - techWEEK >>>

 

Tip: Na adrese http://epic.gsfc.nasa.gov/ najdete nejnovější snímky z DSCOVR

Další příspěvky autora: exoplanety.cz


Články ve stejných kategoriích:

Vesmír   Měsíc   Věda   Země   Zajímavosti  


Kategorie Země

Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!


Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.


Země zažila před 3 miliardami let drtivou apokalypsuZemě zažila před 3 miliardami let drtivou apokalypsu
Nejen dinosauři museli zřejmě čelit ohromné srážce s kosmickým projektilem. Před 3 miliardami let se naše Země srazila s ještě daleko větším tělesem a následky byly jen těžko představitelné.


Jsme jen smítko ve vesmíruJsme jen smítko ve vesmíru
Pěkná videa srovnávají Zemi s ostatními tělesy Sluneční soustavy. Jsme jen malé smítko v ohromném vesmíru.


Nádherné fotografie Země z vesmíru Nádherné fotografie Země z vesmíru
Přírodní katastrofy, urbanistická díla, meteorologické jevy, výbuchy sopek nebo jen krásná příroda z výšky několika stovek kilometrů. Takový byl jeden rok na planetě Zemi očima družic a posádky Mezinárodní kosmické stanice.


Teorie o placaté Zemi je stále živáTeorie o placaté Zemi je stále živá
Také v dnešní době se najdou lidé, kteří se domnívají, že naše planeta je placatá. Nejde o civilizací nedotknuté indiány, ani o psychicky nemocné nebo nevzdělané jedince. Příznivci placaté Země mají dokonce sdružení.


Video: Země z paluby vesmírné staniceVideo: Země z paluby vesmírné stanice
Pokochejte se pohledem na Zemi z paluby Mezinárodní kosmické stanice prostřednictvím dlouhého videa.


Video: Země z paluby U-2 Video: Země z paluby U-2
Lockheed U-2 patří mezi nejslavnější letadla všech dob. Od poloviny minulého století se používalo pro špionážní účely. Podívejte se, jak z něj vypadá Země z výšky 20 km.


Myšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědyMyšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědy
Řídit se heslem „silnější vítězí“ je pro lidstvo i Zemi zkázonosné. Staré tradice i nová věda říkají: vše je propojené, všechno souvisí se vším, jsme závislí na zbytku světa. Žijeme ve světě, kde každá věc má svůj význam.


Konec světa může mít mnoho podobKonec světa může mít mnoho podob
V roce 2012 sice konec světa nepřišel. Možná jsme si oddychli, vyhráno však rozhodně nemáme. Kromě Mayského proroctví visí ve vzduchu i jiné hrozby, které by mohly způsobit nedozírné škody.
COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí