internetWEEK.cz menu TOPlist

První fotografie Země z vesmíru: kdy a čím?

První fotografie Země z vesmíru: kdy a čím?

Kdysi dávno si lidé mysleli, že Země je placatá. Někteří si to možná myslí dodnes. Důkazy, že tomu tak není, přinesli až mořeplavci. Ještě jasnější důkaz se nám naskytl díky fotografiím Země z vesmíru. Která byla tou úplně první?

 

První fotografie Země z vesmíru: kdy a čím?

Na začátku 16. století prokázal portugalský mořeplavec Fernando Magellanes obeplul celou Zemi a kupodivu nenarazil na pověstný konec světa, za jehož hranou mizí voda kamsi do propasti. Za odměnu po něm později pojmenovali dvě satelitní galaxie naší Galaxie, které jsou dominantou jižní oblohy.

 

Spatřit kulatost Země lze velmi dobře už při vystoupání do výšky několika kilometrů. Pohled na planetu jako součást vesmíru, zdánlivě nehybně zavěšenou ve velkém prázdnu, jsme si však mohli dopřát až díky kosmonautice. Dnes jsou na internetu tuny fotografií z družic, Mezinárodní kosmické stanice i dalších lodí a sond. Zřejmě nejvíce fascinující je pohled na Zemi z oběžné dráhy Měsíce, jak dokládá video z japonské sondy Kaguya.

 

 

Každé lidské snažení má někde svůj počátek. Která fotografie Země z vesmíru byla tou úplně první? Pokud vás napadl Sputnik, pak jste na omylu. Ten na své palubě žádnou aparaturu k pořizování fotografií neměl.

 

Pro odpověď se kupodivu nemusíme ponořit do seznamu prvních kosmických družic. Za to však musíme zabrouzdat mnohem více do minulosti, mnoho let před letem Sputniku, na samotný sklon druhé světové války. V době, kdy to s nacistickým Německem začalo být už pořádně nahnuté, se obě již téměř vítězné mocnosti snažily ukořistit co nejvíce z programu rakety V-2. Úspěšnější byly nakonec USA. Těm se podařilo získat nejen velké množství těchto obávaných raket ale také mnoho jejich konstruktérů a to včetně Wernhera von Brauna, který stál později za všemi americkými úspěchy při dobývání vesmíru.

 

Raketa V-2 měla délku asi 14 metrů a dolet až 300 km. Naštěstí byla úspěšně nasazena až na samotném konci války a příliš tak neovlivnila její výsledek. Co ovšem ovlivnila bohatě, to byl budoucí vývoj studené války a především počátky výzkumu vesmíru a vývoje mezikontinentálních raket.

 

Američané začali s testováním V-2 na základně White Sands už rok po skončení války. Dne 24. října 1946 se jedna z raket dostala do výšky 104 km a pořídila první snímky Země z vesmíru. Oběžná dráha samozřejmě dosažena nebyla, to se stalo až o mnoho let později, ale hranice vesmíru přesto padla. Tak zvaná Kármánova hranice je stanovena na 100 km. Nad touto hranicí začíná formálně kosmický prostor. Jedná se však pouze o dohodu, žádné fyzikální opodstatnění tento údaj nemá.

 

První snímek Země z vesmíru z rakety V-2.

První snímek Země z vesmíru z rakety V-2.

 

Jeden z dalších a už vydařenějších snímků Země z rakety V-2.

Jeden z dalších pozdějších a už vydařenějších snímků Země z rakety V-2.

 

Raketa V-2 byla první, která Kármánovou hranici překonala a získala také první snímky Země z takto velké výšky. Předešlý a dosti fousatý rekord držel snímek z balónu Explorer II z roku 1935 a výšky „jen“ 22 kilometrů.

 

Na raketě V-2 bylo namontováno pouzdro s kamerou, které se během letu oddělilo. Návrat to nebyl nikterak příjemný. Pouzdro s 35 mm filmem narazilo do zemského povrchu rychlostí 150 m/s! Film byl ovšem uložen v odolném ocelovém pouzdře a vesmírné dobrodružství na rozdíl od kamery přežil.

 

Zdroje:
http://www.airspacemag.com/space-exploration/FEATURE-FirstPhoto.html?device=ipad
Wikipedia
Foto: White Sands Missile Range/Applied Physics Laboratory

 

Další příspěvky autora: PK


Články ve stejných kategoriích:

Historie   Věda   Země  


Kategorie Země


Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!Lidstvo stárne. A prolomí průměrný věk dožití 90 let!
V různých koutech světa se lidé dožívají různého průměrného věku. Ale všude se neustále prodlužuje. A do roku 2030 vědci očekávají prolomení magické devadesátky!



Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?Jaká je celková hmotnost všeho, co člověk vyrobil?
Vědci se pokusili odhadnout, kolik toho člověk na Zemi vytvořil a přetvořil.



Země v průběhu roku z vesmíru a něco navícZemě v průběhu roku z vesmíru a něco navíc
Podívejte se na záběry Země z vesmíru v průběhu jednoho roku ale také na přechod Měsíce přes Zemi a konečně také na nové snímky.



Země zažila před 3 miliardami let drtivou apokalypsuZemě zažila před 3 miliardami let drtivou apokalypsu
Nejen dinosauři museli zřejmě čelit ohromné srážce s kosmickým projektilem. Před 3 miliardami let se naše Země srazila s ještě daleko větším tělesem a následky byly jen těžko představitelné.



Jsme jen smítko ve vesmíruJsme jen smítko ve vesmíru
Pěkná videa srovnávají Zemi s ostatními tělesy Sluneční soustavy. Jsme jen malé smítko v ohromném vesmíru.



Nádherné fotografie Země z vesmíru Nádherné fotografie Země z vesmíru
Přírodní katastrofy, urbanistická díla, meteorologické jevy, výbuchy sopek nebo jen krásná příroda z výšky několika stovek kilometrů. Takový byl jeden rok na planetě Zemi očima družic a posádky Mezinárodní kosmické stanice.



Teorie o placaté Zemi je stále živáTeorie o placaté Zemi je stále živá
Také v dnešní době se najdou lidé, kteří se domnívají, že naše planeta je placatá. Nejde o civilizací nedotknuté indiány, ani o psychicky nemocné nebo nevzdělané jedince. Příznivci placaté Země mají dokonce sdružení.



Video: Země z paluby vesmírné staniceVideo: Země z paluby vesmírné stanice
Pokochejte se pohledem na Zemi z paluby Mezinárodní kosmické stanice prostřednictvím dlouhého videa.



Video: Země z paluby U-2 Video: Země z paluby U-2
Lockheed U-2 patří mezi nejslavnější letadla všech dob. Od poloviny minulého století se používalo pro špionážní účely. Podívejte se, jak z něj vypadá Země z výšky 20 km.



Myšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědyMyšlenky Gregga Bradena: Spojit moudrost tradic a moderní vědy
Řídit se heslem „silnější vítězí“ je pro lidstvo i Zemi zkázonosné. Staré tradice i nová věda říkají: vše je propojené, všechno souvisí se vším, jsme závislí na zbytku světa. Žijeme ve světě, kde každá věc má svůj význam.




COPYRIGHT © B.I.B. - Beach Internet Business spol. s r.o.

PRG | CS | EU | Kopírování zakázáno!

Nepoužíváme cookies. Ale služby třetích stran ano (Google, Seznam, Facebook, TopList).
Pokud s tím nesouhlasíte, zakažte ukládání cookies ve svém prohlížeči!

internet week pozadí